Jump to content



Δεν αναγνωρίζεται η καινουργια κάρτα γραφικών


Recommended Posts

Καλησπέρα στο φόρουμ. Αγόρασα μια κάρτα γραφικών   Asus radeon r7 370 και προσπαθώ να τη φορέσω στον υπολογιστή, αλλά δεν ανοίγει η οθόνη. Η μητρική είναι λίγο παλιά Ashrock h61i cafe. Συνδέω την τροφοδοσία ρεύματος στην κάρτα, τα ανεμιστηράκια της δουλέυουν, το λαμπάκι της είναι πράσσινο, αλλά ή οθόνη δεν ανοίγει. Την πρώτη φορά που συνέδεσα το καλώδιο hdmi στην μητρική άνοιξε η οθόνη με την onboard κάρτα. Μετά εφόσον είναι συνεδεμένη η κάρτα, δεν ανοιγει η οθόνη, ούτε με την onboard αν δεν ξεσυνδέσω την κάρτα. Μήπως να κοιτάξω για bios update...δεν ξέρω. Tο pc έχει επεξεργαστή ι3 2120, μνήμη σήμερα 16gb και τροφοδοτικό deeeeer 500w. Τώρα έβαλα ξανά την παλιά κάρτα και δεν υπάρχει πρόβλημα, που σημαίνει ότι η θύρα της μητρικής είναι εντάξει. Τους drivers δεν τους έχω περάσει γιατί θα πρέπει να το κάνω χωρίς να την φοράω καθώς δεν θα ανοίγει η οθόνη. 

Έγινε επεξεργασία από orestisv
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος orestisv έγραψε:

τροφοδοτικό deeeeer 500w

Νομιζω καπου εδω ειναι το προβλημα ΑΝ δεν ειναι προβληματικη η καρτα. 

Πραγματικα στα οσα χρονια ασχολουμαι , δε μου εχει τυχει ΠΟΤΕ αλλαγη καρτας να απαιτει bios update. Πριν 13-14 χρονια μονο, μια αλλαγη δισκου... 

Αν εχεις κανενα αλλο pc (φιλου ας πουμε) να την δοκιμασεις αρχικα θα ηταν το ιδανικοτερο! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, orestisv said:

Στα bios έχει προεπιλογή την pci express. Έχω άλλο ένα pc να δοκιμάσω αλλά είναι παλιότερο και έχει μικρότερο τροφοδοτικό.

Όταν λες "παλαιότερο" ;

Χρειάζεται να έχει PCI Express 2.x. Το τροφοδοτικό δε χρειάζεται να είναι τίποτα ιδιαίτερο. να δεις αν δουλεύει θέλεις, δε θα τραβήξει ρεύματα.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Νομιζω καπου εδω ειναι το προβλημα ΑΝ δεν ειναι προβληματικη η καρτα. 

Πραγματικα στα οσα χρονια ασχολουμαι , δε μου εχει τυχει ΠΟΤΕ αλλαγη καρτας να απαιτει bios update. Πριν 13-14 χρονια μονο, μια αλλαγη δισκου... 

Αν εχεις κανενα αλλο pc (φιλου ας πουμε) να την δοκιμασεις αρχικα θα ηταν το ιδανικοτερο! 

Κι ομως ειναι πιθανο.. Σε z77 motherboard χρειαστηκα bios update για να βαλω evga gtx 770.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά απίστευτο. Ο λόγος που χρειάστηκε τέτοιο update και μάλιστα σε z chipset ποιος μπορεί να είναι; Oχι οτι παιζει ρολο το τσιπσετ τοσο , αλλα γενικα απορω !! Ενιγουει, αν δεν δουλευει με τίποτα θεωρώ πως είναι η τελευταία λύση !

 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει...πηγα για μαλλί και βγήκα κουρεμένος....Έκανα bios update me instant flash. Όπως λεει ο κατασκευαστης το έκανα...εβαλα το αρχειο σε φλασακι, το ειδε και έκανε update. Δε χρειάζεται να κάνεις και τίποτα ιδιαίτερο. Τα bios σνβαθμίστηκαν 'οντως σε p1.9 απο 1.2 που  είχα, αλλά τωρα το pc δεν μπαινει στα windows κωδικό λαθους (inaccesible boot device). Μου κάνει restart, αυτοματη επιδιόρθωση λάθους, αλλά τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

Tα settings που είχες δεν τα θυμάσαι; Κάτι άλλαξε στους δίσκους. Μπορεί να είχες την επιλογή RAID ή ACHI και τώρα να γύρισε αλλιώς, ή σε IDE. Μην πειράξεις τίποτα στα Windows,  οι αλλαγές πρέπει να γίνουν στις ρυθμίσεις του BIOS και μόνο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όρισε πάλι τον δίσκο με τα win να ξεκινάει απ'αυτόν απ'το bios.

 

*με το bios update χάνονται οι ρυθμίσεις που είχες κάνει.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

δεν καταφερα να κάνω κάτι. Δοκίμασα στο storage config να αλλαξω mode απο ide se archi, το ιδιο με το sata 3. στο boot εχει priority το σκληρο. Δε ξερω τι αλλω να κάνω, δοκίμασαδιαφορους συνδιασμους. Μηπως να ξανακάνω το update sto bios?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Αν είσαι 100% σίγουρος ότι οι ρυθμίσεις στο BIOS είναι σωστές κι ότι κάνει boot από τον δίσκο και παρόλα αυτά δε βλέπει, μπορείς να δοκιμάσεις "Start up repair".

Btw, ανοίγει με την καινούρια κάρτα, ή με την παλιά;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.