Jump to content


Αγορά κάρτας γραφικών


Recommended Posts

Γειά χαρά σε όλους. Θα ήθελα μερικές προτάσεις για να αγοράσω μια κάρτα γραφικών για την συγκεκριμένη μητρική:  http://www.asrock.com/mb/Intel/G41C-GS/index.gr.asp

Με ενδιαφέρει  το gaming για να παίζω κυρίως WRC , PES κ.α.

Το κόστος θα με βόλευε να μην ξεπερνάει τα 60€

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη επιλογή που παίζει μέχρι 60€ στο skroutz είναι η Gigabyte GeForce GT730 1GB (GV-N730D5OC-1GI) | Skroutz.gr

Λογικά θα παίζει τα WRC/PES, αλλά δεν ξέρω σε τι βαθμό και πόσο καλά.

 

Μια συμβουλή που πάντα αναφέρω όταν πρόκειται για την εν λόγω κάρτα, επειδή μπορεί να τύχει. Υπάρχουν τρεις GT730 και μόνο μία με GDDR5. Οι άλλες είναι με DDR3. Αν επιλέξεις DDR3 έκδοση επειδή θα έχει π.χ. 2GB αντί για 1GB ή επειδή έτσι σε συμβούλεψε ο πωλητής, λυπάμαι έχασες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι κατά 99% δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Αυτό το 1% υπάρχει πάντα, ακόμα και σε συνδυασμούς σύγχρονου hardware. Η μητρική έχει μια PCIe 2.0, η GT 730 είναι PCIe 2.0, οπότε θα πρέπει να δουλέψει άνετα ακόμα και με το πρώτο BIOS που κυκλοφόρησε για την μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Για μεταχειρισμενη το σκεφτεσαι καθολου η το εχεις αποκλεισει; Κατα καιρους βγαινουν κατι αγγελιες σε τετοιο κοστος που νομιζω ειναι προτιμοτερες απο μια 730, ακομα και αν ειναι πιο παλιες απο αυτην!

Link to comment
Share on other sites

Θα το τσεκάρω και για μεταχειρισμένη, απλά επειδή είμαι άσχετος φοβάμαι μήπως αγοράσω κάποια που δεν ταιριάζει με την μητρική, ή μήπως δεν είναι ικανή να τρέξει τα παιχνίδια που θέλω...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος GZERV έγραψε:

Θα το τσεκάρω και για μεταχειρισμένη, απλά επειδή είμαι άσχετος φοβάμαι μήπως αγοράσω κάποια που δεν ταιριάζει με την μητρική, ή μήπως δεν είναι ικανή να τρέξει τα παιχνίδια που θέλω...

 

Εδω η λυση σου

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο κίνδυνος με τις μεταχειρισμένες αν δεν ξέρεις είναι μην σου πασάρουν καμιά αρχαία και για φάπες ως σούπερ ουάο προσφορά

 

Παραδείγματα από δίπλα που έχει μπόλικο πράγμα

 

r7 260x Θεσσαλονικη - Insomnia.gr στα 50€ καλή προσφορούλα

Μεταχειρισμένο - AMD Sapphire HD7850 OC 2GB - Insomnia.gr  τα αξίζει τα 70€ χαλαρά

ASUS GT730 4GB - Insomnia.gr 50€, 99.9% με DDR3, δεν αξίζει, χειρότερη από αυτή που σου πρότεινα

Μεταχειρισμένο - Asus GT730 2GB ddr3 - Insomnia.gr 50€, επίσης DDR3 και άρα πιο αργή από αυτή που σου πρότεινα

Μεταχειρισμένο - Sapphire HD 4870 512MB - Insomnia.gr  μέχρι 25€ αξίζει, όχι 40€

 

Υπάρχουν και άλλες φτηνότερες λύσεις στα 30-40€, αλλά αυτή τη στιγμή δεν ξέρω πως στέκονται δίπλα στην GT730. Αν πας σε μεταχειρισμένη, καλό θα ήταν να ρωτήσεις πριν δώσεις τα λεφτά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.