Jump to content



3χ Pin Σε Molex Καλωδιο Για Ανεμιστηρες!


LocoDiceGR

Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα, μετα την παροτρυνση του @Seafalco ειπα να φτιαξω ενα καινουριο θεμα. :p

 

Λοιπον θελω ενα sleeved καλωδιο (απο ελλαδα καλυτερα - e-shop - skoutz) 3χ pin σε molex 12v

για να συνδεσω 2 intake ανεμιστηρες και να τρεχουν απλα στο full, οι ανεμιστηρες θα ειναι 2 pure wings 140 pwm/η οχι δεν ξερω ακομα,

σκεφτομαι για pwm, μηπως στο μελλον παρω ενα fan controller...

Η μητρικη μου παιρνει μονο 2 επανω, τον exhaust και της cpu...

Απλα στο eshop βρισκω 5v / 7v sleeved καλωδιο, αλλα δεν βλεπω 12αρι...

 

Αυτα απο εμενα, ευχαριστω πολυ!

Έγινε επεξεργασία από LocoDiceGR
Link to comment
Share on other sites

1) Θα πάρεις κάποιο απλό που δίνει 12volt και θα το περάσεις από θερμοσυστελόμενο ή κάποιο sleeve στο χρώμα και μέγεθος (να περνάει από την πλευρά του 3pin) 

που θέλεις και το φτιάχνεις.

 

2)Πας σε κάποιο έτοιμο από τα 5V ή 7V και αλλάζεις την θέση απ'την πλευρά του molex ώστε να πάρεις 12V

 

molex-01-EN.png

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, idonthave said:

1) Θα πάρεις κάποιο απλό που δίνει 12volt και θα το περάσεις από θερμοσυστελόμενο ή κάποιο sleeve στο χρώμα και μέγεθος (να περνάει από την πλευρά του 3pin) 

που θέλεις και το φτιάχνεις.

 

2)Πας σε κάποιο έτοιμο από τα 5V ή 7V και αλλάζεις την θέση απ'την πλευρά του molex ώστε να πάρεις 12V

 

molex-01-EN.png

 

Εχω ενα 7v, απλα αλλαζω την θεση?  λολ :lol:

 

Πως θα ειμαι σιγουρος οτι δουλευει σωστα ομως? Μην γινει καμια πατατα....:p

Link to comment
Share on other sites

Ναι, στην ουσία αυτό αγοράζεις, τα έτοιμα είναι ίδια ανάλογα σε ποια θέση είναι τα pin σου δίνει και τα αντίστοιχα Volt, 

είχα κάνει παλιότερα το ανάποδο από 12v σε 7v.

Επειδή στο παρακάτω δείχνει σε άλλη θέση την διάταξη 1-2 σε σχέση με το 1-3 που σου έβαλα για τα 12V περίμενε να σου πουν πιο σίγουρα.

Αν και στην ουσία είναι το ίδιο πράγμα 99.9% τα μεσαία είναι η γείωση, αυτά που παίζουν ρόλο είναι που θα συνδέσεις τα pin στο molex τροφοδοτικού (κίτρινο-κόκκινο) για να πάρεις τις τάσεις που θέλεις. 

linevoltages.jpg

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γίνεται σαν κύκλωμα είναι το παρακάτω:

Molex to PWM fan re-wiring_01.jpg

Το [ 0 ] και το  [ +12V ] τα παίρνεις από το molex και το σήμα των rpm (tach = pin3) και το σήμα του PWM (pin4) τα συνδέεις σε  ένα 4-pin βύσμα ,για να μπεί στον fan controller ή στο αντίστοιχο fan header της μητρικής.

 

Αν τώρα θέλεις να επαναλάβεις αυτό το κύκλωμα για περισσότερους από έναν ανεμιστήρες, κάνεις το ίδιο, με την διαφορά ότι το σήμα των rpm το αφήνεις ασύνδετο σε αυτούς.  Διαφορετικά η ένδειξη των στροφών στον fan controller θα παραμιλάει ! :)

 

Αν τώρα για την ώρα δεν έχεις fan controller, θα συνδέσεις στο molex την τροφοδοσία των ανεμιστήρων ( 0 και 12 Vdc) και το fan 4-pin βύσμα , θα το συνδέσεις στο chasi-fan της μητρικής.

 

Επειδή όμως σίγουρα έχεις εκτός από τους δύο που θα πάρεις και ένα ακόμα σαν εξόδου, καλό είναι να πάρεις ένα adapter  που να υποστηρίζει περισσότερους από δύο ανεμιστήρες.

Σε αυτό το βύσμα μπορείς να συνδέσεις όλους τους ανεμιστήρες του κουτιού (πλην αυτού της CPU) και αυτοί να στρέφονται στο μέγιστο.

Από αυτούς θα διαλέξεις ποιανού τις στροφές θέλεις να βλέπει το bios και αυτόν θα το συνδέσεις στο ένα και μοναδικο βύσμα υποδοχής ανεμιστήρα του adapter που ε΄χει συρματωμένα και τα 4pins του.

 

Ένα τέτοιο adapter είναι αυτό :

 

http://www.evercool.com.tw/categories/global/cables/fancablesadapters/ec-df001/ec_df001.php

 

02.jpg

Και σε ασλιβαριστο :

 

https://www.amazon.it/Akasa-AK-CB002PWM-Splitter-Smart-Cavo/dp/B001J2YRUC

 

Akasa AK-CB002PWM Splitter Smart Fan Cavo, Nero

 

Όπου λέει CPU fan  εσύ θα βάλεις τον ανεμιστήρα του οποίου θέλεις να βλέπεις τις στροφές!

Και όταν πάρεις fan controller (που θα έχει και PWM έξοδο) συνδέεις επάνω του το βύσμα που είχες μέχρι τότε στη μητρική και όλα ΟΚ :)

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Seafalco said:

Αυτό που γίνεται σαν κύκλωμα είναι το παρακάτω:

Molex to PWM fan re-wiring_01.jpg

Το [ 0 ] και το  [ +12V ] τα παίρνεις από το molex και το σήμα των rpm (tach = pin3) και το σήμα του PWM (pin4) τα συνδέεις σε  ένα 4-pin βύσμα ,για να μπεί στον fan controller ή στο αντίστοιχο fan header της μητρικής.

 

Αν τώρα θέλεις να επαναλάβεις αυτό το κύκλωμα για περισσότερους από έναν ανεμιστήρες, κάνεις το ίδιο, με την διαφορά ότι το σήμα των rpm το αφήνεις ασύνδετο σε αυτούς.  Διαφορετικά η ένδειξη των στροφών στον fan controller θα παραμιλάει ! :)

 

Αν τώρα για την ώρα δεν έχεις fan controller, θα συνδέσεις στο molex την τροφοδοσία των ανεμιστήρων ( 0 και 12 Vdc) και το fan 4-pin βύσμα , θα το συνδέσεις στο chasi-fan της μητρικής.

 

Επειδή όμως σίγουρα έχεις εκτός από τους δύο που θα πάρεις και ένα ακόμα σαν εξόδου, καλό είναι να πάρεις ένα adapter  που να υποστηρίζει περισσότερους από δύο ανεμιστήρες.

Σε αυτό το βύσμα μπορείς να συνδέσεις όλους τους ανεμιστήρες του κουτιού (πλην αυτού της CPU) και αυτοί να στρέφονται στο μέγιστο.

Από αυτούς θα διαλέξεις ποιανού τις στροφές θέλεις να βλέπει το bios και αυτόν θα το συνδέσεις στο ένα και μοναδικο βύσμα υποδοχής ανεμιστήρα του adapter που ε΄χει συρματωμένα και τα 4pins του.

 

Ένα τέτοιο adapter είναι αυτό :

 

EC-DF001-EVERCOOL

 

02.jpg

Και σε ασλιβαριστο :

 

https://www.amazon.it/Akasa-AK-CB002PWM-Splitter-Smart-Cavo/dp/B001J2YRUC

 

Akasa AK-CB002PWM Splitter Smart Fan Cavo, Nero

 

Όπου λέει CPU fan  εσύ θα βάλεις τον ανεμιστήρα του οποίου θέλεις να βλέπεις τις στροφές!

Και όταν πάρεις fan controller (που θα έχει και PWM έξοδο) συνδέεις επάνω του το βύσμα που είχες μέχρι τότε στη μητρική και όλα ΟΚ :)

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση, αλλα απο οτι βλεπω δεν θα ''μπλεξω'' με ολα αυτα

θα παρω τους απλους χωρις pwm..και θα κανω την πατεντα που ειπε και ο @idonthave

πανω σε αυτο, εχεις ενα μικρο guide?

 

εφοσον εχω αυτο το καλωδιο:

http://www.e-shop.gr/bitfenix-molex-to-3x-3-pin-7v-adapter-20cm-sleeved-blue-black-p-PER.640984 

Link to comment
Share on other sites

Η πρόταση μια χαρά μου φαίνεται που σου έγινε! :)

Αν θα πρόσθετα κάτι (αφού πιάνουν τα χέρια σου) θα έβαζα ένα διακόπτη να έχω και τα 12 V και τα 7 V σαν επιλογή!

 

DIY Fan Supply Selector.jpg

 

Τέτοιους έχουν πολλά κουτιά που έχουν πρόχειρους "fan controler" με επιλογή τάσης από το molex.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Seafalco said:

Η πρόταση μια χαρά μου φαίνεται που σου έγινε! :)

Αν θα πρόσθετα κάτι (αφού πιάνουν τα χέρια σου) θα έβαζα ένα διακόπτη να έχω και τα 12 V και τα 7 V σαν επιλογή!

 

DIY Fan Supply Selector.jpg

 

Τέτοιους έχουν πολλά κουτιά που έχουν πρόχειρους "fan controler" με επιλογή τάσης από το molex.

Με αυτο μπερδευτηκα πιο πολυ. :hehe:

 

Η προταση σου ειναι μια χαρα απο πανω, και σε ευχαριστω για τον χρονο σου, και το αλλο παλικαρι,

 

Απλα εγω θελω ενα καλωδιο που να παιρνουν 12v οι ανεμιστηρες... (και στο μελλον βλεπουμε για fan controller ^_^)

πχ τωρα εχω βαλει το 7αρι για να μην δουλευουν στο φουλ οι στοκ ανεμιστηρες και μου παιρνουν τα αυτια,

Η ευκολη λυση ειναι απλα να αλλαξω την θεση στο 7αρι, απο οτι καταλαβα απο τον idonthave.

 

Η τα εχω καταλαβει εντελως λαθος?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με αυτο μπερδευτηκα πιο πολυ. :hehe:

LOL ! ! !

Μια χαρά κατάλαβες ! :)

Για το σκαρίφημα . . . άμα αισθανθείς  έτοιμος δεν είναι δύσκολο!

Κοίτα εδώ έναν ανάλογο εύκολο fan controller που έφτιαξε η @karmen1983  στο True Violet Project της!

Φαντάσου στη θέση του jumper που πάει δεξιά - αριστερά , ένα διακόπτη που μετάγει την επαφή του! :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/bitfenix-molex-to-3x-3-pin-7v-adapter-20cm-sleeved-blue-black-p-PER.640984

 

Το καλωδιο που εχω ειναι αυτο, οποτε το ''κοκκινο'' που παει στο μολεξ του τροφοδοτικου το βαζω σε καποιο απο τα ''μαυρα'' στην μεση και ειμαι ετοιμος?

 

Έγινε επεξεργασία από LocoDiceGR
Link to comment
Share on other sites

Δεξια οπως το βλεπω ειναι τα 12 καλα σου λεει ο στελιος

Αυτο που εχεις στο σχεδιαγραμμα σαν layout ειναι τα θηλυκα crimps αλλα ο ανταπτορας σου εχει αρσενικα

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@karmen1983    :T:

Πράγματι, όπως λέει και η Αγάπη, θέλει λίγο προσοχή τόσο στο είδος του βύσματος όσο και στον προσανατολισμό του.

Για να γίνει πιο φανερό δες αυτό:

 

81zaSHkkW7L._SL1500_pse_com.jpg

 

Με την ευκαιρία, να πω ίσως το προφανές!

Ένα φτηνό πολύμετρο (αποκλειστικά για χαμηλές τάσεις μέχρι 60 Vdc) είναι πολύ χρήσιμο και δεν κοστίζει "τίποτε" ! :)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/16/2016 at 5:03 ΜΜ, το μέλος Seafalco έγραψε:

Αν θα πρόσθετα κάτι (αφού πιάνουν τα χέρια σου) θα έβαζα ένα διακόπτη να έχω και τα 12 V και τα 7 V σαν επιλογή!

Ειχα χρησιμοποιησει ενα διακοπτη απο αυτοκινητακι πριν χρονια ... καλες εποχες

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, 

 

http://www.evercool.com.tw/categories/global/cables/fancablesadapters/ec-df001/ec_df001.php αυτό έχει 5 x PWM (4-pin) fan υποδοχές όπως γράφει ή 1 x PWM (4-pin) + 4 x 3-pin όπως δείχνει στη φωτογραφία ?

 

Υπάρχει το ίδιο με κατάληξη σε female sata (για να μην κουμπώνω extra molex καλώδιο πάνω στο psu) ? 

 

Ευρώπη που το βρίσκουμε;

Έγινε επεξεργασία από denz
Link to comment
Share on other sites

ΑΥτο που ρωτάς   βρίσκεται στις προδιαγραφές του adapter:  
   
   
   
   
   

 

Application : 5 PWM fans from single PWM header
Cable length : 45 cm
Cable Material : Copper
PSU connector : 4pin Molex
Fan connector : 5 x 4pin PWM
(one with RPM feedback for motherboard)
Product code : EC-DF001

 

Αλλά από ότι είδα πρόχειρα δεν έρχεται Ελλάδα, έρχεται όμως αυτό:

https://www.ekwb.com/shop/ek-cable-splitter-4-fan-pwm-extended

Στην Πάτρα! :)

http://www.eworld.com.gr/products/details/2704

 

Είναι αντίστοιχο με ένα ανεμιστήρα λιγότερο .

Υποστηρίζει με ρύθμιση PWM μέχρι 4 ανεμιστήρες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.