Jump to content



G.G. 2017 - Ferrari 599xx EVO @ Road America 23/10/2016


wargasm

Recommended Posts

@Oxide Burnedbrain ρε μην μπερδεύεσε!!

Απλά είναι τα πράγματα. Αν περάσεις τον αντίπαλο χωρίς να τρακάρετε (τζαρτζαρίσματα επιτρέπονται) - χωρίς να τον βγάλεις εκτός πίστας ή του καταστρέψεις τον αγώνα, το πέρασμα θεωρείτε κανονικό! 

 

Divebomb είναι όταν ο απο πίσω εμβολίσει το μπροστά!! Μην ακούς το βλάκα τον Ιασωνα τι λέει!! :kiss2:

 

Το προσπέρασμα του Χαμιλτον για παράδειγμα ήταν αρχιδάτο μέχρι αηδείας!! Γιατί κατάφερε και το κράτησε εντόσ πίστας χωρίς να μαζέψει το kimi που δε κατάλαβε από που του ήρθε!!

 

Σε αντίθεση με κανα δυο προσπεράσματα του Rosberg φέτος (βαριέμαι να βάλω λινκ τώρα) που έστειλε του αντιπάλους του εκτός πίστας για να προσπεράσει!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τότε ο Άκης κάνει λάθος σε αυτή τη περίπτωση? Περίπου το ίδιο πράγμα είναι,με την ίδια λογική και αυτό αρχιδάτη προσπέραση είναι. Δε νομίζω πως είναι έτσι πως το περιγράφεις Γιώργο. 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Oxide Burnedbrain έγραψε:

Τότε ο Άκης κάνει λάθος σε αυτή τη περίπτωση? Περίπου το ίδιο πράγμα είναι,με την ίδια λογική και αυτό αρχιδάτη προσπέραση είναι. Δε νομίζω πως είναι έτσι πως το περιγράφεις Γιώργο. 

 

οχι ρε...εδω ηταν 1,5 με 2 αυτοκινητα πισω ο τυπας και βουταει...συν οτι τον εφτασε διπλα διπλα την στιγμη του απεξ! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας μιλησω και εγω σαν πρωταγωνιστης της ολης φασης! 

Ξεκιναμε με ενα ελαφρως αλλα σημαντικα νωριτερο φρεναρισμα απο τον @Oxide Burnedbrain , το οποιο και εκμεταλλευτηκα στο οριο ωστε να του κλεψω την γραμμη στην εισοδο της στροφης , αναγκαζοντας τον να μην κλεισει προς το απεξ, εχοντας με στα δεξια του!

Η κινηση μου ηταν αποφυγης - προσπαθειας για προσπεραση...φτανω στο απεξ με καταλληλη ταχυτητα, αλλα το ατυχημα μπροστα με αναγκαζει να πατησω παραπανω φρενο ωστε να μην βρεθω και εγω πανω στους 2 που τρακαραν. Αυτο αναγκαζει το αυτοκινητο να ανοιξει την τροχια του, φαινομενο που δεν θα υπηρχε αν πατουσα γκαζι (ολοι το τρεξαμε το αυτοκινητο και ειδαμε οτι αμα δεν πατησεις γκαζι δεν μπαινει ευκολα στην στροφη!)

Αλλα οπως και να εχει εχω αφησει χωρο αριστερα μου στην εξοδο τουλαχιστον για ενα αυτοκινητο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως αν ο μπροστινός φρενάρει οριακά, τότε αν ο πίσω δεν έχει πάρει το over lap, ο μπροστινός μπορεί να πάρει ότι γραμμή θέλει.

Αυτό θα πρέπει να το έχει πάντα στο μυαλό του ο πίσω.

Μακάρι το μοντέλο ζημιών να ήταν πολύ πιο αυστηρό (βλ AMS) , ώστε να τιμωρεί τους απροσεχτους.
Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, liakjim said:

Μακάρι το μοντέλο ζημιών να ήταν πολύ πιο αυστηρό (βλ AMS) , ώστε να τιμωρεί τους απροσεχτους.
 

 

Είναι ότι τρέχουμε πάντα και με 60% damage.. Ας το βάλουμε 100%. Επίσης τρέχουμε χωρίς jump start και γκρινιάζαμε όταν δεν υπήρχε αυτή η δυνατότητα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δηλ. ρε παιδιά πως θα γίνει τώρα, θα βουτάμε και αν δεν προκληθεί ατύχημα θα εισπράττουμε το μπράβο ενώ αν προκληθεί θα θεωρείται "ατυχία"???:amen:

Γιατί μην μου πει κανείς ότι σε τόσο οριακές καταστάσεις θεωρεί ότι έχει τον απόλυτο έλεγχο του αυτοκινήτου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Aris Teidis έγραψε:

Δηλ. ρε παιδιά πως θα γίνει τώρα, θα βουτάμε και αν δεν προκληθεί ατύχημα θα εισπράττουμε το μπράβο ενώ αν προκληθεί θα θεωρείται "ατυχία"???:amen:

Γιατί μην μου πει κανείς ότι σε τόσο οριακές καταστάσεις θεωρεί ότι έχει τον απόλυτο έλεγχο του αυτοκινήτου.

Δεν θα υπηρχε το νοημα του αγωνα αμα ηταν να μην παιρναμε ρισκα! Αλλιως ασ'το...οποιος κανει τον ταχυτερο χρονο ας κερδιζει!

Δεν λεω, βεβαια, και να βουταμε καθε στιγμη που βλεπουμε λιγο χωρο! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος angeln1ck έγραψε:

Δεν θα υπηρχε το νοημα του αγωνα αμα ηταν να μην παιρναμε ρισκα! Αλλιως ασ'το...οποιος κανει τον ταχυτερο χρονο ας κερδιζει!

Δεν λεω, βεβαια, και να βουταμε καθε στιγμη που βλεπουμε λιγο χωρο! 

Δεν είπα εγώ να μην παίρνουμε ρίσκα.

Ρίσκο όμως σ' αυτήν την περίπτωση σημαίνει ότι αποφασίζεις να πάρεις μαζί σου και τον αντίπαλό σου - αν κάτι πάει στραβά...

Αυτό θα ήθελα να συζητήσουμε - έχουμε το δικαίωμα? Θα παίζουμε "Ρωσική" ρουλέτα από δω και πέρα;

Έγινε επεξεργασία από Aris Teidis
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει απαντηση σε αυτο που ρωτας ως ασπρο μαυρο.Η εκτιμηση που εχει ο καθε οδηγος ειναι διαφορετικη.Ενας λιγοτερο ικανος μπορει να θεωρουσε τη παραπανω κινηση ως "θεικη" ενας πιο aggresive και ικανος, θα ελεγε "σιγα, ετσι οδηγω :hehe: "


Αντικειμενικα οτι ηταν πανω απο τον μεσο ορο σιγουριας,ναι ηταν.Αλλα ετσι χτιζεται και ενας αγωνας και δημιουργουνται τα "highlights"

Το οριακο ειναι και πιο επιφοβο παντα.
Δε σου λεω χωσου για να σε δειξει η τηλεοραση.Αλλα οταν μπορεις να εκμεταλευτεις και νιωσεις παραπανω σιγουρια καντο.
Εδω ομως ηταν καθαρα αποφυγη που στην πορεια το ειδε ως ευκαιρια για προσπεραση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, GoMaR said:

Δε σου λεω χωσου για να σε δειξει η τηλεοραση.

:lol::lol::lol::lol:

 

14 minutes ago, GoMaR said:

 

Εδω ομως ηταν καθαρα αποφυγη που στην πορεια το ειδε ως ευκαιρια για προσπεραση.

Κομπλέ στη συγκεκριμένη περίπτωση,άψοξα ενέργησε ο φίλος μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Aris Teidis έγραψε:

Αυτό θα ήθελα να συζητήσουμε - έχουμε το δικαίωμα? Θα παίζουμε "Ρωσική" ρουλέτα από δω και πέρα;

Ενταξει οχι και Ρωσικη ρουλετα...ζυγιζεις την κατασταση, βαζεις και ως παραγοντα ποιον εχεις μπροστα σου αλλα και σε ποια φαση ειναι ο αγωνας (μην εχετε και οι 2 φθαρμενα λαστιχα...) και πραττεις!

Αν χτυπουσα με τον Christian, θα ηταν χοντρη μαλακια μου, εννοειται!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος angeln1ck έγραψε:

Ενταξει οχι και Ρωσικη ρουλετα...ζυγιζεις την κατασταση, βαζεις και ως παραγοντα ποιον εχεις μπροστα σου αλλα και σε ποια φαση ειναι ο αγωνας (μην εχετε και οι 2 φθαρμενα λαστιχα...) και πραττεις!

Αν χτυπουσα με τον Christian, θα ηταν χοντρη μαλακια μου, εννοειται!

Εμένα όταν με χτύπησες στον προηγούμενο αγώνα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Aris Teidis έγραψε:

Εμένα όταν με χτύπησες στον προηγούμενο αγώνα?

εκεινο δεν ηταν προσπαθεια για προσπεραση... ηταν φρεναρισμα εκτος γραμμης και χασιμο! 

η βλακεια ηταν που σε αναγκασα να χασεις 2 θεσεις και οτι δεν σου εδωσα την θεση αμεσως, αλλα μετα απο ενα γυρο κοντα! 

Link to comment
Share on other sites

καρά ντάιβ βόμβινγκ ήταν αλλά το κράτησε.

 

Αν δε το κρατούσε θα το χαρακτηρίζατε ευκολότερα βούτα.

 

Όπως είπε κ ο Άρης το να γίνει μια στο τόσο είναι οκ κ λογικό αφού όλου κ κάπου θα υπερεκτιμήσουμε.Το συνεχόμενο όμως σημαίνει ψιλοτράβηγμα αυτιού.

 

Κ εμένα οπορτουνίστικη με φάνηκε ως προσπέραση.

 

https://www.youtube.com/watch?v=7qtlKCtPo74

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μιας και σχολιαζουμε τα ατυχηματα του αγωνα ανεβαζω και εγω την δικια μου περιπτωση για να μαθω αν εφταιγα ή οχι κυριως στην περιπτωση με τον @angeln1ck...

 

https://www.youtube.com/watch?v=k9VmXd-xZxI

https://www.youtube.com/watch?v=vspK7MwP8iY

https://www.youtube.com/watch?v=8x1Zn3SUHUE

https://www.youtube.com/watch?v=UxskJ8tubbI

 

Σορρυ που τα ανεβαζω χωριστα αλλα δεν εχω τον χρονο (ή δεν ξερω να το κανω γρηγορα) να τα κανω ενα...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aris kai angelNick φερνουν την ευθυνη για το συμβαν.
Στη πρωτη περιπτωση που ο Αρης εχασε τα φρενα(που θα μπορουσε να σε ειχε βγαλει εκτος πιστας αν δε τα εχανες και εσυ) και στη δευτερη που ο angelnick δε σου εδωσε χωρο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.