Jump to content



G.G. 2017 - Mazda MX5 Cup @ Silverstone GP 30/10/2016


uhu

Recommended Posts

Εχω να κάνω μια ταριφιά και θα γυρίσω γύρω στις 9.:huh:Nομίζω ότι έχει κάποια δραστηριότα ο Lylankor :p

 

e6c24d7affad3af20334b223dc288b0d.jpg

και θα υπάρξει πρόβλημα αν το πάμε έστω λίγο πιο νωρίς.

Τα έχει υπολογίσει και με το ζόρι προλαβαίνει το qual.

Προσωπικά την f1 την βλέπω κάποια στιγμή μες στη βδομάδα σε κανα sky f1 σε Fullhd 

επειδή ξενερώνω με τους έλληνες σχολιαστές.

Το μυστικό είναι να μην μάθεις τα αποτελέσματα.:hehe:

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, uhu said:

Προσωπικά την f1 την βλέπω κάποια στιγμή μες στη βδομάδα σε κανα sky f1 σε Fullhd 

επειδή ξενερώνω με τους έλληνες σχολιαστές.

Το μυστικό είναι να μην μάθεις τα αποτελέσματα.:hehe:

Good luck with that :p Ποιος σου είπε πως εμείς που το βλέπουμε live το βλέπουμε στην ΕΡΤ ή πως το βλέπουμε σε κακή ποιότητα?!! Sky f1 σε HD 

Link to comment
Share on other sites

να κάνω μια ερώτηση μια και έχω πολύ καιρό να παίξω Online τόσους γύρους. στα 20L θα μπει κανείς πιτ;

ΥΓ. Το πίσω δεξιά λάστιχο είναι μονίμως μπλέ σε temp. έχει βρει κανείς τρόπο να το "ζεστάνει";
ΥΓ2. να με προσεχετε σήμερα είμαι λίγο χάρος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πωωω γαμάτος αγώνας, έκανα στο τέλος μόνο μικροβλακείες και δε συνεχίσαμε μέχρι το τελευταίο γύρο. @akis_z80 ήξερε τι έκανε, εκεί που πέρασα δεν είχα σκοπό αλλά φρέναρες και με ψιλοάφησες..? Περίμενες να παίξουμε φάπες με τον Ιάσονα για να βρείς την τρύπα να περάσεις... και τρύπα ήταν κυριολεκτικά. (Να πώ την αλήθεια πήγα να σε φοβήσω εκεί λίγο με σκοπό να αφήσω ίσα ίσα χώρο αλλά απλά πήρα και λίγη από τη δική σου μπογιά). Με τον @GoMaR δώσαμε ρεσιτάλ, μόνο το παρακάτω ss αφήνω:

Untitled.png

Ξενέρωσα λίγο μόνο την τελευταία που τον χτύπησα γιατί μας έφυγε ο Άκης. Κατά τα άλλα για εμένα είχε ο αγώνας πάνω.. κάτω, μετά πάλι πάνω πάλι κάτω, μέχρι λίγους γύρους πριν το τέλος που πήρα ένα χαζό penalty. Αλλά άσχετα από το αποτέλεσμα όλα αυτά κάνανε τον αγώνα από τους πιο γαμάτους :hehe:. Συγχαρητήρια στο podium Άκη, Ιάσονα και @uhu, και σε  όλους πραγματικά. Next week!

Έγινε επεξεργασία από Lylankor
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Βασικα τι αυριο..Τωρα που τα εχω ζεστα..
Ο αγωνας ηταν γαματος με ολη τη σημασια της λεξεως.
Αν ημουν στη θεση του Δημητρη και εβλεπα το σκηνικο με τον Ακη που πεταξε κυριολεκτικα, θα γελαγα τοσο που δε ξερω αν θα μπορουσα να οδηγησω. :hehe:

Μετα καταφερα και ξεφυγα λιγο αλλα εκανα πολλα λαθακια σε σημειο να με φτασει πολυ πιο γρηγορα ο Lylankor.
Αφου παιζαμε φαπες οπως περιμενε ο Ακης, χτυπαω τον lylankor βγαινει εκτος και εκμεταλλευτηκε την "τρυπα" ο @akis_z80 να χωθει αναμεσα μας.
Μεχρι και την επομενη στροφη που ηταν φαση ποιος θα αποφασισει να αφησει πρωτος το γκαζι για να χωρεσουμε και οι 3 στη στροφη. :hehe:

Εκει ειχα παλι επαφη με τον @Lylankor αλλα ευτυχως το εσωσα ακαριαια.

Αφου κυνηγουσαμε τον Ακη,κανει ενα λαθακι στις γραμμες και ακολουθησα και εγω σε λαθος.Ετσι ξεκινανε παλι οι φαπες με τον Lylankor απο πισω που ειχε λυσσαξει να με περασεισε σημειο που χτυπησαμε πιο σοβαρα και ετσι χασαμε τον Ακη.

Ακολουθουσε μαχιμος και ο @uhu περιμενοντας το λαθος απο το ξυλο που ριχναμε Lylankor και εγω..
Πραγματικα ωραιος αγωνας.Τον ευχαριστθηκα παρα πολυ.Ειναι αγωνας που χρειαζονται highlights.Μπραβο στα παιδια.Μπραβο σε ολους.Πιστευω να το ευχαριστηθηκαν ολοι το ιδιο.

Παντα τετοια.

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φανταστικός αγώνας.

Το αμάξι τελικά θέλει εντελώς διαφορετικό τρόπο οδήγησης. Με λίγο practice λογικό να αργήσω να το πιάσω.

@uhu, ευχαριστώ για το setup αλλά δεν με βόλεψε.

 

Μου έλειπε ακόμα 0.5δευτ ανά γύρο στο pace, για να έχει περισσότερο ενδιαφέρον με τους μπροστά.

 

Στην εκκίνηση μια χαρά, ο @uhu, άργησε αλλά είπα να μη ρισκάρω επαφή.

Μετά στο τελείωμα του 1ου γύρου, οι 3 πρώτοι πάνε να πάρουν την ίδια στροφή ταυτόχρονα. Φυσικά αναμενόμενα ο εσωτερικός απογειώθηκε στο κερμπ @akis_z80.

Τσουπ 2ος.

Δεν άργησε να με περάσουν Άκης και @Lylankor ειδικά αμαχητή στον 2ο από λαθάκι.

Με φτάνει ο @uhu. Εν τω μεταξύ είχα δει που χάνω και είχα αυξήσει κάπως ρυθμό.

Μάχες με @uhu για 5-6 γύρους. Τελικά μετά από πολλά, περνάει.

 

Εδώ να πω @uhu, πως ειλικρινά, νομίζω ότι κάτι πρέπει να κάνεις με την αίσθηση του περιβάλλοντος . Δες το ρεπλέι. Έριξες 2-3 καλά κλεισίματα που ευτυχώς αποφύγαμε τα χειρότερα, μιας και έχω μάθει να σε προσέχω.

 

Μετά με έπιασε η κούραση μιας κ είχα λιώσει το απόγευμα στο AMS (τι παιχνιδάρα)  και μετά από ένα τετακέ και ένα penalty, τερμάτισα και εγώ.

 

Συγχαρητήρια στους πρώτους και κρίμα για Ηλία και Γιάννη , για τον αποκλεισμό.

 

Άποψή μου πάντως, ότι ορθά τηρούμε το drive-through στην εκκίνηση. Είναι πιο ρεαλιστικό. Τόσα χρόνια το περιμέναμε.

 

Άντε και την άλλη φορά ευελπιστώ ότι θα είμαι στο rig!!!

Έγινε επεξεργασία από liakjim
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Α ναι, με όσα έγιναν είχα ξεχάσει τελείως οτι έπεσα 6ος στο 1ο γύρο από ανεξήγητο ακόμα λόγο αφού δεν έχω δεί τη φάση στη τελευταία στροφή στο replay :p Μου φαινόταν σαν να είχε γίνει σε προηγούμενο αγώνα, είχε πολύ υλικό ο αγώνας!

 

edit: Το είδα... χαχαχαχ :amen: 7ος για 1-2 δευτερόλεπτα τελικά ^_^

Έγινε επεξεργασία από Lylankor
Link to comment
Share on other sites

O20McNj.jpg

 

@Lylankor δεν υπήρχε περίπτωση να σας φτάσω στα ίσια σε εκείνη τη φάση του αγώνα. Ο @GoMaR άνοιγε τη διαφορά και εσύ με έφτανες για πλάκα..  Αφού αργά ή γρήγορα θα με πέρναγες,  είπα να διευκολύνω λίγο το έργο σου (και να έχετε περισσότερο χρόνο να βγάλετε τα μάτια σας ανενόχλητοι :D).

 

Στο σάντουιτς που έγινε μεταξύ μας, η αλήθεια ήταν ότι αιφνιδιάστηκα όταν σε είδα να έρχεσαι αριστερά, αλλά ήταν πολύ αργά για να αφήσω γκάζι!!

 

Στο τέλος του αγώνα μπορώ να πω ότι άρχισα να καταλαβαίνω πώς πρέπει να οδηγηθεί το mx5 για να βγάλει ΚΑΛΟΥΣ χρόνους. Θέλει τρομερό ζύγισμα του πεντάλ του φρένου στο trail-braking.. Λίγο φρένο οδηγεί σε υπερστροφή, πολύ φρένο σε υποστροφή.. Άντε βρες το σωστό πάτημα για να μπει με ελαφρύ γλίστρημα της ουράς..Σε κάποιες στιγμές στους τελευταίους γύρους άρχισα να το πετυχαίνω με αποτέλεσμα να κάνω personal best στο τελευταίο lap παρά τα κίτρινα λάστιχα..

 

PS Είχαμε ωραίες μάχες με @uhu και @liakjim

 

Moar photos

Spoiler

Bls2qB9.jpg

 

Qiu5HBJ.jpg

 

fDJUMuJ.jpg

 

bYUaTuy.jpg

 

fsrumb2.jpg

 

O20McNj.jpg

 

nkiRV2U.jpg

 

6po06iQ.jpg

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, akis_z80 said:

Στο σάντουιτς που έγινε μεταξύ μας, η αλήθεια ήταν ότι αιφνιδιάστηκα όταν σε είδα να έρχεσαι αριστερά, αλλά ήταν πολύ αργά για να αφήσω γκάζι!!

Ναι αυτός ήταν ο σκοπός, αλλά πήγαινα λίγο πιο αργά από οτι υπολόγιζα και δεν έφτασα σε εκείνη την άκρη της πίστας αρκετά νωρίς ώστε να σε κάνω να αφήσεις γκάζι και να μπείς πίσω από το κίτρινο γομάρι :p Τώρα που βλέπω τις φωτό έπρεπε να κάτσω και εγώ στην εσωτερική και να στρίψουμε και οι 3 γμτ, για αυτά ζούμε! ...και ό,τι γινόταν... χαχαχ :amen: (να κέρδιζε ο @uhu τον αγώνα ας πούμε)

 

Εγώ τελικά έτρεξα με default και 2 μπροστά αντιστρεπτική. Υπερστροφή που να είναι πρόβλημα έβλεπα μόνο στο απότομο άφημα φρένου και turn in. Και ποτέ 2α!

Έγινε επεξεργασία από Lylankor
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος liakjim έγραψε:

 

Εδώ να πω @uhu, πως ειλικρινά, νομίζω ότι κάτι πρέπει να κάνεις με την αίσθηση του περιβάλλοντος . Δες το ρεπλέι. Έριξες 2-3 καλά κλεισίματα που ευτυχώς αποφύγαμε τα χειρότερα, μιας και έχω μάθει να σε προσέχω.

 

Εχω εξηγήσεις για όλα.

Πρώτον πρώτον δεν έδειξες τον απαραίτητο σεβασμό και πως θα μπορούσες φυσικά όταν με βγάζει το παλιοπαίχνιδο στην πίστα σαν την Λουλού με αυτό το μωβ κράνος.:hehe:

imageproxy (1).jpg

Στο πρώτο μπλόκ απο την εξωτερική που μαγκώσαμε υπολόγιζα στο διαθέσιμο χώρο σου και το αριστερό κερμπ, γιατί εγω παντα σε αυτό φρέναρα.

Θα ταν και λίγο γελείο να την πέσω στα φρένα να σε αφήσω να περάσεις και πάρεις ανενόχλητος το τελευταίο εσάκι της πίστας.

Στο 2ο μπλοκ πάλι απο εξωτερική πιέζομαι χωρίς να αφήσω γκάζι και στο πράσινο μου κάνει ψαράκι και με πετάει στην πίστα και εκεί σε τρομάζω και έχεις κάθε δίκιο που γκρινιάζεις.

Αν δεις όμως το replay θα δείς ότι στρίβω πρός την αντίθετη κατεύθυνση πάλι για να σου αφήσω χώρο.

 

Σε όλο τον αγώνα ήμουν φούλ προστευτικός και πατησα φρένο σε 3 chicken games που έπαιξα με όλους.

Και με σένα και με τον άρη και με τον γομάρ για να μη μπούμε μαζί στα γρήγορα αλεπάλληλα S και καταλήξουμε στα χωράφια και ας ήμουν στην ίδια ευθεία.

 

Θέλοντας να πλησιάσω και τους εμπρός είχα αφήσει περιθώριο γύρων που θα μείνω πίσω σου και όσο απομακρυνόμουν απο αυτό το περιθώριο είχα την διάθεση να ρισκάρω και λίγο παραπάνω.

Δεν έγινα ξαφνικά επιθετικός.

Την άποψη μου για το helicorsa και για το codriver πως λέγεται την ξέρεις.

I dont like them θέλω να πιάνω ότι πιάνω με την περιφερειακή όραση την ακοή άντε και το default βελάκι.

Επείδή δεν τα έχω τις περισσότερες φορές χάνω απο αυτό, αφού δεν οδηγάω βλέποντας τα σημαδάκια του helicorsa.

Μου φαίνεται αηδία. Σα να παίζεις Pro Evolution Soccer και αντί να κοιτάω τους παίκτες να κοιτάω το minimap.

Κάποιοι το κάνουν και αυτό και επωφελούνται...

Οταν έρθει καμιά μάσκα όλα θα λυθούν με πολύ ρεαλιστικότερο τρόπο. :D

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.