Jump to content



G.G. 2017 - Mazda MX5 Cup @ Silverstone GP 30/10/2016


uhu

Recommended Posts

TIME OF DAY:  09:00

WEATHER:  Clear

AIR TEMP: 26c

GRIP: 98% στο practice, θα αυξάνεται αργά και σταθερά

Tyre blankets: 

 

PRACTICE: 20:30 (75 λεπτά)

QUALIFY: 15min

RACE: 22:00 (20 Laps)

 

 

 

  • Πρέπει να έχουμε τουλάχιστον 2 ρόδες μέσα στα όρια της πίστας (λευκές γραμμές).
  • Αν έχουμε επαφή με άλλον οδηγό με δική μας υπαιτιότητα, του παραχωρούμε σε ασφαλές σημείο τη θέση μας.
  • Προσοχή όταν ξαναμπαίνουμε στην πίστα μετά από έξοδο. Κοιτάμε πρώτα πίσω μας και στο χάρτη.
  • Προσοχή όταν βγαίνουμε από τα pits!
  • Κανόνες αγωνιστικής συμπεριφοράς + video

 

  • Για καλύτερο spatial awareness προτείνεται το Helicorsa Application ( προτιμώ το Crew Chief for Assetto Corsa )

    Προτείνεται η χρήση DISCORD με Push to Talk

Untitled.png

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Μου αρεσει που γραφεις "Προτείνεται η χρήση DISCORD με Push to Talk" χωρις να εχεις μπει ποτε :p

 

Αν δεν ετοιμασω σημερα τον σερβερ , θα το κανω αυριο πριν τη δουλεια :)

It called.

Copy paste.:p

 

Βασικά έβαλα κάτι να χαλαρώσουμε λίγο.

Γιατι άρχισαν τα βαρβαγκάλος, ροαντ αμερικαντ, μπλατς χλατς, αγελαγίδια κ.α.

και θα μπαίνουν τα νέα παιδιά και θα ξύνουν το κεφαλι τους.:amen:

 

Εγω προσωπικά ξέρω μερικές απ τις παραπάνω (ονομαστικά μόνο - εννοείται) αλλά φαντάζομαι πως πολλοί θα είναι περισσότερο εξοικειωμένοι με το σετ πιστών του F1 14-15-16 ktl

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Δε προλαβα να ετοιμασω τπτ....

Μην αγχώνεσαι, όταν μπορέσεις, είσαι και εσύ "εργαζόμενη νεολέρα" τώρα (είδος προς εξαφάνιση)!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στη μεγάλη και με το Mx-5 θα μας βγει η πίστη.. 2.5 λεπτά το γύρο θα κάνουμε :p

Καλή επιλογή πάντως, καιρό είχαμε να ακουμπήσουμε το Silverstone!! (όπως και άλλες πίστες έχουμε καιρό να ακουμπήσουμε!! )

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχει παιχτεί μετά την αναβάθμιση σε 1,9 και το miataκι δε βγάζει τους ίδιους χρόνους.

Καλό αυτό γιατί έχω σίγουρη??? την P1 στο hotlap chart του server.

Δεν πρόλαβαν μάλλον, να κάνουν πολλοί γύρο με την 1.8.1  :hehe:

 

Χτες βράδυ πάντως χαζέψαμε.

Εγώ έτρεχα παρέα με 2 γείτονες σε hotseat mode και τους έβριζα ότι βλέποντας τους ξέχασα να οδηγάω.:hehe:

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος konnos έγραψε:

Μήπως του βάλανε tire model 10 με το patch? Γιατί στα GT3 βάλανε σίγουρα. Δεν έχω το Japanese Pack οπότε δε ξέρω.

Δεν εχω ιδέα.

Καλοκαίρι που το είχα τρέξει καποια στιγμή σε server ρσρ μου άρεσε και έκανα λίγο hotlaping.

Σε offline 100% grip έβγαζες με την 1.81 ~ 2:28 σχετικά εύκολα.

Το έβγαλε ο ενας φίλος που δεν εχει καν το παιχνίδι.

 

Τώρα βλέπω πως και το 30άρι θέλει κόπο.

Ενω για 29άρια μόνο αν ανέβει το grip.

 

Ευελπιστώ οι αλλαγές που κάνουν στο tyre model και γενικότερα στα physics να είναι όντως προς το ρεαλιστικότερο και όχι απλά για να βοηθήσουν τους κονσολάδες και τους μη κατέχοντες τιμόνι να είναι ανταγωνιστικοί απλοποιώντας το racing style, καταργόντας ας πούμε τα πλεονεκτήματα που δίνει μια πίστα λόγο κλίσεων, λακούβων, ανεβασμένων επιπέδων πρόσφυσης σε συγκεκριμένα σημεία.

Ούτε απλά να κάνουν μια μείωση των επιπέδων της πρόσφυσης για να βγούν διαφορετικοί χρόνοι και να πουν ότι κάτι έκαναν.

 

Βασικά με ξενερώνει που τρέχουμε με τοσο χαμηλό grip ούτως η άλλος.  

Το αμάξι και δεν μπαίνει και δεν εχει το ίδιο απόλυτες αντιδράσεις στο όριο όσο θα έπρεπε αν η άσφαλτος ήταν άσφαλτος αγωνιστικών προδιαγραφών.

Είναι φουλ αντιρεαλιστικό και αν και το ζητάνε πολλές φορές οι "hardcore sim racers" μόνο racers με την πραγματική έννοια δεν πρέπει να είναι:

Μάλλον καϊλες gamers που βλέπουν την μείωση του grip σαν το leverάρισμα σε παιχνίδια MMORG.

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος konnos έγραψε:

Ο αγώνας σε 100% grip δε γίνεται; Νόμιζω μόνο practice είναι σε Green.

Ανεβαίνει σταδιακά από 96% στην αρχή σε 100% μέχρι το τέλος του αγώνα, έτσι ώστε αν συνυπολογίσεις άδειασμα ρεζερβουάρ και φθορά ελαστικών - να διατηρείται σταθερό το grip.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος uhu έγραψε:

Δεν εχω ιδέα.

Καλοκαίρι που το είχα τρέξει καποια στιγμή σε server ρσρ μου άρεσε και έκανα λίγο hotlaping.

Σε offline 100% grip έβγαζες με την 1.81 ~ 2:28 σχετικά εύκολα.

Το έβγαλε ο ενας φίλος που δεν εχει καν το παιχνίδι.

 

Τώρα βλέπω πως και το 30άρι θέλει κόπο.

Ενω για 29άρια μόνο αν ανέβει το grip.

 

Ευελπιστώ οι αλλαγές που κάνουν στο tyre model και γενικότερα στα physics να είναι όντως προς το ρεαλιστικότερο και όχι απλά για να βοηθήσουν τους κονσολάδες και τους μη κατέχοντες τιμόνι να είναι ανταγωνιστικοί απλοποιώντας το racing style, καταργόντας ας πούμε τα πλεονεκτήματα που δίνει μια πίστα λόγο κλίσεων, λακούβων, ανεβασμένων επιπέδων πρόσφυσης σε συγκεκριμένα σημεία.

Ούτε απλά να κάνουν μια μείωση των επιπέδων της πρόσφυσης για να βγούν διαφορετικοί χρόνοι και να πουν ότι κάτι έκαναν.

 

Βασικά με ξενερώνει που τρέχουμε με τοσο χαμηλό grip ούτως η άλλος.  

Το αμάξι και δεν μπαίνει και δεν εχει το ίδιο απόλυτες αντιδράσεις στο όριο όσο θα έπρεπε αν η άσφαλτος ήταν άσφαλτος αγωνιστικών προδιαγραφών.

Είναι φουλ αντιρεαλιστικό και αν και το ζητάνε πολλές φορές οι "hardcore sim racers" μόνο racers με την πραγματική έννοια δεν πρέπει να είναι:

Μάλλον καϊλες gamers που βλέπουν την μείωση του grip σαν το leverάρισμα σε παιχνίδια MMORG.

Η απάντηση είναι εδώ (από το change log) :

 

- New camber grip variation formula

 

Διορθώσανε ένα bug που υπήρχε στο τρόπο υπολογισμού του grip εν συναρτήσει του camber.

Τα αμάξια τώρα θα γράφουν λίγο πιο αργούς χρόνους αλλά από δοκιμές που έκανα , μου φαίνεται πιο φυσιολογικό. Πριν τα αμάξια πηγαίναν τρένο.

 

Όσο για το grip , θα συμφωνήσω ότι πρέπει να ανέβει στο 98%.

 

ΥΓ. Κάτι άλλο, είναι φυσιολογικό που δεν βλέπω τον server?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο κοιτουσα μολις!!

Ειχε βγει fix και δεν ειχαν γινει restart oi servers.
Τελειως τυχαια το πηρα πρεφα και ολα δειχνουν οκ τωρα.
Και tango kai greek.

Να μου στελνετε pm για οποιοδηποτε προβλημα και θα ειμαι στη διαθεση σας :p

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.