Jump to content



η υγρασία θα επηρεάσει ή όχι?


Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Υπάρχει το εξής σύστημα:

 

CASE_ASUS TA-86 (VENTO A8)
PSU_COOLERMASTER G550M GM SERIES 550W MODULAR 80+ BRONZE (RS550-AMAAB1-EU)
CPU_AMD PHENOM 9650 2.3GHZ QUAD-CORE BOX
MOBO_ASUS M3N78
RAM_OCZ OCZ2RPR10664GK 4GB (2X2GB) PC-8500 1066MHZ REAPER HPC EDITION DUAL CHANNEL KIT
DVD_DVD±RWPIONEER DVR-216DBK BLACK BULK
FLOPPY DISK DRIVE 3.5' BLACK

 

Το σύστημα αυτό, καθώς και ένα HP Compaq DC7900 Ultra Slim, συν μία οθόνη 17", πρόκειται να τα τοποθετήσω σε σπίτι που βρίσκεται στη Νέα Μάκρη. Το πρόβλημα είναι πως το χειμώνα εκεί υπάρχει, εκτός πολύ κρύο, καί πολλή υγρασία. Το δωμάτιο που θα τα εγκαταστήσω είναι κάτι σαν σαλόνι (40-45 m^2), αλλά δεν θα υπάρχει καθόλου θέρμανση.

Επίσης, θα έχω και 7-8 σκληρούς δίσκους με διάφορα λειτουργικά και αρχεία, που θα εναλλάσσω στα συστήματα.

Τέλος, υπάρχει και η περίπτωση εγκατάστασης ενός laptop.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω:υπάρχει φόβος λόγω της υγρασίας να πάθουν ζημιά τα συστήματα (ή κάποια parts, π.χ. σκληροί δίσκοι) ή μπορώ να δουλεύω άφοβα;

 

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Η ξαδελφη μου ειχε παρατησει υπολογιστη στο μπαλκονι (καλυμενο ε) για 1-1μιση χρονο και δεν επαθε τιποτα . Απο την αλλη εχω δει και ολοκληρη μοναδα με σκουρια μεσα (μπαλκονι 6-7 χρονια xD )  . Σε γενικες γραμμες ομως νομιζω πως εφοσον θα ειναι εντως σπιτιου και θα το αναβεις συχνα , δεν υπαρχει φοβος . 

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και 12 χρόνια έναν υπολογιστή στην ταράτσα μέσα σε ηλεκτρολογικό κουτί. Τα τελευταία 6 χρόνια βέβαια σβηστός. Μια στο τόσο που τον ... χαζεύω το μόνο που έχει πάθει είναι ότι έχουν σκουριάσει τα μεταλλικά πλαίσια των καρτών PCI. 

pc-host-case-pci-e-pci-e-wireless-networ

 

Κατά τ'άλλα no prob, και είναι εκτεθιμένος στα στοιχεία της φύσης, έχει βιώσει και χιόνια και καύσωνες όσο δούλευε.

 

Μπορείς να πάρεις παθητικούς αφυγραντήρες και να αλλάζεις κάθε 2-3 μήνες το ξηραντικό. 

Οι καλύτεροι που έχω βρει είναι αυτοί:

https://www.amazon.co.uk/UniBond-Aero-360-Moisture-Absorber-Device/dp/B00F1DNYPE

 

Στο leroy τους έχουν γύρω στα 10 ευρώ και 5 ευρώ το ανταλλακτικό.

Κυρίως για να σώσεις το σπίτι, το pc δεν θα πάθει τπτ.

Έγινε επεξεργασία από sotiris
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Οταν εννοούμε υγρασία σε τι επίπεδα μιλάμε; Να τρέχουν οι τοίχοι πχ?

Δεν μιλάμε για τέτοιο επίπεδο. Για να δώσω σαν μέτρο σύγκρισης τους τοίχους που αναφέρεις, ποτέ οι τοίχοι δεν υπήρξαν υγροί.

 

Κάτι άλλο συγκριτικό που ίσως βοηθήσει είναι τα αυτοκίνητα. Ενώ στην πόλη (Πειραιάς) το πρωί σχεδόν ποτέ δεν έχω δει υγρά τα αυτοκίνητα, στη Ν. Μάκρη τα περισσότερα πρωινά του χειμώνα θα τα βρείς υγρά. Δεν ξέρω σε τί ποσοστό των πρωινών είναι υγρά. Ίσως ένα 60%-70%. Αλλά, δίνω το ποσοστό με επιφύλαξη.

 

Πάντως, και γω θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Δε νομίζω να έχω ιδιαίτερο πρόβλημα. Αυτό που σκέφτηκα είναι τα καταστήματα εκεί που έχουν υπολογιστές, θα έχουν τέτοια προβλήματα; Νομίζω όχι. Και χωρίς να παίρνουν μέτρα τύπου να τα αφήνουν να δουλεύουν 24h ή με τους παθητκούς αφυγραντήρες. Είναι σίγουρα καλύτερες λύσεις, αλλά μπορεί και να μην το χρειαστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί απαντάτε όλοι με τέτοια σιγουριά ,αλλα η υγρασία επηρεάζει μια ηλεκτρονική συσκευή ,σαφέστατα .
Αν δε θα ανάβει ,θα οξειδωθουν τα ποδαράκια απο τα εξαρτήματα και μετα η σκουριά θα συνεχίσει .
Αν θα ανάβει ,σε μια μέρα με πολυ υγρασία ,που θα ίδρωναν τα τζαμια ας πούμε εμφανώς ,πες οτι υπάρχει μια μικρή αδιόρατη σταγονιτσα στην πλακέτα .
Μάντεψε τη συνέχεια .
Το οτι δε το πάθατε δε σημαίνει οτι δε γίνεται .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.