Jump to content



Διαφορές σε FX 8***


TopCLR

Recommended Posts

Βλέποντας να φτάνει η πλατφόρμα με τους ZEN, έχω την εντύπωση οτι "πήρε ο κατήφορος" τις τιμές στους FX (AM3+) (όσπου θα φύγουν και από τα ράφια).

Ποιά είναι η (ουσιαστική) διαφορά στους FX 8300 (3300/4200Mhz 95W), FX 8320E (3200/4000Mhz 95W), FX 8370E (3300/4300Mhz 95W); Στην τιμή υπάρχουν εμφανείς διαφορές (ο 8370Ε είναι σαν να παίζει σε δική του κατηγορία, ο 8320Ε με χαμηλότερους χρονισμούς είναι πιο ακριβός από τον 8300). Στην AMD φυσικά δεν φαίνεται τίποτα (όχι οτι περίμενα να δείχνει)!

Αυτοί στα 95W μπορούμε ασφαλώς να υποθέσουμε οτι σε σχέση με τους 125W έχουν διαφορά (εκτός από τις στοκ συχνότητες) το χαμηλότερο θερμικό φορτίο και (ίσως) μικρότερες δυνατότητες overclock;

Κάποτε ξέραμε οτι 8120, 8150 ήταν Buldozer και 8320,8350 Piledriver (= καλύτερος πυρήνας), τώρα έχουμε χάσει τα αυγά και τα πασχάλια! (αν και όλα τώρα έχουν τους ίδους πυρήνες Piledriver)

Ο 8300 συγκεκριμένα έχει φτάσει στα 120€ (τιμή που είχε φτάσει πριν λίγο καιρό ο 6300). Ίσως να αξίζει η μετάβαση από Phenom II 955 μιας και υπάρχει καλή μητρική και 8GB. Ένα μικρό "ψάξιμο" για διαφορά σε IPC (Instructions Per Core) (955 vs 8300) δεν απέδωσε!

http://cpuboss.com/cpus/AMD-Phenom-II-X4-955-vs-AMD-FX-8300

Single-core Performance

Individual core benchmark performance

 
6.7

 

http://www.cpu-world.com/Compare/368/AMD_FX-Series_FX-8300_vs_AMD_Phenom_II_X4_955_(125W__rev._C2__BE).html

Παράθεση

The AMD 955 performs 8% better in single-threaded tasks.

 

Παρακαλώ μην αρχίσουμε "πούλα τα όλα και αναβάθμισέ","όχι πάρε Intel" κλπ. Περισσότερο ενημερωτικά ρωτάω.

 

Υ.Γ. Επιτέλους να ξυπνήσει και το "AMD Platform".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Bulldozer αρχιτεκτονική δεν έχει τύχει να αγγίξω, αλλά αν θυμάμαι καλά όλοι αυτοί οι χαμηλής κατανάλωσης FX πάσχουν πολύ στον τομέα των επιδόσεων, λόγω της χαμηλής τους base συχνότητας και γενικότερα, αν δεν έχεις απόλυτη ανάγκη την όποια χαμηλότερη κατανάλωση προσφέρουν αυτοί, δεν αξίζει τον κόπο να τους επιλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη η διαφορά λόγω συχνότητας είναι κατανοητή. (Όσο κατανοητό μπορεί να είναι σε μένα που δεν έχω "πιάσει" FX ακόμα).

Φαντάζομαι οτι μιλάμε για μικρή διαφορά 8300 vs 8320 (+200Mhz) και αρκετή (ίσως) 8300 vs 8350 (+700Mhz), εκτός αν το "πάσχουν πολύ" εννοεί κάτι πιο σοβαρό. Στην δεύτερη περίπτωση μιλάμε και για μια διαφορά στα ~35€ (+29%). Βέβαια όποιος ψάχνει μόνο επιδόσεις (not me) πάει καρφί στον 8350.

Προσωπικά πιστεύω οτι αξίζουν τα +20€ του 8300 από 6300 αλλά όχι τα +35€ από 8300 σε 8350.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, artyom said:

Εγω νομιζω οι διαφορές ειναι στο chipset.

Πως να το πω,12 χρονια με amd, πηγα σε intel και νιωθω οτι τα sata ports πανε με 3πλασια ταχυτητα.

Έχεις 100% δίκιο σε αυτό που λες! Είναι λίγο κουρασμένα γερασμένα. Εξάλου οσα έχουν Μ2 δεν μπορείς να κάνεις cross, και δεν νομίζω οτι μπορουν να πίασουν τις ταχύτητες  που αναγράφουν.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, TopCLR said:

Γιάννη η διαφορά λόγω συχνότητας είναι κατανοητή. (Όσο κατανοητό μπορεί να είναι σε μένα που δεν έχω "πιάσει" FX ακόμα).

Φαντάζομαι οτι μιλάμε για μικρή διαφορά 8300 vs 8320 (+200Mhz) και αρκετή (ίσως) 8300 vs 8350 (+700Mhz), εκτός αν το "πάσχουν πολύ" εννοεί κάτι πιο σοβαρό. Στην δεύτερη περίπτωση μιλάμε και για μια διαφορά στα ~35€ (+29%). Βέβαια όποιος ψάχνει μόνο επιδόσεις (not me) πάει καρφί στον 8350.

Προσωπικά πιστεύω οτι αξίζουν τα +20€ του 8300 από 6300 αλλά όχι τα +35€ από 8300 σε 8350.

Νομίζω η καλύτερη επιλογή είναι ο 8320. Από την στιγμή που είναι Black edition, υποθέτω τα 4+ GHz τα έχει και αυτός με αλλαγή multiplier.

Τώρα και εγώ στην ίδια θέση με σένα είμαι. Δεν έχω αγγίξει FX. Άλλη μια ένδειξη της τεράστιας επιτυχίας της αρχι(δ...)τεκτονικής

Link to comment
Share on other sites

@artyom, @Mokou

Οι Intel είναι καλύτεροι και γρηγορότεροι. Μιλάμε (ΑΜ3+) για τεχνολογία/αρχιτεκτονική του 2011-2012. Ακόμα και στην εποχή τους οι Intel ήταν καλύτεροι σε αρκετά σημεία.

Η ερώτησή μου όμως αφορά τους FX αποκλειστικά, ούτε καν τις μητρικές που τους υποστηρίζουν.

 

@yanni

Γιάννη έχω την εντύπωση οτι όλοι οι FX είναι ξεκλείδωτοι. Η AMD το αναφέρει στα γενικά χαρακτηριστικά τους χωρίς να τους διαχωρίζει σε ξεκλείδωτους και μη.

Συγκεκριμένα ο 8300 αναφέρεται σαν ξεκλείδωτος:

http://www.cpu-world.com/CPUs/Bulldozer/AMD-FX-Series FX-8300.html
 

Παράθεση

 

Notes on AMD FX-8300

The processor has unlocked clock multiplier

 

http://cpuboss.com/cpu/AMD-FX-8300

Παράθεση

Is unlocked   Yes

Όσο για τα 4+ και να μην τα έχει (όποιον πάρω) δεν θα με χαλάσει. Αν και όσο θέλει με λογικό ρεύμα, δεν σκοπεύω να τον αλλάξω σε 6 μήνες - 1 χρόνο.

O 955 αποκτήθηκε όταν ακόμα ήταν ο δεύτερος καλύτερος επεξεργαστής της AMD (προ Thumban x6 εποχή). Αν έψαχνα τα πόσα πιάνει και δεν με ένοιαζε για πόσο καιρό θα τα πιάνει, πολύ πιθανό να μην ζούσε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, TopCLR said:

Γιάννη έχω την εντύπωση οτι όλοι οι FX είναι ξεκλείδωτοι. Η AMD το αναφέρει στα γενικά χαρακτηριστικά τους χωρίς να τους διαχωρίζει σε ξεκλείδωτους και μη.

Συγκεκριμένα ο 8300 αναφέρεται σαν ξεκλείδωτος:

AMD FX-Series FX-8300 - FD8300WMW8KHK / FD8300WMHKSBX

 

Έχεις δίκιο. :T:         Το αναφέρει και η AMD. Είχα λανθασμένη εντύπωση για τους "E" και τον 8300. Όλοι είναι black edition. Οπότε ένας φτηνός 8 core, γίνεται ψιλό ενδιαφέρουσα επιλογή, αν υποθέσουμε κατ' ελάχιστο τα 4GHz χωρίς ή με ελάχιστο ρεύμα.

 

Quote

Όσο για τα 4+ και να μην τα έχει (όποιον πάρω) δεν θα με χαλάσει. Αν και όσο θέλει με λογικό ρεύμα, δεν σκοπεύω να τον αλλάξω σε 6 μήνες - 1 χρόνο.

O 955 αποκτήθηκε όταν ακόμα ήταν ο δεύτερος καλύτερος επεξεργαστής της AMD (προ Thumban x6 εποχή). Αν έψαχνα τα πόσα πιάνει και δεν με ένοιαζε για πόσο καιρό θα τα πιάνει, πολύ πιθανό να μην ζούσε τώρα.

Μπα την θέλει την συχνότητά του ο FX για να αποδώσει.

Titanfall 2 Benchmarked: Graphics & CPU Performance > CPU Performance - TechSpot

CPU_03.png

 

Τώρα ο 955 δεν νομίζω να πέθαινε αν έπαιζε ψηλότερα(αν και είναι ήδη ψηλά). Δεν λέω να τον έχεις μόνιμα με 1.5V, αλλά γενικά και με default πάνε πάνω από τα 3,5 αυτοί.

 

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Το "όσο πιο ψηλά, τόσο πιο καλά" είναι γνωστό. Απλώς θα ανέβει με "λογικό ρεύμα" όπως προείπα. Αν δεν πιάσει πολλά Mhz δεν θα τα βάψω και μαύρα!

Ο 955 αν και ήταν σταθερός στα 3,7 ήθελε 1,48V (δεν το πολυέψαξα με την τάση), δεν τον κράτησα εκεί (γνώριζα για το όριο του 1,5V). Τον κράτησα ένα μικρό διάστημα στα 3,6 με 1,472V και κατέληξα στα 3,4 (+1 multi) με στοκ τάση. Ωραίοι οι Phenom II x4 στα 3,8-4,0 αλλά είτε δεν ξέρω αρκετά από OC, είτε έχω "μπανάνα" κομμάτι, το σίγουρο είναι οτι θα τον είχα (όπως κι έγινε) για πολύ καιρό. Όλα έγιναν με την παλιά μητρική, δεν τον έψαξα με την 990ΧΑ-UD3. Άλλωστε δεν κυνηγώ την απόλυτη επίδοση.

Link to comment
Share on other sites

http://www.guru3d.com/articles_pages/battlefield_1_pc_graphics_benchmark_review,9.html

 

http://www.guru3d.com/articles_pages/battlefield_1_pc_graphics_benchmark_review,10.html

 

Αν έχεις μητρική Am3+ πάρε FX 8300 και ανέβασέ τον στα επίπεδα του FX 9370 + . 

Τσάμπα είναι πλέον.

Τον 955 τον δίνεις με 50-60€.

 

Επίσης σε ότι αφορά τα όρια oc των phenom II , να σου πω πως οι 955 δεν πολύ πήγαιναν.  Οι 975 και οι 980 ανέβαιναν πάνω από τα 4 σχετικά εύκολα με καλή ψύξη. 

Ο δικός μου ο 955 πήγαινε μέχρι 3,85 με north στα 2600+ , ο 975 που είχα πήγαινε 4,3 με North κάπου αν θυμάμαι στα 2550. 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Oi 975, 985 ήρθαν αργότερα από τους 955,965 και λογικά θα είχε βελτιωθεί η παραγωγή ώστε να βγαίνουν καλύτερα κομμάτια (γι' αυτό και οι υψηλότεροι στοκ χρονισμοί). Το 3,8-4,0 που ανέφερα είναι για 955,965.

Αν καταφέρω να κάνω χριστουγεννιάτικο δώρο στον ευατό μου (δεν είναι σίγουρο), ο 955 δεν θα πουληθεί, θα μετακομίσει σε συγγενικό μου πρόσωπο.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, TopCLR said:

Oi 975, 985 ήρθαν αργότερα από τους 955,965 και λογικά θα είχε βελτιωθεί η παραγωγή ώστε να βγαίνουν καλύτερα κομμάτια (γι' αυτό και οι υψηλότεροι στοκ χρονισμοί). Το 3,8-4,0 που ανέφερα είναι για 955,965.

Αν καταφέρω να κάνω χριστουγεννιάτικο δώρο στον ευατό μου (δεν είναι σίγουρο), ο 955 δεν θα πουληθεί, θα μετακομίσει σε συγγενικό μου πρόσωπο.

Ίσως να είναι από τους πρώτους, τους GI ο δικός σου.

AMD Phenom II X4 955 Black Edition - 3,2 GHz Quad-Core (HDZ955FBGMBOX) Prozessor

 

Υπάρχουν και οι μεταγενέστεροι GM

 

AMD Phenom II X4 955 - 3.2 GHz (HDZ955FBK4DGM) Socket AM3 CPU Prozessor 667 MHz

 

Τώρα αν έχεις όρεξη για πειραματισμούς, μπορείς να αγοράσεις τον παρακάτω

AMD Athlon II X4 640 3GHz 4Core Socket AM3 2MB L2 95W E0 ADX640WFK42GR Processor 683728256159 | eBay

 

που είναι κομμένος Thuban και να δεις αν ξεκλειδώνει. Αν ξεκλειδώνει σε 5 ή 6 core Phenom II, δεν θα είναι άσχημο δωράκι. Πιθανόν θα πηγαίνει και 3.8-3.9 με 1.4V. Αν δεν ξεκλειδώνει θα βρεθείς με έναν "ακριβό" Athlon II (διότι μπορεί να μην ξεκλειδώνει ούτε η cache). Εγώ αυτός που πήρα παίζει με 5 πυρήνες ως Phenom II στα 3.9GHz με κάτι λιγότερο από 1.4V. Βέβαια δεν είναι ξεκλείδωτος οπότε μιλάμε για ανέβασμα του bus. Πρέπει να μπορεί να πάει έως 260MHz για να δώσει αυτά τα 3.9GHz.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Απο όταν πήρα τον 955 το έψαξα με τους κωδικούς που δείχνεις. Oι διαφορές σ' αυτούς που δείχνεις είναι για το stepping (DGI= C2, DGM= C3).

Ο δικός μου είναι C3 και συγκεκριμένα ο HDZ955FBGMBOX (BOX = με ψύκτρα). Το μόνο που δεν κατάλαβα (=δεν βρήκα) σε τι διαφέρει είναι οτι παράλληλα υπήρχε και HDX955FBGMBOX (αντίστοιχα και για τον 965)! Φυσικά στο site της AMD "ιδρώνεις" για να βρεις τα χαρακτηριστικά του επεξεργαστή σου (εκτός από τις γενικολογίες τους) αλλά για τις διαφορές που έχουν οι κωδικοί τους, ούτε με σφαίρες!

Πάντως με ~40€ Athlon II x4 δεν θα τον έλεγες και "ακριβό".

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.