Jump to content



Hp pavilion dv6000


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, μία μικρή βοήθεια σε κάτι. Το hp pavilion dv6000 μου δεν τραβάει... Μεγάλωσα λίγο την ραμ  σε 3 gb κάπως έστρωσε αλλά σκεφτόμουν, αν γνωρίζει κανείς, αν γίνεται να αγοράσω μεμονωμένα κομμάτια για λαπτοπ και να κρατήσω τον σκελετό.. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και για το χρόνο σας. 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μας πεις τι κομμάτια έχει. Κατέβασε το CPU-Z και δες τι λέει. Αυτό που συνήθως μπορείς να αναβαθμίσεις είναι ο επεξεργαστής, αλλά:

1. πρέπει να βεβαιωθείς ότι ο υπάρχων cpu βγαίνει, δηλαδή ότι το μηχάνημα έχει κάποιο socket

2. πρέπει να βρεις από ebay/αγγελίες συμβατό με το socket επεξεργαστή προσέχοντας και το TDP

3. πρέπει να βεβαιωθείς ότι σε περίπτωση αλλαγής σε επόμενη γενιά, υποστηρίζεται το CPU από το BIOS. Αλλιώς δεν θα ξεκινάει ο υπολογιστής.

 

Στις πιο απλές μετατροπές είναι να βάλεις SSD δίσκο. Παίρνει SATA ή PATA δίσκο? Αν παίρνει SATA είναι εύκολο, αν παίρνει PATA το πιο εύκολο είναι μετατροπή PATA-> MSATA και να πάρεις έναν MSATA SSD.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι σαν το 6187ea που έχω, με 2.0GHz διπύρηνο, το έχω με 4GB (βλέπει το chipset τα 3) και έναν SSD 80GB Intel και είναι αξιοπρεπές για

νορμάλ δουλειές. Βέβαια με GeForce Go 7400 δεν μιλάω για νέα παιχνίδια. Λειτουργικό 7χ64

(δοκίμασα τα Win10 αλλά κόλησε το touchpad μετά από uninstall του driver και το ξαναγύρισα σε 7)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου,
Έχω και εγώ το HP DV6 6000 και του έχω αλλάξει τα πάντα.
Ξεκίνησε σαν:
AMD A6 1.6GHz
HD6750
6GB RAM
750 GB HDD
HD οθόνη
Μπαταρία 6 κελιών
Τώρα έχει γίνει:
Intel Core i7 2760
HD3000 graphics (δεν ήθελα discrete GPU γιατί δουλεύω Linux)
16GB RAM
120GB SSD & 750 HDD
FULL HD οθόνη
Μπαταρία 12 κελιών

Αν πιάνουν τα χέρια σου όλα γίνονται!

Sent from my Letv X500 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις το επίσημο service manual της HP και κοιτάζεις σε τι διαφορετικά configurations έβγαινε το μοντέλο που έχεις. Κοιτάζεις τα part number που σε ενδιαφέρουν και ψάχνεις σε ebay/aliexpress αν μπορείς να τα βρεις και σε τι τιμή. Από εσένα εξαρτάται αν αξίζει να το κάνεις. Σε εμένα άξιζε, το δικό σου λαπτοπ όμως είναι αρκετά παλιότερο από το δικό μου, οπότε παίζει και να μην αξίζει.

 

Θέλει ψάξιμο και να πιάνουν τα χέρια σου για να το κάνεις όλο σαν εγχείρημα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.