Jump to content



WD Black - Ανεξήγητες καθυστερήσεις


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Το τελευταίο διάστημα αντιμετωπίζω το παρακάτω, κουλό θα έλεγα, πρόβλημα με έναν από τους δίσκους μου (WD Black 1TB).

Καταρχήν να επισημάνω ότι στο Hard Disk Sentinel η υγεία, αλλά και η επίδοση του δίσκου είναι στο 100%.

 

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι τα loading στα παιχνίδια καθυστερούν απίστευτα πολύ.

 

Πρώτο παιχνίδι, DOOM, το οποίο έκανε σπασίματα ακόμα και στο αρχικό βίντεο της Bethesda, στο βίντεο που έπαιζε πίσω απ το loading και τέλος in-game πολλές φορές έβλεπα τα textures να φορτώνουν (ανέβαινε η ποιότητα / λεπτομέρεια τους). Για αρχή σκέφτηκα ότι έφταιγε το παιχνίδι καθώς υπήρχαν φορές που φόρτωνε στο 1/3 του χρόνου και γενικά έπαιζε "νερό". 

 

Χθες όμως εγκατέστησα και το Just Cause 3. Μην τα πολυλογώ, 25 λεπτά να μπει στο αρχικό μενού!
Σπασίματα in-game και απ τα 2-3 λεπτά που έπαιξα, πέτυχα σημείο, ένα βράχο πιο συγκεκριμένα, που ήταν σαν να βγήκε από παιχνίδι του '90. Προφανώς συνέβη κάτι αντίστοιχο όπως και με τα textures στο DOOM.

 

Οπότε λέω, αφού η υγεία και η επίδοση του είναι στο 100%, ας του κάνω ένα defrag. Εε ακόμα και στο analysis που κάνει πριν αρχίσει, έκανε το τριπλάσιο (και λίγο μπορεί να λέω) χρόνο σε σχέση με έναν WD Blue 500GB (ο οποίος είναι και του 2007 αν δεν κάνω λάθος!). Από χθες λοιπόν (11/11), περίπου 3 ώρα κάνει defrag μέχρι και αυτή τη στιγμή (12/11) και είναι ακόμα στο 47%!


Να το σταματήσω; Βαρέθηκα! :p

 

Καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει; Δυστυχώς ξέχασα πριν αρχίσω το defrag να τρέξω κάποιο benchmark για να δω τι επιδόσεις μου δίνει.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Τι σχεση εχει το sfc /scannow ομως με ενα δισκο που δεν ειναι συστηματος; Not sure if it helps :) 

Στο μεταξυ αν το τρεξεις, θελει σε elevated command prompt (σαν administrator). Δοκιμασε το τελος παντων. Ασε και το defrag, τι ειναι μωρε 2-3 μερες; :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

Το bench μετά το defrag θα μας πει περισσότερα. Επίσης δε νομίζω πως στα μοντέρνα συστήματα έχει νόημα το defrag, μια και γίνεται μονίμως.. έτσι θυμάμαι. Ασ'το να τελειώσει και πες μας νούμερα από crystaldiskmark

Link to comment
Share on other sites

Βαρέθηκα να περιμένω γιατί μπορεί να προχωράει 1% κάθε ώρα οπότε το σταμάτησα, άλλαξα καλώδιο και θύρα στη μητρική και έχουμε τα παρακάτω:

e9378d5d28d541b6b60355506a8db984.jpeg

Πάω να τρέξω και τα παιχνίδια και επανέρχομαι.

Ξέχασα να αναφέρω ότι και το analysis στο defrag το έκανε σε νορμαλ χρόνο τώρα. Λέτε να ήταν αυτά που πρότεινε ο @2cpu, για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Delijohn έγραψε:

Δεν τον λες και γρήγορο... αλλά από την άλλη, με 91% γεμάτο, δεν περιμένεις και τίποτα πιο γρήγορο. 

Βέβαια αν έχεις ακόμα σπασίματα κι αργοπορίες, κάτι παίζει... ahci τον έχεις;

Έλλειψη χώρου προς το παρόν, γι αυτό και τόσο γεμάτος. Σκοπεύω να προσθέσω τουλάχιστον έναν 2TB κάποια στιγμή.

 

Ναι, σε AHCI είναι. Φαίνεται να έφτιαξε μετά την αλλαγή καλωδίου και θύρας πάντως.

Βέβαια πριν, ήταν μια έτσι, μια αλλιώς στα παιχνίδια, άρα δε μπορώ να πω με σιγουριά ότι οφειλόταν εκεί το πρόβλημα.

Ξέχασα να αναφέρω ότι τώρα ακούω περισσότερα χράτσα χρούτσα (μπορεί να είναι και ιδέα μου όμως) πράγμα που δείχνει ότι πει ότι λειτουργεί περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι καθώς το πρόβλημα συνεχίζεται.

 

Αυτό που με παραξενεύει όμως είναι ότι εάν μπω στο παιχνίδι μόλις ανοίξω τον υπολογιστή, τα loading times είμαι μια χαρά.

Σκέφτομαι μήπως συμβαίνει κάτι με τα Windows και πιο συγκεκριμένα αν κλειδώσει ο υπολογιστής και μετά. 

Θα το τσεκάρω (όσο μπορώ) και βλέπουμε.

 

Πάντως ακόμα και αμέσως να τρέξω το παιχνίδι έχω σπασίματα. Λογικά λόγο των χαμηλής ταχύτητας του δίσκου, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Mηπως τον ακους να σβηνει?

Πχ ο samsung που εχω τωρα μετα απο λιγη ωρα τον ακους που κατεβαζει και στο τελος σβηνει.

Aλλα σβηνει ενω ειναι inactive,αν ασχολουμαι μαζι του δεν κανει τιποτα.

Αλλος δισκος δεν με το εχει κανει ποτε , μονο οι samsung σε οτιδηπωτε setup ειχα (ιντελ amd).

(ισως εχουν κανα spindown δεν το εψαξα παραπανω)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.