Jump to content



Power bank και φόρτιση = μπάμ.


Ntontotis

Recommended Posts

Καλημέρα, 

 

Παρέλαβα σήμερα τον Xiaomi Mi power bank 10000mAh ο οποίος μπορώ να πώ είναι αρκετά εργονομικός μιας και τον έχω ξαναχρησιμοποιήσει. (2η φορά που τον αγοράζω)

 

Δοκίμασα να τον φορτίσω με ένα 'no name' φορτιστή τοίχου ,power adapter 1000mAh, με τον οποίο φόρτιζα αρκετές συσκευές όπως κινητά, gps ,ραδιόφωνα κτλ. , αλλά με το power bank μετά από 5 λεπτά φόρτισης ακούω 'τσαφ' καταλαβαίνω ότι κάτι κάηκε, και ευτυχώς ήταν μόνο ο φορτιστής τοίχου.

 

Τώρα δοκιμάζω με ένα sony ericsson φορτιστή που είναι αρκετά αξιόλογος θα έλεγα και τον βλέπω να ανεβάζει επικίνδυνα θερμοκράσία. 

 

Είχε κανείς παρόμοιο θέμα στο παρελθόν ή απλά ήμουν εγώ ο τυχερός που του έσκασε λόγο κακής ποιότητας φορτιστή?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
On 6/12/2016 at 10:54 AM, Ntontotis said:

Ναι έλεγξα ότι είναι γνήσιο το power bank, ήταν η πρώτη κίνηση που έκανα με το που το παρέλαβα. 

Ότι φορτιστή κ να βάλεις θα ζεσταίνεται πολύ, είναι φυσιολογικό. Προσωπικά βέβαια τώρα που αγόρασα ένα dock φόρτισης 40W δεν ζεσταίνεται μόνο απο το powerbank αλλά αν το γεμίσω πάλι ανεβάζει θερμοκρασία πολύ.

 

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και στο λέω μετά απο 2 χρόνια καθημερινού φορτίσματος :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι ο φορτιστής τοίχου φταιει...Προσοχη με αυτα , παντα αγοραζουμε επωνυμα...

Δες το καναλι αυτο, αναλυει το ποσο ασφαλης  ειναι ηλεκτρικες συσκευες απο κινα, καποιες φορες μπορει και θανατηφορες

https://www.youtube.com/user/bigclivedotcom/search?query=charger

 

 

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ powerbank της Xiaomi, αυτό με τα 10.000Mah. Έχω δοκιμάσει να το φορτίσω με 2 διαφορετικούς φορτιστές και δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Οι φορτιστές δεν ξέρω πόσα αμπέρ δίνουν αλλά είναι γνήσιοι φορτιστές κινητών που είχαν έρθει μαζί με τα κινητά (ήταν στις συσκευασίες τους δηλαδή).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/12/2016 at 11:43 AM, SirDiman said:

Φιλαρακι ο φορτιστής τοίχου φταιει...Προσοχη με αυτα , παντα αγοραζουμε επωνυμα...

Πάντα αγοράζουμε ποιοτητικά και δοκιμασμένα προιόντα ακόμα κ κινέζικα :) Ποτέ δεν διαλέγουμε στην τύχη επωνυμο μονο κ μονο επειδή είναι επώνυμο. Κλασικό παράδειγμα οι "επώνυμοι" αυθεντικοί φορτιστές της samsung που καίγονται.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.