Jump to content



ευρυζωνικο vdsl2 ?


Recommended Posts

Καλησπερα , εχθες ο πατερας μου αλλαξε την συνδεση του σπιτιου απο VDSL σε κατι που , οπως μου ειπε  , ονομαζεται ευρυζωνικο , το οποιο ηρθε με ενα καινουργιο ρουτερ που αναγραφει VDSL2 , απο οτι του ειπανε θα πιανει φουλ 50mbps πραγματικη ταχυτητα , κατι streaming , κατι τετοια περιεργια , και εγω ρωταω εσας αν γνωριζεται αν ισχυει κατι τετοιο γιατι κακα τα ψεματα , δεν εμπιστευομαι το τι θα μου πει ο καθε ταμιας του οτε.Να αναφερω επισης οτι το ολο πακετο κοστισε 40€ λιγοτερο το διμηνο απο το τορινο πακετο που ειχαμε.

Έγινε επεξεργασία από Justhavocman
Link to comment
Share on other sites

Απόσπασμα από τη wikipedia:

Quote

Second-generation systems (VDSL2; ITU-T G.993.2 approved in February 2006)[5] use frequencies of up to 30 MHz to provide data rates exceeding 100 Mbit/s simultaneously in both the upstream and downstream directions. The maximum available bit rate is achieved at a range of about 300 meters; performance degrades as the loop attenuation increases.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σου είναι εύκολο να μας πεις ποιο modem είναι? Είναι κάποιο διαφορετικό από τα Speedport W724 ή Speedport Entry 2i που δίνει συνήθως ο ΟΤΕ?

Επίσης σε βολεύει να δεις σε τί ταχύτητα κλειδώνει (upstream/downstream)?

 

Αυτό που παγίως ο ΟΤΕ ονομάζει "ευρυζωνική τηλεφωνία" είναι το VoIP, δηλαδή να παίρνεις τηλεφωνία από το modem/router.

Ξέρω ότι παίζουν με VDSL2 και vectoring πιλοτικά σε κάποιες γραμμές, αλλά ομολογώ ότι θα εκπλαγώ εάν αυτή ήταν η αλλαγή που έκαναν, αφού 50Mbps έχεις και με το "απλό" VDSL.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, minast said:

Σου είναι εύκολο να μας πεις ποιο modem είναι? Είναι κάποιο διαφορετικό από τα Speedport W724 ή Speedport Entry 2i που δίνει συνήθως ο ΟΤΕ?

Επίσης σε βολεύει να δεις σε τί ταχύτητα κλειδώνει (upstream/downstream)?

 

Αυτό που παγίως ο ΟΤΕ ονομάζει "ευρυζωνική τηλεφωνία" είναι το VoIP, δηλαδή να παίρνεις τηλεφωνία από το modem/router.

Ξέρω ότι παίζουν με VDSL2 και vectoring πιλοτικά σε κάποιες γραμμές, αλλά ομολογώ ότι θα εκπλαγώ εάν αυτή ήταν η αλλαγή που έκαναν, αφού 50Mbps έχεις και με το "απλό" VDSL.

ειναι το speedport W724V Type Ci , με 10\100mbps ethernet , στην χειροτερη η ταχυτητα θα ειναι η ιδια , αλλα θα πληρωνω λιγοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.