Jump to content



tv-tuner


Τζώρτζης

Recommended Posts

Τα δικα μου δεν τα έλυσε και πιστεψέ με ρωτησα ένα σωρο σχετικα άτομα και την ίδια την pinnacle ή οποια παραδέχτηκε το πρόβλημα των drivers, του συγχρονισμου και της ασυμβατότητας αλλα μου είπε όπως προανέφερα δεν διορθώνεται πάρε καινούργια(σαν να μου έλεγε ξεφορτώσου μας).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

διαπίστωσα πως κατά την εγγραφή δε μου γράφει και ήχο.μόνο κίνηση|βίντεο|εικόνα.

ενώ παίζει κανονικά τηλεόρασημε ήχο κατά την εγγραφή κατά μαγικό τρόπο δεν τον γράφει!

τι συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

του έβαλες από τα win η ηχογράφηση να γίνεται απο το line-in ? συνήθως αυτό είναι το πρόβλημα. γενικά χώσε όπου και να είναι το recording να γίνεται από το line-in.

πληροφοριακά : η κάρτα σου κάνει εγγραφή με direct encoding? το μόνο πρόγραμμα που ξέρω να κάνει direct encoding σε divx-xvid είναι το virtualdub, αλλά επειδή η κάρτα μου (prolink playtv pro) ψιλοτρομπάρει μου τα γράφει μόνο σε 320χ240. αλλιώς πρέπει να γράψω σε κάτι κολοσιαία αρχεία mpeg και μετά να τα κωδικοποιήσω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dpresv

του έβαλες από τα win η ηχογράφηση να γίνεται απο το line-in ? συνήθως αυτό είναι το πρόβλημα. γενικά χώσε όπου και να είναι το recording να γίνεται από το line-in.

πληροφοριακά : η κάρτα σου κάνει εγγραφή με direct encoding? το μόνο πρόγραμμα που ξέρω να κάνει direct encoding σε divx-xvid είναι το virtualdub, αλλά επειδή η κάρτα μου (prolink playtv pro) ψιλοτρομπάρει μου τα γράφει μόνο σε 320χ240. αλλιώς πρέπει να γράψω σε κάτι κολοσιαία αρχεία mpeg και μετά να τα κωδικοποιήσω.

κάνει direct encoding μέχρι 720*κάτι...

βασικά σε όλα εκτός από "αναπαραγωγή cd" δε βγάζει ήχο.τι να φταίει γ@μτ δε μπορώ να καταλάβω....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blkik

Colt και γω το παλιο μοντελο έιχα πριν 4 χρονια το αγορασα. Προτιμω να πάρω κάτι με πλούσιο υλικο και μεγάλη υποστήριξη που να δουλέυει παρα μια κάρτα φτωχή με μηδεν υποστήριξη που έχι προβλήμα ακομα και και αν η δευτερη είναι καλύτερη όπως λες

Αλήθεια γιατι την άλλαξες είπαμε;

Για κάνε ένα search στο forum αυτο και σε άλλα να δεις υπάρχουν ένα σωρό δεινοπαθούντες. Πανε και στην σελίδα της pinnacle να δεις τι βρισιδι πέφτει. Και για να επικοινώνησε μαζί τους να δεις τι εξυπηρετικοι και φιλικοι είναι και μετα έλα να μου πεις προτείνω pinnacle

Απο την άλλη ψαξε να δεις τι λένε για την Leadtek και μετα έλα πες μου

Sorry αν τα πήρα λίγο

Παρόλο που δεν καταλαβαίνω τον λόγο που 'τα πήρες'', παρεξήγηση μηδέν !!

είχα την εντύπωση πάντως ότι απο αυτό που έγραψα δεν μάσησα πουθενά τα λόγια μου. Τραβιέμαι με κάρτες τηλεόρασης απο το 2001 οπότε είχα την πρώτη leadtek winfast 2000 (όχι ΧΡ). την οποία τη φιλοξένησα για ένα χρόνο στο πισι μου (Ρ ΙΙΙ 550 @ 733 τότε σε μία QDI Advance 9). θα σου φανεί παράξενο το πόσο δύσκολο ήταν να βρώ οδηγούς για τα ΧΡ τότε. Οι σελίδες που βλέπουμε σήμερα τότε απλά ήταν ανύπαρκτες και ως εκ τούτου κα η υποστήριξη. γιαυτό και την έδωσα για την pinnacle η οποία αν και απο 2ο χέρι δούλεψε απρόσκοπτα και στην Advance 9, και στην superb 4a, και στην gigabyte 8S655FX. όπως όμως γράφω και πιο πάνω όταν πήρα την asus η κατάσταση άλλαξε άρδην. Δεν προσπάθησα να κρυφτώ με αυτά που έγραψα παραπάνω. Είναι καθαρά δικές μου εμπειρίες και ειλικρινά παρακολουθούσα με παραξενιά όλους τους άλλους να βρίζουν την pinnacle όταν εμένα ήταν τύπος και υπογραμμός. Και πως να μην πώ οτι τουλάχιστον μέχρι τότε δεν είχα παράπονο απο φαινόμενα lag καθώς και ποιότητα απεικόνισης η οποία μου αρέσει δεν μου αρέσει ήταν καλύτερη απο την leadtek που κατέχω τώρα ??? είπαμε είναι θέμα συμβιβασμού. αν και εφόσον του κάτσει (στην μητρική εννοω) και θέτει προτεραίοτητα την απεικόνιση, επέτρεψέ μου να επιμείνω αλλα η ... ''ακατανόμαστη'' τα ζητάει δικαίως. Αν πάλι γνώμωνας είναι η σε βάθος χρόνου συμβατότηα με άλλες πλατφόρμες, το λογισμικό και το τελετεχτ (ακόμα και η τιμή) τότε leadtek απλά και καθαρά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από outlaw

Μπράβο Τζώρτζη, μεγιές και καλοδούλευτη....ελπίζω στο μέλλον να έχεις και την τιμιότητα να παίρνεις και κανα τηλέφωνο να ακυρώνεις αυτά που κανονίζεις.:TD:

πότε κανόνισα για 100%?Και σε πμ για 90% περίπτωση αγοράς μίλησα. Στο τηλέφωνο σου πα πως αν έρθω θα σε πάρω μισή ώρα πριν να ξέρεις.Δε πήρα άρα?Μικρά παιδιά είμαστε? (δε ξέρω για σένα).Τώρα για την τιμιότητά μου δεν έχεις άποψη να μιλάς.

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

colt παρεξηγησες δεν τα πήρα με εσένα αλλα με τον spc γιατι ισχυρίζεται ότι όλα είναι φήμες απο στόμα σε στόμα και υπερβάλω και οι Pinnacle είναι τελειες και τα λάθη λύνονται και δεν το ψάξαμε και έλλεος

Σε εσένα αναφερόταν μονο οι τρεις γραμμές. Τα ψιλομπερδεψα με την σύνταξη λίγο Δεν διαφωνω καθόλου ότι η leadtek υστερούν στην απεικόνιση. Επίσης μπορεί η pinnacle να έβγαλε drivers της προκοπής και να έδωσε λίγο σημασία σε αυτα που την κατονομάζουναν και δεν το πολυπιστευω.

Αν ήταν να σκάσω πάνω απο 100 για να πάρω καρτα TV πάντως θα πήγαινε σε Teratec cinergy αλλίως leadtek με τα χίλια.

Link to comment
Share on other sites

Τζώρτζη έβαλες το καλώδιο που συνδέει την κάρτα ήχου με την κάρτ Tv. Και αν το έβαλες το έβαλες σωστα στο Line in?

Μεσα στο πρόγγραμμα δήλωσες ότι θα ηχογραφείται ο ήχος απο το Line in?

Τελικα με το PVR ή με το dscaler δουλέυεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blkik

Τζώρτζη έβαλες το καλώδιο που συνδέει την κάρτα ήχου με την κάρτ Tv. Και αν το έβαλες το έβαλες σωστα στο Line in?

Μεσα στο πρόγγραμμα δήλωσες ότι θα ηχογραφείται ο ήχος απο το Line in?

Τελικα με το PVR ή με το dscaler δουλέυεις?

το έβαλα στην είσοδο γραμμής αλλά δεν μου έχει καθόλου ήχο ούτε όταν απλώς δείχνιε τηλεόραση.

dscaler ανώτερο και με διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Τζώρτζης [Σήμερα, στις 09:57]

Τώρα για την τιμιότητά μου δεν έχεις άποψη να μιλάς.

ευχαριστώ!

Σαφώς και έχω άποψη και θα μιλάω όσο θέλω και δεν μπορεί κανέις να μου πεί τίποτα. Την άποψή μου αυτή, μου την γέννησαν οι "τιμηότητές " σου...παρανόησα....ωωωω...συγνώμη...δεν πειράζει θα σ εχουμε στα υπ όψην.

Link to comment
Share on other sites

Καπου στο Dscaler έχει sto deytero menu αν θυμάμαι καλα στον ήχο detect per channel και διάφορα άλλα για πειραξε τα λίγο

Κανα δυο φόρες που έχανα τον ήχο τα πείραζα και ήταν όλα οκ

Link to comment
Share on other sites

Τζώρτζη, κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα είχα με την κάρτα τηλεόρασης( prolink play tv pro) και τα παιδιά στο lab μου έδωσαν τις ίδιες οδηγίες που πήρες κι εσύ, αλλά δεν τα κατάφερα:(

να ηχογραφήσω ήχο...

Link to comment
Share on other sites

Τζωρτζη αν κατλαβα καλα δεν έχεις όυτε στην τηλεοραση ήχο σωστα?

Ουτε και ριαδιοφωνο να φανταστώ έτσι?

Και στο PVR και στο dscaler? ή σε ένα απο τα δύο?

βοηθησε με να περιορισουμε το προβλημα για να σε βοηθήσω

Σε περίπτωση που δεν έχεις πουθενα ήχο είναι τα καλώδιο λάθος συνδεμένα ή έχει πρόβλημα η κάρτα που δεν το νομίζω

Σε άλλη περιπτωση φταίνε οι ρυθμίσεις στην εφαρμογή ειδικα αν το PVR έχει ήχο και το Dscaler όχι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από outlaw

Σαφώς και έχω άποψη και θα μιλάω όσο θέλω και δεν μπορεί κανέις να μου πεί τίποτα. Την άποψή μου αυτή, μου την γέννησαν οι "τιμηότητές " σου...παρανόησα....ωωωω...συγνώμη...δεν πειράζει θα σ εχουμε στα υπ όψην.

το ότι παρανόησες είναι φανερό.Στα υπόψιν - μαύρη λίστα κτλπ ότι θες μόνο μην χαλάς το τόπικ μου.

Αρχική απάντηση από blkik

Τζωρτζη αν κατλαβα καλα δεν έχεις όυτε στην τηλεοραση ήχο σωστα?

Ουτε και ριαδιοφωνο να φανταστώ έτσι?

Και στο PVR και στο dscaler? ή σε ένα απο τα δύο?

βοηθησε με να περιορισουμε το προβλημα για να σε βοηθήσω

Σε περίπτωση που δεν έχεις πουθενα ήχο είναι τα καλώδιο λάθος συνδεμένα ή έχει πρόβλημα η κάρτα που δεν το νομίζω

Σε άλλη περιπτωση φταίνε οι ρυθμίσεις στην εφαρμογή ειδικα αν το PVR έχει ήχο και το Dscaler όχι

στη τηλεόραση και ραδιοόφωνο,πάντας μιλώντας για το dscaler έχω κανονικά ήχο...

κατά την εγγραφή βίντεο δεν έχω καθόλου ήχο...

θα κοιτάξω τις ρυθμίσεις που μου πες και ξαναμιλάμε...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.