Jump to content



Επισκευή powerline tp-link DIY


idonthave

Recommended Posts

Όλο και κάποιο powerline θα έχουμε σπίτι το οποίο μας έχει χαλάσει και μάλλον καταλήγει στον κάδο ανακύκλωσης εφόσον δεν καλύπτεται από την εγγύηση.

Το κόστος αγοράς είναι από 30€+ για ζεύγος. Έχω 2 σπίτι που ήταν για πέταμα αλλά πριν φτάσω σ'αυτό το σημείο άνοιξα το ένα και εντόπισα 2 πυκνωτές,

ο 1 φουσκωμένος και ο άλλος είχε "σκάσει". Κόστος επισκευής του powerline περίπου και για τους 2 πυκνωτές 0,50€.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση χρειάζεται δυο 1500μF 6,3V και ένας 220μF 16V για τα powerline

 

Εργαλεία:

Τους πυκνωτές, ίσιο κατσαβίδι και σταυροκατσάβιδο, κολλητήρι, καλάι

και να αφιερώσουμε λίγο χρόνο για την επισκευή.

 

20161126_121450.jpg

 

Βήματα για την επισκευή

 

-Στην πλευρά που είναι το αυτοκόλλητο  με τις πληροφορίες του powerline υπάρχει κρυφή βίδα, όπου και την βγάζουμε.

 

20161126_120853.jpg 20161126_120918.jpg

 

- Στην συνέχεια πάμε στην άλλη πλευρά για να αφαιρέσουμε το καπάκι, με ίσιο κατσαβίδι απασφαλίζουμε πρώτα πλευρικά τα "κλιψάκια" και μέτα

τα κλιψάκια που βρίσκονταο στις 2 κάτω γωνίες όπως φαίνεται στις παρακάτω φωτογραφίες.

 

20161126_121017.jpg 20161126_121133.jpg

 

- Παρακάτω οι οι πυκνωτές που θέλουν αλλαγή και στο πάνω μέρος της φωτογραφίας με τους 2 κύκλους, οι 2 κολλήσεις όπου πρέπει να αφαιρέσουμε

το καλάι για μπορέσουμε να πάρουμε στα χέρια μας την πλακέτα και να αφαιρέσουμε τους χαλασμένους πυκνωτές και να βάλουμε στην θέση τους τους καινούριους.

20161126_121342.jpg

 

Πυκνωτές αυτή την στιγμή δεν έχω και τους περιμένω, οπότε θα ενημερώσω αν πέτυχε το "χειρουργείο" :p (εγχείρημα) και γλυτώσουμε κάμποσα ευρώ.

Η συνέχεια αργότερα..

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Αφού βρήκες ήδη ύποπτα εξαρτήματα έχεις κάνει μεγάλο βήμα !  :T:

Και αφού τα ύποπτα είναι πυκνωτές , σημαίνει ότι έχεις πολύ μεγάλες πιθανότητες να δουλέψει και πάλι σωστά!

Πέρα από αυτά, μπράβο για το μίνι worklog, αναμένουμε και πιο εκτεταμένη συνέχεια ! :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το έναν από τους 2 πυκνωτες, τον 220μF αντί για 16V βρήκα σε 25V(πήρα2 κομμάτια να έχω) και δεν ξέρω αν θα κάνει,

θα κοιτάξω από  Δευτέρα να βρω τον σωστό.

 

Σε συνέχεια του αρχικού post, όπως ανέφερα για να βγάλουμε την πλακέτα πρέπει να αφαιρέσουμε ζεσταίνουμε τις 2 κολλήσεις εναλλάξ και ταυτόχρονα σηκώνουμε την πλακέτα για να μπορέσει να βγει. Αν δεν την σηκώνουμε, κρυώνει γρήγορα το καλάι η πλακέτα παραμένει στην θέση της.20161126_121342.jpg

 

Παρακάτω έχω πάρει την πλακέτα στα χέρια μου και έχω αφαιρέσει τον χαλασμένο πυκνωτή

 

20161126_143024.jpg

 

Τοποθέτησα τον καινούριο πυκνωτή (προσοχή στην σωστή φορά του πυκνωτή), έγινε η κόλληση του, τοποθετήθηκε πάλι πίσω, έκανα πάλι την κόλληση 

στο σημείο με τις 2 κολλήσεις, εκεί παραλίγο να κάνω πατάτα καθώς ακούμπησα με το κολλητήρι όπως φαίνεται στην φωτογραφία με το πράσινο κύκλο

και έλιωσα λίγο το εξωτερικό περίβλημα :crazy: :slap:(λόγω βιασύνης όλο αυτό, οπότε θέλει λίγο παραπάνω προσοχή) αλλά όπως θα δείτε :lol:

 

20161126_184036.jpg 20161126_184612.jpg 20161126_184649.jpg 20161126_185436.jpg

 

Το powerline γλύτωσε τον κάδο ανακύκλωσης και δουλεύει πάλι, έγινε και έλεγχος και μπαίνει στο Internet :happy: μένει να δω και το άλλο powerline όταν βρω πυκνωτή. Κόστος 30cents συν μισή ώρα να βγάλεις-κολλήσεις, τοποθετήσεις πάλι (και πολύ λέω) και 30€ στην τσέπη :p. Οπότε πριν πάτε να πετάξετε κάποιο powerline, σκεφτείτε το πάλι, η διαδικασία είναι εύκολη, αν δεν μπορείτε να κάνετε τις κολλήσεις όλο και κάποιος φίλο σας θα μπορεί και τον κερνάτε μια μπύρα ή σουβλάκι ή ότι θέλετε :hehe: . Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμος ο οδηγός.

 

20161126_185531.jpg

 

Έγινε επεξεργασία από acct
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή δουλειά !

μια ένσταση μόνο στο κομμάτι της αποκόλλησης: ο τρόπος που περιγράφεις εγκυμονεί τον κίνδυνο να καταστρέψεις το τυπωμένο, Προτίμησε το φυτίλι αποκόλλησης, το οποίο τραβάει πάνω του την κόλληση απο το σημείο και σου αφήνει καθαρές τις τρύπες. μετά την αποκόλληση, λίγο ασετόν με ένα μικρό πινελάκι θα καθαρίσει το συλλίπασμα (την καφέ σκούρα ουσία που συντελεί στην σωστή εφαρμογή της κόλλησης, και έισαι έτοιμος να κολλήσεις το νεό εξάρτημα.

Α ! και σχετικά με τις τάσεις των ηλεκτρολυτικών δεν θα έχεις θέμα, αρκεί να μην επιλέγεις πυκνωτές με μικρότερη τάση λειτουργίας απο αυτούς πού είχε επάνω η πλακέτα αρχικά

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, προσπάθησα με την "τρομπα" αποκόλλησης αλλά δεν.. αυτό με το φιτίλι δεν το γνώριζα.

Στην θέση του (στην περίπτωση που δεν έχω) μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο καλώδιο, δηλ. να απογυμνώσω την άκρη του και 

να τραβήξει την κόλληση, ως εναλλακτική?

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, idonthave said:

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, προσπάθησα με την "τρομπα" αποκόλλησης αλλά δεν.. αυτό με το φιτίλι δεν το γνώριζα.

Στην θέση του (στην περίπτωση που δεν έχω) μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο καλώδιο, δηλ. να απογυμνώσω την άκρη του και 

να τραβήξει την κόλληση, ως εναλλακτική?

Την αντλία χρησιμοποιούσα και εγώ σαν ερασιτέχνης.... δεν μπορώ να πώ ότι έκανε θαύματα, αλλά η δουλειά γινόταν. Όταν έπιασα δουλειά σε εργαστήριο επισκευών είδα για πρώτη φορά το φυτίλι, και έκτοτε δεν ξαναδούλεψα με αντλία. Θέλει λίγο τρόπο η χρήση του (μερικές φορές ίσως χρειαστεί να προσθέσεις λίγο (αλλά λίγο) κόλληση όσο προσπαθείς να αποκολλήσεις μέχρι να ''πάρει μπροστά'' αλλά σε γενικές γραμμές κάνει πολύ καλύτερη δουλειά. Πολύκλωνο καλώδιο χαλκού κάνει δουλειά (πρέπει να το στρίψεις πρώτα λίγο για να είναι πιο ''δεμένο'') αλλά θέλει σίγουρα προσθήκη κόλλησης κατά την αποκόλληση, ή ισως πάστα κόλλησης (δεν την χρησιμοποιώ ποτέ γιατί λερώνει πολύ). Δες το σαν λύση ανάγκης.

 

edit:

 

εδώ βλέπεις 2 πράγματα: α) τον τρόπο που το εφαρμόζει πάνω στην κόλληση (απο πάνω. Εγώ προτιμώ απο το πλάι γιατί γίνεται μεγαλύτερη επιφάνεια θερμότερη και ζεσταίνεται η κόλληση πιο γρήγορα, και β) πως είναι όταν ''δεν τραβάει'' το φυτίλι συνέπεια είτε της λάθος χρήσης, είτε της ποιότητας της κόλλησης. Απο την υφή που παίρνει η κόλληση μετά την αφαίρεση του φυτιλιού μπορώ να πω πια πως ο μόνος τρόπος να αφαιρεθεί η κόλληση αυτή είναι, πριν το φυτίλι να την ξαναπεράσεις με νέα φρέσκια κόλληση, και μετά να αποκολλήσεις.

 

να και ο τρόπος με το καλώδιο:

 

 

Έγινε επεξεργασία από colt3003
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία η επισκευή !
Και ας κόστισε ένα . . .  σκασμό λεφτά ! :p

Για τους πυκνωτές το κριτήριο στις πιο πολλές περιπτώσεις έιναι το τι σε χωράει στη συγκεκριμένη θέση.

Μπορείς δηλαδή να πάρεις και ένα  που 35V αν από διάμετρο και υψος είσαι εντάξει, καλύτερα θα είναι, το μονο που πρέπει να προσέχεις έιναι μηπως ο πύκνωτής είναι σε θέση που απαιτεί πυκνωτή low ESR, οπότε θα πρέπει να βρείς κάποιον αντίστοιχο, αλλά αυτό είναι και λίγο ψιλά γράμματα στις περισσότερες των περιπτώσεων ! :)

 

Το "σύρμα" αποκόλησης, που πολύ έυστοχα ειπώθηκε πιο πάνω, είναι ψιλοάγνωστο έξω από τον επαγγελματικό χώρο, αλλά κάνει θαύματα!

Όλη η ιστορία βασίζεται στο τριχοειδές φαινόμενο και αν πας στο πέμπτο λεπτό του video που ακολουθεί θα δείς την κόλληση να "ποτίζει" το φυτίλι! :)

 

 

@colt3003

Μάστορά μου, έχεις και τις δικές μου ευχαριστίες ! :T:  

Καλή συνέχεια λοιπόν και σε άλλες επισκευές και γενικώς ευχάριστα "παιχνίδια" ! :D

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες, μαθαίνουμε και προστίθενται νέες τεχνικές :D

Όσο για την τάση του πυκνωτή σωστά τα λέτε, αν θυμάμαι καλά είχα βάλει μεγαλύτερη σε έναν ψηφιακό δέκτη και δουλεύει ακόμα.

Οπότε θα κάνω την δοκιμή αύριο μ'αυτόν που πήρα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο και το δεύτερο powerline, έβαλα τον μεγαλύτερο πυκνωτή με τα 25V (αντί 16V) και δούλεψε χωρίς πρόβλημα, αναγνωρίστηκε και στο δίκτυο, όλα κομπλέ.

 

20161127_134911.jpg  P1 kai P2.jpg

Spoiler

20161127_125944.jpg 20161127_130035.jpg 20161127_130300.jpg

20161127_132959.jpg 20161127_133510.jpg 20161127_134001.jpg 20161127_134734.jpg

 

Έκανα προσπάθεια να κάνω την αποκόλληση με το καλώδιο αλλά δεν το κατάφερα, οπότε θα πάρω το φιτίλι αποκόλλησης.

Και οι 2 "ασθενείς" έτοιμοι σαν καινούριοι :)

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.