Jump to content



Πρόβλημα με τον Σκληρό Δίσκο


Recommended Posts

Χθες το πρωί σύνδεσα τον εξωτερικό σκληρό δίσκο WD My Passport 0748 (P/N:WDBBEP0010BSL-01), αναγνωρίστηκε κανονικά, άνοιξα ένα αρχείο μουσικής (Finale), το επεξεργάστηκα και όταν προσπάθησα να κάνω αποθήκευση πέταξε σφάλμα και μετά από αυτό δεν αναγνωρίζεται από τον υπολογιστή μου ως My Passport. Τον αναφέρει πλέον ως "Τοπικός Δίσκος (F:)" και δεν έχω καμία πρόσβαση στα δεδομένα. Δοκίμασα αμέσως σε άλλον υπολογιστή, αλλά και εκεί τα ίδια...

Στη Διαχείριση Συσκευών και στην Ασφαλή Κατάργηση αναγνωρίζεται κανονικά.

Στο Συσκευές και Εκτυπωτές > Ιδιότητες, αναγνωρίζεται και μου γράφει πως η συσκευή λειτουργεί κανονικά (!!!).

Δοκίμασα:

  • Γραμμή Εντολών chkdsk F: αλλά τίποτα. (Cannot open volume for direct access)
  • Διαχείριση Συσκευών>Προβολή>Εμφάνιση κρυφών συσκευών>Κατήργησα τον εξωτερικό και κάποιες (γκρι)θύρες USB μήπως και... αλλά πάλι τίποτα.
  • 3 προγράμματα επανάκτησης δεδομένων (EaseUS Data Recovery, Recuva, Easy Recovery) χωρίς όμως να βρουν ίχνος αρχείου, κανένα.
  • Διαχείριση Δίσκων>Αλλαγή γράμματος του δίσκου
  • Drivers από την ιστοσελίδα της WD για το συγκεκριμένο μοντέλο, βάσει Ρ/Ν

 

Έχω απελπιστεί γιατί είναι ο δεύτερος εξωτερικός που χάνω μέσα σε 4 χρόνια.

Οικογενειακά βίντεο και φώτο των παιδιών, εργασίες και διαλέξεις από το πανεπιστήμιο... :weep:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.