Jump to content
  • Samsung Portable SSD T9 1TB Review - Ένας Πρωταθλητής που Απαιτεί το Σωστό Γήπεδο


    Εισαγωγή

    Ο Samsung Portable SSD T9 καταφθάνει με αριθμούς που δεν αφήνουν περιθώρια αμφισβήτησης: 2.000MB/s ανάγνωση, 1.950MB/s εγγραφή, hardware κρυπτογράφηση AES 256-bit και αντοχή σε πτώσεις από τα τρία μέτρα. Στο κουτί θα βρεις και τα δύο καλώδια που χρειάζεσαι, USB-C σε USB-C και USB-C σε USB-A. 
    Το κεντρικό ερώτημα δεν είναι αν ο T9 φτάνει τα 2GB/s. Spoiler: τα φτάνει. Είναι πότε τα φτάνει και πότε όχι, πόσο εύκολα χάνονται με ένα τυχαίο καλώδιο από το Temu, και τι γίνεται στα benchmarks όταν ο δίσκος αφεθεί να γράψει εκατοντάδες gigabytes χωρίς διακοπή. Τα 2GB/s είναι peak. Η sustained εικόνα είναι διαφορετική, και πολύ πιο αποκαλυπτική.
    Αυτό που κάνει τον T9 ενδιαφέρον δεν είναι τα νούμερα του spec sheet αλλά η συμπεριφορά του όταν πιέζεται: πώς χειρίζεται την εξάντληση του SLC cache, πόσο σταθερά διαχειρίζεται τη θερμοκρασία του και αν, τελικά, η εξάρτησή του από το setup γύρω του αποτελεί πρακτικό πρόβλημα ή απλώς μια προειδοποίηση που πρέπει να διαβάσεις μία φορά.

     

    Portable-SSD-T9-PR_main1.jpg

    Τεχνικά χαρακτηριστικά

    Το δείγμα που δοκιμάσαμε είναι η έκδοση 1TB σε μαύρο. Ο T9 στηρίζεται στο USB 3.2 Gen 2x2, δηλαδή στα 20Gbps μέγιστο εύρος ζώνης, και αυτή η επιλογή διεπαφής καθορίζει άμεσα και το ταβάνι των επιδόσεών του. Η Samsung αναφέρει διαδοχικές ταχύτητες έως 2.000MB/s ανάγνωση και 1.950MB/s εγγραφή, αριθμοί που προϋποθέτουν αντίστοιχη υποστήριξη από τη θύρα και το καλώδιο του host, κάτι που θα δούμε αναλυτικά στα benchmarks παρακάτω.
    Σε επίπεδο υλικού, ο T9 είναι ένας δίσκος που έχει σχεδιαστεί για να επιβιώνει εκτός γραφείου: λαστιχένια εξωτερική επιφάνεια με ανάγλυφη υφή, καλή λαβή, αντοχή σε πτώσεις από τρία μέτρα. Με βάρος 122g και διαστάσεις 88 × 60 × 14mm χωράει άνετα σε τσέπη. Το μόνο αντίτιμο του σχεδιασμού είναι ότι μαζεύει σκόνη πολύ εύκολα.

     

     

    large.Samsung-SSD-T9-review-09.webp large.Samsung-SSD-T9-review-07.webp

     

    Χαρακτηριστικό Samsung Portable SSD T9 1TB
    Χωρητικότητα δείγματος 1TB
    Interface USB 3.2 Gen 2x2, 20Gbps
    Θεωρητική ανάγνωση έως 2.000MB/s
    Θεωρητική εγγραφή έως 1.950MB/s
    TurboWrite buffer ~22GB (1TB) / 88GB (2TB) / 180GB (4TB)
    Διαστάσεις 88 × 60 × 14mm
    Βάρος 122g
    Θερμοκρασία λειτουργίας 0°C έως 60°C
    Θερμοκρασία αποθήκευσης -40°C έως 85°C
    Υγρασία 5% έως 95% (χωρίς συμπύκνωση)
    Κραδασμοί (αδράνεια) 1.500G, 0,5ms, 3 άξονες
    Ασφάλεια AES 256-bit hardware encryption
    Αντοχή σε πτώση έως 3 μέτρα
    Εγγύηση 5 χρόνια περιορισμένη
    Περιεχόμενα κουτιού USB-C to USB-C, USB-C to USB-A

    Unboxing

    Το κουτί του T9 είναι compact και λιτό, χωρίς περιττό χαρτί ή πλαστικό. Μέσα υπάρχει το κεντρικό προϊόν, ο δίσκος σε foam tray, δύο καλώδια σύνδεσης και ένα έντυπο με οδηγίες εγκατάστασης και δήλωση εγγύησης.

     

    large.Samsung-SSD-T9-review-05.webp large.Samsung-SSD-T9-review-04.webp

     

    Τα καλώδια αξίζουν μια παρατήρηση: και τα δύο φέρουν printed ετικέτα στο velcro τους, "USB-C to A" και "USB-C to C" αντίστοιχα. Φαίνεται ασήμαντο, αλλά δεδομένου ότι ο T9 είναι απόλυτα εξαρτημένος από το καλώδιο για να αποδώσει σωστά, το γεγονός ότι η Samsung επέλεξε να σημάνει ρητά τα καλώδια αντί να τα αφήσει αδιαφοροποίητα δείχνει ότι η εταιρεία γνωρίζει το πρόβλημα. Το παρεχόμενο USB-C to C είναι πιστοποιημένο για USB 3.2 Gen 2x2 και αυτό έχει σημασία, όπως θα δούμε στα benchmarks.

     

    large.Samsung-SSD-T9-review-06.webp

     

    Δεν υπάρχει θήκη μεταφοράς ούτε αξεσουάρ στερέωσης. Για μια συσκευή που προορίζεται για χρήση εκτός έδρας, η απουσία της πρώτης είναι αισθητή.

    Test system και μεθοδολογία

    Οι δοκιμές έγιναν σε σταθερό desktop σύστημα με AMD Ryzen 9 9950X3D, μητρική MSI MAG X870E TOMAHAWK WIFI, 64GB DDR5-6000 και Windows 11 Education 25H2. Ως εσωτερικός δίσκος πηγής χρησιμοποιήθηκε ο Kingston Fury Renegade G5 2TB, δίσκος που έχουμε ήδη αξιολογήσει, ώστε το T9 να μην περιορίζεται από τον source drive κατά τις αντιγραφές.
    Για τα synthetic benchmarks (CrystalDiskMark) ο δίσκος ήταν κενός. Για τα real-world workloads χρησιμοποιήθηκαν πραγματικά αρχεία σε τέσσερις κατηγορίες: μεγάλα video files, φωτογραφίες, μικτά μικρά αρχεία και ένα extended sustained write test με σκοπό την εξάντληση του SLC cache και την παρακολούθηση της θερμικής συμπεριφοράς. Η θερμοκρασία περιβάλλοντος κατά το sustained write ήταν 22°C, με continuous logging μέσω HWiNFO64.

    Dataset Περιεχόμενο Μέγεθος
    Video workload 6 μεγάλα video files 53,53GB
    Photos workload 6.441 JPG/WebP/φωτογραφίες κινητού 51,14GB
    Small files workload 46.786 μικτά αρχεία (project/document workload) 20,38GB
    Sustained write 35 μεγάλα video files 288,91GB

    Για τη θερμική συμπεριφορά κρατήθηκε log μέσω HWiNFO64. Η θερμοκρασία περιβάλλοντος κατά το sustained write test ήταν 22°C.

    CrystalDiskMark: ο χάρτης θυρών και καλωδίων

    Με το ίδιο drive και το ίδιο σύστημα, αλλάζοντας μόνο θύρα ή καλώδιο, πήραμε ταχύτητες από 44MB/s έως 2.018MB/s. Το USB-C βύσμα από μόνο του δεν λέει τίποτα.

    Σενάριο SEQ1M Q8T1 Read SEQ1M Q8T1 Write Συμπέρασμα
    USB40 Rear-C, official cable 2.012,62MB/s 1.920,62MB/s Πλήρης ταχύτητα T9
    USB20 Front-C, official cable 2.018,65MB/s 1.943,44MB/s Πλήρης ταχύτητα T9
    USB10 Rear-C, official cable 997,76MB/s 1.000,84MB/s Περιορισμός 10Gbps
    USB10 Rear-A, official cable 994,73MB/s 998,80MB/s Περιορισμός 10Gbps
    USB5 Rear-A, official cable 466,60MB/s 465,85MB/s Περιορισμός 5Gbps
    USB40 Rear-C, HEEMAX 240W 44,56MB/s 42,15MB/s USB 2.0 data path

    Στην πίσω USB-C 40Gbps θύρα (USB4) και στη μπροστινή USB 20Gbps, το T9 έδωσε πρακτικά ίδιο αποτέλεσμα: 2.012 έναντι 2.018MB/s ανάγνωση. Το T9 δεν ωφελείται από USB4, καθώς το δικό του όριο είναι το USB 3.2 Gen 2x2 (20Gbps). USB4 θύρα δεν βλάπτει, αλλά δεν προσφέρει τίποτα επιπλέον.

    Στις USB 10Gbps θύρες, Type-C και Type-A, η απόδοση έπεσε περίπου στο 1GB/s. Το σημαντικό: Type-A 10Gbps και Type-C 10Gbps έδωσαν πρακτικά ίδιο αποτέλεσμα. Το πρόβλημα δεν είναι το σχήμα του connector, αλλά το bandwidth της θύρας. Σε USB 5Gbps Type-A, η ταχύτητα έπεσε στα ~466MB/s. Εκεί το T9 λειτουργεί κανονικά, απλώς περιορίζεται από τη θύρα.

     

    large.Samsung-SSD-T9-review-01.webp

    Το Cable Trap: γιατί τα 240W δεν σημαίνουν γρήγορα data

    Το πιο εντυπωσιακό και ανησυχητικό εύρημα της δοκιμής δεν αφορούσε τον ίδιο τον δίσκο, αλλά το περιβάλλον του. Δοκιμάσαμε να συνδέσουμε τον T9 με ένα aftermarket καλώδιο HEEMAX αγορασμένο από το Temu, το οποίο διαφημίζεται έντονα ως “PD240W”. Σε πρώτη ανάγνωση, η αγορά ενός καλωδίου 240W δημιουργεί την ψευδαίσθηση ενός συνολικά high-end προϊόντος. Η πραγματικότητα είναι ότι η ικανότητα μεταφοράς ρεύματος (Power Delivery) και το εύρος ζώνης δεδομένων είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα μέσα στο ίδιο περίβλημα.

    Διαβάζοντας τα ψιλά γράμματα, το καλώδιο αναφέρει “Transmission Speed: 480Mbps”. Όταν το συνδέσαμε στον T9 πάνω στην κορυφαία USB4 θύρα, το CrystalDiskMark έδωσε 44,56MB/s ανάγνωση και 42,15MB/s εγγραφή. Δεν έφταιγε ο SSD των 200+ ευρώ ούτε η μητρική, έφταιγε η λανθασμένη υπόθεση ότι το Type-C βύσμα και τα πολλά Watt εγγυώνται ταχύτητα δεδομένων. Βρεθήκαμε με ρυθμούς μεταφοράς που παραπέμπουν σε USB stick του 2005.

    Αν αγοράζετε εξωτερικό SSD αυτής της κατηγορίας, το καλώδιο είναι μέρος της απόδοσης. Το “USB-C” από μόνο του δεν αρκεί. Το “240W” επίσης δεν αρκεί. Για USB 20Gbps ταχύτητες χρειάζεστε καλώδιο πιστοποιημένο για USB 3.2 Gen 2x2, και αυτό πρέπει να αναγράφεται ρητά στα χαρακτηριστικά του, όχι μόνο στα watt.

     

    large.Samsung-SSD-T9-review-12.webp image.png

    Real-world workloads

    Πέρα από το CrystalDiskMark, τρέξαμε πραγματικές αντιγραφές αρχείων με robocopy, από τον εσωτερικό NVMe προς το T9, για να δούμε τι σημαίνουν αυτά τα νούμερα σε κανονική χρήση.

    Workload Μέγεθος / αρχεία Μέσος ρυθμός εγγραφής
    Video 53,53GB, 6 αρχεία 911,26MB/s
    Photos 51,14GB, 6.441 αρχεία 729,69MB/s
    Small files 20,38GB, 46.786 αρχεία 165,12MB/s
    Sustained video write 288,91GB, 35 αρχεία ~846-855MB/s

    Στα μεγάλα video files ο T9 έτρεξε στα 911MB/s, ένα νούμερο που αντικατοπτρίζει τη συμπεριφορά του δίσκου σε πραγματικές συνθήκες, όχι σε ελεγχόμενο synthetic περιβάλλον. Στις φωτογραφίες, 6.441 αρχεία μικτού μεγέθους, ο μέσος ρυθμός διαμορφώθηκε στα 730MB/s. Στο small files workload με 46.786 αρχεία, στα 165MB/s.

    Τα μικρά αρχεία δεν αποτελούν ελάττωμα του T9. Είναι φυσιολογική συμπεριφορά: δεκάδες χιλιάδες μικρά αρχεία δημιουργούν σημαντικό overhead στο filesystem, εξαντλώντας τα IOPS του ελεγκτή αντί για το raw bandwidth. Τα 165MB/s με σχεδόν 47.000 αρχεία είναι αριθμός που πρέπει να έχει κατά νου όποιος σκοπεύει να χρησιμοποιήσει τον δίσκο για backup χιλιάδων μικρών εγγράφων ή κώδικα.

     

    large.Samsung-SSD-T9-review-02.webp

    Sustained write και θερμοκρασίες

    Το πιο απαιτητικό test ήταν η συνεχόμενη εγγραφή 288,91GB μεγάλων video files. Εκεί φάνηκε κάτι που δεν βγαίνει από κανένα benchmark: το T9 δεν συμπεριφέρεται ενιαία καθ' όλη τη διάρκεια μιας μεγάλης εγγραφής. Τα πρώτα περίπου 21GB γράφτηκαν στα 1.000-1.084MB/s. Μετά από αυτό το σημείο, η ταχύτητα σταθεροποιήθηκε γύρω στα 830-860MB/s μέχρι το τέλος. Η πτώση αυτή δεν οφειλόταν σε thermal throttling: η θερμοκρασία τη στιγμή της μετάβασης ήταν ακόμα 40°C, ίδια με την αρχή.

    Η εξήγηση είναι το TurboWrite, η τεχνολογία της Samsung που δεσμεύει ένα τμήμα της NAND ως εικονικό SLC buffer για να επιτρέπει γρήγορη εγγραφή. Στο μοντέλο 1TB αυτό το buffer είναι 22GB. Τα δεδομένα μας επιβεβαιώνουν αυτόν ακριβώς τον αριθμό: η μετάβαση γίνεται στα ~21GB γραμμένων δεδομένων, μετά εξαντλείται το buffer και το drive αρχίζει να γράφει απευθείας στη TLC NAND.

    Πρακτικά, για τη μεταφορά ενός μεμονωμένου 4K βίντεο ή ενός project folder θα απολαύσετε τις μέγιστες ταχύτητες. Αν όμως αδειάζετε κάρτες μνήμης από ένα ολόκληρο γύρισμα, μετά τα πρώτα 22GB θα λειτουργείτε σταθερά στα ~850MB/s. Για το 4TB μοντέλο το buffer φτάνει τα 180GB, δηλαδή οκτώ φορές μεγαλύτερο παράθυρο υψηλής απόδοσης.

    Δεν παρατηρήθηκε thermal throttling. Το drive έμεινε σταθερό στα 830-860MB/s μέχρι το τέλος των 288GB χωρίς απότομη πτώση. Η θερμοκρασία ανέβηκε από 39°C σε 47°C στον βασικό sensor και έως 55°C στον δευτερεύοντα sensor που ανέφερε το HWiNFO64. Η τάση ήταν σταθερά ανοδική, όχι spike. Για μεγάλες εγγραφές η ρεαλιστική ταχύτητα είναι ~850MB/s, όχι 2.000MB/s.

    Στο χέρι, μετά τα 288GB, ο δίσκος ήταν αισθητά ζεστός, αλλά όχι ενοχλητικός.

     

     

    large.Samsung-SSD-T9-review-03.webp

    Samsung Magician, firmware και security

    Το Samsung Magician αναγνώρισε κανονικά το drive ως Samsung Portable SSD T9, με ένδειξη “Samsung Authenticated”, health “Good” και θερμοκρασία idle ~24°C. Το δείγμα είχε δεχθεί αρκετές εγγραφές από τα tests, με το Magician να δείχνει 1,5TB written.

    Κατά τον έλεγχο διαπιστώθηκε διαθέσιμο firmware update. Το σύνολο των benchmarks του review έτρεξε με την αρχική έκδοση FXL71P2Q. Μετά το update σε FXL73P2Q τρέξαμε ξανά CrystalDiskMark 1GiB στην πίσω USB4 θύρα: 2.035MB/s ανάγνωση, 1.940MB/s εγγραφή, πρακτικά ίδιο με το baseline, οπότε δεν υπήρχε λόγος να επαναληφθεί το test suite.

    Η λειτουργία AES 256-bit hardware encryption ενεργοποιείται μέσω του Samsung Magician, στην καρτέλα Security. Ο κωδικός έχει όριο 4-16 χαρακτήρες και το Magician εμφανίζει real-time ένδειξη ισχύος κωδικού. Μόλις οριστεί κωδικός, το drive κλειδώνει και δεν είναι προσβάσιμο χωρίς αυτόν, ούτε ως storage device.

    Μετρήσαμε την επίδραση της κρυπτογράφησης στην απόδοση με CrystalDiskMark ενώ το Security Mode ήταν ενεργό: SEQ1M Q8T1 Read 2.028,83MB/s, Write 1.933,42MB/s. Ουσιαστικά πανομοιότυπα με τις τιμές χωρίς encryption, άρα δεν είδαμε μετρήσιμη επίπτωση στην απόδοση. Αυτό είναι αναμενόμενο για hardware AES, αλλά καλό να επιβεβαιώνεται.

    Για την ανάκτηση υπάρχουν δύο επιλογές. Το PSID Revert εκτελεί factory reset χωρίς κωδικό και είναι διαθέσιμο μόνο όταν το drive είναι ήδη κλειδωμένο, άρα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για bypass ενώ είναι ξεκλείδωτο. Το Secure Erase διαγράφει όλα τα δεδομένα και κάνει reformat σε exFAT. Είναι επιλογή για οριστική διαγραφή πριν πουλήσετε τη συσκευή. Και στις δύο περιπτώσεις τα δεδομένα χάνονται οριστικά.

     

    large.Samsung-SSD-T9-review-15.webp

     

    Χρήση με κινητό, Mac και άλλες συσκευές

    Το Samsung Magician δεν υποστηρίζεται στο iOS, κάτι που απαιτεί προσοχή: αν κλειδώσετε τον T9 με κωδικό μέσω PC και μετά τον συνδέσετε σε iPhone, δεν υπάρχει τρόπος ξεκλειδώματος. Το drive παραμένει μη προσβάσιμο. Το δοκιμάσαμε: με Security Mode ενεργό, το iPhone 17 αναγνώρισε τον T9 στα Αρχεία, αλλά εμφάνισε μόνο το read-only partition με τα αρχεία του Magician installer. Τα δεδομένα του χρήστη παρέμειναν αόρατα. Με Security Mode απενεργοποιημένο, ο T9 εμφανίστηκε κανονικά με πλήρη πρόσβαση χωρίς καμία εφαρμογή.

    Η κατάσταση είναι καλύτερη στο Android: το Samsung Magician για Android είναι διαθέσιμο στο installer partition και επιτρέπει διαχείριση του security απευθείας από κινητό.

    Σε επίπεδο προδιαγραφών, ο T9 υποστηρίζει Windows, macOS και Android. Υπάρχει όμως σημαντική επισήμανση για τους χρήστες Apple: κανένα Mac, ακόμα και τα τελευταία μοντέλα με Apple Silicon και Thunderbolt 4, δεν υποστηρίζει USB 3.2 Gen 2x2 (20Gbps). Η θύρα κάνει fallback στα 10Gbps, οπότε ο T9 σε macOS δεν θα αποδώσει ποτέ 2GB/s. Το ceiling είναι ~1GB/s. Thunderbolt 4 και USB 20Gbps είναι ανεξάρτητα πρωτόκολλα, το ένα δεν εγγυάται το άλλο. Το Samsung Magician υπάρχει για macOS για firmware updates και security, αλλά το speed ceiling παραμένει χαμηλότερο από αυτό των Windows.

    Τιμή και αξία

    Στην ελληνική αγορά, ο T9 1TB κυκλοφορεί τη στιγμή της δημοσίευσης αυτού του review στα 214,78€ (Skroutz/BestPrice), ενώ στο Amazon.de η τιμή διαμορφώνεται στα 200,99€ με αποστολή. Η διαφορά των 14€ είναι μικρή, οπότε η επιλογή εξαρτάται περισσότερο από τον χρόνο παράδοσης και την προτίμηση καταστήματος.

    Σε σύστημα με USB 20Gbps, ο T9 δίνει αυτά που υπόσχεται. Σε USB 10Gbps, το μισό του bandwidth μένει αναξιοποίητο και τότε αξίζει να τον συγκρίνετε με φθηνότερους 10Gbps portable SSDs πριν αποφασίσετε.

    Υπάρχει και η DIY εναλλακτική: εξωτερικό USB 20Gbps enclosure με εσωτερικό NVMe SSD. Ενδεχομένως να βγει πιο οικονομική, αλλά έχει περισσότερες μεταβλητές, όπως controller, θερμοκρασίες, συμβατότητα και ποιότητα καλωδίου. Ο T9 είναι κλειστό, ολοκληρωμένο προϊόν, και ακριβώς γι’ αυτό είναι πιο προβλέψιμο.

    Συμπέρασμα

    Ο T9 κάνει αυτό που λέει, αλλά μόνο αν του δώσεις οτι χρειάζεται. Με USB 20Gbps θύρα και κατάλληλο καλώδιο: 2GB/s ανάγνωση, σχεδόν 1,95GB/s εγγραφή. Σε USB 10Gbps: ~1GB/s. Σε USB 5Gbps: ~466MB/s. Με καλώδιο 240W που μεταφέρει δεδομένα σε USB 2.0 ταχύτητες: 44MB/s.

    Στα πραγματικά workloads, η εικόνα είναι πιο γήινη. Μεγάλα video files: ~911MB/s. Φωτογραφίες: ~730MB/s. Πολλά μικρά αρχεία: ~165MB/s. Στο sustained write 288GB, το T9 πέρασε τα πρώτα ~21GB στα 1.000+MB/s λόγω TurboWrite SLC cache, μετά σταθεροποιήθηκε στα ~850MB/s μέχρι το τέλος, χωρίς thermal throttling. Αυτή είναι η πραγματική εικόνα, και είναι αρκετά καλή, αρκεί να μην τη συγκρίνεις μηχανικά με το peak benchmark νούμερο.

    Το T9 είναι κατάλληλο για χρήστες που μεταφέρουν μεγάλα αρχεία, video projects ή backup sets και έχουν σύστημα με USB 20Gbps. Για απλά έγγραφα, περιστασιακά backups ή συστήματα με μόνο USB 10Gbps, η αξία εξαρτάται πολύ από την τιμή. Ό,τι δίνεις παίρνεις, αλλά μόνο αν έχεις και το σωστό περιβάλλον.

    Συνοψίζοντας λοιπόν, αναφορικά με το Samsung Portable SSD T9 έχουμε τα εξής:

     

    gallery_33472_825_8446.jpg
    Ο Καλός

    • Αγγίζει με ευκολία τις ονομαστικές ταχύτητες σε 20Gbps περιβάλλον.
    • Το sustained write στα ~850MB/s είναι σταθερό χωρίς thermal throttling.
    • Hardware κρυπτογράφηση AES 256-bit χωρίς μετρήσιμο κόστος σε επιδόσεις.
    • Συνοδεύεται από δύο καλώδια, κατάλληλα σημασμένα, στη συσκευασία.

     

    gallery_33472_825_10385.jpg
    Ο Κακός

    • Το TurboWrite buffer των 22GB στο 1TB εξαντλείται σε μεγάλα datasets. Μετά, η ταχύτητα εγγραφής πέφτει από ~1.000MB/s στα ~850MB/s.
    • Το λαστιχένιο περίβλημα μαζεύει σκόνη ενοχλητικά γρήγορα.
    • Απαιτεί 20Gbps θύρα και κατάλληλο καλώδιο για να αποδώσει αυτό που υπόσχεται. Με λάθος καλώδιο η απόδοση καταρρέει.

     

    gallery_33472_825_6003.jpg
    Ο Αδιάφορος

    • Το form factor (88×60×14mm, 122g) είναι τυπικό για την κατηγορία.
    • Δεν υπάρχει θήκη μεταφοράς ούτε αξεσουάρ στερέωσης.
    • Τα καλώδια είναι κοντά, ο δίσκος μένει σε "κοντό λουρί" από τη θύρα.
    • Σε Mac, το ceiling είναι ~1GB/s ανεξάρτητα από τον T9: κανένα macOS σύστημα δεν υποστηρίζει USB 3.2 Gen 2x2.

     

    Με βάση λοιπόν όλα τα παραπάνω, η βαθμολογία του Samsung Portable SSD T9 είναι:

     

     

     
     
     

     

    Κατηγορία Βαθμός Αιτιολόγηση
    Χαρακτηριστικά 8.5 USB 3.2 Gen 2x2, AES-256 hardware encryption χωρίς κόστος σε επιδόσεις, αντοχή σε πτώση έως 3 μέτρα, 5ετής εγγύηση και δύο καλώδια στη συσκευασία. Μικρή έκπτωση για το 22GB TurboWrite buffer στην έκδοση 1TB.
    Χρηστικότητα 7.5 Πολύ καλή εμπειρία plug-and-play σε Windows και λειτουργική χρήση σε Android. Η λογική του installer partition όταν ο δίσκος είναι κλειδωμένος είναι έξυπνη. Χάνει βαθμούς για το όριο ~1GB/s σε Mac και για το ότι ο χρήστης πρέπει να γνωρίζει τι θύρα και τι καλώδιο χρησιμοποιεί.
    Ποιότητα 8.5 Στιβαρή κατασκευή, premium αίσθηση και πρακτική λαστιχένια επιφάνεια που βοηθά στο κράτημα. Η αντοχή σε πτώσεις ενισχύει τον φορητό χαρακτήρα του. Μικρή έκπτωση γιατί η επιφάνεια μαζεύει σκόνη πολύ εύκολα.
    Επιδόσεις 8.5 Πιάνει τις ονομαστικές ταχύτητες σε σωστή 20Gbps διαδρομή, το sustained write στα ~850MB/s είναι σταθερό και στα δικά μας tests δεν υπήρξε ένδειξη thermal throttling. Η hardware κρυπτογράφηση δεν είχε μετρήσιμο κόστος. Το μικρότερο TurboWrite buffer του 1TB το κρατά κάτω από το 9.
    Αντοχή στο χρόνο 8.0 Η 5ετής εγγύηση, το firmware update path, η απουσία κινούμενων μερών και το ιστορικό της Samsung λειτουργούν υπέρ του. Δεν ανεβαίνει περισσότερο, γιατί δεν υπάρχουν long-term δεδομένα για τη συγκεκριμένη γενιά σε βάθος χρόνου.
    Απόδοση/Τιμή 7.5 Στα ~215€ κινείται σε premium επίπεδα. Η τιμή δικαιολογείται αν υπάρχει USB 20Gbps ή USB4 διαδρομή που του επιτρέπει να αποδώσει πλήρως. Σε συστήματα που μένουν στα 10Gbps, μεγάλο μέρος του πλεονεκτήματος μένει αναξιοποίητο.

    TheLab Verdict: 8.1/10

    Ο T9 είναι ένας εξαιρετικός portable SSD όταν συνδυαστεί με σωστή θύρα και σωστό καλώδιο. Δεν είναι όμως αυτονόητη αγορά για κάθε σύστημα, ειδικά αν το υπόλοιπο setup δεν μπορεί να χορηγήσει τα 20Gbps που ζητά.

     

    Συντελεστές Review
    Reviewers: Astrolabos
    Photographers: Astrolabos
    Editing: TheLab Team
    Αξιολόγηση
    Χαρακτηριστικά:8.50
    Χρηστικότητα:7.50
    Ποιότητα:8.50
    Επιδόσεις:8.50
    Γραφικά:Select
    Ήχος:Select
    Gameplay:Select
    Αντοχή στο Χρόνο:8
    Απόδοση/Τιμή:7.50
    Editor's ChoiceYes
    Innovation AwardNo
    Design AwardNo
    Value for MoneyNo


    Ακολουθήστε το TheLab στο Viber για να λαμβάνετε πρώτοι όλες τις τεχνολογικές μας ειδήσεις καθώς και τις τελευταίες μας κριτικές προϊόντων.


    User Feedback

    Recommended Comments

    There are no comments to display.



    Create an account or sign in to comment

    You need to be a member in order to leave a comment

    Create an account

    Sign up for a new account in our community. It's easy!

    Register a new account

    Sign in

    Already have an account? Sign in here.

    Sign In Now

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.