Jump to content



Εσεις τι θα επιλεγατε και γιατι


xkabamarux

Recommended Posts

Θελω να κανω αναβαθμιση και να βαλω τον επεξεργαστη: INTEL CORE I5-6600 3.30GHZ LGA1151 - BOX.

 

Στο θεμα μητρικης ειμαι αναμεσα στη GIGABYTE GA-Z170-HD3 DDR3 RETAIL και στη ASUS B150-PLUS D3 RETAIL. Το υπολοιπο συστημα θα μεινει το ιδιο οπως της υπογραφης.

 

Εσεις ποια μητρικη θα βαζατε και γιατι;

 

Ευχαριστω για το χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια και μόνο, γιατί πας σε τέτοιες μητρικές; Δε θες να πας σε ddr4; Ρωτάω γιατί ποιος ο λόγος να πας σε "αναβάθμιση", αλλά να μείνεις κ λίγο πίσω.. έχεις θέμα με κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα ή τύπο χρήσης του pc;

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Delijohn έγραψε:

Από περιέργεια και μόνο, γιατί πας σε τέτοιες μητρικές; Δε θες να πας σε ddr4; Ρωτάω γιατί ποιος ο λόγος να πας σε "αναβάθμιση", αλλά να μείνεις κ λίγο πίσω.. έχεις θέμα με κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα ή τύπο χρήσης του pc;

Την δεδομένη στιγμή με 80€ βάζεις στο σύστημα σου 16Gb DDR3 ram και είσαι ΟΚ για πολλά χρόνια.

Η ίδια ποσότητα για DDR4 κοστίζει τα διπλά και βάλε.

Oι 4ρες έχουν σχετικά λίγο χρόνο που κυκλοφόρησαν αλλά έτσι όπως το βλέπω εγώ και με δεδομένη την ζήτηση που υπάρχει ακόμα για τις παλιότερες DDR2 νομίζω ότι θα περάσει αρκετός καιρός μέχρι να απαλλαγούμε οριστικά από τις DDR3.

 

Ομολογώ βέβαια ότι ΔΕΝ έχω ιδέα περί των επιδόσεων στις μνήμες και πόσο καλύτερες είναι οι 4ρες από τις 3ρες αλλά προσωπικά είμαι υπέρ της ποσότητας.  ;)

'Αποψη μου. :)

Έγινε επεξεργασία από dpolal
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστα, εχω ηδη 8 γιγα dd3 και τις ειχα καλοπληρωσει οποτε για τη χρηση που το θελω ειμαι οκ.

Τελικα μετα απο διαφορα review που μελετησα θα παρω τη gigabyte. 

 

http://motherboardbenchmark.net/gigabyte-ga-z170-hd3-ddr3/

 

http://motherboardbenchmark.net/asus-b150-plus-d3/

Ευχαριστω παιδια για το χρονο σας.:)

Link to comment
Share on other sites

Για την μνήμη οκ, την πλήρωσες κάποτε ακριβά αλλά απ'την στιγμή που κάνεις αναβάθμιση, πας σε κάτι που αργότερα θα μπορέσεις να αξιοποιήσεις τα πράγματα που πήρες. Για τώρα τα 8gb σε καλύπτουν, αν χρειαστείς αργότερα παραπάνω μνήμη θα χρειαστεί να τις βγάλεις μιας και έχεις 4χ2gb για να βάλεις άλλη μνήμη. Τις πουλάς και όσο πιάσουν.

Τι θα έπαιρνα:

 

i5-6500

Asrock H170M Pro4

Asus B150M-A/M.2

Asus H110M-A/M.2

RAM HYPERX HX430C15SB2/8 8GB DDR4 3000MHZ (και βάζεις μια ίδια αργότερα αν θέλεις) 55€

 

Αλλιώς κάνεις υπομονή 2 μήνες και βλέπεις από τα καινούρια που θα βγάλουν (amd και intel).

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος xkabamarux έγραψε:

Σωστα, εχω ηδη 8 γιγα dd3 και τις ειχα καλοπληρωσει οποτε για τη χρηση που το θελω ειμαι οκ.

Τελικα μετα απο διαφορα review που μελετησα θα παρω τη gigabyte. 

 

GIGABYTE GA-Z170-HD3 DDR3 » Review and Benchmark Motherboard

 

ASUS B150-PLUS D3 » Review and Benchmark Motherboard

Ευχαριστω παιδια για το χρονο σας.:)

Οι μητρικές με 1151 που υποστηρίζουν DDR3 παίρνουν μνήμες Low Voltage 1,35V (DDR3L). Νομίζω πως έχουν κάποια θέματα με κανονικές DDR3 (1,5V - 1,65V).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη λες να εχω προβλημα με τις μνημες μου;

 

http://www.asus.com/Motherboards/Z170-P-D3/

 

Αυτη μας κανει; Γραφει οτι ειναι συμβατη.

 

Ευτυχως δεν εχω κανει ακομα την αγορα...ευτυχως.

Έγινε επεξεργασία από xkabamarux
Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 μπόρντ που παράθεσες αρχικά, αν κοιτάξεις στο site του κατασκευαστή, θα δείς ότι υποστηρίζουν DDR3/DDR3L μνήμες οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

Υποστηρίζουν και τους 2 τύπους δηλαδή.

Έγινε επεξεργασία από dpolal
Link to comment
Share on other sites

Κάθε κατασκευαστής μητρικής δεν μπορεί να ελέγξει όλες τις μνήμες που υπάρχουν, οπότε αυτές που δεν υπάρχουν στην λίστα συμβατότητα δεν σημαίνει ότι δεν θα δουλέψουν. Ναι υπάρχει πιθανότητα να μην είναι συμβατές αλλά η πιθανότητα είναι 1%, δεν μπορεί να σου πει κάποιος 100% ότι θα δουλέψουν. Στην περίπτωση που δεν δουλέψουν μπορεί να χρειαστεί κάποιο bios update, που πλέον γίνεται εύκολα κι ας μην έχεις τα εξαρτήματα για να βάλεις σε λειτουργία το μηχάνημα.

 

Για παράδειγμα στην λίστα συμβατότητας της μητρικής που έβαλες έχει αυτές → 

KHX1600C9D3P1K2/8G? 8GB(2 x 4GB)

η διαφορά τους είναι ένα γράμμα και στο τέλος το Χ, (μπορεί να έχουν διαφορά και στα timmings και mhz, δεν το κοίταξα).

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/29/2016 at 2:50 PM, dpolal said:

Την δεδομένη στιγμή με 80€ βάζεις στο σύστημα σου 16Gb DDR3 ram και είσαι ΟΚ για πολλά χρόνια.

Η ίδια ποσότητα για DDR4 κοστίζει τα διπλά και βάλε.

Oι 4ρες έχουν σχετικά λίγο χρόνο που κυκλοφόρησαν αλλά έτσι όπως το βλέπω εγώ και με δεδομένη την ζήτηση που υπάρχει ακόμα για τις παλιότερες DDR2 νομίζω ότι θα περάσει αρκετός καιρός μέχρι να απαλλαγούμε οριστικά από τις DDR3.

 

Ομολογώ βέβαια ότι ΔΕΝ έχω ιδέα περί των επιδόσεων στις μνήμες και πόσο καλύτερες είναι οι 4ρες από τις 3ρες αλλά προσωπικά είμαι υπέρ της ποσότητας.  ;)

'Αποψη μου. :)

Αν ρίξεις μια ματιά σε καμμια περίπτωση δεν ισχυει αυτο που γράφεις.

 

4 hours ago, dpolal said:

Και τα 2 μπόρντ που παράθεσες αρχικά, αν κοιτάξεις στο site του κατασκευαστή, θα δείς ότι υποστηρίζουν DDR3/DDR3L μνήμες οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

Υποστηρίζουν και τους 2 τύπους δηλαδή.

Και αν κοιτάξεις τι προτείνει η Intel δεν θα δεις DRR3 αλλά DDR4 ή DDR3L. Ο memory controller είναι στον επεξεργαστή και ποιος γνωρίζει ότι μακροχρόνια δεν θα γίνει κάποια ζημιά?

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το όλο θέμα, πέρα από ζημιές ή κόστη, έχει να κάνει με το τι θετικά υπάρχουν από μερική αναβάθμιση.. δλδ θα'ναι ένα σύστημα αρκετά πιο γρήγορο, αν αλλαχθεί μόνο ο ο επεξεργαστής κι όχι οι μνήμες; Είναι αρκετά τα οφέλη; Υπάρχει νόημα; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος xkabamarux έγραψε:

Δηλαδη λες να εχω προβλημα με τις μνημες μου;

 


 Z170-P D3 | Motherboards | ASUS Global

 

Αυτη μας κανει; Γραφει οτι ειναι συμβατη.

 

Ευτυχως δεν εχω κανει ακομα την αγορα...ευτυχως.

πριν 9 ώρες, το μέλος xkabamarux έγραψε:

Μεσα απο το σαιτ του κατασκευαστη αυτο βρηκα για τις μνημες μου, αυτες ειναι:  KHX1600C9D3B1K2/8GX  

 

Θα ειναι λετε συμβατες με αυτη τη μητρικη; 
 Z170-P D3 | Motherboards | ASUS Global

Δεν βλέπω να υπάρχουν οι μνήμες σου στην λίστα υποστήριξης. Όπως σωστά σου είπε ο idonthave.

 

πριν 8 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

Κάθε κατασκευαστής μητρικής δεν μπορεί να ελέγξει όλες τις μνήμες που υπάρχουν, οπότε αυτές που δεν υπάρχουν στην λίστα συμβατότητα δεν σημαίνει ότι δεν θα δουλέψουν. Ναι υπάρχει πιθανότητα να μην είναι συμβατές αλλά η πιθανότητα είναι 1%, δεν μπορεί να σου πει κάποιος 100% ότι θα δουλέψουν.

Βλέποντας όμως την μη υποστήριξη σε 4 dimm σε αρκετές που υπάρχουν στην λίστα και μιας και έχεις 4x2GB (4 dimm) θα πρέπει να το ξανασκεφτείς. Εγώ πάντως βρίσκω ένα δίκιο σε αυτό που λέει ο pasjohn.

πριν 4 ώρες, το μέλος pasjohn έγραψε:

Και αν κοιτάξεις τι προτείνει η Intel δεν θα δεις DRR3 αλλά DDR4 ή DDR3L. Ο memory controller είναι στον επεξεργαστή και ποιος γνωρίζει ότι μακροχρόνια δεν θα γίνει κάποια ζημιά?

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πραγματικα σας ευχαριστω ολους για το χρονο σας και τη βοηθεια σας. Αρα λετε ειναι πιο σωστο να παω σε αυτη τη μητρικη ASUS Z170-P  και να δαπανησω και καποια εξτρα χρηματα και να βαλω πανω αυτες τις μνημες Kingston HyperX Fury DIMM 4GB, DDR4-2133, CL14-14-14 (HX421C14FB/4)  επι του 2 δηλαδη συνολο 8 γιγα οσα εχω και τωρα;

 

Διαβασα μεσα στην intel και οντως εχουν δικιο τα παιδια πιο πανω, δεν υποστηριζει ddr3...σαν τις δικες μου...οποτε μαλλον ειναι καλυτερα να παω σε αυτη τη λυση...μητρικη για ddr4 με αυτες τις μνημες. Ενταξει...θα βγει εξτρα 10 ευρω η μητρικη και 62 ευρω οι μνημες δηλαδη 72 ευρω εξτρα συνολο.  Δεν ειναι τραγικο το ποσο...αλλα πιστευω ειναι πιο σωστη λυση. 

 

Και παλι σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια σας.:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.