Jump to content



Εσεις τι θα επιλεγατε και γιατι


xkabamarux

Recommended Posts

On 1/12/2016 at 3:09 ΜΜ, το μέλος pasjohn έγραψε:

Και αν κοιτάξεις τι προτείνει η Intel δεν θα δεις DRR3 αλλά DDR4 ή DDR3L. Ο memory controller είναι στον επεξεργαστή και ποιος γνωρίζει ότι μακροχρόνια δεν θα γίνει κάποια ζημιά?

Δηλαδή τόσο η ASUS όσο και η Gigabyte  κατασκευάζουν μπόρντ με προδιαγραφές που θα βλάψουν τον επεξεργαστή ;;;

Ενδιαφέρον.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος dpolal έγραψε:

Δηλαδή τόσο η ASUS όσο και η Gigabyte  κατασκευάζουν μπόρντ με προδιαγραφές που θα βλάψουν τα νεύρα του χρήστη με τα κουλά τους!

Ίσως έτσι είναι πιο σωστό! ;)

Δεν γνωρίζω από 1151 αλλά αν προσέξεις πιο πάνω την λίστα υποστήριξης της Z170P D3 και αυτό που ανέφερα οτι σε κάποιες μνήμες υποστηρίζει 2 dimm και όχι 4!

Εμένα μου φαίνεται περίεργο για μητρική του 2016. Αν ήταν μητρική του 2006 με socket 775 θα ήταν φυσιολογικό! Αν το συνδυάσεις και με την επίσημη θέση της Intel που ανέφερε ο pasjohn, δεν σου λέει τίποτα;

Εμένα πάντως η συγκεκριμένη μητρική θα μου άφηνε υποψίες για ανεξήγητα "κουλά"!

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος TopCLR έγραψε:

Ίσως έτσι είναι πιο σωστό! ;)

Δεν γνωρίζω από 1151 αλλά αν προσέξεις πιο πάνω την λίστα υποστήριξης της Z170P D3 και αυτό που ανέφερα οτι σε κάποιες μνήμες υποστηρίζει 2 dimm και όχι 4!

Εμένα μου φαίνεται περίεργο για μητρική του 2016. Αν ήταν μητρική του 2006 με socket 775 θα ήταν φυσιολογικό! Αν το συνδυάσεις και με την επίσημη θέση της Intel που ανέφερε ο pasjohn, δεν σου λέει τίποτα;

Εμένα πάντως η συγκεκριμένη μητρική θα μου άφηνε υποψίες για ανεξήγητα "κουλά"!

Προσωπικά ο μόνος λόγος που κοιτάω αυτές τις λίστες είναι για να δώ αν ο κατασκευαστής της ram είναι μέσα σαν εταιρεία. Για τα συγκεκριμένα μοντέλα ram που αναφέρονται δεν έχω ασχοληθεί ποτέ επειδή ποτέ δεν έχω βρεί τα ίδια ακριβώς, πάντα κάποιο τελευταίο γράμμα θα είναι διαφορετικό. :D 

 

Εσύ αναφέρθηκες σε ασυμβατότητες ενώ ο pasjohn για βλάβη στον επεξεργαστή αλλά ειλικρινά μου φαίνεται παράλογο από τη στιγμή που μιλάμε για 2 εταιρείες κολοσσούς που είναι και από τις κορυφαίες του είδους να έχουν κυκλοφορήσει τέτοιες εκδόσεις μπόρντ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος dpolal έγραψε:

Προσωπικά ο μόνος λόγος που κοιτάω αυτές τις λίστες είναι για να δώ αν ο κατασκευαστής της ram είναι μέσα σαν εταιρεία. Για τα συγκεκριμένα μοντέλα ram που αναφέρονται δεν έχω ασχοληθεί ποτέ επειδή ποτέ δεν έχω βρεί τα ίδια ακριβώς, πάντα κάποιο τελευταίο γράμμα θα είναι διαφορετικό.

Χωρίς παρεξήγηση, αν κοιτάζεις τις λίστες για να δεις αν υπάρχουν εταιρίες σαν τις Kingston, Corsair, G Skill κλπ είναι σαν να κοιτάς καθαρό νυχτερινό ουρανό να δεις αν έχει αστέρια!

Το ποια μοντέλα έχει μέσα και οτι δεν μπορεί η κάθε λίστα να έχει όλες τις συμβατές μνήμες το ανέφερε ο idonthave (ποστ #11) και συμφωνώ (ποστ #16).

πριν 47 λεπτά, το μέλος dpolal έγραψε:

Εσύ αναφέρθηκες σε ασυμβατότητες ενώ ο pasjohn για βλάβη στον επεξεργαστή αλλά ειλικρινά μου φαίνεται παράλογο από τη στιγμή που μιλάμε για 2 εταιρείες κολοσσούς που είναι και από τις κορυφαίες του είδους να έχουν κυκλοφορήσει τέτοιες εκδόσεις μπόρντ.

Μιλάω για μεγάλη πιθανότητα ασυμβατότητας και τα γραφόμενα του pasjohn που παρέθεσα τα εκλαμβάνω ως "μη σωστή λειτουργία", όχι απαραίτητα βλάβη στον επεξεργαστή (που δεν αποκλείεται μακροχρόνια).

Εφόσον οι μνήμες (4x2GB) του xkabamarux δεν υπάρχουν στην λίστα και αγοράσει την παραπάνω μητρική. Την στήσει και ξεκινάει (boot) το σύστημα. Αν σε 1 λεπτό, 5 λεπτά, 1 ώρα.. 1 ημέρα, κάποια στιγμή έχει κολλήματα, μπλε οθόνες κτλ (η ασυμβατότητα που λέγαμε) όταν αποτανθεί στους κολλοσούς που ανέφερες, τι θα του πουν;

"Λυπούμαστε, οι μνήμες σας δεν είναι μέσα στην λίστα υποστήριξης!"

Και μην μου πεις οτι θα βρουν μητρική 1151 που να είναι συμβατή με τις παραπάνω μνήμες για να του δώσουν.

Link to comment
Share on other sites

 

Ενημερωτικά, μνήμες που λειτουργούν πάνω από τα 1,35v προκαλούν όντως φθορά στον imc. Η μνήμη-προφανώς-επικοινωνεί με τον imc και αν υπάρχει μεγάλη διαφορά τάσης ανάμεσά τους τότε μπορεί να καταστραφεί ο δεύτερος. Για όλες τις cpu με ενσωματωμένο imc ισχύει αυτό.

 

 

 

Σχετικά με τον i5 6600 έχω να πω μόνο να περιμένεις να βγουν οι ΖΕΝ για να πας σε φθηνό επεξεργαστή με πολλά cores και threads. 

Όλοι οι i5 ανεξαιρέτως τα τινάζουν σε απαιτητικά games νέα γενιάς, τα οποία αυξάνονται όσο περνάει ο καιρός. Δυστυχώς, αν και οι περισσότεροι κάτοχοι i5 βλέπουν τις μπουκάλες στο δικό τους σύστημα, δυσκολεύονται να το παραδεχθούν και να ενημερώσουν τους άλλους. Κατανοητό μεν από ψυχολογική σκοπιά, αλλά ανέντιμο απέναντι στον άλλο.

 

https://forums.anandtech.com/threads/watch-dogs-2-has-poor-cpu-optimization.2493167/

 

Quote

I'm getting stutters on a GTX 1060 (6GB) and i5 3330 - playing on medium settings, but I don't know if I should blame the CPU or GPU for this.

Quote

The i5 continues to be a disappointment in 2016. I would still recommend it with an Asrock Z170 board over the i3-7350K for those on a budget but the era of 4-core CPUs is coming to an end. If at all possible to fit into the budget, I'll start recommending Zen or i7s in 2017. 

Quote

Well the good news is for the i7 6700k owners I am not noticing any stutter. This drop happens for like a fraction of sec and the framerate then returns to 60 and beyond. Another thing this doesn't happen consistently in short intervals, you have to really go out of way to find one of these dips.

 

Όπως καταλαβαίνεις φίλε @xkabamarux η ίντελ πουλάει ακόμα i5 σε υψηλή τιμή, σαν να μην άλλαξε τίποτα στο gaming και όλα τα εξαγορασμένα σάιτ την στηρίζουν με το να μην βγάζουν ντροπιαστικά benchmark. Ψάξε για cpu bench του watch dogs 2 και αν βρεις κανένα(πέρα από ένα-δύο μικρά και τίμια σάιτ) σφύρα μου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2016 at 9:45 AM, dpolal said:

Δηλαδή τόσο η ASUS όσο και η Gigabyte  κατασκευάζουν μπόρντ με προδιαγραφές που θα βλάψουν τον επεξεργαστή ;;;

Ενδιαφέρον.

 

Γιατί δεν ρωτάς την Ιντελ? Δεν κατάλαβα το βιντεάκι. Για ποιο λόγο η κοροϊδία. Με ήξερες και από χθες?

Link to comment
Share on other sites

 

On 2/12/2016 at 2:10 ΠΜ, το μέλος xkabamarux έγραψε:

Αρα λετε ειναι πιο σωστο να παω σε αυτη τη μητρικη ASUS Z170-P  και να δαπανησω και καποια εξτρα χρηματα και να βαλω πανω αυτες τις μνημες Kingston HyperX Fury DIMM 4GB, DDR4-2133, CL14-14-14 (HX421C14FB/4)  επι του 2 δηλαδη συνολο 8 γιγα οσα εχω και τωρα;

Με γεια τα πράγματα, γιατί πήγες σε z170 (θα πας σε ξεκλείδωτο επεξεργαστή)?  εφόσον πήγες σε z170 γιατί μνήμες 2133? μπορούσες να πας σε μεγαλύτερης συχνότητας με 5-10€ και να εκμεταλευτείς το chipset, στην περίπτωση που πας σε ξεκλείδωτο cpu.

________________________________________________________________________________________________________________________________________

Όσος αφορά την τάση και το imc, το ίδιο υπήρχε και σε προηγούμενες γενιές cpu που για να μην είχε κάποια "φθορά" η τάση στις ddr3 για 1333/1600mhz ήταν στα 1,5V, αλλά για παραπάνω συχνότητα στις μνήμες υπήρχαν set που με το XMP έπαιζαν 1,65V. Οπότε από 1,5V και κάτω (ddr3l) είναι το ιδανικό.

 

Για τις ddr4 σε συνδυασμό με τους cpu είναι τα 1,35V, για την ίδια την μνήμη 1,2V στα 2133mhz (1,35V είναι με XMP για παραπάνω συχνότητα).

 

http://www.legitreviews.com/what-is-the-safe-voltage-range-for-ddr4-memory-overclocking_150115

1.2V or lower = Best for DDR4

1.35V = okay voltage for overclocking kits

1.5V =absolute max voltage allowed for Intel XMP 2.0 profiles and max suggested voltage

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

On 4/12/2016 at 4:24 ΜΜ, το μέλος pasjohn έγραψε:

Γιατί δεν ρωτάς την Ιντελ? Δεν κατάλαβα το βιντεάκι. Για ποιο λόγο η κοροϊδία. Με ήξερες και από χθες?

Χαλάρωσε λίγο, για τις εταιρείες είναι το αστείο.

Έγινε επεξεργασία από dpolal
Link to comment
Share on other sites

On 4/12/2016 at 0:20 ΜΜ, το μέλος TopCLR έγραψε:

Χωρίς παρεξήγηση, αν κοιτάζεις τις λίστες για να δεις αν υπάρχουν εταιρίες σαν τις Kingston, Corsair, G Skill κλπ είναι σαν να κοιτάς καθαρό νυχτερινό ουρανό να δεις αν έχει αστέρια!

Πάλι δεν με κατάλαβες φίλε μου.

Συμφωνούμε ότι δεν μπορείς να βρείς σχεδόν ποτέ τα ίδια ακριβώς μοντέλα με τις λίστες.

Αλλά αν έχεις ήδη τις μνήμες στα χέρια σου (όπως π.χ. ο ts) ή αν έχεις βρεί μία crazy Sunday προσφορά σε Mushkin, Τeamgroup, Hynix, Transcend, κλπ κλπ κλπ (η λίστα είναι μεγάλη) και διαπιστώσεις ότι η εν λόγο εταιρεία δεν υπάρχει μέσα στην λίστα τότε καταλαβαίνεις ότι η πιθανότητα 1% να μην ταιριάξουν οι μνήμες μπορεί και να είναι πολύ μεγαλύτερη και αποφασίζεις τί θα κάνεις με ευθύνη δική σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.