Jump to content



προτασεις για αγορα home cinema


Recommended Posts

On 14/12/2016 at 5:42 ΜΜ, το μέλος DioNiSis έγραψε:

καλησπερα,

ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός με τις απορίες μου αλλά είναι κάτι που δεν έχω ξανά ασχοληθεί όπως είπα.

 

καταρχάς να πω οτι το περασμένο Σάββατο μου ήρθε ενα mail απο αμαζον για μείωση της τιμής του Denon AVRX1300WBKE2 7.1 https://www.amazon.de/gp/product/B01GQ85GW6/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

φυσικά δεν μπορούσα να το αφήσω, έγινε αμέσως παραγγελία και ήδη ταξιδεύει για να μου έρθει.

 

για τα ηχεία καταλήγω σε σετ της  magnat όπως αρχικά έλεγα, αλλά με αφορμή την αγορά δυνατότερου ενισχυτή 145W rms  ανά κανάλι μήπως να πάω στο σετ με τα 1002 ?

http://www.skroutz.gr/s/2105411/Magnat-Monitor-Supreme-5-1-Set-1002-Sub-202A.html

η διαφορά τιμής είναι πολύ μικρή σε σχέση με τα 802.

 

κάτι τελευταίο, υποθέτω, πως τα ηχεία δεν θα έρχονται με καλώδια. τι καλώδια θα χρειαστώ?

διαβάζω ότι η ποιότητα του ήχου επηρεάζεται από το καλώδιο, θα έχω διαφορά με ακριβότερο καλώδιο? αν έχετε να προτείνετε κάτι.

Καλησπερα φιλε Διονυση και καλοακουστο το συστημα σου!!!!! Θελω λιγο να επισημανω καποια πραγματα σχετικα με το σετ που ολοκληρωσες. Οταν διαλεγουμε ενισχυτη δεν κοιταμε ποσα Watt λεει στην σελιδα που αγοραζουμε. Γενικος κανονας που ακολουθουμε στην αναζητηση ενισχυτη ειναι αυτο που λεει η κατασκευαστρια εταιρεια το οποιο στον συγκεκριμενο ενισχυτη ειναι απο την Denon αυτο: Power Output (8 ohm, 20 Hz - 20 kHz, 0.08% 2ch Drive) 80 W. Αναφερει παρακατω οτι αμα του βαλεις ηχεια που ειναι 6ohm μπορει να δωσει 120W με παραμορφωση 0.7% και 175W αλλα η παραμορφωση θα ανεβει στα 10%. Οσο πεφτεις στην αντισταση τοσο πιο πολυ θα ζοριζεται ο ενισχυτης. Τα ηχεια που διαλεξες ειναι 190W Rms δηλαδη 110 W παραπανω αποτι μπορει να σου δωσει ο ενισχυτης. Μπορει να σου δωσει και παραπανω αλλα θα αρχιζει να παραμορφωνει επειδη θα πεφτει η αντισταση. Σε μετριες εντασεις δεν θα εχεις προβλημα αλλα σε πολυ μεγαλες εντασεις και για μεγαλο χρονικο διαστημα νομιζω θα δημιουργηθει προβλημα. Δεν ειμαι ειδημων στον ηχο ουτε θελω να κανω τον εξυπνο και δεν θελω να θεωρηθει το ποστ μου προσβλητικο στα παιδια που ασχοληθηκαν με το θεμα παραπανω. Απλα και εγω ειμαι σε αναζητηση ενος Home Theater και γενικα τους τελευταιους μηνες διαβαζω αρκετα. Τωρα το διαβασα ολο το νημα και για αυτο απαντησα τωρα, το ξερω δεν θα βοηθησει σε κατι αλλα ειπα να τα πω :p Καλοακουστο και παλι το συστηματακι σου. Οι πιο ειδικοι εδω μεσα μπορουν να με διορθωσουν αν εχω κανει καπου λαθος η αυτα που σκεφτομαι ειναι λαθος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 

 

Ξεθαβω λιγο το θεμα για να ζητησω λιγο τη γνωμη σου για τον ενισχυτη.. Πως τον βλεπεις εως τωρα; Σε καλυψε; ΣΟυ αρεσε; Παρατηρησες κατι να σου λειπει η κατι που να μην σε καλυπτει πληρως; Ψαχνομαι κι εγω για καμια ανανεωση και με αυτη την τιμη που εχει, νομιζω ειναι ισως η καλυτερη επιλογη αυτη τη στιγμη. Επισης αν επιτρεπεται, τα μεταφορικα απο amazon.de ποσο πηγαν;

μέχρι τώρα είμαι πλήρως ευχαριστημένος. τον δουλεύω καθημερινά περίπου 2-3ωρες συνήθως, υποστηρίζει τα πάντα απο φορματ ήχου, παίρνει ota updates, εχει web interface που μπορείς άνετα να κάνεις ολες τις ρυθμίσεις.

 

κάτι που παρατήρησα το οποίο για μένα δεν είναι και πρόβλημα, απλα το αναφέρω επειδή μου φάνηκε ασυνήθιστο, εχει να κάνει με την ένταση του ήχου.

την αυξομείωση της έντασης μπορεί να στην δείχνει είτε σε db είτε σε αριθμό τε τιμές 0-100 με βήμα ανά 0.5 και στις 2 περιπτώσεις.

θεωρώ οτι ίσως είναι υπερβολή το 0.5 απο την άποψη οτι ειναι ελάχιστο, και πατάς περισσότερη ωρα το κουμπί για να αυξομειώσεις την ένταση.

επίσης η ένταση αυξάνεται πιο έντονα προς το τέλος. δηλαδή απο 0 εως 50% η αύξηση στο αυτί ειναι ελάχιστη, και στο 50% ειναι σαν ψίθυρος μπορώ να πω. μετά παίρνει  πάνω του και δυναμώνει. για μένα ιδανικό στα αυτια μου είναι το 60-70%, εκεί τον έχω ακόμα και τα μεσημέρια. μετά το 70%  τρέμει το σπίτι.

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Worldwide έγραψε:

Καλησπερα φιλε Διονυση και καλοακουστο το συστημα σου!!!!! Θελω λιγο να επισημανω καποια πραγματα σχετικα με το σετ που ολοκληρωσες. Οταν διαλεγουμε ενισχυτη δεν κοιταμε ποσα Watt λεει στην σελιδα που αγοραζουμε. Γενικος κανονας που ακολουθουμε στην αναζητηση ενισχυτη ειναι αυτο που λεει η κατασκευαστρια εταιρεια το οποιο στον συγκεκριμενο ενισχυτη ειναι απο την Denon αυτο: Power Output (8 ohm, 20 Hz - 20 kHz, 0.08% 2ch Drive) 80 W. Αναφερει παρακατω οτι αμα του βαλεις ηχεια που ειναι 6ohm μπορει να δωσει 120W με παραμορφωση 0.7% και 175W αλλα η παραμορφωση θα ανεβει στα 10%. Οσο πεφτεις στην αντισταση τοσο πιο πολυ θα ζοριζεται ο ενισχυτης. Τα ηχεια που διαλεξες ειναι 190W Rms δηλαδη 110 W παραπανω αποτι μπορει να σου δωσει ο ενισχυτης. Μπορει να σου δωσει και παραπανω αλλα θα αρχιζει να παραμορφωνει επειδη θα πεφτει η αντισταση. Σε μετριες εντασεις δεν θα εχεις προβλημα αλλα σε πολυ μεγαλες εντασεις και για μεγαλο χρονικο διαστημα νομιζω θα δημιουργηθει προβλημα. Δεν ειμαι ειδημων στον ηχο ουτε θελω να κανω τον εξυπνο και δεν θελω να θεωρηθει το ποστ μου προσβλητικο στα παιδια που ασχοληθηκαν με το θεμα παραπανω. Απλα και εγω ειμαι σε αναζητηση ενος Home Theater και γενικα τους τελευταιους μηνες διαβαζω αρκετα. Τωρα το διαβασα ολο το νημα και για αυτο απαντησα τωρα, το ξερω δεν θα βοηθησει σε κατι αλλα ειπα να τα πω :p Καλοακουστο και παλι το συστηματακι σου. Οι πιο ειδικοι εδω μεσα μπορουν να με διορθωσουν αν εχω κανει καπου λαθος η αυτα που σκεφτομαι ειναι λαθος.

καταρχάς ευχαριστώ για τις ευχές.

οταν έψαχνα να κανω την αγορά ειχα και εγω μια μικρή επιφύλαξη για το συνδυασμό ενισχυτή ηχείων, αλλά εγω κοίταζα τη διάφορα 145w του ενισχυτή με τα 190 των ηχείων, και θεώρησα μικρή τη διάφορα, επιπλέον εμένα δεν με ενδιαφέρουν οι μεγάλες εντάσεις οπότε είπα θα είμαι οκ. γενικά αν ακούσω δυνατά μετά βουίζουν πολύ εύκολα τα αυτιά μου για ώρες και με ενοχλεί πολύ.

επίσης απο οτι είχα διαβάσει  αν βάλεις μεγάλα ηχεία σε μικρο ενισχυτή ο ενισχυτής θα ζεσταίνεται και είναι πρόβλημα. σε εμενα δεν συμβαίνει κατι τέτοιο. μάλιστα έκανα και δοκιμή με ενα θερμόμετρο υπερύθρων. εχει και αρκετά μεγάλες εγκοπές εξαερισμού που ειναι σαν ανοιχτός και το θερμότερο σημείο που κατάφερα να εντοπίσω ηταν περίπου +10 βαθμοί απο τη θερμοκρασία του δωματίου.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.