Jump to content



προτασεις για αγορα home cinema


Recommended Posts

ok το sub δεν το αφήνω.

 

@panos444

το θεμα σωστά δεν ειναι μουσικό. για ταινίες και σειρές το θελω.

επειδη θα  ειναι σιγουρα  ενα συστημα που θα εχω για πολλα χρονια, πιστεύω και εγω οτι ισως αξιζει να ξεφύγω λιγο του budget οπως και εχω ηδη κανει.

 

@fatalara

το μαγαζι αυτο το ειχα στα υποψην, ισως και αυριο να μπορεσω να παω απο εκει. μάλιστα τα onkyo που προτείνεις τα πέτυχα  και σε αγγελία σε καλή τιμή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

χθες πέρασα απο 2 τοπικά μαγαζιά να ακούσω απο κοντά κανένα σύστημα χωρίς αποτέλεσμα, δυστυχώς σε κανένα δεν ειχαν να μου βάλουν να ακούσω κάποιο.

στην onkyo μου ειπε τα ειχε δώσει όλα οσα ειχε στο μαγαζί τη black friday, ρώτησα ποτε θα φέρει άλλα, και μου ειπε θα φέρνει μονο για παραγγελίες γιατι υπάρχει πρόβλημα με τους προμηθευτές λόγω συγχώνευσης onkyo-pioneer .

τώρα εκει, απο σετ μου πρότεινε να ανεβώ λιγο budget και να παω στο ht-s7805 http://www.skroutz.gr/s/10380506/Onkyo-HT-S-7805.html?keyphrase=ht-s7805 στα 1000ε

αυτο το σετ ειναι 5.1.2 δηλαδή εχει 2 επιπλέον κανάλια οπου τα ηχεία είναι ενσωματωμένα στις καμπίνες των 2 μπροστινών και κοιτούν προς τα πάνω. ισχυρίζονται οτι ο ήχος κατευθύνεται προς τα πανω και αντανακλάτε μετα απο το ταβάνι για τις atmos ταινίες.

βεβαια τα ηχεια αυτα υπάρχουν μονα τους στο αμαζον στα 400ε και με τον denon που εχω αναφέρει απο αμαζον πανε στα ~870ε σύνολο. άλλα, η ευαισθησία τους ειναι περίπου 10dbκατω απο τα magnat, και επιπλέον πολυ σπάνια θα χρειαστεί atmos σε ταινία.

 

στο δεύτερο μαγαζί η εξυπηρέτηση ηταν πολύ χάλια. εμπορευόταν μόνο yamaha και μου έδειχνε ηχεία σε φωτογραφίες να δω αν μου αρέσουν εμφανισιακά. οταν του ειπα οτι δεν με νοιάζει η εμφάνιση και να μου βαλει να ακούσω κάποια μου απάντησε  <<τι θα καταλάβεις αν τα ακούσεις>> και οτι εχει μονο πολυ ακριβότερα στο μαγαζί  απο αυτα που θελω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος DioNiSis έγραψε:

στο δεύτερο μαγαζί η εξυπηρέτηση ηταν πολύ χάλια. εμπορευόταν μόνο yamaha και μου έδειχνε ηχεία σε φωτογραφίες να δω αν μου αρέσουν εμφανισιακά. οταν του ειπα οτι δεν με νοιάζει η εμφάνιση και να μου βαλει να ακούσω κάποια μου απάντησε  <<τι θα καταλάβεις αν τα ακούσεις>> και οτι εχει μονο πολυ ακριβότερα στο μαγαζί  απο αυτα που θελω.

ε τι θες και εσύ να τα ακούσεις; :hehe:

 

Πωπω συγνώμη αλλά δε κρατήθηκα. Παρακολουθώ το θέμα απο την αρχή γιατί και εγώ ήμουν σε ανάλογη φάση με εσένα αλλά ήθελα και μουσικη και ταινίες οπότε ήταν πιο περίπλοκο το θέμα. Είχα βέβαια 4 ηχεία εγώ ήδη και απλά πήρα ένα διαλόγων. Sub δεν έχω βάλει ακόμα.

 

πριν αγοράσεις κάτι ψάξε το όσο μπορείς πάντως και πάνω από όλα άκουσε τα. Αν και να σου πω την αμαρτία μου έχουν άλλη ακουστική στα μαγαζιά και άλλη μέσα στο χώρο σου.

Οι βαριές κουρτίνες βοηθάνε πολύ αν εχεις τζαμαριες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς η δυνατότητα να τα ακούσω πλεων εδω στην Πατρα, δεν υπάρχει σε 2 μαγαζιά που υπάρχουν, πήγα δεν είχαν οπως ειπα και ενα αλλο που γνώριζα εχει κλείσει.

 

τζαμαρία που λες εχω περίπου 3 μέτρα πλατος σε απόσταση 4μετρων απο τη θέση του home cinema. αλλα επειδή εχω προτζεκτορα και δεν εχει πατζουρι εδω ηδη κουρτίνες black out που εινα πιο βαριές απο τις κανονικές.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός με τις απορίες μου αλλά είναι κάτι που δεν έχω ξανά ασχοληθεί όπως είπα.

 

καταρχάς να πω οτι το περασμένο Σάββατο μου ήρθε ενα mail απο αμαζον για μείωση της τιμής του Denon AVRX1300WBKE2 7.1 https://www.amazon.de/gp/product/B01GQ85GW6/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

φυσικά δεν μπορούσα να το αφήσω, έγινε αμέσως παραγγελία και ήδη ταξιδεύει για να μου έρθει.

 

για τα ηχεία καταλήγω σε σετ της  magnat όπως αρχικά έλεγα, αλλά με αφορμή την αγορά δυνατότερου ενισχυτή 145W rms  ανά κανάλι μήπως να πάω στο σετ με τα 1002 ?

http://www.skroutz.gr/s/2105411/Magnat-Monitor-Supreme-5-1-Set-1002-Sub-202A.html

η διαφορά τιμής είναι πολύ μικρή σε σχέση με τα 802.

 

κάτι τελευταίο, υποθέτω, πως τα ηχεία δεν θα έρχονται με καλώδια. τι καλώδια θα χρειαστώ?

διαβάζω ότι η ποιότητα του ήχου επηρεάζεται από το καλώδιο, θα έχω διαφορά με ακριβότερο καλώδιο? αν έχετε να προτείνετε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 14/12/2016 at 5:42 PM, DioNiSis said:

καλησπερα,

ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός με τις απορίες μου αλλά είναι κάτι που δεν έχω ξανά ασχοληθεί όπως είπα.

 

καταρχάς να πω οτι το περασμένο Σάββατο μου ήρθε ενα mail απο αμαζον για μείωση της τιμής του Denon AVRX1300WBKE2 7.1 https://www.amazon.de/gp/product/B01GQ85GW6/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

φυσικά δεν μπορούσα να το αφήσω, έγινε αμέσως παραγγελία και ήδη ταξιδεύει για να μου έρθει.

 

για τα ηχεία καταλήγω σε σετ της  magnat όπως αρχικά έλεγα, αλλά με αφορμή την αγορά δυνατότερου ενισχυτή 145W rms  ανά κανάλι μήπως να πάω στο σετ με τα 1002 ?

Magnat Monitor Supreme 5.1 Set 1002 (Sub 202A) | Skroutz.gr

η διαφορά τιμής είναι πολύ μικρή σε σχέση με τα 802.

 

κάτι τελευταίο, υποθέτω, πως τα ηχεία δεν θα έρχονται με καλώδια. τι καλώδια θα χρειαστώ?

διαβάζω ότι η ποιότητα του ήχου επηρεάζεται από το καλώδιο, θα έχω διαφορά με ακριβότερο καλώδιο? αν έχετε να προτείνετε κάτι.

Δεν είδα το update. Τελικά τι έκανες; Μεγειά και τον ενισχυτή!

Link to comment
Share on other sites

απο ηχεία τελικά πήγα στα 1002 η διάφορα ήταν ελάχιστη στην τιμή μιας και  μου έγινε μια έκπτωση στο κατάστημα και βγήκαν σε λίγο χαμηλότερη τιμή απο του skroutz , επίσης σε επικοινωνία με το μαγαζί μου πρότειναν επιπλέον δωρεάν μεταφορικά αν πλήρωνα με έμβασμα.

καλώδια αγοράστηκαν από Αγγλία μεσώ ebay μιας και τα magnat ζήταγαν 4mm και οι τιμες του εσοπ είναι λίγο τσιμπημένες. στα τοπικά μαγαζιά φυσικά δεν υπήρχε πάνω απο 1,5mm.

 

πριν 5 μέρες τα παρέλαβα όλα και ολοκλήρωσα την συναρμολόγηση. οι εντυπώσεις μέχρι τώρα είναι οι καλύτερες.

αρχικά μου φάνηκε αρνητικό στον ενισχυτή το γεγονός οτι όσον αφορά τις λειτουργίες απευθείας αναπαραγωγής (πχ dlna ή usb θήρα) υποστηρίζει μονο αρχεία ήχου και οχι βίντεο αλλά οπο οτι ειδα, αυτό ισχύει σε όλους τους ενισχυτές, απλά εγω δεν το ειχα προσέξει.

 

σε σύγκριση με τα προηγούμενά μου ηχεία η διαφορά είναι τεράστια. στις ταινίες οι ήχοι είναι πιο λεπτομερείς  ακόμα και σε πολύ χαμηλή ένταση. επίσης μου φαίνεται και ποιο ισορροπημένος στις εντάσεις, πχ όταν κάτι πρέπει να ακουστεί σιγανά, θα ακουστεί σιγανά, αλλά ευδιάκριτα, και όταν πρέπει δυνατά, δυνατά.

 

αυτό που ψάχνω ακόμα είναι η ρύθμιση του cross-over frequency στο πίσω μέρος του sub. δεν έχω καταλάβει αν χρειάζεται μόνο αν τον διαχωρισμό των χαμηλών συχνοτήτων τον κάνει το sub συνδεμένο σε σειρά με τα ηχεία ή ο ενισχυτής. και αν τον διαχωρισμό τον κάνει ο ενισχυτής, πρέπει να το βάλω στην ίδια τιμή με του ενισχυτή?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις ευχές.

 

τα crossover μετά το calibration που έγινε με το μικρόφωνο ρυθμίστηκαν αυτόματα σε 40hz στα μπροστά, 80hz στο κεντρικό και 110hz στα πίσω. να τα αλλάξω?

Link to comment
Share on other sites

Εχει ρυθμιση crossover για καθε καναλι ξεχωριστα;; Δεν το ηξερα αυτο.. Δοκιμασε αν θελεις να παιξεις με το crossover στα 80hz. Εως 80 να παιζει το sub δηλαδη και απο κει και πανω τα ηχεια. Αν σ αρεσει ο ηχος κρατησε το ετσι γι να μην ζοριζεται με χαμηλες συχνοτητες ο ενισχυτης και τα μπροστινα ηχεια αλλα να τα αναλαμβανει ολα το sub! Ενεργο δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

ο denon έχει ρύθμιση crossover ξεχωριστή για κάθε κανάλι, το sub ενεργό είναι.

δοκίμασα στα 80hz τα μπροστινά, ακούγεται περισσότερο το sub, χρειάστηκε και να του χαμηλώσω την ένταση απο εκεί που την είχα πριν στα 40hz.

Link to comment
Share on other sites

Λογικο ειναι γιατι τωρα παιζει συχνοτητες που πριν δεν επαιζε.. Ισοσταθμιζοντας την ενταση, πως σου αρεσε καλυτερα; Τωρα με το cross στα 80 η πριν που ηταν στα 40;

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν τα έχω ακούσει πολύ μετά την αλλαγή, είχα και πολύ βουή απο το sub πριν χαμηλώσω την ένταση, τώρα ακούω οτι γεμίζει καλύτερα ο χώρος. βέβαια θα κάνω μερικές δόκιμες ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, DioNiSis said:

αν και δεν τα έχω ακούσει πολύ μετά την αλλαγή, είχα και πολύ βουή απο το sub πριν χαμηλώσω την ένταση, τώρα ακούω οτι γεμίζει καλύτερα ο χώρος. βέβαια θα κάνω μερικές δόκιμες ακόμα.

Επειδή στα χαμηλά είναι εύκολο να έχεις μπουμάρισμα από στάσιμα, εάν συμβαίνει αυτό μπορείς να κουνήσεις λίγο το γούφερ.

Το κροσόβερ στα 40 είναι εξαιρετικά χαμηλό. Πρέπει να έχεις πολύ καλό μπάσο στα περιφερειακά για να το βάλεις τόσο.

Διαφορετικά, ξεφορτώνεις όλο το μπάσο στο γούφερ. Με μικρά home theater ηχεία δεν είναι ασυνήθιστο να το έχεις και 100 και 120 Hz.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
On 14/12/2016 at 5:42 ΜΜ, το μέλος DioNiSis έγραψε:

καλησπερα,

ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός με τις απορίες μου αλλά είναι κάτι που δεν έχω ξανά ασχοληθεί όπως είπα.

 

καταρχάς να πω οτι το περασμένο Σάββατο μου ήρθε ενα mail απο αμαζον για μείωση της τιμής του Denon AVRX1300WBKE2 7.1 https://www.amazon.de/gp/product/B01GQ85GW6/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

φυσικά δεν μπορούσα να το αφήσω, έγινε αμέσως παραγγελία και ήδη ταξιδεύει για να μου έρθει.

 

για τα ηχεία καταλήγω σε σετ της  magnat όπως αρχικά έλεγα, αλλά με αφορμή την αγορά δυνατότερου ενισχυτή 145W rms  ανά κανάλι μήπως να πάω στο σετ με τα 1002 ?

http://www.skroutz.gr/s/2105411/Magnat-Monitor-Supreme-5-1-Set-1002-Sub-202A.html

η διαφορά τιμής είναι πολύ μικρή σε σχέση με τα 802.

 

κάτι τελευταίο, υποθέτω, πως τα ηχεία δεν θα έρχονται με καλώδια. τι καλώδια θα χρειαστώ?

διαβάζω ότι η ποιότητα του ήχου επηρεάζεται από το καλώδιο, θα έχω διαφορά με ακριβότερο καλώδιο? αν έχετε να προτείνετε κάτι.

 

 

Ξεθαβω λιγο το θεμα για να ζητησω λιγο τη γνωμη σου για τον ενισχυτη.. Πως τον βλεπεις εως τωρα; Σε καλυψε; ΣΟυ αρεσε; Παρατηρησες κατι να σου λειπει η κατι που να μην σε καλυπτει πληρως; Ψαχνομαι κι εγω για καμια ανανεωση και με αυτη την τιμη που εχει, νομιζω ειναι ισως η καλυτερη επιλογη αυτη τη στιγμη. Επισης αν επιτρεπεται, τα μεταφορικα απο amazon.de ποσο πηγαν;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.