Jump to content



προτασεις για αγορα home cinema


Recommended Posts

καλησπέρα,

μετά απο πολλές αναβολές πιστεύω ήρθε η ωρα να πάρω ενα κανονικό home cinema 5,1 (ηχεία-ενισχυτή) να συνοδέψει τον προτζεκτορα μου.

2 χρόνια τώρα τον συνοδεύω με τα lοgitech z506 που έχω απο το pc.

 

η χρήση του home cinema θα είναι για αναπαραγωγή ταινιών και σειρών όπου η πηγή θα είναι ενα pc που θα κάνει bitstreaming τον ήχο μέσω hdmi.

ο χώρος που θα μπει είναι ένας ενιαίος σαλόνι-τραπεζαρια-κουζινα γύρω στα 35τετραγωνικα, όμως όπως είπα το home cinema προορίζεται για αναπαραγωγή ταινιών και σειρών, οπότε ηχητικά θέλω να καλύψω μόνο τον χώρο θέασης, που θα είναι περίπου 12 τετραγωνικά μεταξύ των 4 δορυφόρων.

 

κάτι που θέλω να επισημάνω είναι οτι δεν με ενδιαφέρουν οι μεγάλες εντάσεις. για να καταλάβετε τι εννοώ τα lοgitech z506 που έχω τώρα δεν ξεπέρασαν ποτέ το 50% της συνολικής τους έντασης. θέλω να έχω, όσο γίνεται, καθαρό ήχο αλλά σε λογική και χαμηλή ένταση.

 

όσον αφορά το budget μου, ιδανικά θα ήταν να έδινα 300-500ε για τα ηχεία και άλλα 200-300ε για ενα ενισχυτή.

από όσα διαβάζω στο internet κάποια ενδεικτικά σετ ηχείων εντός του budget μου που γράφουν καλά λόγια είναι τα 

Jamo S 426 HCS 3  http://www.skroutz.gr/s/437150/Jamo-S-426-HCS-3.html + κάποιο sub

ή καποιο σετ της taga harmony http://www.skroutz.gr/c/571/mousika-hxeia.html?from=catspan&keyphrase=taga+harmony+5 + κάποιο sub

ή τα Magnat Monitor SUPREME 802 SET 5.1 Black  http://www.skroutz.gr/s/9269434/Magnat-Monitor-Supreme-5-1-Set-802.html που είναι και οριακά στο budget μου

 

βέβαια δεν ξέρω ποια από τα παραπάνω θα είναι ιδανικά με βάση τις απαιτήσεις μου, οπότε μπορείτε να προτείνετε και οτιδήποτε άλλο θεωρείτε οτι ταιριάζει καλύτερα.

 

όσον αφορά τον ενισχυτή δεν ξέρω τι να επιλέξω, για την ακρίβεια δεν ξέρω τι πρέπει να κοιτάξω για να τον ταιριαξω με τα ηχεία. πρέπει πχ να είναι στα ιδια watt μπορεί να είναι και περισσότερα η λιγότερα?

 

περιμένω τις προτάσεις σας.

να πω οτι δεν εχω πρόβλημα να αγοραστούν και απο ξένο κατάστημα πχ amazon αν βρω καλύτερες τιμές.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εάν το μοναδικό που θέλεις είναι "καλύτερος" ήχος, θα σου έλεγα να ξανασκεφτείς. Με αυτά τα χρήματα παίρνεις entry-level ηχεία και ενισχυτή που θα δίνουν μικρή μόνο βελτίωση ηχητικά, ειδικά αφού ακούς σε χαμηλές εντάσεις.

Εάν θέλεις και κάποιες ευκολίες (πχ να αλλάζεις πηγές και εξόδους εικόνας/ήχου, προτιμάς να μην κάνεις αποκωδικοποίηση ήχου στο PC, κλπ τότε σίγουρα αξίζει τον κόπο η αναβάθμιση.

Ειδικά για τον ενισχυτή, δεν έχει νόημα να δίνεις σημασία στα Watt. Εξασφάλισε ότι αποκωδικοποιεί όλα τα είδη ήχου που σε ενδιαφέρουν τώρα και μελλοντικά και κοίταξε λίγο τη συνδεσιμότητα (πχ εάν θέλεις να έχει bluetooth, αν σου αρκεί μία HDMI out, κλπ). Όμως με δεδομένο ότι ο ενισχυτής σου θα είναι σχετικά χαμηλής ισχύος (λόγω προϋπολογισμού), φρόντισε να τον ταιριάξεις με σχετικά ευαίσθητα ηχεία.

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς να πω οτι δεν ειχα ξανά ασχοληθεί με το θεμα home cinema και ειμαι ψιλοασχετος.

να καταλάβεις αρχικά ήταν ακόμα μικρότερο το budget αλλά αναθεώρησα οταν είδα σε τι τιμές παίζουν.

τώρα ειμαι με ενα budget ~800ε που απο τις τιμες που βλέπω σίγουρα θεωρείτε entry level, αλλα απο την αλλη τώρα έχω ενα σετ ηχείων των ~70ε. αν ειναι να δώσω 10χ-12χ τα χρήματα που ειχα δώσει για τα z506 και να ειναι μικρή η βελτίωση, σίγουρα δεν με συμφέρει καθόλου να αγοράσω.

 

οσον αφορά τον ενισχυτή και τα ειδη ήχου το μόνο που ισως με προβληματίζει -πολύ ακραία περίπτωση βέβαια- ειναι για κάποια 1080p mkv που έχουν αρχίσει να κυκλοφορούν τελευταία με ηχο dolby atmos, να μπορεί να γίνει downmix σε 5.1 και αυτο στην περίπτωση που δεν θα υπάρχει release με dts ήχο. οι τιμές στους dolby atmos ξεφεύγουν πολυ πάνω.

κατά τ' άλλα  πιστεύω είμαι καλυμμένος πλήρως πχ απο τον http://www.skroutz.gr/s/6987282/Yamaha-RX-V479.html  λιγο πανω απο το budget μου, απο ισχύ δεν ξέρω τι λέει.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο μηχανακι ειναι ο 479. Νομιζω με ενα σετ σαν κι αυτο θα δουλεψει πολυ πολυ καλα

http://www.skroutz.gr/s/396127/Magnat-Monitor-Supreme-5-0-Set-802.html

 

Θα παρατηρησεις βεβαια οτι λειπει το sub αλλα για αρχη μπορεις να κανεις τη δουλεια σου πολυ καλα με τα ηχεια μονο. Στην πορεια, αν το χρειαζεσαι τοσο πολυ και μπορεσεις να εξοικονομησεις ενα μπατζετ θα μπορουσες να παρεις ενα ενεργο σαμπ για να το κουμπωσεις πανω στο συστημα!

 

Εγω προσωπικα θα το εκανα. Μεγαλος λατρης της LOgitech ειμαι, αλλα για το home cinema τα συστηματα της απλα δεν... Οπως και ολα αυτα τα συστηματα με τοσο μικρα ηχειακια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Ωραιο μηχανακι ειναι ο 479. Νομιζω με ενα σετ σαν κι αυτο θα δουλεψει πολυ πολυ καλα

Magnat Monitor Supreme 5.0 Set 802 | Skroutz.gr

 

Θα παρατηρησεις βεβαια οτι λειπει το sub αλλα για αρχη μπορεις να κανεις τη δουλεια σου πολυ καλα με τα ηχεια μονο. Στην πορεια, αν το χρειαζεσαι τοσο πολυ και μπορεσεις να εξοικονομησεις ενα μπατζετ θα μπορουσες να παρεις ενα ενεργο σαμπ για να το κουμπωσεις πανω στο συστημα!

 

Εγω προσωπικα θα το εκανα. Μεγαλος λατρης της LOgitech ειμαι, αλλα για το home cinema τα συστηματα της απλα δεν... Οπως και ολα αυτα τα συστηματα με τοσο μικρα ηχειακια.

το σετ ηχείων που μου προτείνεις υπάρχει και με sub με +200ε το εχω βάλει και στο πρώτο ποστ.

το θεμα ειναι να αξίζει ολο σαν σετ για τη χρηση που το θελω και να δω βελτίωση απο αυτο που εχω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα ναι, αξιζει. Θα εχεις ηχεια κανονκα και μεγαλα, με μεγαλους οδηγους. Ακομα και σε μεσαιες εντασεις θα εχεις εναν ηχο πιο γεματο και πιο πλουσιο με πιο διακριτες ολες τις συχνοτητες. Ειδικα αν θες να δυναμωνεις που και που εκει ο ηχος θα ειναι πολυ καλυτερος μιας και δεν θα εχεις ηχεια που θα τσιριζουν με ολη τους τη δυναμη για να ακουστουν, αλλα ηχεια που θα μπορουν να γεμισουν το χωρο σου πολυ πιο ανετα χωρις να παραμορφωνουν ελεεινα.

 

Να ξερεις βεβαια οτι ο ηχος ειναι ενα πολυ υποκειμενικο θεμα. Ολα τα παραπανω ισχυουν για τα δικα μου γουστα. Το καλυτερο που θα ειχες να κανεις ειναι να ψαξεις στα μαγαζια που εμπορευονται hi fi και home cinema και να πας να το ακουσεις το σετ. Η ενα παραπλησιο εστω εντος του μπατζετ σου ωστε να σχηματισεις και δικη σου αποψη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Double post! Σορρυ αλλα εχει σημασια και δε θελω να το βαλω στο απο πανω μυνημα. Το 5.1 σετ που εχει και το sub ισως να μην χρειαζεται ενισχυτη διοτι βλεπω πισω απο το sub υποδοχες για ηχεια επομενως ισως το sub ειναι και ενισχυτης. Προκειται δηλαδη για ενα συστημα που απλα το κουμπωνεις σε μια πηγη και παιζει. Οπως γινεται και με τα logitech πχ. Ολα αυτα τα "ισως" που λεω, υπαρχουν διοτι πισω απο το sub βλεπω μονο 4 υποδοχες ηχειων. Το 5ο που συνδεεται;;;

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις

 

η ευαισθησία μετράτε σε db και οσο μεγαλύτερη τόσο καλύτερα?

 

απο τα παρακάτω σετ της magnat τι αξίζει καλύτερα?

http://www.skroutz.gr/s/9269434/Magnat-Monitor-Supreme-5-1-Set-802.html  στα 546ε με sub

ή τα

http://www.skroutz.gr/s/9269434/Magnat-Monitor-Supreme-5-1-Set-802.html  στα 428ε χωρις sub και αργότερα ισως παίρνω κάποιο sub?

η διαφορά τους ειναι μονο στα 2 μπροστινά ηχεια που εχουν παραπάνω οδηγούς. αυτο βοηθάει μονο σε μεγαλύτερες εντάσεις που εμένα δεν με διαφέρουν ή και σε ποιο καθαρό ηχο? η ευαισθησία τους παραμένει η ίδια απο οτι γράφουν.

Link to comment
Share on other sites

Και στα 2 λινκ μου εμφανιζει ακριβως το ιδιο σετ.

Για την ευαισθησια ισχυει οτι ακριβως λες. Οσο μεγαλυτερη τοσο καλυτερα και ευκολοτερα οδηγειται ενα ηχειο απο τον ενισχυτη!

Οσον αφορα τα μεγαφωνα και το πληθος τους τωρα.. Καλο ειναι οταν χρησιμοποιουμε ενισχυτες χαμηλης κατηγοριας, entry-level, το ηχειο να μην εχει παρα πολλα μεγαφωνα. Αυτο γιατι τα πολλα μεγαφωνα θελουν και πολυ ρευμα για να οδηγηθουν σωστα και οι μικροι ενισχυτες ζοριζονται αρκετα. Οχι πως δεν θα παιξει βεβαια ενα ηχειο πολλων μεγαφωνων με εναν πιο μικρο ενισχυτη, σε καμια περιπτωση, απλως λεμε τι ειναι ποριτομοτερο!

Link to comment
Share on other sites

http://www.eu.onkyo.com/en/packages-312.html

Εδω εισαι φιλε, εχω παλιοτερο μοντελο του ΗΤ-S7805 απο το 2012 και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.

Το καλο ειναι οτι μπορεις να βαλεις οτι θες στον ενισχυτη απο ηχεια αν θελεις να αλλαξεις αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Και στα 2 λινκ μου εμφανιζει ακριβως το ιδιο σετ.

Για την ευαισθησια ισχυει οτι ακριβως λες. Οσο μεγαλυτερη τοσο καλυτερα και ευκολοτερα οδηγειται ενα ηχειο απο τον ενισχυτη!

Οσον αφορα τα μεγαφωνα και το πληθος τους τωρα.. Καλο ειναι οταν χρησιμοποιουμε ενισχυτες χαμηλης κατηγοριας, entry-level, το ηχειο να μην εχει παρα πολλα μεγαφωνα. Αυτο γιατι τα πολλα μεγαφωνα θελουν και πολυ ρευμα για να οδηγηθουν σωστα και οι μικροι ενισχυτες ζοριζονται αρκετα. Οχι πως δεν θα παιξει βεβαια ενα ηχειο πολλων μεγαφωνων με εναν πιο μικρο ενισχυτη, σε καμια περιπτωση, απλως λεμε τι ειναι ποριτομοτερο!

το σωστο λινκ ειναι αυτο http://www.skroutz.gr/s/8923785/Magnat-Monitor-Supreme-5-0-Set-1002.html

Link to comment
Share on other sites

Πολλά τα ερωτήματα και πολλά τα θέματα που πρέπει να σκεφτείς. :)

 

Καταρχήν ξεκινάς αμπάριζα όλα τα μεγάλα καταστήματα που εμπορεύονται τέτοια συστήματα (και ΟΧΙ, ΔΕΝ εννοώ Κωτσοβολαίους κλπ, αυτά είναι super market), κάνεις ακροάσεις  και μαζεύεις  προτάσεις.

Αυτό είναι το ωραίο κομμάτι ΑΛΛΑ έχει μία παγίδα, αν δεν προσέξεις, το μπάτζετ σου μπορεί μυστηριωδώς να ανέβει, πολύ, υπερβολικά πολύ. :p 

Για αυτό μείνε πολύ σφικτός σε αυτό το κομμάτι.

 

Πάμ, παρακάτω.

Μέτρα τον χώρο σου και αποφάσισε αν θα πας σε ηχεία δαπέδου ή ραφιού.

Αυτό έχει πολλές παραμέτρους.

1- WAF (διεθνής όρος ή αλλιώς και Wife Acceptance Factor) δεν νομίζω να θες παραπάνω ανάλυση εδώ. :)

2- πάρα πολύ μεγάλα ηχεία σε μικρό χώρο μπορεί να μην δένουν σωστά ηχητικά και θα είναι και ενοχλητικά για τους γύρω σου, δεξιά/αριστερά/πάνω/κάτω εννοώ.

3- αν δεν αγοράσεις με την μία σετ 5.1 θα αναλύσω παρακάτω ποιές προοπτικές έχεις.

 

Η ΒΕΛΤΙΣΤΗ λύση είναι χωριστός ενισχυτής και σετ ηχείων και ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ σετ ενισχυτή/ηχεία μαζί γιατί η επεκτασιμότητα πάει περίπατο και κάτι προτάσεις τύπου LG, Samsung κλπ είναι για τον ψιλομπέο.

 

Ενισχυτή εγώ θα κοίταγα Denon ή Marantz, μετά Pioneer, μετά Yamaha και στο τέλος Sony, Onkyo, Harman Cardon κλπ, αυτές είναι oι περισσότερο consumer εταιρείες και ποιό κοντά στα λεφτά σου, έχει και άλλες αλλά θα χρειαστείς υπογλώσσια όταν ακούσεις ποσά. (η σειρά είναι προσωπική προτίμηση)

Μην τρελαθείς πολύ με τα features τους, εστίασε περισσότερο στην ποιότητα των watt που αποδίδουν (όχι στην ποσότητα) και στην ποιότητα του ήχου τους.

Αν θα έχουν και ίντερνετ ράδιο ή αν συνδέεται απευθείας επάνω τους και το iphone ή δεν ξέρω τί άλλο είναι περισσότερο φρού φρού και αρώματα.

 

Ηχεία, δεν μπορώ να προτείνω, ο καθένας μας έχει άλλα ακούσματα, ζήτα λοιπόν να σου βάλουν ταινίες να παίζουν και κάτσε να απολαύσεις.

Και φρόντισε ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΧΡΟΝΟ να κάτσεις και να ΑΚΟΥΣΕΙΣ, αν δείς ότι ο πωλητής είναι του τύπου στο πόδι και όρθια σήκω φύγε, ή ζήτα άλλον πωλητή.

 

Τώρα, μικρά ηχεία ΔΕΝ είναι απαραιτήτως χειρότερα από άλλα μεγαλύτερα, πολλές φορές τους ρίχνουν και στα αυτιά για αυτό ΜΗΝ σε ξεγελάσει το μέγεθος, κάτσε και άκου πρώτα.

 

5.1 διακριτά ηχεία είναι η καλύτερη επιλογή, κάτι 6.1, 7.1, 8.1 κλπ άστα, είναι για άλλους, εμείς είμαστε πληβείοι. :p

Από αυτά τα 5 ηχεία ποιό σημαντικά είναι το δεξί/αριστερό και λιγότερο σημαντικά τα 2 πίσω, για αυτό το λόγο συνήθως είναι ποιό μικρά σε μέγεθος.
 

Αν το μπάτζετ σου ΔΕΝ βγαίνει μπορείς να κάνεις αγορά με κομμάτια και να πάρεις π.χ. το SUB αργότερα ή μπορείς να πάρεις και το κεντρικό ηχείο αργότερα. (ο ενισχυτής θα ρυθμίσει κατάλληλα τα υπόλοιπα ηχεία)
Εννοείτε ότι χωρίς SUB τα 2 μπροστά δεξί/αριστερό θα κληθούν να παίξουν ΚΑΙ τις χαμηλές συχνότητες για αυτό αν έχεις καταλλήξει σε μικρά ηχεία ίσως να μην έχεις καλό αποτέλεσμα στην αρχή.
Αν δηλαδή μιλάμε μόνο για ταινίες τότε το κάθε σετ (μπρος,πίσω,κεντρικό,σαμπ) θα κληθεί να παίξει διαφορετικούς ήχους και όχι ταυτόχρονα, π.χ. τα πίσω θα παίξουν μόνο εφφέ της ταινίας που «έρχονται» από πίσω κλπ.

Αν μιλάμε για μουσική και θες να ακούσεις ένα Dolby prologic II τότε πρέπει το σετ να ψιλοδένει.

Kαλό είναι επίσης τα ηχεία να είναι του ιδίου κατασκευαστή για να ταιριάζουν ηχητικά (όχι το SUB, αυτό δεν χρειάζεται) κλπ κλπ κλπ.

 

Γενικά η επιλογή του σετ θα παίξει ρόλο και είναι λίγο tricky γιοα αυτό το λόγο ΜΗΝ αγοράσεις από το εικόνες και φυλλάδια.

Δέστα από κοντά πρώτα.

 

Καλό κουράγιο και καλές αγορές. :)

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από dpolal
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω (χωρις να εχω ψαξει) πως τα 1002 ειναι καλυτερη επιλογη γιατι εχει +1 midrange στις κολωνες.Μπορει να μην εχεις το "εξτρα" μπασο του subwoofer των 802 αλλα στο συνολο με τα 3 Midrange μεγαφωνα θα κερδισεις αρκετες χαμηλες συχνοτητες λογω του 3ου μεγαφωνου και μεγαλυτερου ογκου σαν ηχειο.Ισως να μην ειναι το ιδιο με τα 802 που εχουν sub αλλα πιστευω πως θα ειναι πιο ποιοτικα.Η μικρη μου εμπειρια αυτο εχει δειξει.

Γνωριζω οτι δεν εχω στοιχεια και αποδειξεις για τα παραπανω και τα λεω χωρις καν να τα εχω ψαξει.Οποτε μπορεις να προσπερασεις την αποψη μου και να μη σε επηρεασω :)

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2-3 χρόνια ήμουν ακριβώς στην ίδια φάση και μπάτζετ. Έψαξα τα καινούρια και αφού απογοητεύτηκα από την ποιότητα που έπαιρνα κατέληξα σε ένα σετάκι klipsch 5,1 μεταχειριμένα. Σκρουτζ είχαν 2400€ ίσως έχουν ακόμα είναι η σειρά rw-10 rf-10 κτλ, τα οποία με παζάρια τα πήρα 600€. Βέβαια αφού πέρασα το μπάτζετ στα ηχεία μετά ενισχυτή πήρα ένα yamaha μέτριο, του 200€ που χαντακώνει όλο το σύστημα. Γενικά όμως όπως και να έχει υπάχρουν πιο ποιοτικές επιλογές στα μεταχειρισμένα σε αντίστοιχες τιμές.

Έγινε επεξεργασία από panos444
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος dpolal έγραψε:

Πολλά τα ερωτήματα και πολλά τα θέματα που πρέπει να σκεφτείς. :)

 

Καταρχήν ξεκινάς αμπάριζα όλα τα μεγάλα καταστήματα που εμπορεύονται τέτοια συστήματα (και ΟΧΙ, ΔΕΝ εννοώ Κωτσοβολαίους κλπ, αυτά είναι super market), κάνεις ακροάσεις  και μαζεύεις  προτάσεις.

Αυτό είναι το ωραίο κομμάτι ΑΛΛΑ έχει μία παγίδα, αν δεν προσέξεις, το μπάτζετ σου μπορεί μυστηριωδώς να ανέβει, πολύ, υπερβολικά πολύ. :p 

Για αυτό μείνε πολύ σφικτός σε αυτό το κομμάτι.

 

Πάμ, παρακάτω.

Μέτρα τον χώρο σου και αποφάσισε αν θα πας σε ηχεία δαπέδου ή ραφιού.

Αυτό έχει πολλές παραμέτρους.

1- WAF (διεθνής όρος ή αλλιώς και Wife Acceptance Factor) δεν νομίζω να θες παραπάνω ανάλυση εδώ. :)

2- πάρα πολύ μεγάλα ηχεία σε μικρό χώρο μπορεί να μην δένουν σωστά ηχητικά και θα είναι και ενοχλητικά για τους γύρω σου, δεξιά/αριστερά/πάνω/κάτω εννοώ.

3- αν δεν αγοράσεις με την μία σετ 5.1 θα αναλύσω παρακάτω ποιές προοπτικές έχεις.

 

Η ΒΕΛΤΙΣΤΗ λύση είναι χωριστός ενισχυτής και σετ ηχείων και ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ σετ ενισχυτή/ηχεία μαζί γιατί η επεκτασιμότητα πάει περίπατο και κάτι προτάσεις τύπου LG, Samsung κλπ είναι για τον ψιλομπέο.

 

Ενισχυτή εγώ θα κοίταγα Denon ή Marantz, μετά Pioneer, μετά Yamaha και στο τέλος Sony, Onkyo, Harman Cardon κλπ, αυτές είναι oι περισσότερο consumer εταιρείες και ποιό κοντά στα λεφτά σου, έχει και άλλες αλλά θα χρειαστείς υπογλώσσια όταν ακούσεις ποσά. (η σειρά είναι προσωπική προτίμηση)

Μην τρελαθείς πολύ με τα features τους, εστίασε περισσότερο στην ποιότητα των watt που αποδίδουν (όχι στην ποσότητα) και στην ποιότητα του ήχου τους.

Αν θα έχουν και ίντερνετ ράδιο ή αν συνδέεται απευθείας επάνω τους και το iphone ή δεν ξέρω τί άλλο είναι περισσότερο φρού φρού και αρώματα.

 

Ηχεία, δεν μπορώ να προτείνω, ο καθένας μας έχει άλλα ακούσματα, ζήτα λοιπόν να σου βάλουν ταινίες να παίζουν και κάτσε να απολαύσεις.

Και φρόντισε ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΧΡΟΝΟ να κάτσεις και να ΑΚΟΥΣΕΙΣ, αν δείς ότι ο πωλητής είναι του τύπου στο πόδι και όρθια σήκω φύγε, ή ζήτα άλλον πωλητή.

 

Τώρα, μικρά ηχεία ΔΕΝ είναι απαραιτήτως χειρότερα από άλλα μεγαλύτερα, πολλές φορές τους ρίχνουν και στα αυτιά για αυτό ΜΗΝ σε ξεγελάσει το μέγεθος, κάτσε και άκου πρώτα.

 

5.1 διακριτά ηχεία είναι η καλύτερη επιλογή, κάτι 6.1, 7.1, 8.1 κλπ άστα, είναι για άλλους, εμείς είμαστε πληβείοι. :p

Από αυτά τα 5 ηχεία ποιό σημαντικά είναι το δεξί/αριστερό και λιγότερο σημαντικά τα 2 πίσω, για αυτό το λόγο συνήθως είναι ποιό μικρά σε μέγεθος.
 

Αν το μπάτζετ σου ΔΕΝ βγαίνει μπορείς να κάνεις αγορά με κομμάτια και να πάρεις π.χ. το SUB αργότερα ή μπορείς να πάρεις και το κεντρικό ηχείο αργότερα. (ο ενισχυτής θα ρυθμίσει κατάλληλα τα υπόλοιπα ηχεία)
Εννοείτε ότι χωρίς SUB τα 2 μπροστά δεξί/αριστερό θα κληθούν να παίξουν ΚΑΙ τις χαμηλές συχνότητες για αυτό αν έχεις καταλλήξει σε μικρά ηχεία ίσως να μην έχεις καλό αποτέλεσμα στην αρχή.
Αν δηλαδή μιλάμε μόνο για ταινίες τότε το κάθε σετ (μπρος,πίσω,κεντρικό,σαμπ) θα κληθεί να παίξει διαφορετικούς ήχους και όχι ταυτόχρονα, π.χ. τα πίσω θα παίξουν μόνο εφφέ της ταινίας που «έρχονται» από πίσω κλπ.

Αν μιλάμε για μουσική και θες να ακούσεις ένα Dolby prologic II τότε πρέπει το σετ να ψιλοδένει.

Kαλό είναι επίσης τα ηχεία να είναι του ιδίου κατασκευαστή για να ταιριάζουν ηχητικά (όχι το SUB, αυτό δεν χρειάζεται) κλπ κλπ κλπ.

 

Γενικά η επιλογή του σετ θα παίξει ρόλο και είναι λίγο tricky γιοα αυτό το λόγο ΜΗΝ αγοράσεις από το εικόνες και φυλλάδια.

Δέστα από κοντά πρώτα.

 

Καλό κουράγιο και καλές αγορές. :)

 

 

 

καταρχάς εδω στην Πάτρα που μένω δεν εχω πολλές επιλογές να ακούσω απο κοντά αλλα θα επισκεφτώ 2-3 μαγαζιά εδω που πιθανόν να έχουν.

το κακο ειναι οτι δεν εχω ακουστική εμπειρία απο τέτοια συστήματα, μόνο κάτι lg/samsung  σε κοτσοβολους κλπ όποτε μπορεί ολα να μου φαίνονται καλά.

 

μεταξύ δαπέδου ραφιού βολεύουν τα δαπέδου, για την ακρίβεια θα βόλευαν και τα πισω δαπέδου όπως ειναι ο χώρος αλλα πάει πολύ οπότε θα φτιαχτούν βάσεις για πισω.

ως τώρα στα χαρτιά τα καλύτερα που βρίσκω στο budget μου ειναι τα magnat.

 

το να παρω αργότερα κάποιο κομμάτι  το σκέφτηκα μονο για το sub αλλα οχι για κατι λιγότερο μιας και όπως είπα το θέλω για ταινίες.

βασικά είχα την ιδέα μήπως αν δεν πάρω  sub γλυτώνω κάπου 200ε που θα μπορούσα να τα δώσω σε καλύτερο ενισχυτή.

πιστεύετε αξίζει κάτι τέτοιο?

κοίταγα ενισχυτές χθες βράδυ και σε περίπτωση που έκοβα το sub θα μπορούσα να φτάσω και τον Denon AVRX1300WBKE2  http://www.skroutz.gr/s/9107832/Denon-AVR-X1300W.html

στο γερμανικό αμαζον έρχεται στα 470ε με μεταφορικά. https://www.amazon.de/gp/product/B01GQ85GW6/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A3JWKAKR8XB7XF

σε αγγλικά καταστήματα ειδα οτι παίζει στις 300λιρες ~355ε αλλα δεν βρισκω με τίποτα κάποιον να στέλνει Ελλάδα.

αξίζει καλύτερα έναντι του Yamaha RX-V479 ?

 

 

πριν 19 ώρες, το μέλος panos444 έγραψε:

Πριν 2-3 χρόνια ήμουν ακριβώς στην ίδια φάση και μπάτζετ. Έψαξα τα καινούρια και αφού απογοητεύτηκα από την ποιότητα που έπαιρνα κατέληξα σε ένα σετάκι klipsch 5,1 μεταχειριμένα. Σκρουτζ είχαν 2400€ ίσως έχουν ακόμα είναι η σειρά rw-10 rf-10 κτλ, τα οποία με παζάρια τα πήρα 600€. Βέβαια αφού πέρασα το μπάτζετ στα ηχεία μετά ενισχυτή πήρα ένα yamaha μέτριο, του 200€ που χαντακώνει όλο το σύστημα. Γενικά όμως όπως και να έχει υπάχρουν πιο ποιοτικές επιλογές στα μεταχειρισμένα σε αντίστοιχες τιμές.

τα μεταχειρισμένα δεν τα αποκλείω αλλά δεν βρίσκω και πολλές επιλογές σε 5.1περισσοτερο σε stereo. επίσης λέω σαν μεταχειρισμένα θα ηταν καλύτερα να τα δω και απο κοντά αλλά είναι και δύσκολο να πετύχω  πωλητή να βρίσκεται στην πόλη μου.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάς στα "σωστά" μέρη για αγοραπωλησίες ηχείων; Είναι 2-3 Ελληνικά Φόρουμ που ασχολούνται μόνο με ηχεία οπότε εκεί οι αγγελίες είναι πολλές. Τα καλά και οικονομικά φυσικά εξαφανίζονται σε ΄μικρό χρόνο. Για μένα μην προσπεράσεις το sub. Για ένα home cinema είναι από τους πιο σημαντικούς κρίκους. Πχ ένα πιο οικονομικό ενισχυτή δεν θα δεις την διαφορά που θα δεις χωρίς το sub. (Φυσικά αν περάσεις το μπάτζετ σου αξίζει με τα χίλια να πάρεις καλό ενισχυτή)

Γενικά αν είσαι άνθρωπος που δεν το κυνηγά, τα ηχεία και ο ενισχυτής θα κρατήσουν πολλά, πάρα πολλά χρόνια..! ;) (Αξίζει γενικά όποια επένδυση χρημάτων κάνεις..)

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, panos444 said:

Για μένα μην προσπεράσεις το sub. Για ένα home cinema είναι από τους πιο σημαντικούς κρίκους. Πχ ένα πιο οικονομικό ενισχυτή δεν θα δεις την διαφορά που θα δεις χωρίς το sub.

Τονιζω και εγω αυτο.

 

Επισης δε ξερω αν το εχει αναφέρει καποιος, παρε σε ενα cd , κινητο me aux -> 3,5" jack τα αγαπημενα σου τραγουδια που εχεις ακουσει 50 φορες το καθενα και παρε οτι σου ακουγεται καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι μουσικό, αν κατάλαβα καλά το θέλει για ταινίες και όχι για μουσική. Άρα καλό sub, καλό κεντρικό και μπροστινά ηχεία και ενισχυτή με πολλά features όσο τον παίρνει οικονομικά. Γενικά η ποιότητα στις ταινίες δεν μπορώ να πω πόσο έχει νόημα από ένα σημείο και πάνω. Εξηγώ:

Σπίτι μας (μένω με την κοπέλα μου) έχουμε αυτό το σετ ηχείων που ανέφερα παραπάνω, που γενικά είναι οκ, αλλά για μουσική και ειδικά με αυτόν τον ενισχυτή δεν λένε κάτι. (Πολύ τσιριχτά)

Στο πατρικό της κοπέλας μου, έχουν B&W, σειρά 6. Στις ταινίες δεν μου κάνουν καμία εντύπωση σε σχέση με τα δικά μου, που έχουν διπλάσια + τιμή. Στην μουσική όμως απογειώνονται. Ίσως θα πρέπει να σκεφτείς και να δεις ακριβώς τις ανάγκες σου. Μην τα σκάσεις δίχως λόγο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην μπλεχτουμε ΚΑΙ με μουσικες επιδοσεις καλυτερα.. Εκει τα πραγματα ειναι παρα παρα πολυ δυσκολοτερα. Εφοσον ΔΕΝ απαιτουνται υψηλες εντασεις, θα επελεγα τον πιο οικονομικο ενισχυτη με το sub και οχι καλυτερο ενισχυτη χωρις sub.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.