Jump to content


Αγορά φωτογραφικής μηχανής max 700ευρώ


Recommended Posts

Θελω να αγορασω φωτογραφικη μηχανη ειμαι κατοχος ενος mirrorless A5000 και θελω κατι περισσοτερο απο αυτα που μου δινει μπατζετ μαξ 700€ τι μου προτεινετε ;  

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος billpeppas έγραψε:

Δεν ξέρω τι θα πάρεις, αλλά κάντο γρήγορα, γιατί έρχονται γενναίες αυξήσεις τιμών από όλες τις εταιρίες του χώρου σε κάμερες & φακούς.

 

γιατι αυξησεις ; τι εγινε παλι ; 

 

 

εχεις να μου προτεινεις καμια DSLR λιγο καλυτερη απο την α5000 ; 

Link to comment
Share on other sites

φακους θελεις καλους σε οτι παρεις οχι σωμα

Η sony βγαζει κορυφαιους αισθητηρες τωρα , αλλα δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα.

nikon - canon ειναι τα στρατοπεδα, νομιζω με ανταπτορα μπορεις να βαλεις canon lens

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος SirDiman έγραψε:

φακους θελεις καλους σε οτι παρεις οχι σωμα

Η sony βγαζει κορυφαιους αισθητηρες τωρα , αλλα δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα.

nikon - canon ειναι τα στρατοπεδα, νομιζω με ανταπτορα μπορεις να βαλεις canon lens

 

με 700€ ποια πιστευεις ειναι καλη ; 

 

edit: την α5000 θα την δωσω σε συγγενικο προσωπο οποτε χρειαζομαι εγω μια τωρα φακος θα ειναι σωμα θα ειναι δεν ξερω :p

ααα και κατι αλλο που ξεχασα 

 

θελω να βγαζω φωτος και σε κλειστο χωρο πορτρετο δλδ και εξω στην εξοχη τετοιο φακος ειναι 18-105 ; (ναι ξερω ειπα την λαλακια μου :p )

Έγινε επεξεργασία από Iraklis
Link to comment
Share on other sites

Αδικαιολόγητες αυξήσεις τιμών κάνουνε τα λαμόγια.

 

@SirDiman

Canon φακό σε Nikon δεν μπορείς.
Nikon φακό σε Canon μπορείς ( με αντάπτορα προφανώς ).

 

@Iraklis

Πορτραίτα σε κλειστό χώρο = φωτισμός.

Θες speedlight/s (flash) ή σταθερό φωτισμό (continuous lighting).

 

Ανάλογα τον χώρο και το τι τύπο πορτραίτο θες να βγάλεις (headshot ? head & shoulders ? 3/4 ? full body) θες και διαφορετικό φακό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Canon φακό σε Nikon δεν μπορείς.
Nikon φακό σε Canon μπορείς ( με αντάπτορα προφανώς ).  @billpeppas

 

 

Σε sony να βαλεις, ξεχασα να γραψω ,sorry

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος billpeppas έγραψε:

Αδικαιολόγητες αυξήσεις τιμών κάνουνε τα λαμόγια.

 

@SirDiman

Canon φακό σε Nikon δεν μπορείς.
Nikon φακό σε Canon μπορείς ( με αντάπτορα προφανώς ).

 

@Iraklis

Πορτραίτα σε κλειστό χώρο = φωτισμός.

Θες speedlight/s (flash) ή σταθερό φωτισμό (continuous lighting).

 

Ανάλογα τον χώρο και το τι τύπο πορτραίτο θες να βγάλεις (headshot ? head & shoulders ? 3/4 ? full body) θες και διαφορετικό φακό.

 

εχω φτιαξει 2 τριποδα σταθερου φωτισμου το ξερω αλλα αυτο που θελω ειναι μια καλυτερη ποιοτητα στα προτραιτα αλλα και ευρεια εστιαση λιγο μεγαλυτερη/καλυτερη (full body) δλδ :p κατι που δεν το κανει καλα η μαμα Α5000 16-50 :) 

 

συνηθως σε κλειστο χωρο κανω head & soulders και full body

 

εξω κανω headshot σε μακρινες αποστασεις πχ βουνα θαλασσες δαση

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος SirDiman έγραψε:

νομιζω εχεις κολλησει στο θεμα μηχανη και οχι φακου, τεχνικης

 

τωρα το μαθαινω αυτο εγω νομιζα τοσο καιρο οτι ο φακος κανει μακρινες ληψεις σαν ενα τηλεσκοπιο :p

 

και οτι η ποιοτητα υλικου την κανει η μηχανη σωμα οσο καλυτερη μηχανη σωμα τοσο καλυτερη ποιοτητα φωτογραφιας ετσι νομιζα με συγχωρεις 

 

η α5000 θα δωθει σε συγγενικο προσωπο οποτε δεν θα εχω φωτογραφικη μηχανη εγω :o

 

και λοιπον τι προτεινεις εσυ φιλαρακι ; Α6000 ; :D Νikon 5200; :D 5300 ; :D 

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω αν θελεις τα μεγιστα σε portraits πας σε full frame.

Εχω καιρο να ασχοληθω με αυτα , τα παλικαρια πανω γνωριζουν καλυτερα απο εμενα. :)

 

Δε καταλαβα ακριβως τι θελεις ,  αλλα πορτραιτο βγαζεις και με 50mm και με εναν 70-200 , εξαρτάται τι θέλεις και τι $ δινεις.

Μη ξεχνας και σωστο φωτισμο, τουλαχιστον ενα speedlight

 (η canon 60d που εχω ας πουμε μπορει να λειτουργησει σαν master και το flash να το εχω αλλου στημενο)

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος SirDiman έγραψε:

Εγω ξερω αν θελεις τα μεγιστα σε portraits πας σε full frame.

Εχω καιρο να ασχοληθω με αυτα , τα παλικαρια πανω γνωριζουν καλυτερα απο εμενα. :)

 

Δε καταλαβα ακριβως τι θελεις ,  αλλα πορτραιτο βγαζεις και με 50mm και με εναν 70-200 , εξαρτάται τι θέλεις και τι $ δινεις.

Μη ξεχνας και σωστο φωτισμο, τουλαχιστον ενα speedlight

 (η canon 60d που εχω ας πουμε μπορει να λειτουργησει σαν master και το flash να το εχω αλλου στημενο)

 

ναι αλλα θελεις και καλο σωμα για να βγαζεις καλες φωτος νομιζω δεν φτανει ο καλος φακος θελω να βγαζω κυριως πορτραιτο αλλα και full body ομως στο full body υστερει η α5000 χανει η ποιοτητα του και ολα φαινονται μακρινα εκει με τρωει :p

Link to comment
Share on other sites

Το κουράζεις με το θέμα "ποιότητα".


Αν σου δείξω φωτογραφία από D3200 και D810 δεν θα μπορείς να ξεχωρίσεις ποιά είναι ποιά.

Μόνη περίπτωση που ξεχωρίζουν εύκολα είναι αν παίξεις σε υψηλά ISO.

 

Λες να δώσεις 700€ σύνολο.

Θες "καλή" ποιότητα.
Θα βαράς πορτραίτα.

Τι τύπου ? για χαβαλέ ? επί πληρωμής ? με τι "φιλοδοξίες" ?

 

Από ότι συμπεραίνω από τα γραφόμενά σου, δεν έχεις την "κατάλληλη" εμπειρία.

Δηλαδή το να πάρεις D750 + 85mm f/1.4G + 3 SB-910 δεν θα σε ωφελήσει, γιατί δεν έχεις τις τεχνικές και πιθανότατα ούτε τις θεωρητικές γνώσεις για την φωτογράφιση.

 

Με αυτό το budget δεν πας για κάτι... σοβαρό. Δηλαδή δεν μπορείς να απαιτήσεις να έχεις το μέγιστο σε εξοπλισμό που μπορεί να "εκμεταλλευτεί" ένας καλός και έμπειρος φωτογράφος.

 

Θα μπορούσε να είναι λύση μια D5200/D5300 + 85mm f/1.8G ( αν βρείς έστω μτχ σε τέτοιο ποσό ).

Πάλι όμως, δεν έχεις μέσα στο budget τα λεφτά για flash, controller/transceivers, κλπ.

Αλλά θες και τοπία, και λίγο από το ένα και λίγο από το άλλο, και ταυτόχρονα απαιτείς και "αρκετά" για πορτραίτο, δεν ταιριάζουν όλα αυτά μαζί.

Με έναν κιτ φακό π.χ. 18-55 ή 18-105 βαράς τοπίο οκ, βαράς και διάφορα, αλλά δεν βαράς "σοβαρά" πορτραίτο ( δεν έχεις αρκετά ανοιχτό διάφραγμα για να έχεις "επαγγελματικό" bokeh / subject separation ).

Και εγω θα ήθελα έναν φακό που να κάνει και πορτραίτο, και τοπίο, και αρχιτεκτονική, αλλά δεν γίνεται ακόμα και 5000€ να έδινες, απλά δεν συνδυάζονται αυτά σε 1 φακό.

 

Εκτός από την επένδυση στον εξοπλισμό, θες και επένδυση σε διάβασμα και practice αν θες να βγάλεις κάτι πέραν από ένα απλό snapshot που τραβάει και η αδερφή μου αν της δώσω ρυθμισμένα τα πάντα και αυτή απλά χρειαστεί να πατήσει το shutter release.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 Nikon D3400 Kit (AF-P DX 18-55 VR & AF-P DX 70-300 ED) στα 799 με φακο ή Nikon D7100 Body χωρις φακο. Μπορεις να μελετησεις και διαφορα reviews και να αποφασισεις. ΕΙναι 99 ευρω παραπανω στη πρωτη περιπτωση και αρκετα παραπανω στη δευτερη. Πιστευω ομως οτι αξιζει να περιμενεις λιγακι, να μαζεψεις τα εξτρα χρηματα και να κανεις την αγορα.

 

 Μπορεις να πας και εδω Canon EOS 700D Kit (18-55 IS STM + 55-250 IS STM) στα 699. Καλη προταση και αυτη πιστευω.

 

 Οτι και να παρεις ειτε απο αυτα ειτε κατι αλλο αυτο που μετραει στο τελικο αποτελεσμα ειναι να μαθεις πολυ καλα τη μηχανη, να μελετησεις διαφορα περι φωτογραφιας και να δαπανησεις πολλες ωρες πειραματισμου στις συνθηκες που θελεις να κανεις ληψεις. 

 

 Οποια και να ειναι η επιλογη σου, ευχομαι καλες ληψεις. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είτε μείνεις σε Sony mirrorless, είτε πας σε Canon/Nikon DSLR ή mirorrless, αυτό που μπορεί να σου κάνει διαφορά είναι ένας prime φακός.

Οι φακοί των mirrorless ακόμα έχουν μικρότερη ποικιλία και στοκ που κυκλοφορεί από τις DSLR, οπότε μπορεί να σου ανέβει λίγο το budget.

Οι φακοί των kit δύσκολα θα σου δώσουν το "κάτι περισσότερο" που ζητάς, όποιο μοντέλο μηχανής κι αν διαλέξεις.

 

Για σημαντική αλλαγή θέλεις φωτεινό φακό με ανοικτά διαφράγματα κι εκεί οι τιμές εκτοξεύονται. Σκέψου τη λύση ενός kit κι έναν 50mm σταθερό φακό (prime) με f:1.8. Της Canon π.χ. τον βρίσκεις με 100€ ή με τον STM με 130€ (για αθόρυβη εστίαση κυρίως για βίντεο).

Εναλλακτικά μεταχειρισμένο kit κι έναν καινούριο φακουδάκο prime, ή αντίστροφα.

Ο φακός prime θα σου δώσει κάτι περισσότερο στα πορτραίτα σου (και σημαντικά καλύτερο bokeh effect).

Έγινε επεξεργασία από asot
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.