Jump to content



Κατασκευή Κρεβατιού Σκύλου/Γάτας από παλέτες


Recommended Posts

Καλημερα, με αρχικη ιδεα κατι τετοιο, εβαλα μπρος να φτιαξω ενα κρεβατακι για τα γατια μου.

Βρηκα καποιες παλετες, (της κακιας ωρας δυστυχως, θα εξηγησω πιο κατω γιατι) και ξεκινησα

Το ολο "προτζεκτ" ηταν καπως βιαστικο και ψιλοπροχειρο. Και αυτο γιατι το έκανα στο "ποδι", χωρις παγκο εργασιας.

Εκανα ενα σχεδιο σε ενα χαρτι για να υπολογισω τις διαστασεις πανω κατω,εκοψα με σεγα και ξεκινησα σιγα σιγα

IMG_20161210_105901.jpg

 

Επειτα επεσε το αναμενομενο τριψιμο με το εκκεντρο (που ενθουσιαστηκα απο τη δουλεια που κανει)

 

IMG_20161210_115050.jpg

IMG_20161210_115631.jpg

 

Προχωρησα στο μονταρισμα και σιγα σιγα αρχισε το "προβλημα" που ανεφερα παραπανω για τις παλετες της κακιας ωρας να κανει την εμφανιση του

IMG_20161210_131243.jpg

Τα συγκεκριμενα ξυλα που διαλεξα, ηταν καποια στραβά, καποια δεν ειχαν κοπει ακριβως..

IMG_20161210_144931.jpg

 

Σιγα σιγα το μονταρα, με λιγο απελπισμενο mood, γιατι δεν ηταν αυτο που ηθελα τελικα, αλλα αφου το ξεκινησα θα το τελειωσω ειπα δεν πειραζει

Εδω μονταρισμενο ετοιμο να βαφτει με βερνικι εμποτισμου σε αποχρωση καστανιας

IMG_20161210_153548.jpg

 

Και αφου ξενερωσα ΚΑΙ με το βερνικι, αφου της συγκεκριμενης μαρκας η Καστανια, παραηταν ανοιχτοχρωμη για αυτο που ηθελα, εδω ειναι τελειωμενο

 

IMG_20161211_124801.jpg

 

 

Ο απολογισμος τωρα, τα στραβα ξυλα, δεν ταιριαζαν ακριβως, οι υπολογισμοι δεν πηγαν καλα γενικα, και καποια πραγματα μου εγιναν μαθημα για την επομενη κατασκευη.

Η ελειψη του παγκου ειναι προβλημα, οταν κοβεις στο πατωμα πχ με τη σεγα.

Ειμαι ερασιτεχνης που τωρα κανει την αρχη σε τετοιου ειδους κατασκευουλες για να περναει η ωρα.  Οποτε δειξτε επιείκεια :D

Επειδη θα φτιαξω αλλο ενα , γιατι εχω δυο γατες, δεκτες οποιεσδηποτε συμβουλες για να βγει το επομενο καλυτερο

Ευχαριστω για το χρονο σας.

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Αντώνη μια χαρά βγήκε. Βάλε και ένα μαξιλάρι μέσα και το γατόνι δε θα σου κάνει μούτρα που δε γωνιάζουν τα πάντα τέλεια :) 

 

Οσον αφορά το θέμα των ξύλων παλέτας.

Σπάνια θα βρεις παλέτα καλή με ισόπαχα ξύλα και όμορφα κατεργασμένα.

Αυτός είναι και ένας απο τους λόγους που με κάνει να μην έχω ασχοληθεί μαζί τους

Η ταλαιπωρία που τραβάς, να βγάλεις τις τάβλες, να τις τρίψεις, να τις στρώσεις και τελικά να μη σου κάτσει όπως πρέπει, δεν έχω κατασταλάξει αν αξίζει.

Σίγουρα αξίζει σαν εμπειρία ότι βρήκες κάτι πεταμένο και του δίνεις ζωή όμως. Μόνο από αυτή την έννοια μπορώ να το δω προσωπικά.

 

Δυστυχώς θέλει περαιτέρω κατεργασία αυτό το ξύλο αν τα θες όλα τέλεια.

Είτε με την πατροπαράδοτη λύση της πλάνης χειρός, είτε με ηλεκτρικό εργαλείο πλάνη/ξεχονδριστήρα.

Ετσι θα βγουν όλα ίσια, τετραγωνισμένα και θέλουν δε θέλουν αν κοπούν στις σωστές διαστάσεις θα γωνιάσουν :) 

 

Επειδή όμως όπως είπες και εσύ είσαι ερασιτέχνης και τώρα ξεκινάς, παίξε μαζί τους, διάλεξε όσο γίνεται πιο ίσιες τάβλες και προχώρησε στο επόμενο. Στην πορεία θα δεις αν ασχοληθείς περαιτέρω μαζί τους, οπότε και θα προχωρήσεις σε κάποιες αγορές εργαλείων.

 

Αλλά για πρώτη προσπάθεια θεωρώ ότι τα πήγες πάρα πολύ καλά. Το μόνο που θα άλλαζα για να κρατήσει τον άγριο χαρακτήρα του το μικρό πρότζεκτ θα ήταν να βάλω περαστές καβίλιες. Να φαίνονται αυτές αντί οι βίδες.

 

προσωπικά πάω σε μαραγκό και μου κόβει τάβλες/πηχάκια έτοιμα πλανισμένα και κάνω τέτοιες μικροκατασκευές. Αλλά όπως είπα όλα είναι θέμα τι γουστάρει ο κάθε ένας.

 

και πάλι μπράβο τόσο για την προσπάθεια και το αποτέλεσμα όσο και για το ότι το μοιράστηκες μαζί μας :T: 

 

πριν 10 λεπτά, το μέλος Papakitou έγραψε:

Και αφου ξενερωσα ΚΑΙ με το βερνικι, αφου της συγκεκριμενης μαρκας η Καστανια, παραηταν ανοιχτοχρωμη

Να σου συμπληρώσω εδώ ότι με δεύτερο χέρι το εμποτισμού θα σκουρύνει και άλλο. Οπότε μπορούσες να επαναλάβεις κάποια χέρια μέχρι να πάρεις το τελικό αποτέλεσμα που ήθελες :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω @karmen1983 για τα καλα σου λογια..

Ναι ισχυει, το κυριοτερο ειναι οτι απο κατι που ηταν στα σκουπιδια, η χαρα του να φτιαξεις κατι απο αυτο, οχι μονο επειδη ειναι δωρεαν, ειναι ανεκτιμητη.

Μου εμειναν καποια πραγματα και στην επομενη κατασκευη θα προσπαθησω να τα εξαλειψω. ΤΟ ξερω οτι θελουν πλανισμα, αλλα δεν παιζει να κατσω να το κανω με το χερι, δεν αξιζει κιολας. Απλα θα προσπαθω να βρισκω οσο το δυνατον καλυτερα κομματια.

Οσο για το βερνικι, το εχω υποψιν μου  για τα χερια, το αποτελεσμα ειναι μετα απο δυο χερια. (μαπα βερνικι τελειως, Kraft νομιζω ειναι.. Νερου)

Καβιλιες περαστες τι εννοεις;)

Δεν εβαλα καβιλιες γιατι ειναι σχετκα λεπτα τα ξυλα και θα ανοιξουν για πλακα

Έγινε επεξεργασία από Papakitou
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Papakitou έγραψε:

Καβιλιες περαστες τι εννοεις;)

Δεν εβαλα καβιλιες γιατι ειναι σχετκα λεπτα τα ξυλα και θα ανοιξουν για πλακα

Για το περαστές...

 

Οι καβίλιες χρησιμοποιούνται συνήθως για συνδέσεις ώστε να μη φαίνεται τι κρατάει το ένα ξύλο με το άλλο.

Ανοίγεις μία τυφλή τρύπα (δηλαδή όχι διαμπερή) στο ένα ξύλο και άλλη μία στο άλλο, βάζεις την καβίλια και κόλλα και έχεις αυτό

 

woodjoinery_lead_2.jpg?itok=N6_5BuTQ

 

Αυτό βέβαια θέλει πολύ δουλειά και ακρίβεια για να γίνει.

 

Αν όμως γωνιάσεις τα δύο ξύλα και τα πιάσεις με σφιγκτήρα και τρυπήσεις με το τρυπάνι και κάνεις πχ μία τρύπα 6mm

Τότε παίρνοντας μία καβίλια 6mm και βάζοντας κόλλα την περνάς και έχεις αυτό το εφέ

 

lvx7vvs.jpg

 

Εκεί τώρα που λες θα ανοίξουν για πλάκα τα ξύλα δε το κατάλαβα :)

Πιο πολύ κίνδυνο έχει ένα λεπτό και αδύναμο ξύλο να το ανοίξει μία βίδα παρά η καβίλια :)

Στη καβίλια προτρυπάς ίδια διάμετρο με αυτή της καβίλιας. Οπότε δε παίζει να έχεις ατύχημα :) 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ ξερω τι ειναι οι καβιλιες, απλα μπερδευτηκα με το "περαστές".

Εχω καβιλιες 6mm ,και θα δοκιμασω την επομενη.

Οταν λεω θα ανοιξει, σε ξυλο παλετας που εχει παχος λιγοτερο απο 1cm, δεν παιζει να μπει καβιλια χωρις να ανοιξει, αυτο εννοω..

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ εδώ στη φώτο

 

https://www.thelab.gr/applications/core/interface/imageproxy/imageproxy.php?img=http://i1194.photobucket.com/albums/aa374/papakitou/Mobile%20Uploads/IMG_20161211_124801.jpg&key=9a188d6020daf0da60f50f50a6b71b92227fe0e43f22fc9446c78120fd927af8

 

Εχεις βάλει δοκαράκι μέσα και έπιασες τις βίδες. Είναι 1εκ το δοκαράκι; Αν ναι πάω πάσο απλά δε το νομίζω βάση των γενικών διαστάσεων που βλεπω. Για 2x2,5 μου κάνει

Ετσι όπως έχεις βάλει τη βίδα θα βάλεις τη καβίλια. Το 1εκ πάχος της τάβλας δε σε πειράζει :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Πιο πολύ κίνδυνο έχει ένα λεπτό και αδύναμο ξύλο να το ανοίξει μία βίδα παρά η καβίλια :)

Στη καβίλια προτρυπάς ίδια διάμετρο με αυτή της καβίλιας. Οπότε δε παίζει να έχεις ατύχημα :) 

 

Αυτο ακριβώς!

Η καβίλια διαμοιράζει τις οποιες δυνάμεις σε πολύ περισσότερη επιφάνεια και η κόλλα κάνει τα κομμάτια να συνεργάζονται σαν ένα!

Οπότε τα ατυχήματα λιγοστεύουν! :)

Πολύ ωραία η δουλειά σου !

Τι καβίλιες θα μπορούσες να τις κάνεις περαστές από τα σανίδια προς τα τετράγωνα ξυλάκια στις γωνιές.

Αν κάτι θα άλλαζα θα ήταν αυτά τα τετράγωνα ξυλαράκια στο εσωτερικό (στις γωνιές) θα έβαζα τρίγωνα , έτσι ώστε η γωνιά των 90 μοιρών να "σπασει" σε δυο διαδοχικές των 45 μοιρών και να μην υπάρχει το δόντι που κάνει η εσωτερική ακμή του τετράγωνου λύλου στο εσωτερικό του κουτιού.

Τώρα για το φινίρισμα, συμπάθα με, θα συνταχθώ με την Αγάπη!

Το γατάκι μια χαρά θα νιώθει έστω και αν δεν έχει μηχανουργική ακρίβεια η κατασκευή ! :D

Καλή συνέχεια ! :T:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Βρε συ εδώ στη φώτο

 

https://www.thelab.gr/applications/core/interface/imageproxy/imageproxy.php?img=http://i1194.photobucket.com/albums/aa374/papakitou/Mobile%20Uploads/IMG_20161211_124801.jpg&key=9a188d6020daf0da60f50f50a6b71b92227fe0e43f22fc9446c78120fd927af8

 

Εχεις βάλει δοκαράκι μέσα και έπιασες τις βίδες. Είναι 1εκ το δοκαράκι; Αν ναι πάω πάσο απλά δε το νομίζω βάση των γενικών διαστάσεων που βλεπω. Για 2x2,5 μου κάνει

Ετσι όπως έχεις βάλει τη βίδα θα βάλεις τη καβίλια. Το 1εκ πάχος της τάβλας δε σε πειράζει :) 

 Αν κανω τρυπα 6μμ για να μπει η καβιλια αντι για βιδα, δεν θα ανοιξει η ταβλα;

 

@Seafalco ηθελα και  εγω γωνιες για τα στηριγματα, αλλα δεν μπορουσα να τις φτιαξω.. :/

 

Έγινε επεξεργασία από Papakitou
Link to comment
Share on other sites

Ένα πριονάκι κοφτερό και λίγη υπομονή, κάτι θα βγεί!

Αν έχεις κανα ακόμα τετράγωνο ξυλάκι κόφτο διαγώνια κατά μήκος και κόλα τα δυο μισά σε μια γωνιά έτσι ώστε να καλυφθούν οι εσοχές των 90 μοιρών.

Έτσι θα έχεις δυο διαδοχικές των 45 και βάζοντας κόλλα, πιο στιβαρή κατασκευή ! :)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Papakitou έγραψε:

Αν κανω τρυπα 6μμ για να μπει η καβιλια αντι για βιδα, δεν θα ανοιξει η ταβλα;

Γιατί να ανοίξει ρε συ; Ισως να λες κάτι που δε το πιάνω γι αυτό σε ρωτάω και πάλι.

 

Στη φώτο που σου έδειξα εκει που έχεις βίδα ανοίγεις πιο μεγάλη τρύπα πχ 6μμ αφού έχεις τέτοια καβίλια, να πάει μέχρι το καδρονάκι. Βάζεις κόλλα περνάς καβίλια και κρατάς με έναν σφιγκτήρα. Δε βρίσκω κανένα λόγο απολύτως να ανοίξει η τάβλα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.