Jump to content



TFT 17' EIZO FlexScan L568


Makis Hourdakis

Recommended Posts

Τελικά άλλο πράγμα ρε παιδιά η TFT! Δείτε πόσο κατάφερα να αδειάσω το γραφείο. Η οθόνη μπήκε στη μέση (πράγμα αδιανόητο με την CRT), η cdοθήκη γύρισε αναγκαστικά κάθετα και μπήκε στη θέση της παλιάς οθόνης (επίσης αδύνατο με τη CRT) και γενικώς είμαι πολύ πιο άνετος τώρα! :D

Υ.Γ.: Καλό, χρυσό το M65 αλλά τραβάει άθλια λέμεεεεε! :(

post-753-1416071813,8417_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply
  • 4 months later...

Μιας που το θυμηθηκα το θεματάκι να επισημάνω οτι η οθόνη μέχρι τώρα (655H για την ιστορία :p )(το ξέρω οτι δεν παίζει ρόλο, απλώς το επισημαίνω) λειτουργε χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Δεν θυμάμαι αν το είπα αλλά πλέον τη δουλεύω σε DVI. Διαφορές δεν κατάλαβα αλλά τέσπα. Πάντως ένα μικρό ghosting στα παιχνίδια μάλλον που υπάρχει...

Υ.Γ.: ’μα κάνεις στη μπάρα του browser πάνω κάτω συνέχεια γρήγορα και σου κάνει σπασίματα φταίει το refresh rate, έτσι;

Υ.Γ.2: ’λλαξε και ελαφρώς η διάταξη του γραφείου... :p Έφυγε αυτή η τεράστια 60άρα cdοθήκη της κακιάς ώρας και μπήκε μια κάθετη 20άρα (καλύτερης ποιότητας) δεξιά της οθόνης...:D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Φίλε Μάκη καλημέρα,

Μετά από αρκετό ψάξιμο (διατριβή έχουμε κάνει στο forum, να είναι καλά ! ) και ενώ ξεκίνησα με εκείνες τις συζητήσεις που είχαμε κάνει πριν από μήνες από LG (λόγω Zero pixel), τελικά κατέληξα και εγώ σε μιά Eizo L568, της οποίας είμαι υπερήφανος κάτοχος από εχτές !

Την πήρα με την βάση AS η οποία μου φαίνεται αρκετά εξυπηρετική. Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι ότι τέτοιο απίστευτο μαύρο δεν περίμενα να δω σε οθόνη TFT, να μην πω ότι είναι αρκετά καλύτερο από το μαύρο που είχα στην 19'' IIyama 451 !! Αν και στην αρχή φοβόμουν για την μετάβαση από 19 σε 17, τελικά η διαφορά είναι μικρή αν σκεφτείς ότι η 19αρα δεν μου έδινε ούτε 18 ιντσες καθαρές (17,8). Τη δοκίμασα και σε 1024x768 και το αποτέλεσμα ήταν καλύτερο από ότι περίμενα. Το ρυθμιστικό για contrast που δεν βρίσκω σημαίνει όντως ότι η οθόνη είναι ρυθμισμένη σε 100% contrast ? Κάποια σπασίματα παρατηρώ και εγώ όταν βλέπω μια φωτογραφία στην κανονική της ανάλυση και πρέπει να πάω την εικόνα αριστερά - δεξιά. Ήθελα να σε ρωτήσω, για τον καθαρισμό του panel σε ποιά λύση έχεις καταλήξει ?

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικη και η δικιά σου! Το μαύρο είναι όντως πολύ ωραίο όταν υπα΄ρχει φως τριγύρω αλλά όταν κλείσουν τα φώτα (δλδ π.χ. όταν βλέπεις ταινίες) εγώ προσωπικά χαμηλώνω το φωτισμό γύρω στο 20%... Καλά, φυσικά ακόμα και στο σκοτάδι είναι πολύ καλύτερο το μαύρο της από άλλες και πιστεύω πως ένα τέτοιο φαινόμενο παρατηρείται και σε CRT άμα είναι κάπως ψηλά ο φωτισμός. Τέσπα.

To contrast το ρυθμίζεις με τα βελάκια αριστερά-δεξιά.

Όσο για τον καθαρισμό του Panel... Έχω δοκιμάσει μαντιλάκια για οθόνη αλλά μου την κάνανε σκ@τ@ (έχουνε μείνει ακόμα κάποια "νερά" ας πούμε...). Δοκίμασα οινόπνευμα και ναι μεν καθάρισε κάποια πράγματα (όπως τα στίγματα που εμφανίζονται όταν δεν προλαβαίνεις να σκήψεις για να φταρνιστείς...) αλλά και πάλι ψιλοχάλια. Πλέον, απλώς χρησιμοποιώ ένα απλό στεγνό ξεσκονόπανο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πήρα χθες εγώ την ίδια σε μαύρο και έδωσα την άσπρη του πατέρα μου. Θα προτιμούσα να έπαιρνα την S1910 αλλά μετά απο σκέψη κατέληξα στο οτι δεν αξίζει για μένα να δώσω τα 200 παραπάνω που ζητάει... Πάρτε μερικές φωτογραφίες απο το γραφείο μου τώρα...

p10414436ac.th.jpg

p10414447eb.th.jpg

p10414451sc.th.jpg

Η οθόνη είναι καταμαυρη... Μα μιλάμε μαύρη μαυρίλα έπεσε, μαύρη σαν καλιακούδα... Μέχρι και τα καλώδια που είχε μαζί μαύρα ήταν... Το manual ευτυχώς ήταν άσπρο... :hehe:

edit: Εμένα γιατί πάντα στραβή μου φαίνεται αυτή η οθόνη; Μετά που τράβηξα τη φωτογραφία τη γύρισα λίγο με βάση ένα αλφάδι αλλά και πάλι στραβή μου φαίνεται... :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Και εγώ έχω την ίδια και είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα χρώματα. Τα ρυθμιστικά που εμφανίζονται εξαρτώνται από το mode, στο custom νομίζω εμφανίζει τα περισσότερα, καλό είναι και το utility της eizo για τις ρυθμίσεις. Το μαύρο είναι πραγματικά καλύτερο από την crt viewsonic που έχω (απλό μοντέλο), και γενικά οι εργοστασιακές ρυθμίσεις είναι λίγο θερμές.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μια παρατήρηση για όλες τις οθόνες αυτής της σειράς: Έτσι όπως είναι τοποθετημένα τα κουμπάκια, τα χάνεις στο σκοτάδι... Εγώ στην τύχη πατάω :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [04-01-2006 20:25]

Θα προτιμούσα να έπαιρνα την S1910 αλλά μετά απο σκέψη κατέληξα στο οτι δεν αξίζει για μένα να δώσω τα 200 παραπάνω που ζητάει...

Τι διαφορές έχουν;;

Link to comment
Share on other sites

η S1910 είναι 19ρα ενώ η L568 17ρα

επίσης η S1910 έχει μικρότερο χρόνο απόκρισης

Χονδρικά τουλάχιστον αυτές είναι οι διαφορές

btw, είδα τις προάλλες την M1900 σε μια φίλη. Καμία σχέση με τις ακριβές EIZO... Χάλι μαύρο... Έβλεπες υπο γωνία και τα άσπρα γίνονταν μπλε... :confused: Δεν κοίταξα όμως και καθόλου τις ρυθμίσεις...

Link to comment
Share on other sites

btw, είδα τις προάλλες την M1900 σε μια φίλη. Καμία σχέση με τις ακριβές EIZO... Χάλι μαύρο... Έβλεπες υπο γωνία και τα άσπρα γίνονταν μπλε... :confused: Δεν κοίταξα όμως και καθόλου τις ρυθμίσεις...

Εχω την Μ1900 εδω και 7 μηνες δεν ισχυει αυτο που λες ειναι παρα πολυ καλη οθονη και σε συγκριση με την LG 1980q που την εχει ενας φιλος ειναι καλυτερη στα χρωματα και ο ιδιος το παραδεχεται πως αν δεν ειχε παρει την δικια του τοσο ακριβα αυτην θα επαιρνε.

Οσο για την S1910 εχει λιγο gosting

Link to comment
Share on other sites

Και μενα με προβληματισε αυτο που λες στην αρχη το ειχα παρατηρησει αλλα υστερα απο αρκετες συγκρισεις με οθονες απο αλλους φιλους μου φανηκε οτι δεν ειναι προβλημα απλα ετσι ειναι σε ολες οσες ειδα δεν ξερω για την δικια σου την ΕΙΖΟ παρουσιαζει το ιδιο φαινομενο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το γαλάζιο-κοιτάω από πάνω/ροζ-κοιτάω από κάτω της Μ1900 εννοεί, δεν είναι ενοχλητικό, απλά λίγο κουλό. Τα χρώματα πάντως είναι κορυφαία για ΤΝ panel, άλλωστε ποτέ δεν κοιτάω την οθόνη μου από πάνω :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.