Jump to content



Αγορά φθηνού κολλητηριού


Recommended Posts

Για μια φορά το χρόνο 30 ευρά δε θα έδινα προσωπικά.

Τι δουλειές θες να κάνεις αυτή τη μία φορά; Θέλεις πχ να εχεις δυνατότητα με πολλές μύτες; Δε σε απασχολεί; 

Είναι χοντροκολλήματα ή λεπτοδουλειά; 

Πχ μεχρι και πριν καιρό την έβγαζα με ένα κολλητήρι απο πλανόδιο λολ με 5 ευρώ.

Όταν αρχισα να το χρησιμοποιώ περισσότερο ανέβηκα στα 55 και πήρα κάτι που ας πούμε είναι ένα καλό φθηνό

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμάσει -ειμαι πιστός στο Weller μου ! :) - αλλά από ότι το βλέπω φαίνεται να έχει κάποιες ευκολίες καθώς το σύστημα αλλαγής των μυτών είναι ανάλογο με αυτό του weller.

Τώρα για το τι σημαίνει αυτό το :

"Excellent inverter frequency change design,can help to effectively avoid the damage of the heating element, extend the heating element life more than 50%. "

Αδυνατώ να το "πιάσω" καθώς υπονοεί ότι κάτι παίζει με την θέρμανση της μύτης και την συχνότητα κάποιου inverter, προσπαθώντας να αλιεύσει στα θολά νερά  του induction heating.

Αλλά τι να σου πω, το Hakko FX-100 που έχει χρονια εξέλιξης πίσω του, έχει κανα 500ρικο και !

Οπότε ή πρόκειται για καμιά μεγάλη μούφα, η απλά δεν είναι είχει induction heating tip.

Όπως και να έχει ακόμα και απλό κολλητήρι να είναι τη δουλειά του θα την κάνει, αν και μπορείς με κάποια λίγα παρπάνω να βρείς μεγάλη ποικιλία.

Πρόσεχε όμως το θέμα της μύτης, αυτό έχει καλό σύστημα, αλλά (που οι μύτες πάνε φορετές γύρω από το στοιχείο θέρμανσης, δεν πάνε και πολύ καλά καθώς οι μύτες τείνουν να σφηνώνουν πάνω στο στοιχείο θέρμανσης.

 

Οπότε , όπως λέει και η Αγάπη, σκέψου τι θέλεις και . . . .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ασχολούμαι με τα ηλεκτρονικά από το 1990 όταν ήμουν 8.

Είμαι ηλεκτρονικός. Έχω ενα JBC απλό από το 1997 τότε έκανε ενα 5χίλιαρο.

Έχουν ξεβάψει τα specs του σε μετρητή ενέργειας το βγάζει 20 Watt.

Κάπως έτσι είναι το δικό μου:

142482.jpg

Έχω αλλάξει 2 φορές μύτη μία γιατι χάλασε απο το καιρό και μία γιατι μου το έριξαν κατω και στράβωσε.

Η τιμή της τελευταίας ήταν 16e, βέβαια απο το 1997 ως τωρα η JBC έγινε απο τα top brand names.

To κολλητήρι απο 5000δρχ που έκανε παίζει στο 60e + χαλαρά.

Επειδή είχα επαφή ανα καιρούς και με απλά no-name ή κινέζικα του 100αρικου (aoyue) έχω να πω πως και πάλι το JBC θα έπαιρνα.

Έιχα επαφή και με weller digital του 700+ το οποίο έσπερνε.

Δεν σου λέω να πάρεις κάτι τέτοιο απλά τα 100ε του κινέζικου σταθμού μετα απο ένα χρόνο τα έκλεγε ο άλλος.

Κόλλαγα πολύ καλύτερα με το JBC 20 ετίας παρά το aoyue του χρόνου και ας έιχαμε αλλάξει νέα μύτη.

Ζαχάρωνα τον Hakko FX951 για εμένα αλλα με βλέπω για εδώ:

http://www.weidinger-gmbh.ch/en/shop/soldering_equipment/jbc/jbc_tools_soldering_and_desoldering_device/jbc_tools_compact_line/wl34708

Μια επαφή με τον Hakko FX888D ηταν πολύ θετική επίσης.

Αυτό που θέλω να πω, και για την πλάκα σου να το έχεις πάρε κατι επώνυμο για να σου μείνει.

Καί καμία σχέση η ποιότητα και δεν θα παλευεις να κάνεις καλή κόλληση και δεν θα αλλάζεις μύτες κάθε 15 μέρες...

Δεν είναι τυχαίο που έχω φίλους με weller jbc και hakko 20 χρονών και ακόμα μαμάνε ^_^

Έγινε επεξεργασία από Kostas7GTR
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, karmen1983 said:

Για μια φορά το χρόνο 30 ευρά δε θα έδινα προσωπικά.

Τι δουλειές θες να κάνεις αυτή τη μία φορά; Θέλεις πχ να εχεις δυνατότητα με πολλές μύτες; Δε σε απασχολεί; 

Είναι χοντροκολλήματα ή λεπτοδουλειά; 

Πχ μεχρι και πριν καιρό την έβγαζα με ένα κολλητήρι απο πλανόδιο λολ με 5 ευρώ.

Όταν αρχισα να το χρησιμοποιώ περισσότερο ανέβηκα στα 55 και πήρα κάτι που ας πούμε είναι ένα καλό φθηνό

 

Πολύ σπάνια, 2-3 φορές το χρόνο. Αλλάζω χαλασμένους πυκνωτές, κάμια οθόνη σε τηλέφωνο και τέτοιες ιστορίες. Το κακό είναι ότι μιά ψευτιά που έχω πάρει δεν έχει δύναμη καν να λιώσει το καλάι πολλές φορές, χαλάω 50 κιλά δικό μου πιο μαλακό για να μπορέσω να λιώσω το πιο σκληρό.

 

Αλλά το θέλω και για λεπτοδουλειές μιας και κάτι καλώδια για 3DS κτλ είναι ψείρες. 50+ πολλά μου φαίνονται, ακόμα και για εργαλείο που θα το κρατήσω χρόνια, δε ξέρω...

 

36 minutes ago, Seafalco said:

Δεν το έχω δοκιμάσει -ειμαι πιστός στο Weller μου ! :) - αλλά από ότι το βλέπω φαίνεται να έχει κάποιες ευκολίες καθώς το σύστημα αλλαγής των μυτών είναι ανάλογο με αυτό του weller.

Τώρα για το τι σημαίνει αυτό το :

"Excellent inverter frequency change design,can help to effectively avoid the damage of the heating element, extend the heating element life more than 50%. "

Αδυνατώ να το "πιάσω" καθώς υπονοεί ότι κάτι παίζει με την θέρμανση της μύτης και την συχνότητα κάποιου inverter, προσπαθώντας να αλιεύσει στα θολά νερά  του induction heating.

Αλλά τι να σου πω, το Hakko FX-100 που έχει χρονια εξέλιξης πίσω του, έχει κανα 500ρικο και !

Οπότε ή πρόκειται για καμιά μεγάλη μούφα, η απλά δεν είναι είχει induction heating tip.

Όπως και να έχει ακόμα και απλό κολλητήρι να είναι τη δουλειά του θα την κάνει, αν και μπορείς με κάποια λίγα παρπάνω να βρείς μεγάλη ποικιλία.

Πρόσεχε όμως το θέμα της μύτης, αυτό έχει καλό σύστημα, αλλά (που οι μύτες πάνε φορετές γύρω από το στοιχείο θέρμανσης, δεν πάνε και πολύ καλά καθώς οι μύτες τείνουν να σφηνώνουν πάνω στο στοιχείο θέρμανσης.

 

Οπότε , όπως λέει και η Αγάπη, σκέψου τι θέλεις και . . . .

 

Αυτό στο youtube το βρήκα, άλλοι λένε καλό είναι, άλλοι λένε μούφα. Έλεγα μήπως το είχε κανένας.

 

11 minutes ago, Kostas7GTR said:

Ασχολούμαι με τα ηλεκτρονικά από το 1990 όταν ήμουν 8.

Είμαι ηλεκτρονικός. Έχω ενα JBC απλό από το 1997 τότε έκανε ενα 5χίλιαρο.

Έχουν ξεβάψει τα specs του σε μετρητή ενέργειας το βγάζει 20 Watt.

Κάπως έτσι είναι το δικό μου:

142482.jpg

Έχω αλλάξει 2 φορές μύτη μία γιατι χάλασε απο το καιρό και μία γιατι μου το έριξαν κατω και στράβωσε.

Η τιμή της τελευταίας ήταν 16e, βέβαια απο το 1997 ως τωρα η JBC έγινε απο τα top brand names.

To κολλητήρι απο 5000δρχ που έκανε παίζει στο 60e + χαλαρά.

Επειδή είχα επαφή ανα καιρούς και με απλά no-name ή κινέζικα του 100αρικου (aoyue) έχω να πω πως και πάλι το JBC θα έπαιρνα.

Έιχα επαφή και με weller digital του 700+ το οποίο έσπερνε.

Δεν σου λέω να πάρεις κάτι τέτοιο απλά τα 100ε του κινέζικου σταθμού μετα απο ένα χρόνο τα έκλεγε ο άλλος.

Κόλλαγα πολύ καλύτερα με το JBC 20 ετίας παρά το aoyue του χρόνου και ας έιχαμε αλλάξει νέα μύτη.

Ζαχάρωνα τον Hakko FX951 για εμένα αλλα με βλέπω για εδώ:

JBC - CD-2BE Kit Weidinger Edition - Soldering station 75 W + T245-A

Μια επαφή με τον Hakko FX888D ηταν πολύ θετική επίσης.

Αυτό που θέλω να πω, και για την πλάκα σου να το έχεις πάρε κατι επώνυμο για να σου μείνει.

Καί καμία σχέση η ποιότητα και δεν θα παλευεις να κάνεις καλή κόλληση και δεν θα αλλάζεις μύτες κάθε 15 μέρες...

Δεν είναι τυχαίο που έχω φίλους με weller jbc και hakko 20 χρονών και ακόμα μαμάνε ^_^

Δεν αξίζει για τη χρήση μου να πάρω  ακριβό. Φαντάσου ασχολούμαι καμιά ώρα το χρόνο. Απλά θέλω κάτι που να κάνει δουλειά, να μπορεί να λειώνει το καλάι και να μη ζεσταίνεται το χερούλι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.