Jump to content



ΑΛΛΑΓΗ fans σε ψυγείο υδρόψυξης.


velipsi

Recommended Posts

Καλησπέρα  παίδες  και  χρόνια  πολλά ....είπα  να  κάνω  μια  αλλαγή  στα  φουρφούρια  του  τριπλού  ψυγείου  μου  ...περισσ'οτερο  για  να  πάω   σε  λιγότερο  θόρυβο 

 

Το  ψυγείο  είναι  ένα  Phobya  360  v.2   και  είχα  απάνω 3  Cooler Master  SickleFlow  120  αλλα  με   τον  καιρό  κάνουν  περισσότερο  φασαρία  (αν  και  έχουν  αλλαχθει  κατα  καιρούς  κανα  δυο )

 

Βλέπω  αυτούς  --->>  Corsair AF120 Quiet Edition High Airflow 12cm

 

Καμία  γνώμη  ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Σε τι διαταξη τους εχεις push η pull?

σε  διάταξη  με  το  ψυγείο  στην  οροφή  του  κουτιού  εσωτερικα  ...και  να  χτυπούν  προς  τα  πάνω !!!

 

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 1 ώρα, το μέλος fatalara έγραψε:

Ειναι πανω απο το ψυγειο η απο κατω?

Παιζει ρολο για να ξερουμε τι θα προτεινουμε.

Είναι  από  κάτω  από  το  ψυγείο  ...εσωτερικά  στο  κουτί ...με  προβληματίζει  ο  θόρυβος  ...και  να  φανταστείτε  ότι  αυτοί  είναι ..19 dB-A

Link to comment
Share on other sites

Καλη προταση ειναι αυτη που σου ειπε το παιδι πιο πανω με τους sp της corsair.

Μετα εχεις 

http://eworld.com.gr/products/details/2266/Noiseblocker-NB-eLoop-Bionic-B12-3-System-Fan-120mm 1900rpm

 

http://www.e-shop.gr/noiseblocker-nb-eloop-fan-b12-2-120mm-p-PER.641543 1300rpm

 

http://eworld.com.gr/products/details/5951/EKWB-EK-Vardar-F2-120-(1450)-Watercooling-System-Fan-120mm

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα και Χρόνια Πολλά ! :)

Η επιλογή του ανεμιστήρα για το radiator δεν είναι και τόσο εύκολη υπόθεση και ο λόγος είναι ότι ο κάθε ένας ορίζει διαφορετικά τις απαιτήσεις του και επιπλέον, άλλα είναι αυτά που λένε οι εταιρίες και άλλα είναι αυτά που μετράμε σε πραγματικές συνθήκες!

Για παράδειγμα μετρώντας σε ελεύθερο αέρα και σε απόσταση 0,5m από τον ανεμιστήρα CM SicleFlow σε καμία περίπτωση δεν είδα κάτι κάτω από 29,5 dB(A) !

Επειδή το θέμα αυτό μας έχει απασχολήσει, είμαστε σε διαδικασία ανάπτυξης μιας μεθοδολογίας ελέγχου της συμπεριφοράς διάφορων ανεμιστήρων σε ελεύθερο αέρα, σε radiator 28mm και σε radiator 49mm.

Η φάση των εργασιών είναι ακόμα σε αρχικό στάδιο και βασικά γίνονται πειράματα για την επιλογή του βέλτιστου δυνατού τρόπου συλογής δεδομένων, μορφή αισθητήρων air flow και λοιπά ενδιαφέροντα ! :)

 

Από τα δεδομένα αυτά επέλεξα μερικά και τα έβαλα σε ένα γράφημα που μπορούν να βοηθήσουν στην επιλογή ενός ανεμιστήρα για την περίπτωση που συζητιέται εδώ.

Υπενθυμίζω ότι τα δεδομένα είναι preliminary καθώς η μέθοδος ακόμα αναπτύσεται.

 

large.58679ec0a24f6_FreeAirto28mmRadFansBehaviorcomparison_wm.jpg

 

Όπως μπορούμε να δούμε ο CM SicleFlow έχει πολύ καλή επίδοση στον ελεύθερο αέρα ξεπερνώντας σε επιδόσεις κλασικές λύσεις ανεμιστήρων υψηλής πίεσης, υπολειπόμενος βέβαια άλλων που έχουν προσανατολισμό στο υψηλό air flow.

 

Τα πράγματα όμως αλλάζουν πολύ όταν οι ανεμιστήρες μπουν πάνω σε radiator ! !

Εδώ βρίσκονται στο στοιχείο τους ανεμσιτήρες όπως ο Noctua NF-F12 και ο Corsair SP120L.

Αλλά και ο CM Silensio FP120, που ναι μεν έχει σχετικά χαμηλό air flow, αλλά από άποψη θορύβου είναι η καλύτερη επιλογή !

 

Συνεπώς αν μας ενδιαφέρει να έχουμε περίπου τον ίδιο με πριν θόρυβο, αλλά πολύ καλύτερες επιδόσεις (μιλάω στην αρχική σύνθεση του thread starter , πριν οι ανεμιστήρες εμφανίσουν φθορά) τότε η καλυτερη επιλογή είναι ο Corsair SP120.  

Έχει στις ίδιες στροφές τον ίδιο περίπου θόρυβο με τους Sicle flow αλλά πάνω στο radiator είναι πολύ πιο αποτελεσματικοός από τους CM Sicle flow και μπορεί να πετύχει το ίδιο airflow με αυτούς , στρεφόμενος όμως με αρκετά λιγότερες στροφές, όπου φυσικά παράγει λιγότερο θόρυβο ! !  :)

Και φυσικά έχει πολύ περισσότερα περιθώρια ψύξης στο βαθμό που θα  χρειαστούν !

 

Αν όμως το κύριο κριτήριό μας είναι ο θόρυβος και δεν μας πειράζει να έχουμε τις ίδιες περίπου θερμικές επιδόσεις, τότε μια καλη επιλογή είναι ο CM Silensio FP120.

Παράγει αισθητά λιγότερο θόρυβο στις ίδιες στροφές, έχοντας ελαφρά χαμηλότερο air flow.

Η πιο ήσυχη λειτουργία του όμως, του επιτρέπει να φθάσει τις επιδόσεις των CM Sicleflow, εξακολουθώντας να είναι πιο αθόρυβος από αυτούς και το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι προς το άκρο της περιοχής λειτουργίας του (~2200rpm) ενώ παράγει τον ίδιο θόρυβο με αυτούς , τους ξεπερνά σε air flow!

 

Φυσικά με λίγο ψάξιμο βγαίνουν και άλλα συμπεράσματα, αλλά αυτά που ήδη αναφέρθηκαν νομίζω απαντάνε ακριβώς στο ζήτημα και αναφέρονται σε ανεμιστήρες που ήδη συζητήθηκαν ( δυστυχώς δεν έχω ακόμα μετρήσεις από τους Noise Blocker e-loop :(  )

Ελπίζω αυτά να βοηθάνε .

Καλή Χρονιά να έχουμε ! :D

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 31/12/2016 at 2:38 ΜΜ, το μέλος Seafalco έγραψε:

Καλησπέρα στη παρέα και Χρόνια Πολλά ! :)

Η επιλογή του ανεμιστήρα για το radiator δεν είναι και τόσο εύκολη υπόθεση και ο λόγος είναι ότι ο κάθε ένας ορίζει διαφορετικά τις απαιτήσεις του και επιπλέον, άλλα είναι αυτά που λένε οι εταιρίες και άλλα είναι αυτά που μετράμε σε πραγματικές συνθήκες!

Για παράδειγμα μετρώντας σε ελεύθερο αέρα και σε απόσταση 0,5m από τον ανεμιστήρα CM SicleFlow σε καμία περίπτωση δεν είδα κάτι κάτω από 29,5 dB(A) !

Επειδή το θέμα αυτό μας έχει απασχολήσει, είμαστε σε διαδικασία ανάπτυξης μιας μεθοδολογίας ελέγχου της συμπεριφοράς διάφορων ανεμιστήρων σε ελεύθερο αέρα, σε radiator 28mm και σε radiator 49mm.

Η φάση των εργασιών είναι ακόμα σε αρχικό στάδιο και βασικά γίνονται πειράματα για την επιλογή του βέλτιστου δυνατού τρόπου συλογής δεδομένων, μορφή αισθητήρων air flow και λοιπά ενδιαφέροντα ! :)

 

Από τα δεδομένα αυτά επέλεξα μερικά και τα έβαλα σε ένα γράφημα που μπορούν να βοηθήσουν στην επιλογή ενός ανεμιστήρα για την περίπτωση που συζητιέται εδώ.

Υπενθυμίζω ότι τα δεδομένα είναι preliminary καθώς η μέθοδος ακόμα αναπτύσεται.

 

large.58679ec0a24f6_FreeAirto28mmRadFansBehaviorcomparison_wm.jpg

 

Όπως μπορούμε να δούμε ο CM SicleFlow έχει πολύ καλή επίδοση στον ελεύθερο αέρα ξεπερνώντας σε επιδόσεις κλασικές λύσεις ανεμιστήρων υψηλής πίεσης, υπολειπόμενος βέβαια άλλων που έχουν προσανατολισμό στο υψηλό air flow.

 

Τα πράγματα όμως αλλάζουν πολύ όταν οι ανεμιστήρες μπουν πάνω σε radiator ! !

Εδώ βρίσκονται στο στοιχείο τους ανεμσιτήρες όπως ο Noctua NF-F12 και ο Corsair SP120L.

Αλλά και ο CM Silensio FP120, που ναι μεν έχει σχετικά χαμηλό air flow, αλλά από άποψη θορύβου είναι η καλύτερη επιλογή !

 

Συνεπώς αν μας ενδιαφέρει να έχουμε περίπου τον ίδιο με πριν θόρυβο, αλλά πολύ καλύτερες επιδόσεις (μιλάω στην αρχική σύνθεση του thread starter , πριν οι ανεμιστήρες εμφανίσουν φθορά) τότε η καλυτερη επιλογή είναι ο Corsair SP120.  

Έχει στις ίδιες στροφές τον ίδιο περίπου θόρυβο με τους Sicle flow αλλά πάνω στο radiator είναι πολύ πιο αποτελεσματικοός από τους CM Sicle flow και μπορεί να πετύχει το ίδιο airflow με αυτούς , στρεφόμενος όμως με αρκετά λιγότερες στροφές, όπου φυσικά παράγει λιγότερο θόρυβο ! !  :)

Και φυσικά έχει πολύ περισσότερα περιθώρια ψύξης στο βαθμό που θα  χρειαστούν !

 

Αν όμως το κύριο κριτήριό μας είναι ο θόρυβος και δεν μας πειράζει να έχουμε τις ίδιες περίπου θερμικές επιδόσεις, τότε μια καλη επιλογή είναι ο CM Silensio FP120.

Παράγει αισθητά λιγότερο θόρυβο στις ίδιες στροφές, έχοντας ελαφρά χαμηλότερο air flow.

Η πιο ήσυχη λειτουργία του όμως, του επιτρέπει να φθάσει τις επιδόσεις των CM Sicleflow, εξακολουθώντας να είναι πιο αθόρυβος από αυτούς και το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι προς το άκρο της περιοχής λειτουργίας του (~2200rpm) ενώ παράγει τον ίδιο θόρυβο με αυτούς , τους ξεπερνά σε air flow!

 

Φυσικά με λίγο ψάξιμο βγαίνουν και άλλα συμπεράσματα, αλλά αυτά που ήδη αναφέρθηκαν νομίζω απαντάνε ακριβώς στο ζήτημα και αναφέρονται σε ανεμιστήρες που ήδη συζητήθηκαν ( δυστυχώς δεν έχω ακόμα μετρήσεις από τους Noise Blocker e-loop :(  )

Ελπίζω αυτά να βοηθάνε .

Καλή Χρονιά να έχουμε ! :D

 

 

Σε  ευχαριστώ  για  την  βοήθεια  στο  θέμα ...και  ΚΑΛΗ  ΧΡΟΝΙΑ ..

Μεγάλη  κουβέντα  είναι  το  ποσο  γρήγορα  επέρχεται  η  φθορά  που  αναγκάζει  τη  δημιουργία  θορύβου ..πχ  αυτοί  που  έχω  ( Cooler Master  SickleFlow  120 )  είναι  ο.κ   στους  5-6  μήνες  λειτουργίας  τους  μετά  βγάζουν  θέματα ..και  κατι  άλλο  βασικό  όταν  είναι  εσωτερικά  το  ψυγείο  και  από  κάτω  οι  ανεμιστήρες  (ταβάνι  κουτιού ) σίγουρα  υπάρχει  μεγαλύτερη  φθορά  εφόσον  χτυπάνε  αέρα  από  κάτω  προς  τα  απάνω δηλ  κατα  κάποιο  τρόπο  ¨κρέμονται¨

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

σίγουρα  υπάρχει  μεγαλύτερη  φθορά  εφόσον  χτυπάνε  αέρα  από  κάτω  προς  τα  απάνω δηλ  κατα  κάποιο  τρόπο  ¨κρέμονται¨

 

Αυτό είναι σωστό και εξαρτάται καθαρά από το έδρανο των ανεμιστήρων.

Πολλοί ανεμιστήρες θα δείς ότι σε αυτή τη θέση μειώνουν κάπως τις στροφές τους.

Η πιο ευνοϊκή θέση είναινα σπρώχουν τον αέρα κάτω γιατί η τάση ανύψωσης της φτερωτής αντισταθμίζει το βάρος της και το έδρανο ισορροπεί σε πιο ευνοϊκή θέση.

Υπάρχουν βέβαια και ανεμιστήρες με πολύ καλύτερα έδρανα τα οποία εξασφαλίζουν με πιο επαρκή μαγνητικό τρόπο την αδιαφορία του ανεμιστήρα σχετικά με την θέση λειτουργίας του!

Τώρα σε σχέση με την γρήγορη φθορά των Sicleflow πάρε υπόψη ότι ένας ανεμιστήρας με σχετικά φραγμένη την έξοδό του (το radiator παρουσιάζει μια αντίσταση στη διέλευση του αέρα) αναπτύσει μια δυναμική πίεση μεταξύ της φτερωτής του και του "εμποδίου" αυτή η πίεση εξασκεί δύναμη στη φτερωτή του και αυτή με τη σειρά της στο έδρανό της. . .  :(

Αν θυμάμαι καλά η δυναμη που εξασκεί σε Push πάνω σε σχεδόν φραγμένη έξοδο είναι κάπου στα 36 γραμάρια.

Οπότε έχει μια λογική ένας ανεμιστήρας που δεν είναι σχεδιασμένος για radiator να χαλάει σχετικά γρήγορα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πολύ ενδιαφέρον θέμα και εντυπωσιάστηκα μπορώ να πω από τις απαντήσεις.

 

Για να μην ανοιγω θέμα να καταθέσω εδώ ένα προβληματισμό που έχω. Έχω το Alphacool 360 ut60. Μου έχουν πει στο φόρουμ ότι το ψυγειο αυτό θέλει 2000 rpm ανεμιστηρες για να αποδώσει σωστά. Επάνω έχει 1500 rpm και δεν έχω πρόβλημα με την απόδοση. Θα εβαζα περισσότερες στροφές, εφόσο έτσι θα απέδιδε καλύτερα αλλα δεν θέλω το θόρυβο. Επειδή έχω μικρότερο κουτί πλέον θα ήθελα να παω σε λεπτότερο ψυγείο. Η ερώτηση μου είναι: θα απέδιδε καλύτερα ένα 45 ψυγείο με 1000-1500 rpm από ότι το 60 με αυτούς; Θα είχα δηλαδη καλύτερες θερμοκρασίες; Αν ναί πιο ψυγείο θα προτείνατε; Στη λούπα μου είναι μόνο ο επεξεργαστής αλλά δε θα ήθελα να παω σε διπλό ψυγείο για λόγους αισθητικής.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Και ενα καλο 30αρι (Nemesis 360 GTS) θα ηταν καλυτερο απο το UT60 σε αυτες τις στροφες ακομα και στις 1850 που εχω εγω προτιμω τα 30mm λογο χωρου-βαρους και λιγοτερου υγρου που χρειαζεται για να γεμισει.

Μιλαμε για διαφορα 20Watt που ειναι απλα για γελια.

 

http://www.xtremerigs.net/2015/05/31/ek-coolstream-xe-360mm-radiator-review/5/

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος psyber έγραψε:

σε 45 ποιο θα προτεινες fatalara?

Κανενα, ειναι ολα χαλια.

Τα ψυγεια ειναι δυο στα μεγεθη που θες

EK Coolstream PE 360 38mm

HW Labs Nemesis GTS 360 30mm

Η διαφορα τους ειναι 3 watt

Απο εκει και κατω χαος ανεξαρτητως παχους, μην κοιτας το μεγεθος την αποδοση κοιτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
πριν 22 ώρες, το μέλος psyber έγραψε:

αυριο περιμένω το ek και καταθέτω εντυπωσεις...

 

Λοιπόν να καταθέσω τις πρώτες εντυπώσεις!

Fatalara καλά που σε άκουσα φίλε μου! 

 

Το προηγούμενο σεταπ είχε το 60αρι Alphacool με ένα Gentle Typhoon στις 1000 στροφές και 2 Bequiet! case fans στις 1500. Τώρα το ψυγείο είναι 38mm και έχω τον ίδιο gt και 2 ek vardar στις 1150 στροφές. σε idle είμαι 2-5 βαθμούς κάτω και σε full load άνετα 5.

 

Όσο αφορά το ψυγείο, θα προτιμούσα να έχει τις λεπτότερες βίδες του Alphacool γιατί ζορίστηκα να το μοντάρω λίγο μπροστά στο enthoo atx. Όσο αφορά ποιότητα κατασκευής είναι καλό και με συμπαθητικό φινίρισμα το οποίο δε μου φαίνεται τόσο πιο ανθεκτικό όσο λένε σε σχέση με το Alphacool. Αυτό που με εντυπωσίασε και ο fatalara είχε τεράστιο δίκιο είναι η πολύ μικρότερη ποσότητα υγρό που χρειάζεται. γέμισα τη λούπα μου με λιγότερο από 400 ml υγρό ενώ το Alphacool ήθελε περίπου το διπλάσιο.

 

Fatalara ευχαριστώ για τις προτάσεις σου!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.