Jump to content



Γνώμες για AIO W/C kit


paxman

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Πρόκειται να μετακομίσω τον i7 2600 από full tower σε ΙΤΧ build πάνω σε μια Intel DQ67EP και μέσα σε ένα Coolermaster Elite 130.

Ψάχνωντας για low profile ψύκτρα (<65mm που μένει μεταξύ τροφοδοτικού και μητρικής) είδα ότι οι επιλογές είναι αφ' ενός μεν πολύ περιορισμένες, αφ' ετέρου δε στη γειτονία των 40€ και άνω.

Εκεί είναι λοιπόν που μπήκε η ιδέα να δώσω κάτι παραπάνω για (έτοιμη) υδρόψυξη. Θα ήθελα λοιπόν τα φώτα σας ως προς το ποιά να επιλέξω και ότι άλλο θεωρείτε ότι πρέπει να προσέξω.

Στο κουτι θα μπούν και μια Gainward GTX970 Phantom, 1 x Intel 520 - 120GB SSD, 1 x WD Red 3TB & 1x WD Blue 1TB.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ καλή ιδέα είναι η Arctic Liquid Freezer 120

 

Έχει δείξει εξαιρετικές επιδόσεις σε περιβάλλον που απαιτεί ησυχία! 

Και από τιμή . . . .

http://www.skroutz.gr/s/7881378/Arctic-Liquid-Freezer-120.html

:)

Στο κουτί μπορείς να βολέψεις όλους του δίσκους σου χωρίς να έρχονται σε αντιπαράθεση με την ΑΙΟ, η οποία μπορεί -και πρέπει- να μπεί σε Push-Pull διάταξη !

Καλή συνέχεια ! :T:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς συγχαρητήρια για την παρουσίαση, τώρα την είδα και θα μελετηθεί ενδελεχώς!

Φαίνεται καλή και ποιοτική λύση. Θέλει λίγο ψάξιμο αν μπορεί να μπει σε push-pull λόγω μεγέθους κουτιού.

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά ! :)

Το κουτί δεν το έχω δει απο κοντά αλλά από τα διάφορα video, αν κόβει καλά το μάτι μου . . .

Οι δίσκοι μπαίνουν έτσι :

1. Ο ένας σκληρός (ο πιο ζεστός) θά πάει στο πλαϊνό bracket

2. O άλλος σκληρός πάνω στο οριζόντιο bracket

3. Και ο SSD Θα πάει στο πάτωμα κοντά στη μητρική .

Έτσι θα έχεις χώρο για 120 radiator 49mm πάχους και με δυο ανεμιστήρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ιδανικά θα ήθελα να εγκαταστήσω και το DVD/RW (πολύ σπάνια το χρησιμοποιώ πλέον, απλά πες το "κόλλημα" ότι το θέλω), οπότε η διάταξη που έχω στο μυαλό μου είναι 1 στο πλαϊνό, 1 στο πάτωμα (ίσως δεν χωράει με 2 ανεμιστήρες) και ο SSD κάτω από το DVD. 

Ίδωμεν. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχοντας παραλάβει κουτί - υδρόψυξη (και εν αναμονή της μητρικής από ebay) είπα να κάνω test event για τυχόν δυσκολίες.

Αυτό που προέκυψε είναι ότι το ψυγείο μπάινει μόνο πλαγιαστό και μάλιστα θα χρειαστεί να στραβώσω τα δύο "αυτάκια" που έχει στην κάτω πλευρά του DVD caddy για στήριξη αναρτώμενου SSD (δεν με ενοχλεί, ούτως ή άλλως δεν θα χρησιμοποιήσω αυτή τη θέση) για να χωρέσει.

Το ερώτημα μου είναι αν και κατά πόσο επηρεάζει την λειτουργία της Arctic η πλάγια θέση και αν έχει σημασία ποιός σωλήνας είναι πάνω και ποιός κάτω (ζεστού - κρύου).

 

Offtopic : επειδή έψαξα αλλά δεν βρήκα, πως γίνεται ρε παιδιά να κάνω edit παλιότερο post μου. Βλέπω το " συγχαριτήρια  " στο post #3 και θέλω να βάλω μπλάνκο στην οθόνη... :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος paxman έγραψε:

επειδή έψαξα αλλά δεν βρήκα, πως γίνεται ρε παιδιά να κάνω edit παλιότερο post μου. Βλέπω το " συγχαριτήρια  " στο post #3 και θέλω να βάλω μπλάνκο στην οθόνη... :)

LOL! ! !

Μη στεναχωριέσαι, που να δεις την δική μας αδανταμαντοπαραγωγή ! :hehe:

Θα διορθωθεί πιστεύω, έτσι για να μην το σκέφτεσαι ! :)

 

Για την τοποθέτηση του radiator:

1. Οι σωλήνες στην πλάγια θέση είναι καλύτερα να μπουν με τον ζεστό επάνω και τον κρύο κάτω, έτσι ώστε η φυσική αύξηση της πυκνότητας του νερού καθώς κρυώνει (μην νομίζεις τίποτε τρελές διαφορές! ) να βοηθάει λίγο την ροή του.

Δες εδώ ποιά είναι ποιά

 

large.L01_Cooland-flow_01_ARCTIC-Liquid-

 

Οπότε αν βάλεις το ψυγείο έτσι ώστε οι σωλήνες να είναι αριστερά έτσι όπως κοιτάζεις από το "εσωτερικό" του κουτιού πρός την πρόσοψη, θα είσαι εντάξει !

 

Για τις διαφορές τοποθέτησης (αυτή που ενδιαφέρει εσένα είναι η πλάγια (Lateral) σε σχέση με την τυπική οριζόντια (έτσι όπως θα έμπαινε το ψυγείο στην πίσω πλευρά του κουτιού με τις σωλήνες προς τα κάτω):

Υπάρχουν κάποιες διαφορές ανάλογα με το airflow

1. Στο υψηλό air flow, οι διαφορές είναι σχεδόν ανύπαρκτες.

2. Στο μέσο airflow οι διαφορές ανάλογα το φορτίο κυμαίνονται από 0,4 - 2,4 βαθμούς

3. Στο χαμηλό air flow αυτές είναι από 0,3  - 1,9 βαθμούς

 

Συνεπώς συνολικά οι διαφορές είναι πρακτικά αμελητέες και δεν πρόκειται να επηρεάσουν τον επεξεργαστή σου .

Για περισσότερα συμβουλέψου το review της ψύκτρας

Αλλά και εδώ που σου βάζω έναν γενικό πίνακα από αυτό

https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/thelab.gr/uploads/monthly_2016_05/large.K2a_Extended-Thermal-Behavior-Sumary__Table__ARCTIC-Liquid-Freezer-120_120mm-AIO-CPU-Cooler-Review.jpg.0890ef41483d5adfa32db7677859a836.jpg

 

large.K2a_Extended-Thermal-Behavior-Suma

 

Καλή συνέχεια ! :)

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Από το άγχος μου (πρώτη φορά σε υδρόψυξη) ξέχασα ότι είχα διαβάσει στο review για την διαφορά ανάλογα με τον προσανατολισμό του ψυγείου... :rolleyes:

Ωραία, χαίρομαι που ο σωλήνας του ζεστού μπαίνει πάνω, καθώς σε αντίθετη περίπτωση θα ψιλοστριμώχνονταν οι σωλήνες πάνω στην 970.

Ευχαριστώ και πάλι για την άμεση απάντηση.

 

 

Έγινε επεξεργασία από paxman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:
πριν 54 λεπτά, το μέλος paxman έγραψε:

επειδή έψαξα αλλά δεν βρήκα, πως γίνεται ρε παιδιά να κάνω edit παλιότερο post μου. Βλέπω το " συγχαριτήρια  " στο post #3 και θέλω να βάλω μπλάνκο στην οθόνη... :)

LOL! ! !

Μη στεναχωριέσαι, που να δεις την δική μας αδανταμαντοπαραγωγή ! :hehe:

Θα διορθωθεί πιστεύω, έτσι για να μην το σκέφτεσαι ! :)

Κρύψε το Blanco! !  :p

Η επέμβαση της @karmen1983 ήταν ακαριαία ! !  :T: 

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο (;), το τροφοδοτικό (evga supernova 750 g2) να το βάλω με το fan προς τα κάτω ώστε να κάνει απαγωγή αέρα από το εσωτερικό ή προς τα πάνω ώστε να είναι απομονωμένο και να γυρίσω τον πλαϊνό 80ρι σε απαγωγής;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος paxman έγραψε:

Και κάτι τελευταίο (;), το τροφοδοτικό (evga supernova 750 g2) να το βάλω με το fan προς τα κάτω ώστε να κάνει απαγωγή αέρα από το εσωτερικό ή προς τα πάνω ώστε να είναι απομονωμένο και να γυρίσω τον πλαϊνό 80ρι σε απαγωγής;

Έτσι όπως έχεις προγραμματίσει το στήσιμο του κουτιού θα έχεις ένα ανεμιστήρα (από άποψη διατομής και παροχής μιλάω) στην πρόσοψη να βάζει αέρα, και δύο στο πλάι (κάρτα γραφικών) να βάζουν και αυτοί αέρα στο κουτί (έστω και αν αυτός είναι ζεστός).

Συνεπώς το τροφοδοτικό είναι καλύτερα να μπεί με τον ανεμιστήρα κάτω για να ρουφάει τον αέρα του κουτιού και να τον βγάζει έξω και ανάλογα ο 80ρης,  να κάνει το ίδιο.

Έτσι παρά τον άνισο αριθμό των ανεμιστήρων, λόγω του ότι οι εισαγωγής συναντούν αντίσταση, θα μπορέσει το κουτί να έρθει σε σχετικά καλή ισορροπία air flow, και από εκεί και πέρα το ρυθμίζεις ! :)

 

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι το σκεφτόμουν και εγώ, αλλά είχα μια αμφιβολία για το θερμικό φορτίο που θα επωμιστεί το τροφοδοτικό καθώς θα είναι η μοναδική έξοδος θερμού αέρα.

Άσε μου έσκασε και άλλο φιστίκι που δεν υπολόγιζα καθώς πρέπει να πάρω after market cooler για την 970, γιατί ο γκαντέμης έχω την μοναδική υλοποίηση της που είναι 2,5 slot... :slap:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.