Jump to content



Νέο PC


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω φτιάξει μία σύνθεση για φίλο ο οποίος θέλει να αγοράσει ένα pc αλλά χωρίς να έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις.

Δεν παίζει καθόλου παιχνίδια.

Προορίζεται για απλή χρήση (office, internet).

Τα περιφερειακά τα έχει όλα.

CASE ZALMAN ZM-T4

PSU CORSAIR VS SERIES VS350

LITEON IHAS124-14

PENTIUM DUAL CORE G4400

ASUS H110M-A/M.2    Δεν θα αγοραστεί Μ2 αλλά ήταν η πιο φθηνή ASUS με HDMI

HYPERX FURY 8GB

SANDISK G26 PLUS 120GB

WESTERN DIGITAL CAVIAR BLUE 1TB

ARCTIC F12 SILENT

Η αγορά θα γίνει από το e-shop για να το στήσουν αυτοί.

Έχω καταλήξει σε αυτό το build αλλά θέλω την δική σας γνώμη, μήπως και δεν έχω σκεφτεί κάτι σωστά.

 

Έγινε επεξεργασία από georgehtc
Link to comment
Share on other sites

Γιατι οχι ενα τετοιο ?

Του περνας και εσυ μετα windows και εχεις το κεφαλι σου ησυχο . 

Τωρα για ιντερνετ και office ,δεν βλεπω τον λογο να μπλεξεις με κουτια γκουμουτσες που ποιανουν χωρο και ειναι ασχημ

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Τα windows δεν είναι θέμα. ΟΚ.

Το κουτί θα μπει κάτω από γραφείο οπότε δεν θα φαίνεται. Αυτός είναι ο λόγος που διάλεξα το συγκεκριμένο.

Άσχημο μεν αλλά δεν είναι γκουμούτσα...

Οι διαφορές είναι σχετικά μεγάλες μεταξύ τους.

Ή μήπως όχι;

Και στη τιμή σχεδόν τα ίδια.

 

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα του G4400 με τον ι3 6100 που φοραει το DELL ειναι μεγαλη και σιγουρα αισθητη σε οποιαδηποτε χρηση , συν πως θα του "κρατησει" περισσοτερο .

Τα 4 vs 8 gb μνημης δεν πιστευω να φανουν πουθενα για την δουλεια που το θελει .

Δεν εχει SSD , αλλα αμα ειναι του βαζετε τον αλλον μηνα 

Σε γενικες γραμμες απλα αυτο που εβαλα βγαζει λεφτα απο τα επιμερους εξαρτηματα και τα ριχνει στον επεξεργαστη .

Μεγαλο θετικο , αμα γινει μαι στραβη , θα ασχολιθει η DELL χωρις σουξου μουξου και οχι ο φοιτητης γεωπονικης του eshop .

 

Χοντρικα υπολογισα αυτο που εβαλες γυρο στα 350-360 , ενω το αλλο μαζι με εναν τυπικο SSD οπως εχεις στο λινκ σου απο επανω , θα φτασει τα 400 - κατ εμε , μικρη η διαφορα για τα εξτρα που κερδιζεις . 

Link to comment
Share on other sites

Στο μόνο που είναι καλύτερο είναι ο επεξεργαστής όπως λες.

Αλλά δεν ξέρουμε τίποτα για τροφοδοτικό, μνήμες, διπλάσια χωρητικότητα στον HDD.

Θα το κοιτάξω καλύτερα πάντως γιατί με έβαλες σε σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

To μόνο πράμα για το οποίο δεν πρέπει να φοβάσαι τα «ετοιματζίδικα» από DELL,HP,Lenovo είναι το τροφοδοτικό, η σχεδίαση του airflow και το κουτί.

Γενικά είναι μια χαρά & αθόρυβα μηχανάκια αλλά τα μειονεκτήματα τους είναι πως κάνουν συγκεκριμένες δουλειές (π.χ. χρήση γραφείου, όχι gaming ΚΛπ) και συνήθως έχουν περιορισμένες δυνατότητες σε εξαρτήματα εντός του κουτιού.

Π.Χ. θα βρείς 1-2 το πολύ θέσεις για δίσκους, όχι χώρο για μεγάλες κάρτες γραφικών, τροφοδοτικά με μίνιμουμ αριθμό βυσμάτων κλπ.

 

Μην με παρεξηγήσεις, τα συμπαθώ κάργα και έχω δώσει πολλλλλά τέτοια, ειδικά refurbished, σε πελάτες και φίλους που ήθελαν συγκεκριμένα πράγματα.

Έγινε επεξεργασία από dpolal
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν παρεξηγώ κανέναν και ειδικά "εσάς τους επαγγελματίες" που γνωρίζεται πολλά περισσότερα από μένα.

Κοίταξα λίγο τα χαρακτηριστικά του και υστερεί σε σχέση με τη δική μου σύνθεση.

 

Το κουτί είναι απλά ένα άσχημο κουτί και τίποτα άλλο. Προσπαθώ να ρίξω το κόστος με αυτό.

 

Η μνήμη που μπορείς να βάλεις είναι 8GB το μέγιστο. Σήμερα μπορεί να είναι ΟΚ με αυτή αλλά μετά από μερικά χρόνια θα είναι μεονέκτημα. Είναι DDR3 ενώ μπορώ να του βάλω DDR4.

 

Ο επεξεργαστής (i3 6100) είναι μεν καλός αλλά βγήκαν και οι G4560 με τα μισά λεφτά σχεδόν. Άλλωστε έχει 20 € πιο ακριβά από τον G4400. Αν χρειαζόταν καλύτερο επεξεργαστή συμφέρει σήμερα ο G4560. Αλλά βολεύεται με τον G4400 για την χρήση που τον θέλει και με το παραπάνω.

 

Ο σκληρός είναι 500GB σε αντίθεση με το 1 ΤΒ και τον 120άρη SSD.

 

Για το τροφοδοτικό σε πιστεύω και δεν το ψάχνω περισσότερο.

 

Σε σχέση με τα παραπάνω νομίζω ότι συμφέρει να το πάρει σε κομμάτια.

 

Link to comment
Share on other sites

Το κουτί είναι της πλάκας βέβαια. Δεν ξέρω πόσα έχει να διαθέσει αλλά δεν και το παρακάτω.

http://www.e-shop.gr/case-zalman-z3-plus-black-p-PER.806969

 

Ο 4400 έχει gpu την 510 ενώ ο 4500 την 530 και οι πιο καινούργιοι pentium έχουν ακόμη καλύτερη gpu.

Link to comment
Share on other sites

O κύβος ερρίφθη!

 

Capture5.JPG

 

Δυστυχώς το budget ήταν περιορισμένο και προτιμήσαμε να κόψουμε από κουτί και dvdr.

Υπάρχουν πολλά κουτιά τα οποία είναι ζόρικα με λίγα λεφτά παραπάνω αλλά...

Συμφωνώ για τον 4500, αν και περισσότερο από όλους συμφέρει πλέον ο νέος 4560.

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν αναφέρεις τα χρήματα που διαθέτεις (δεν το βλέπω κάπου), για "σφιχτό" budget μετά το vs350 είναι το αντίστοιχο 450 στα 45€ και το bequite στα 50€.

Μνήμες πας στην φθηνότερη 8αρα για να μπει ο g4500 και άλλο ssd.

Δες και την παρακάτω σύνθεση αν σου κάνει, συμπληρώνεις κουτί που θέλεις κι αν δεν σου κάνει ημητρική βάζεις της asus.

Στιγμιότυπο από 2017-01-18 09-04-26.png

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Αποτι φαινεται τα αγορασε τα πραματα , αλλα παραηταν βιαστικη η αγορα σου . 

Καταρχας ποιος σκατα ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ dvdr ? Μπαμ μπαμ βγαζεις  15ε στην ακρη 

Δευτερον , θα μπορουσες να πεταξεις και τον HDD για να παρεις εναν SSD  σωστο με χωρητικοτητα 256GB - ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΟ για καποιον που λες οτι θελει internet+office  (και στην χειροτερη βαζεις ενα hdd οταν χρειαστει)  - με αυτην την αλλαγη το κοβω να γλυτωνες και απο εκει ενα 20αρικακι .

Τα οποια θα εβαζες για καλυτερο τροφοδοτικο και cpu 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@PASJOHN  Νομίζω ότι είσαι λίγο υπερβολικός. Δεν είναι τα καλύτερα αλλά δεν είναι και οι χειρότερες επιλογές. Ότι πληρώνεις παίρνεις.

 

@idonthave  Τα λέφτα που διέθετε ήταν βίαια 380 και καταλήξαμε στα 415€ με την δεδομένη αγορά.

Ήθελε υποχρεωτικά Asus μητρική με hdmi. Άρα αναγκαστικά πήγα στην πιο φθηνή που υπήρχε. Γούστα είναι αυτά.

Αν μπορούσε να πάρει άλλο επεξεργαστή θα πρότεινα G4560 που είναι κορυφή αυτή τη στιγμή. Πράγμα που το έκανα αλλά είχε βγει ήδη εκτός budget.

 

@kpetros  Πράγματι η παραγγελία είναι σχεδόν έτοιμη. Το dvd το χρειάζεται κάποιος που έχει παιδί και του δίνουν κάποιες εργασίες σε cd (ούτε εγώ έχω αλλά σε κάποιους είναι απαραίτητο).

Ο HDD είναι υποχρεωτικός γιατί κατεβάζει πολλές σειρές σε 1080p και τα έργα που βλέπει είναι μόνο σε remux. Με λίγα λόγια όχι μόνο είναι υποχρεωτικός αλλά και μικρός ο 1ΤΒ.

Εγώ θεωρώ πως σε αυτά τα λεφτά δεν μπορεί να υπάρξει κάτι καλύτερο.

 

Capture8.JPG

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος georgehtc έγραψε:

@idonthave  Τα λέφτα που διέθετε ήταν βίαια 380 και καταλήξαμε στα 415€ με την δεδομένη αγορά.

Ήθελε υποχρεωτικά Asus μητρική με hdmi. Άρα αναγκαστικά πήγα στην πιο φθηνή που υπήρχε. Γούστα είναι αυτά.

Αν μπορούσε να πάρει άλλο επεξεργαστή θα πρότεινα G4560 που είναι κορυφή αυτή τη στιγμή. Πράγμα που το έκανα αλλά είχε βγει ήδη εκτός budget.

η μητρική κομπλέ, η τράμπα που μπορούσες να κάνεις είναι φθηνότερες μνήμες και να έβαζες τον επόμενο επεξεργαστή και στα ίδια χρήματα άλλο ssd.

Ήθελε λίγο ψάξιμο παραπάνω.

Καλοδούλευτο :)

Link to comment
Share on other sites

Classic! Ανοίχτηκε ένα θέμα για να ανοιχτεί. Ρε παιδιά αφού έχετε αποφασίσει να πάρετε ότι είναι να πάρετε γιατί μας ρωτάτε? Για να παίξουμε μαζί σας. Αν είναι να παίξουμε κάτι άλλο να το ευχαριστηθούμε κιόλας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 1/20/2017 at 5:37 ΜΜ, το μέλος georgehtc έγραψε:

Δεν σε καταλαβαίνω τι εννοείς;

Που ζορίστηκες και απαντάς έτσι;

Εφοσον θεωρεις οτι δεν υπαρχει καλυτερο στα λεφτα αυτα, ενω σου γινονται προτασεις, γιατι ρωτας εδω; Αφου εχεις ηδη αποφασισει. Αυτο εννοει ο pasjohn παραπανω, και εχει απολυτο δικιο. Αλλο ενα θεμα για να'χαμε να λεγαμε.

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν κοιτάξετε το 1ο post γράφω ότι έχω καταλήξει στα συγκεκριμένα κομμάτια. Από κει και πέρα ήθελα βοήθεια σε θέματα ασυμβατότητας.

Σε διάφορα κομμάτια είπα πως έχετε δίκιο αλλά είναι περιορισμένα τα χρήματα αγοράς του.

Ναι ο 6100 είναι καλύτερος από τον 4400. Το ξέρω, αλλά δεν χωράει στο budget. 

Ούτως ή άλλως τι θες να κουβεντιάσω για αλλαγές, από τη στιγμή που στο 9ο post αναφέρω ότι η αγορά έγινε.

Link to comment
Share on other sites

On 1/13/2017 at 11:01 ΜΜ, το μέλος georgehtc έγραψε:

Έχω καταλήξει σε αυτό το build αλλά θέλω την δική σας γνώμη, μήπως και δεν έχω σκεφτεί κάτι σωστά.

 

 :huh:

πριν 1 ώρα, το μέλος georgehtc έγραψε:

Από κει και πέρα ήθελα βοήθεια σε θέματα ασυμβατότητας.

Το κοιταξαμε το πρωτο ποστ, και οχι, δε θελεις βοηθεια σε θεματα συμβατοτητας. 

Θες βοηθεια στο να επιβεβαιωσουμε οτι αυτα που πηρες ειναι καλά , και οταν καποιος λεει τη γνωμη του (οτι 2 απο τα parts δεν ειναι και τοσο καλα ας πουμε), ειναι πλεον ανουσιο , αφου οτι και να λεγαμε, στα ιδια θα κατεληγες.

Αρα να'χαμε να λεγαμε κοινως.

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.