Jump to content



Τί θα γίνει τελικά με αυτό το BTX?


cozzyz

Recommended Posts

Δεν ξεχαστηκε

Απλως η Intel δεν δινει προτεραιοτητα σε αυτο αυτη την στιγμη...

Αυτη τη στιγμη εχει δωσει προτεραιοτητα στους DUAL CORE επερχομενους επεξεργαστες της

Οσο για την AMD δεν εχει πει τιποτα και μαλλον δεν σκοπευει να το υποστηριξει αμεσως (τουλαχιστον φετος)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όσοι πήραν ΒTΧ χωρίς να γνωρίζουν τι εστί ΒTΧ απλά πιάστηκαν κορόιδα του marketing της Intel. Σιγά μην κάτσουν οι παραγωγοί κουτιών να φτιάξουν ξεχωριστές γραμμές παραγωγής για κάτι που δεν θα πουλήσουν!

Και αν η Intel αποφασίσει αργότερα να βάλει κανένα mem controller πάνω στο chip τότε.... bye bye BTX....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni [Σήμερα, στις 13:36]

Όσοι πήραν ΒTΧ χωρίς να γνωρίζουν τι εστί ΒTΧ απλά πιάστηκαν κορόιδα του marketing της Intel.

Ποτε κυκλοφορησε το BTX κιολας??

Μηπως τα μπερδεψες λιγακι

Αρχική απάντηση από yanni [Σήμερα, στις 13:36]

Σιγά μην κάτσουν οι παραγωγοί κουτιών να φτιάξουν ξεχωριστές γραμμές παραγωγής για κάτι που δεν θα πουλήσουν!

Στην θεση σου δεν θα επαιρνα και ορκο κιολας ;)

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι έχουν κυκλοφορήσει κάποια BTX κουτιά και κάποιες μητρικές, έστω και σε περιορισμένο αριθμό. Αν όχι τότε thanks για την επισήμανση.

Είναι γεγονός πάντως ότι οι κατασκευαστές κουτιών δεν καλοβλέπουν τα ΒΤΧ. Από την στιγμή μάλιστα που η AMD πουλάει και από την στιγμή που η AMD ΔΕΝ θέλει το BTX διότι μόνο προβλήματα της δημιουργεί έχουν και έναν λόγο παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω ότι θα αργήσει ακόμα να μας έρθει. Εξάλου η βάση των atx είναι τεράστια για να γίνει γρήγορα μία αλλαγή στην χωροταξία των κουτιών.

’σε που έχω δεθεί συναιασθηματικά με το κουτάκι μου και δεν μπορώ να το αλλάξω (όταν και άμα βγουν):upside:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MasterDAL [Σήμερα, στις 21:09]Εξάλου η βάση των atx είναι τεράστια για να γίνει γρήγορα μία αλλαγή στην χωροταξία των κουτιών.

Οπως και με τα AT την AGP την ddr και τωρα την pci-e ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από skelos [Σήμερα, στις 21:51]

Οπως και με τα AT την AGP την ddr και τωρα την pci-e ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Κατά βάση η απάντηση είχε χιουμοριστική διάθεση (προφανώς όχι και τόσο πετυχημένη :o )

Πάντως θα διαφωνίσω γιατί δεν συγκρίνονται αυτές οι αλαγές με την νέα αρχιτεκτονική στο κουτί. Τα πρώτα ΑΤΧ κουτιά, είχαν πίσω και θέσεις για ΑΤ μητρικές οπότε μπορούσες να βάλεις και από τα δύο (Το δικό μου είχε και διπλό εσωτερικό διακότη για σύνδεση με το τροφοδοτικό)

Οι αλλαγές που θέλει να περάσει το νέο "πρότυπο" είναι πολύ μεγαλύτερες

Όσον αφορά τα άλλα να σου θυμίσω ότι οι μητρικές που είχαν agp δεν είχαν κανένα πρόβλημα να συνδέσουν και pci κάρτα γραφικών, και οι αλλαγές σε ddr και pci-e πήραν το χρόνο τους. Για ένα περίπου χρόνο διαφωνούσα με έναν Inteliko φίλο μου για το αν θα επικρατίσουν οι ddr ή οι ...... (δεν μου έρχετε τώρα η ονομασία της μνήμης της Intel) και το πρότυπο pci-e το ακούμε εδώ και πολύ καιρό (κάποτε ήταν και το pci-x)

Το να αλλάξει άρδιν η αρχιτεκτονική του κουτιού επιφέρει τεράστιο κόστος στις γραμμές παραγωγής, οπότε δεν νομίζω ότι θα γίνουν έτσι αβίαστα τέτοιες αλλάγές. Μπορεί βέβαια η Intel να προχωρίσει και να ευχηθεί για τα καλύτερα....

Η εμπειρία μέχρι σήμερα μας δείχνει ότι για να πετύχει κάτι νέο το οποίο σκοπεύει - φιλοδοξεί να αντικαταστήσει κάτι παλαιό, πρέπει να παρέχει κάποιας μορφής συμβατότητας και ευελιξίας.....

Link to comment
Share on other sites

ΒΤΧ συμβατα κουτια κυκλοφορουν εδω και αρκετο καιρο (πχ stacker), τροφοδοτικα παραμενουν τα ιδια ουσιαστικα, μονο η τοποθετηση τους αλλαζει, μητρικες ΒΤΧ δεν εχουν κυκλοφορησει στο εμποριο, μονο πρωτοτυπα εχουν βγει.

@MasterDAL: pci-x = pci-e

Οι μνημες rambus δεν ειχαν πολλες πιθανοτητες να κυριαρχησουν εξαρχης λογω αυξημενου κοστους, εξαλλου η amd ποτε δεν ενδιαφερθηκε και η intel τις εγκατελειψε και στραφηκε στη ddr πολυ γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.