Jump to content



Πρόταση για ασπρομαυρο εκτυπωτή με wifi


psyber

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.

 

Η αδελφή μου παρακολουθεί ένα μεταπτυχιακόμ για τις ανάγκες του  οποίου χρειάζεται να εκτυπώνει 1000-2000 σελίδες το μήνα. Θα ήθελα να μου προτείνετε ενα εκτυπωτη που να βγάζει σχετικά οικονομικά αυτόν τον αριθμό σελίδων και να συνδέεται ασύρματα. Αν πάρω κάποιο laser έγχρωμο, για να έχω περιστασιακά και αυτή τη δυνατότητα, μπορώ να έχω καλή αυτονομία στο ασπρόμαυρο;

 

Περιμένω τις προτάσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Στους laser εκτυπωτές το χαμηλό κόστος εκτύπωσης έχει να κάνει και με την χωρητικότητα των cartridges  σε γραφίτη.

Υπάρχουν μοντέλα που πχ στο μαύρο έχουν και  high capacity cartridge οπότε σε μεγάλο όγκο εκτυπώσεων πρέπει να τα προτιμάς, αυτό απαντάει στο ερώτημά σου για καλή αυτονομία σε μαυρόασπρη εκτύπωση.

 

Για συγκεκριμένα μοντέλα δεν είμαι ενήμερος οπότε ας απαντήσουν πιο αρμόδιοι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hp laserjet m12w. Έπαιζε προσφορά στο Κωτσόβολο στα 69€. Θα τον ξανά βρεις λογικά κάπου. Έχω το προηγούμενο του μοντέλο (1102w) και είναι ο ορισμός του σκυλιού. Έχει τυπώσει ατελειώτα και με τόνερ του 10αρικού. Για δες το

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να κοιτούσες και κάποιον με δυνατότητα εκτύπωσης διπλής όψης?

Ειδικά αν αυτές οι σελίδες είναι σημειώσεις, θα γλιτώσει πολύ σε όγκο χαρτιού, βάρος, κλπ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εάν βρίσκεστε Άργος, το γνωστότερο φωτοτυπάδικο της πόλης έχει κάποια μοντέλα της Kyocera τα οποία έχουν πολύ χαμηλό κόστος εκτύπωσης. Αξίζει να τους ρίξεις μια ματιά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω να προτείνω κάποιο συγκεκριμένο. Απλά με τέτοιο όγκο εκτυπώσεων θα κοίταζα περισσότερο το κόστος χρήσης.

 

Εναλλακτικά, θα κοίταζα και τους inkjet epson με τα μπουκάλια. Δες την απάντηση του @TifoziF1 στο τέλος

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γενικότερα μεγάλη υπόθεση φαίνεται ότι είναι το τσιπ του τόνερ.

Εμένα στο Ricoh πολυμηχάνημά μου αρνιόταν να τυπώσει οπότε με 20 ευρώ πήρα γραφίτη και τσιπ από στουρνάρα, άλλαξα μόνο το τσιπ και ακόμη τυπώνει (δεν τυπώνω μεγάλο όγκο, 500 σελίδες το χρόνο περίπου, το εργοστασιακό τσιπ με άφησε να τυπώνω για ~450 σελίδες). 

Απ'ότι είδα στο internet έχουν ένα ελεγκτάκι της atmel, οπότε ετοιμάζομαι να επανα-προγραμματίσω το εργοστασιακό ώστε το κόστος μου να είναι μόνο η σκόνη γραφίτη.

Ενδεικτικά τη συσκευή την είχα αγοράσει 50 λίρες και το κόστος του αυθεντικού τόνερ είναι 80 ευρώ (μιας και πάει σετ με το τύμπανο - δεν καταλαβαίνω το γιατί). 

Δεν γνωρίζω πώς είναι οι άλλες συσκευές, αλλά φιλική συμβουλή είναι ποτέ firmware upgrade σε printer :p 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.