Jump to content



Κόψιμο σανιδιού στην κουζίνα


Recommended Posts

Θέλω να κόψω αυτό το σανίδι που είναι σαν βάση κάτω από το ψυγείο ώστε να έρθει να κάτσει το ψυγείο στο πλακάκι. Τι εργαλεία θα χρειαστώ για να το κάνω, καμιά ιδέα? :huh:

IMG_1312.JPG

Έγινε επεξεργασία από HellhammeR
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος HellhammeR έγραψε:

Θέλω να κόψω αυτό το σανίδι που είναι σαν βάση κάτω από το ψυγείο ώστε να έρθει να κάτσει το ψυγείο στο πλακάκι. Τι εργαλεία θα χρειαστώ για να το κάνω, καμιά ιδέα? :huh:

IMG_1312.JPG

Αν αντιλαμβάνομαι καλά έχεις ένα "ράφι" ουσιαστικα εκει κάτω και κάτω από το  ράφι έχεις μια μικρη μπάζα.

Βγάζεις το ψυγείο και στις άκρες που συνδέεται το ράφι με τα πλαϊνά του ντουλαπιου που περιέχει το ψυγείο, θα έχει λογικά καβίλιες ή και μπορεί να συναντήσεις φεράμια.

Αν συναντήσεις τα δεύτερα τότε δε σου κάνει πριόνι χειρός για ξύλο θα το χαλάσεις. Οπότε το πολυεργαλείο σαν αυτό που έδειξε ο Μπάμπης (χρονια πολλα κιολας :) ) θεωρώ ότι θα είναι ταμαμ και η σίγουρη λύση χωρίς αίμα δάκρυα και ιδρώτα

https://www.thelab.gr/applications/core/interface/imageproxy/imageproxy.php?img=http://static.hotukdeals.com/images/threads/high-res/1827549_1.jpg&key=4441aec221db12e80e29ffa38abe1cbc317bbf251f49ac137bdb5330e1df5035

 

Τωρα αν είναι κάτι άλλο δε ξέρω αλλά όπως βλέπω τη φώτο αυτό καταλαβαίνω και αυτό θα έκανα αν δεν ήθελα να λύσω όλη τη κουζινα :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αριστερά τι έχει??Στηρίζεται κάπου το αριστερό πλαίνο ή αν κόψεις το κάτω θα σκορπίσει??

 

Πριόνι,σπαθόσεγα και γενικά οτιδήποτε με χοντρή λάμα δεν θα έβαζα γιατί θα κάνεις μεγάλη ζημιά...

 

Για αρχή σίγουρα θα ξήλωνα την μετώπη(μπάζα) μήπως φανεί κάτι από κάτω...

Πιθανολογώ πως είναι με καρφιά ή βίδες στηριγμένο το συγκεκριμένο κομμάτι...

Link to comment
Share on other sites

Βγάζεις  έξω το ψυγείο
Βγάζεις  έξω το κομμάτι του ντουλαπιού που ήταν μέσα το ψυγείο :) 
Πιθανόν να είναι βιδωμένο με βίδες με τα πλαινά ντουλάπια που συνορεύει. Tο ξεβιδώνεις.
 

Ξαπλώνεις κάτω το κομμάτι, και εφόσον δεν είναι βιδωμένα ή καρφωμένα τα κομμάτια που θέλεις να αφαιρέσεις

παίρνεις ένα πριόνι και το κόβεις. Αν μπορείς να βρείς κάποιο από τα άλλα εργαλεία που σου έβαλα φωτογραφίες ακόμη καλύτερα.

Αν είναι βιδωμένα ή καρφωμένα.... αφαιρείς τα ενοχλητικά μεταλλικά κομμάτια :)  και κάνεις τα βήματα με την κόκκινη γραμματοσειρά :) 

Ξαναβάζεις το έπιπλο πίσω και  το βιδώνεις με τα πλαινά ντουλάπια, βάζεις το ψυγείο πίσω και τέλος :) 
 

 

Έγινε επεξεργασία από Asxetius
Link to comment
Share on other sites

thanks για τις απαντήσεις!

Θα έρθει ενας γνωστός μου με μια σέγα να δούμε τι θα κάνουμε.

Αυτό είναι η βάση απο το "ξύλινο κουβούκλιο" για το ψυγείο που είναι μέσα στην κουζίνα, έχει μουχλιάσει και βυθίζεται το ψυγείο μέσα και γέρνει, γιαυτό θέλω να το βγάλω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεξιά και αριστερά βλέπω το έπιπλο της κουζίνας να συνεχίζεται, οπότε η λύση του λυσίματός του μάλλον είναι απευκταία! :)

Άρα πάμε με το πολυεργαλείο με μια μικρή αλλά σημαντική προσθήκη:

Εκεί που θα δουλέψει το πολύεργαλείο και κολλητά με το κατακόρυφο πλαϊνό του ντουλαπιού πριν ακουμπήσεις επάνω το πολυεργαλείο κόλλα πρόχειρα με σελοτέηπ (ξέρεις το αναποδο κυκλάκι που το κάνει σαν ταινάι διπλής όψης) μια λωρίδα λεπτή λαμαρίνα, έτσι ώστε η τυχαία επαφή του κοπτικού του εργαλείου με το πλαϊνό, να μην τραυματίσει το ντουλάπι !

Καλή συνέχεια ! :)

 

πριν 1 λεπτό, το μέλος HellhammeR έγραψε:

Αυτό είναι η βάση απο το "ξύλινο κουβούκλιο" για το ψυγείο που είναι μέσα στην κουζίνα, έχει μουχλιάσει και βυθίζεται το ψυγείο μέσα και γέρνει, γιαυτό θέλω να το βγάλω.

Αν είναι έτσι τότε κόβεις με τη σέγα (πρόσεχε το βάθος κοπής και το μήκος της λάμας για να μην χτυπάει κάτω στα πλακάκια) και κόψε όσο πιο κοντά μπορείς στα πλαϊνά ένα "παραλληλόγραμμο" και μετά με αφαιρεμένο αυτό το κομμάτι μπορείς  σιγά σιγά μνα διαλύσεις το υπόλοιπό που θα έχει μείνει περιμετρικά της κοπής !

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Εγώ δεξιά και αριστερά βλέπω το έπιπλο της κουζίνας να συνεχίζεται, οπότε η λύση του λυσίματός του μάλλον είναι απευκταία! :)

Άρα πάμε με το πολυεργαλείο με μια μικρή αλλά σημαντική προσθήκη:

Εκεί που θα δουλέψει το πολύεργαλείο και κολλητά με το κατακόρυφο πλαϊνό του ντουλαπιού πριν ακουμπήσεις επάνω το πολυεργαλείο κόλλα πρόχειρα με σελοτέηπ (ξέρεις το αναποδο κυκλάκι που το κάνει σαν ταινάι διπλής όψης) μια λωρίδα λεπτή λαμαρίνα, έτσι ώστε η τυχαία επαφή του κοπτικού του εργαλείου με το πλαϊνό, να μην τραυματίσει το ντουλάπι !

Καλή συνέχεια ! :)

 

Αν είναι έτσι τότε κόβεις με τη σέγα (πρόσεχε το βάθος κοπής και το μήκος της λάμας για να μην χτυπάει κάτω στα πλακάκια) και κόψε όσο πιο κοντά μπορείς στα πλαϊνά ένα "παραλληλόγραμμο" και μετά με αφαιρεμένο αυτό το κομμάτι μπορείς  σιγά σιγά μνα διαλύσεις το υπόλοιπό που θα έχει μείνει περιμετρικά της κοπής !


To κομμάτι του ψυγείου είναι ξεχωριστό.
Είναι μεγαλύτερο σε ύψος, οπότε δεν γίνετε κατασκευαστικά να έχεις ντουλάπι 80 πόντους μετά 190 και μετά πάλι 80.
Και αν βολέψει στην κατασκευή, δεν βολεύει στην μεταφορά :) 

Οπότε... 
Βγάζεις το ψυγείο έξω από το ντουλάπι.
ξεβιδώνεις το ντουλάπι από τα πλαινά ντουλάπια αριστερά-δεξιά.
 

Ξαπλώνεις κάτω το κομμάτι, και εφόσον δεν είναι βιδωμένα ή καρφωμένα τα κομμάτια που θέλεις να αφαιρέσεις

παίρνεις ένα πριόνι και το κόβεις. Αν μπορείς να βρείς κάποιο από τα άλλα εργαλεία που σου έβαλα φωτογραφίες ακόμη καλύτερα.

Αν είναι βιδωμένα ή καρφωμένα.... αφαιρείς τα ενοχλητικά μεταλλικά κομμάτια :)  και κάνεις τα βήματα με την κόκκινη γραμματοσειρά :) 

Ξαναβάζεις το έπιπλο πίσω και  το βιδώνεις με τα πλαινά ντουλάπια, βάζεις το ψυγείο πίσω και τέλος :) 

Link to comment
Share on other sites

:T: 

Κανένα πρόβλημα, η σωστή δουλειά είναι αυτή που λες !

Αλλά κάλλιστα εκτός από τα κάτω ντουλάπια, η κουζίνα λογικά θα έχει και επάνω ντουλάπια!

Αυτό που με "ανησυχεί" λοιπόν -σε συνδυασμό με την παρατήρηση περί δομικής φθοράς του ραφιού- είναι το κατά πόσον τα πλαϊνά της ψυγειοθήκης  (!) , συμμετέχουν δομικά στην στήριξη των επάνω ντουλαπιών . . .  !:hmm:

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

:T: 

Κανένα πρόβλημα, η σωστή δουλειά είναι αυτή που λες !

Αλλά κάλλιστα εκτός από τα κάτω ντουλάπια, η κουζίνα λογικά θα έχει και επάνω ντουλάπια!

Αυτό που με "ανησυχεί" λοιπόν -σε συνδυασμό με την παρατήρηση περί δομικής φθοράς του ραφιού- είναι το κατά πόσον τα πλαϊνά της ψυγειοθήκης  (!) , συμμετέχουν δομικά στην στήριξη των επάνω ντουλαπιών . . .  !:hmm:

 

Πάνω από την ψυγειοθήκη :) μπαίνει συνήθως ένα χαμηλό σε ύψος(30+- κάπου) ντουλάπι. Για να είναι στο ίδιο ύψος με τα διπλανά. 
Το οποίο θα είναι ή κρεμαστό ή βιδωμένο στα πλάγια ντουλάπια ή και τα δυο. Τα πάνω ντουλάπια είναι κρεμαστά, οπότε δεν παίζει ρόλο.  
Στο παρακάτω σχέδιο λείπει το αριστερό ντουλάπι :) 

kouzi.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα την ξαναπώ τη βλακεία μου :p

Πρόσεχε μην εχει βάλει ο μαραγκός φεράμια και φάτε τα μουτρα σας με λάμες ξύλου μιας και σέγες διαβάζω :p  

Πάρε έναν μαγνήτη και πέρασε τον στις άκρες να δεις αν κάπου πιάσει τίποτα. Αν δεν πιάσει πάρε και βαριοπουλα που λεει ο λόγος :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Σωστός!

Αυτή που μου έφτιαξαν , αλλά και αυτή που έφτιαξα εγώ, έτσι είναι !

Απλά -δια πάσαν νόσον και μαλακίαν - εκφράζω μια επιφύλαξη ! :)

 


40 χρόνια δεν έχω δει κάτι διαφορετικό σε τρόπο στήριξης και έχω δει αρκετές, μακάρι να δω και κάτι διαφορετικό.
Μ'αρέσει να μαθαίνω :):):) 

πριν 25 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Εγώ θα την ξαναπώ τη βλακεία μου :p

Πρόσεχε μην εχει βάλει ο μαραγκός φεράμια και φάτε τα μουτρα σας με λάμες ξύλου μιας και σέγες διαβάζω :p  

Πάρε έναν μαγνήτη και πέρασε τον στις άκρες να δεις αν κάπου πιάσει τίποτα. Αν δεν πιάσει πάρε και βαριοπουλα που λεει ο λόγος :p 


Αφού θα την βγάλει την ψυγειοθήκη και θα την ξαπλώσει, ότι υπάρχει θα φανεί 

Έγινε επεξεργασία από Asxetius
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατι να την βγάλει και να την ξαπλώσει πάντως, αλλά τεσπα. Σας αφήνω να πάω να κάνω ένα τσάι γιατί ο λαιμός είναι σαν γυαλοχαρτο 40αρι αυτή τη στιγμή

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσει να ανακατεύομαι στις δουλειές των άλλων αλλά εδώ τα πράγματα είναι πιο απλά.

1. Το Ψυγείο έξω.

2. Αν δεις η μελαμίνη που χρησιμοποιείται για πάτος είναι φουσκωμένη από νερά. αυτό σημαίνει πως διαλύεται πολύ εύκολα, (έτσι κι αλλιώς είναι άχρηστη)

3. Σπας την μελαμίνη και από εκεί θα δεις τι υπάρχει και τι χρειάζεται να κάνεις. 

Προσοχή υπάρχει μελαμίνη και κάτω από αυτή τρέσα ή πηχάκι εσωτερικά του ντουλαπιού.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος geochal έγραψε:

Δεν μου αρέσει να ανακατεύομαι στις δουλειές των άλλων αλλά εδώ τα πράγματα είναι πιο απλά.

1. Το Ψυγείο έξω.

2. Αν δεις η μελαμίνη που χρησιμοποιείται για πάτος είναι φουσκωμένη από νερά. αυτό σημαίνει πως διαλύεται πολύ εύκολα, (έτσι κι αλλιώς είναι άχρηστη)

3. Σπας την μελαμίνη και από εκεί θα δεις τι υπάρχει και τι χρειάζεται να κάνεις. 

Προσοχή υπάρχει μελαμίνη και κάτω από αυτή τρέσα ή πηχάκι εσωτερικά του ντουλαπιού.

Χαρτί μου μοιάζει, η μελαμίνη όταν βραχεί δεν κάνει τέτοια κύματα-τσαλακώματα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.