Jump to content


ΔΙΚΤΥΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕΣΩ ΠΡΙΖΩΝ RJ45


RIDEROPC

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους και καλη χρονια.

 

Θα ηθελα την βοηθεια σας ετσι ωστε να αποκτησω ενσυρματα internet σε ολο το σπιτι μεσω πριζων μιας και το wifi δεν με καλυπτει λογω αποστασεων/οροφων.

 

Εχω ευρυζωνικη συνδεση 24αρα adsl cosmote.

 

Θελω να δωσω ιντερνετ σε 4 δωματια.

 

Σε ολα τα δωματια υπαρχουν πριζες rj45 οι οποιες ομως εχουν 4 ακιδες μεσα τους και οχι 8 οποτε δεν ξερω εαν κανουν για ενσυρματο internet.

 

Οι πριζες ειναι χωνευτες στον τοιχο και ειναι συνδεμενα πισω μονο 2 καλωδια. Υπαρχουν και τα αλλα 6 καλωδια τα οποια ειναι στον αερα μεσα στο κουτακι.

 

Στις 3 απο τις 4 που ανοιξα εχουν διαφορετικα ζευγη καλωδιων συνδεμενα και προβληματιστηκα.

 

Στην 1η πριζα ειναι  (καφε  + καφε ασπρο)  οπου εχω και το ρουτερ της cosmote επανω και ενα ασυρματο τηλεφωνο.

Στην 2η πριζα ειναι  (πορτοκαλι + ασπρο πορτοκαλι)  και δουλευει κανονικα το τηλεφωνο οταν το συνδεσω.

Στην 3η πριζα ειναι  (μπλε + ασπρο μπλε)  η οποια δεν λειτουργει οταν συνδεσω το τηλεφωνο.

 

Εγω θελω να κρατησω την 1η πριζα και τις αλλες να τις μετατρεψω σε δικτυου, δεν με ενδιαφερει εαν θα παιζει το τηλεφωνο σε αυτες γιατι εχω συσκευη με δυο ακουστικα και με καλυπτει.

 

Στις πριζες θα συνδεθουν laptop και tv android box.

 

Τα ερωτηματα μου :

1) κανουν οι πριζες μου με τις 4 ακιδες ?

2) ποια συνδεσμολογια καλωδιων πρεπει να ακολουθησω ωστε να δουλεψουν οι πριζες μου σαν δικτυου ?

 

Σας ευχαριστώ πολυ Γιαννης.

Έγινε επεξεργασία από RIDEROPC
Link to comment
Share on other sites

Αν έχουν 4 ακίδες είναι τηλεφωνικές πρίζες RJ11, οπότε δεν κάνουν.

Δοκίμασε και καλώδιο δικτύου να δεις που δεν χωράει, οι RJ11 είναι μικρότερες από τις RJ45.  

Powerline λύση σκέφτηκες;

Link to comment
Share on other sites

 

16 minutes ago, AlexanderK said:

Από την στιγμή που υπάρχουν και τα 8 καλώδια αλλάζεις πρίζες απο rj11 σε rj45 βρίσκεις το σημείο που τελειώνουν τα καλώδια βάζεις ένα switch και είσαι έτοιμος. 

Θα πρέπει να εξαιρέσει τα ζευγή που χρησιμοποιεί ήδη για το τηλέφωνο.

Οπότε θέλει λίγο ψάξιμο, και μάλλον πάει για χρήση 2 ζευγών και 100ρι δίκτυο.

 

Έγινε επεξεργασία από paxman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, RIDEROPC said:

Καλησπερα σε ολους και καλη χρονια.

 

Θα ηθελα την βοηθεια σας ετσι ωστε να αποκτησω ενσυρματα internet σε ολο το σπιτι μεσω πριζων μιας και το wifi δεν με καλυπτει λογω αποστασεων/οροφων.

 

Εχω ευρυζωνικη συνδεση 24αρα adsl cosmote.

 

Θελω να δωσω ιντερνετ σε 4 δωματια.

 

Σε ολα τα δωματια υπαρχουν πριζες rj45 οι οποιες ομως εχουν 4 ακιδες μεσα τους και οχι 8 οποτε δεν ξερω εαν κανουν για ενσυρματο internet.

 

Οι πριζες ειναι χωνευτες στον τοιχο και ειναι συνδεμενα πισω μονο 2 καλωδια. Υπαρχουν και τα αλλα 6 καλωδια τα οποια ειναι στον αερα μεσα στο κουτακι.

 

Στις 3 απο τις 4 που ανοιξα εχουν διαφορετικα ζευγη καλωδιων συνδεμενα και προβληματιστηκα.

 

Στην 1η πριζα ειναι  (καφε  + καφε ασπρο)  οπου εχω και το ρουτερ της cosmote επανω και ενα ασυρματο τηλεφωνο.

Στην 2η πριζα ειναι  (πορτοκαλι + ασπρο πορτοκαλι)  και δουλευει κανονικα το τηλεφωνο οταν το συνδεσω.

Στην 3η πριζα ειναι  (μπλε + ασπρο μπλε)  η οποια δεν λειτουργει οταν συνδεσω το τηλεφωνο.

 

Εγω θελω να κρατησω την 1η πριζα και τις αλλες να τις μετατρεψω σε δικτυου, δεν με ενδιαφερει εαν θα παιζει το τηλεφωνο σε αυτες γιατι εχω συσκευη με δυο ακουστικα και με καλυπτει.

 

Στις πριζες θα συνδεθουν laptop και tv android box.

 

Τα ερωτηματα μου :

1) κανουν οι πριζες μου με τις 4 ακιδες ?

2) ποια συνδεσμολογια καλωδιων πρεπει να ακολουθησω ωστε να δουλεψουν οι πριζες μου σαν δικτυου ?

 

Σας ευχαριστώ πολυ Γιαννης.

Προσθέτοντας σε αυτό που επιγραμματικά είπε ο @AlexanderK:

1. Οι πρίζες έτσι όπως είναι δεν κάνουν, αλλά αντικαθίστανται εύκολα

2α. Έλεγξε ότι το καλώδιό σου είναι τουλάχιστον UTP cat5e ή καλύτερο.

2β. Διαπίστωσε πού πηγαίνουν οι πρίζες (πχ εάν είναι συνδεδεμένες σε σειρά, δεν μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις για δίκτυο - μπορείς μόνο τις 2 άκρες κάθε καλωδίου.

Εφόσον περάσουμε από τα παραπάνω

2γ. Επίλεξε τις πρίζες που σου αρέσουν/ταιριάζουν στα κουτιά σου, ίδιας κατηγορίας με το καλώδιο

2δ. Διάλεξε και στις δύο άκρες το ίδιο πρότυπο τερματισμού T568A/T568B (οι πρίζες συνήθως έχουν υπόμνημα). Ακόμη κι αν βάλεις κάπου κλιπ RJ45 αντί πρίζας, η σειρά των καλωδίων θα είναι πάλι βάσει του προτύπου που θα επιλέξεις (A ή B).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, paxman said:

 

Θα πρέπει να εξαιρέσει τα ζευγή που χρησιμοποιεί ήδη για το τηλέφωνο.

Οπότε θέλει λίγο ψάξιμο, και μάλλον πάει για χρήση 2 ζευγών και 100ρι δίκτυο.

 

 

 H πιο σωστη απαντηση εως τωρα....

Σε βλεπω να παιζεις με 100αρι δικτυο μονο, εκτος και αν περασεις cat6 εξωτερικα σε καναλια (εγω αυτο εχω κανει)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ανοιχτούν όλες οι πρίζες και να γίνει μια χαρτογράφηση των καλωδίων. Εκ πρώτης όψης φαίνεται ότι ο ηλεκτρολόγος πέρασε cat5 ή 6 καλώδιο, αλλά χρησιμοποίησε μόνο το ένα από τα 4 ζευγάρια για να δώσει τηλέφωνο. Επίσης πρέπει να βρεις πού μαζεύονται όλα αυτά τα καλώδια. Σε εκείνο το σημείο λογικά έχει ενώσει μερικά ζεύγη και έτσι δίνει τηλέφωνο στα άλλα δωμάτια. Ελπίζω ότι όλες οι πρίζες καταλήγουν σε ένα σημείο και δεν τις έχει συνδέσει σειριακά. Αν είναι σειριακά δυσκολεύει κάπως, γιατί θα πρέπει να έχεις και ένα switch στο σημείο εκείνο.

Αν μαζεύονται όλα σε ένα κεντρικό σημείο, μπορείς να συνδέσεις σημείο εκείνο το modem ή ένα switch και να έχεις δίκτυο σε όλο το σπίτι.

Αλλά για να σου απαντήσουμε σίγουρα πρέπει να μας πεις ακριβώς πώς πάνε τα καλώδια στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Αν η όδευση τον καλωδίων γίνεται από πάνω πολύ πιθανόν να έχει διακλάδωση στο κουτί οπότε ίσως δεν είναι τόσο απλό. Ή μπορεί να τα καταλήγει όλα πχ σε ένα πατάρι ή ντουλάπα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.