Jump to content



Αγορά SSD, σκληρού.


Recommended Posts

Καλησπέρα ομογάλακτοι!

 

Μιας και ετοιμάζουμε το Ryzen :amen:σύστημά μας, σιγά σιγά έχω αρχίσει να ψάχνω για περιφερειακά. Καθώς όμως έχω μείνει εκτός αγοράς κάποια χρόνια τώρα, θα ήθελα τα φώτα σας.

 

Θέλουμε.

 

1. SSD M2 συστήματος που να φοράει το λειτουργικό, προγράμματα και παιχνίδια.
2. Σκληρό δίσκο (λογικά 3,5?) για ταινίες, χάρχαλα και λοιπά. Ο δίσκος θα λαμβάνει στοιχεία από το μtorrent 2.2.1 περίπου 4-8 ώρες καθημερινά.

 

Σκεφτόμαστε.

 

1. Για SSD, ψάχνοντας τριγύρω έχω ακούσει καλά λόγια για τους 960 EVO, Corsair MP500 και 960 PRO. Οι χωρητικότητες που κοιτάω είναι 500, 480 και 512GB αντίστοιχα. Μεταξύ των τριών, έχει καμία λογική να μην επιλέξω τον φθηνότερο Evo;

2. Για σκληρό, δεν έχω ιδέα τι παίζει σήμερα σε GB/$ και απόδοση. Σκέφτομαι κάτι σε 4TB, νομίζω πως θα με καλύψει για κάμποσο καιρό στην δουλειά που τον θέλω. Τι μοντέλα να κοιτάξω;

 

Προκαταβολικές ευχαριστούρες, μουτς! :kiss2:

Έγινε επεξεργασία από Dante80
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα πήγαινα για τον φθηνότερο καθώς οι διαφορές μεταξύ τους δεν πιστεύω να γίνονται εύκολα αντιληπτές. Οπότε για μένα Evo.

Αν φεύγεις από Sata SSD για Μ.2 αυτή θα είναι η διαφορά που θα προσέξεις.

 

Τυπικό δίσκο για αποθήκευση ταινιών κλπ που αναφέρεις τα 4ΤΒ νομίζω είναι το sweet spot χωρητικότητας και τιμής. Ελπίζω να έχεις έναν εξωτερικό δίσκο που να κρατάς τα σημαντικά σου αρχεία και από εκεί και πέρα πάρε όποιον νομίζεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια θελω να παρω και εγω εναν ssd αλλα δεν ξερω ποιος ειναι καλος να παρω;   http://www.skroutz.gr/s/9983945/Adata-Ultimate-SU800-3D-SU800-256GB.html

 

μετα εχω σκεφτει και αυτον τον pny  http://www.skroutz.gr/s/10389965/PNY-CS221-240GB.html?from=catspan

 

και τελος  ειναι απο mushkin κατι δεν ξερω αν ειναι καλη η μαρκα του  http://www.skroutz.gr/s/8564148/Mushkin-Triactor-240GB.html

 

ποιο πολυ με ενδιαφερει να ειναι απο 500 και πανω η ταχυτητα εγραφης, θα μπει σε ενα συστημα καινουριο σχετικα με σατα 3 θυρα μητρικη z97 gigabyte

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος panos 12 έγραψε:

ποιο πολυ με ενδιαφερει να ειναι απο 500 και πανω η ταχυτητα εγραφης, θα μπει σε ενα συστημα καινουριο σχετικα με σατα 3 θυρα μητρικη z97 gigabyte

Και σε ενδιαφερει για ποιο λογο ακριβως; Αυτες οι ταχυτητες θα φανουν μονο σε περιπτωση που γραφεις απο ssd σε ssd. Εκτος και αν κατεβαζεις απο το ιντερνετ με 500 Mb/sec :p 

 

Αυτο που κοιταμε ειναι τα 4K Writes/reads, αυτα μας ενδιαφερουν περισσοτερο. 

 

Στην ερωτηση σου, εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τον SU800. Samsung 850 evo επισης θα μπορουσε να ειναι στις επιλογες σου. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

οκ ναι και εγω απο την αρχη αυτον ειπα να παρω τον SU800   απλα δεν ξερω και πολλα απο ssd   απο μηχανικους μονο ξερω  να σε πω τωρα απο mushkin triaktor  PNY  αυτοι οι 2 λενε τιποτα;  ο PNY εχει και 4 χρονια εγγυηση   kingston και crusial   δεν εχω ακουσει καλα λογια 

Link to comment
Share on other sites

5 χρονια εχει ο 850 evo , Crucial mx300 στα λεφτα αυτα θεωρω οτι ειναι οκ. Δεν εχω αποψη για τον triactor αλλα πολυ ακριβος και χωρις διαθεσιμοτητα. (kingston εχει καποιες καλες σειρες αλλα δε θα τους προτιμουσα.

Ο PNΥ δε μου εμπνεει καθολου εμπιστοσυνη, δε ξερω γιατι :hm: 

 

Link to comment
Share on other sites

οποτε κατεληξα στον adata τελος  ειναι πολυ καλος   και γρηγορος οπως βλεπω,  απλα πρεπει να παρω και το bracketl;  το κουτι μου ειναι παλιο ενα cooler master elite 430  ή μπωρο να τον βαλω και ετσι;  επισης μαγαζι απο θεσσαλονικη να τον παρω;   μονο eshop βλεπω υπαρχει καπου αλου ποιο φτηνα;

Έγινε επεξεργασία από panos 12
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα αρα πρεπει να το παρω, τωρα ομως μαγαζι απο θεσσαλονικη  μονο eshop υπαρχει,  αν τα βαλω και τα 2 μαζει δεν θα πληρωσω λογικα εξοδα αποστολης,  επισης αν υπαρχει απο καπου ποιο φτηνα   αυτη ειναι η τιμη του;

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονικη εχει 2 e-shop points αν θυμαμαι καλα. Ενα ειναι ηλιουπολη στον περιφερειακο απο πανω, και ενα προς ανατολας, χαριλαου νομιζω. Καπου στα 90€ και ανω δεν εχει εξοδα αποστολης, αν δε μπορεις να παραλαβεις απο το καταστημα. Διαφορετικα θα παραγγειλεις απο καποιο αλλο καταστημα. 

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς έχουμε τεράστια έλλειψη από μαγαζιά ηλεκτρονικά  σαν θεσσαλονικη  να φανταστείς και σταθεροποιητή τάσης από αθηνα πήρα γιατί σε εμάς τον είχαν 85Ε  και τον πήρα 30Ε από αθηνα βλέπω στο skroutz πολλά μαγαζιά φτηνά  άλλα δεν ξέρω σε περίπτωση που χαλάσει ο ssd μετά πρέπει λογικά να πληρώσω εγώ τα έξοδα αποστολής πάλι. Για αθηνα   ένα μαγαζί ας πούμε που έχει τον δίσκο είναι αυτό  https://www.inter-eshop.com/product/1872/ilektronikoi-ypologistes-hardwareesoterikoi-skliroi-diskoissdadata-ultimate-su800-3d-su800-256gbasu800ss-256gt-c-/

και αυτο

http://www.quickshop.gr/ProductDetails.aspx?product=3EC082DC-E3A5-421C-AB26-C3A67DC785AB

Link to comment
Share on other sites

Απο Θεσσαλονικη ειμαι. Η αληθεια ειναι οτι πολλα τα πηρα απο το visionstudio.  Ηταν 20 λεπτα απο το σπιτι μου με τα ποδια, οποτε με βολευε για να δω τι ατομα ειναι και πως εξυπηρετουν. Αν δε το βιαζεσαι πολυ ,ειναι just ok, αλλα αν βιαζεσαι , nope, δεν ειναι οκ. Αργουν , δεν εχουν ποτέ αποθεμα , ομως ειναι το μονο που εχει ποικιλια σχετικη. 

Οτι αλλο ηθελα, τα πηρα απο eworld ή e-shop! 

ΥΓ: Για τα παραπανω μαγαζια αποψη δε μπορω να εκφερω, δεν εχω αγορασει. Αν εχουν καλες κριτικες ομως, γιατι οχι; Σκεψου θετικα. Δε θα παθει τιποτα ο ssd σου :p 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο μαγαζι εχει 4 χρονια που το ξερω καθως απο εκει εφτιαξα και το σημερινο μηχανημα  μια μητρικη πηρα μια καρτα γραφικων και εναν επεξεργαστη,  ειναι παρα πολυ καλο και δεν με πειραζει καθολου που αργουν τελος παντων εντος θεματος τωρα, μαλον θα το παρω απο το eshop αν και περιμενω κατι λεφτα απο μια δουλεια δυσκολευομαι λιγο,  κι αυτοι οι ssd αντι να πεσει  η τιμη τους ανεβηκε κι αλλο,  οσο περιμενω μπωρει να πανε και 200Ε αν ειναι δυνατον 240gb 100Ε

Link to comment
Share on other sites

Και ομως, ανεβηκε http://www.dramexchange.com/WeeklyResearch/Post/2/4543.html 

Ελλειψη nand flash, και voila. Και οι Ram ανεβηκαν οπως ηταν φυσικο. Ενω ειχαν κανει μια καλη βουτια για ενα διαστημα! 

Καλες αγορες και ολα καλα να πανε! :) 

Link to comment
Share on other sites

να περιμενω  τωρα τι να κανω υπαρχει περιπτωση να πεσουν οι τιμες στους ssd  και ποτε θα γινει αυτο αν γινει, μην αναιβουν κι αλλο αν ειναι να τον παρω και αυριο, ξερω γω να τον παρω με δό:amen:σεις

Link to comment
Share on other sites

Για 90€ κριμα ειναι αν κανεις δοσεις (εκτος και αν ειναι ατοκες). Αν μπορεις να περιμενεις, ισως να αξιζει , αλλα κανεις δε μπορει να πει αν θα πεσουν οι τιμες τους! 

Link to comment
Share on other sites

Αφού ο PNY και ο EVO που είναι οι καλύτεροι από τους άλλους και πάνω κάτω στην ίδια τιμή γιατί δεν επέλεξες κάποιον από αυτούς? Ο adata θα είχε νόημα αν ήταν κατά πολύ φθηνότερος.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω παρει ακομα ssd  απλα επειδη τον θελω να ειναι απο θεσσαλονικη για να μην εχει μεταφορικα απο αθηνα, ή αν χαλασει,  εχω σκεφτει ακομα και τον silicon power http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=44286&cat=6&sub=0&pmanuf=163&sort=undefined&step=undefined

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.