Jump to content



HTPC


Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους.
Ετοιμάζομαι για htpc.browsing,movies,tv,ελάχιστο gaming.

Το setup που διάλεξα είναι το εξής.

Case:Streamcom FC8 Evo + nano psu(160w είναι το μεγαλύερο psu?γιατι κάτι δεν μου πάει καλά?)
CPU:i3 7100 
Mobo:GA-H270N-WIFI (Θα έπερνα μια άλλη της GB με 40euro Κάτω αλλα δεν παίρνει i5 και έχει max 2133hz ram και μπορεί να θελήσω να αλλάξω πιο μετά σε i5 klp)
Ram:CORSAIR RAM DDR4 8GB 2400-14 VENGEANCE LPX BK K2
SSD:Η samsung 850evo η Corsair Force Series LE200 τι απο τα 2?
gpu:Θα κρατήσω την Onboard και αν κάποια στιγμή θελήσω κάτι πιο δυνατό και πάω πχ σε i5 θα βάλω και μια άλλη

Εχει κάποιος να προτίνει κάτι διαφορετικό στα ίδια περίπου λεφτά που είναι καλύτερο?ΜΕ το psu επίσης θέλω βοήθεια όπως είπα και για την επιλογή του ssd.
Το htpc θα μου βγεί στα 700-750euro - το φπα που θα γλιτώσω 500-550 

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Για το PSU μη σκας, οι ανάγκες ενός τέτοιου συστήματος σε ισχύ είναι ελάχιστες.

 

Για τον SSD δε έχω να εκφέρω άποψη, πέραν του ότι για HTPC μη περιμένεις να καταλάβεις και καμία διαφορά.

 

Όσον αφορά τον επεξεργαστή, προσωπικά εάν πήγαινα σε fanless σύστημα θα επέλεγα τον 7100Τ που είναι μεν 500 mhz πιο αργός αλλά έχει 35w TDP. http://ark.intel.com/compare/97485,97455

 

Aυτό στο οποίο όμως πρέπει να δώσεις ιδιαίτερη προσοχή ώστε να μη βρεθείς προ εκπλήξεως είναι ότι ο συνδιασμός μητρικής - επεξεργαστή μπορεί να δώσει 4K μέχρι 24p από την HDMI και για μεγαλύτερο ρυθμό ανανέωσης θα πρέπει να συνδεθείς με την TV σου μέσω displayport. Οπότε εάν η TV σου δεν έχει displayport, είτε ψάχνεις για μητρική που μπορεί να δώσει  60hz από την HDMI, είτε κοιτάς για κατάλληλο adaptora. Νομίζω πως ο @DJD έψαχνε τέτοιο adaptora.

 

Τέλος έχε υπόψην ότι 4Κ με 60 hz από την HDMI μπορείς να πάρεις και από εξωτερική κάρτα γραφικών, αλλά στο κουτί που διάλεξες οι επιλογές είναι ελάχιστες.

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν έχεις ειδικές ανάγκες και χρειάζεται οπωσδήποτε να έχεις x86 στο σαλόνι, μπορείς να κοιτάξεις και το Nvidia Shield. Είναι πλήρως αθόρυβο, υποστηρίζει τα πάντα (Refresh Switching/4K /HDR/ Audio Passthrough / Atmos/Kodi/Plex/Youtube/Twitch/Netflix/Amazon Video),  έχει συχνές αναβαθμίσεις, παίζεις και games στο σαλόνι αν έχεις Nvidia GPU στο κυρίως μηχάνημα με το Gamestream, συν Android Games και apps.

Εκτός από περισσότερο συμμαζεμένο, το refresh του 2017 έρχεται πακέτο και με το remote σε συνδυασμό με τον controller σε σχέση με αυτό του 2015. Και αν και σχετικά πιο ακριβό από αντίστοιχα media boxes είναι πάλι τα μισά χρήματα από τη λύση που κοιτάς.

Προσωπικά το κατατάσω στις καλύτερες αγορές που έχω κάνει.

Νομίζω ότι και @icy20 έχει την ίδια γνώμη.

 

Έγινε επεξεργασία από Larry
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Larry said:

Εκτός αν έχεις ειδικές ανάγκες και χρειάζεται οπωσδήποτε να έχεις x86 στο σαλόνι, μπορείς να κοιτάξεις και το Nvidia Shield. Είναι πλήρως αθόρυβο, υποστηρίζει τα πάντα (Refresh Switching/4K /HDR/ Audio Passthrough / Atmos/Kodi/Plex/Youtube/Twitch/Netflix/Amazon Video),  έχει συχνές αναβαθμίσεις, παίζεις και games στο σαλόνι αν έχεις Nvidia GPU στο κυρίως μηχάνημα με το Gamestream, συν Android Games και apps.

Εκτός από περισσότερο συμμαζεμένο, το refresh του 2017 έρχεται πακέτο και με το remote σε συνδυασμό με τον controller σε σχέση με αυτό του 2015. Και αν και σχετικά πιο ακριβό από αντίστοιχα media boxes είναι πάλι τα μισά χρήματα από τη λύση που κοιτάς.

Προσωπικά το κατατάσω στις καλύτερες αγορές που έχω κάνει.

Νομίζω ότι και @icy20 έχει την ίδια γνώμη.

Πραγματι. Η αληθεια ειναι οτι εγω το πουλησα το 2015 shield αλλα αυτο το εκανα (καμμενος) γιατι βρηκα να το δωσω 190 ευρω και με 200 πηρα το 2017 LOL.. Το μονο που εχω βρει να εχει θεμα σε αναπαραγωγη games απο το μεσα pc μου ειναι με παιχνιδι του θειου (pes2017) το οποιο ετσι και αλλως δεν υποστηριζεται πληρως και δεν δουλευουν τα χειριστηρια. Οτιδηποτε αλλο αγορασμενο παιχνιδι το παιζει καλα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, GriGaS said:

Για το PSU μη σκας, οι ανάγκες ενός τέτοιου συστήματος σε ισχύ είναι ελάχιστες.

 

Για τον SSD δε έχω να εκφέρω άποψη, πέραν του ότι για HTPC μη περιμένεις να καταλάβεις και καμία διαφορά.

 

Όσον αφορά τον επεξεργαστή, προσωπικά εάν πήγαινα σε fanless σύστημα θα επέλεγα τον 7100Τ που είναι μεν 500 mhz πιο αργός αλλά έχει 35w TDP. Intel® Product Specification Comparison

 

Aυτό στο οποίο όμως πρέπει να δώσεις ιδιαίτερη προσοχή ώστε να μη βρεθείς προ εκπλήξεως είναι ότι ο συνδιασμός μητρικής - επεξεργαστή μπορεί να δώσει 4K μέχρι 24p από την HDMI και για μεγαλύτερο ρυθμό ανανέωσης θα πρέπει να συνδεθείς με την TV σου μέσω displayport. Οπότε εάν η TV σου δεν έχει displayport, είτε ψάχνεις για μητρική που μπορεί να δώσει  60hz από την HDMI, είτε κοιτάς για κατάλληλο adaptora. Νομίζω πως ο @DJD έψαχνε τέτοιο adaptora.

 

Τέλος έχε υπόψην ότι 4Κ με 60 hz από την HDMI μπορείς να πάρεις και από εξωτερική κάρτα γραφικών, αλλά στο κουτί που διάλεξες οι επιλογές είναι ελάχιστες.

Αυτό εδώ σου το comment με ΕΣΩΣΕ:D
Αρα αντί να κάνω αυτό εδώ δεν είναι προτιμότερο να πάρω μια 1050 low profile Που χωράει απο το να ψάχνω άλλη motherboard με χειρότερη Onboard κάρτα.
Γιατι η μητρική μου βγάζει 24 και τη tv...LG B6 δεν έχει display port.
Οσο για την επιλογή του cpu ο 7100Τ έχει αρκετά μικρότερη κατανάλωση αλλα και ο 7100 δεν έχει τεράστια.είναι αρκετά πιο κάτω απο τα ΜΑΧ 95w της streamcom ακόμα και απο το προτινόμενο 65w και έχει 56w νομίζω και εφόσον είναι εστω ΛΙΓΟ πιο δυνατός και τον βρίσκω και καμια 10-20euro Πιο φτηνό γιατι να πάρω τον 7100Τ?
Με την gpu θα έχω πρόβλημα και το τροφοδοτικό??Γιατί reccomended psu έχει 300w...αλλα ΝΟΜΙΖΩ οτι ζητάει 75w απο όσο βλέπω.


Για android box δεν το σκέφτομαι με τίποτα μιας και το Browsing είναι πολύ δύσκολο και γενικά νομίζω οτι είναι η πιο σωστή λύση αν εξαιρέσεις την διαφορά χρημάτων htpc-android box.
 

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, GriGaS said:

Νομίζω πως οι 1050 low profile θέλουν δύο slot και άρα δε χωράνε... 

 

Τα kaby Lake nuc κάνουν όσα θες (και συμφέρουν :p) 

Η MSI GeForce GTX750Ti 2GB GDDR5 όμως δεν είναι οκ?

Το nuc θα είναι η τελευταία μου επιλογή :/
Κολλήμενο κεφάλι πες το απλά δεν τα συμπαθώ.

Link to comment
Share on other sites

https://www.msi.com/Graphics-card/N750-Ti-2GD5TLP.html#hero-overview

 

εάν εννοείς την παραπάνω, δεν βγάζει 60 hz σε 4Κ από το HDMI. Άσε που παρά το ότι είναι 1 slot το σύστημα ψύξης της αμφιβάλω εάν θα χωράει. Και επίσης θα χρυσοπληρώσεις streacom για να του βάλεις αυτά τα δύο διαόλια μέσα;;;

 

για περισσότερες πληροφορίες περί του κουτιού, στην κυρία @karmen1983

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι απο κινητο πρωτη ερωτηση η μητρική, ειναι συμβατη με το κουτι; 

Δε βρισκω λογο να παρεις το κουτι και να κοιτας την καρτα που κοιτας. Πρώτον γιατι κατα 99% δε μπαινει και δευτερον γιατι ειναι με ανεμιστηρες και το κουτι ειναι αλλης φιλοσοφιας

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, karmen1983 said:

Επειδη ειμαι απο κινητο πρωτη ερωτηση η μητρική, ειναι συμβατη με το κουτι; 

Δε βρισκω λογο να παρεις το κουτι και να κοιτας την καρτα που κοιτας. Πρώτον γιατι κατα 99% δε μπαινει και δευτερον γιατι ειναι με ανεμιστηρες και το κουτι ειναι αλλης φιλοσοφιας

 

1.Ναι η μητρική είναι συμβατή.itx είναι
2.Βασικά δεν κοιτούσα καν κάρτα απλά επειδή η tv δεν έχει display port 60hz ενω η μητρική έχει display port 60hz και hdmi 24hz πρέπει κάπως να βγάλω απο το Pc στην tv τα 60hz.
Η συγκεκριμένη κάρτα φαίνεται να είναι η μοναδική μικρή που μπαίνει στο κουτί με single slot ωστε να βγάζει hdmi 60hz.

Η άλλη λύση που δεν ξέρω κατα πόσο λειτουργεί είναι adptor απο display prot 60hz σε hdmi 60hz.
Αν βρίσκεις κάποια άλλη λύση θα χαρώ να την ακούσω.:D

1 hour ago, GriGaS said:

https://www.msi.com/Graphics-card/N750-Ti-2GD5TLP.html#hero-overview

 

εάν εννοείς την παραπάνω, δεν βγάζει 60 hz σε 4Κ από το HDMI. Άσε που παρά το ότι είναι 1 slot το σύστημα ψύξης της αμφιβάλω εάν θα χωράει. Και επίσης θα χρυσοπληρώσεις streacom για να του βάλεις αυτά τα δύο διαόλια μέσα;;;

 

για περισσότερες πληροφορίες περί του κουτιού, στην κυρία @karmen1983

Δεν θέλω να βάλω τα διαόλια ρε Grigas αλλα τι να κάνω??Αφου πρέπει να βγάλω 60hz απο το hdmi...τι άλλο μπορώ να κάνω?Λύση ψάχνω!

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, GriGaS said:

Το streacom δεν είναι συμβατό με όλες τις ΙΤΧ. Διάβασε προσεκτικά το review της karmen1983. 

Ειχα δεί το σχεδιάγραμμα που δείχνει στο site αλλα θεώρησα οτι εφόσον μιλάμε για itx οτι χωράνε όλες.
παρόλα αυτά θα επικοινωνήσω με την streamcom(το έκανα ήδη) για να είμαι σίγουρος

Το πρόβλημα όμως με τα 60hz είναι ακόμα.
Πρέπει να βρεθεί μια gpu passive cooled με 60hz  hdmi out με 1 slot και να είναι "low profile"ωστε να χωράει μέσα.(κάπως δύσκολο ε?:D)Δεν βρίσκω καμία αλήθεια.
Αυτο με τον adaptor ξέρεις αν δουλευει?Σε μερικά 'review"διάβασα οτι είναι μια Μ@@ που πουλάνε και ουσιαστικά δεν κάνει δουλειά και και και....Επίσης παίζουν απο 5euro μέχρι 40-50euro και δεν ξέρω ποιός είναι ο λόγος και με τι κρητίριο θα πρέπει να επιλέξω.


Σε ευχαριστώ και πάλι GriGas!BadAAS:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, συγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση αλλά ... "insert poop emoji" κατάσταση.

 

Έχω ένα shuttle που βγάζει 60hz μονο στο DisplayPort και επειδή είχα τραβήξει HDMI καλώδιο μέσα από το τοίχο για την TV δεν έπαιζε να την ξανακάνω τη δουλειά. Οπότε πήρα ένα τέτοιο: https://www.amazon.co.uk/gp/product/B017BQ8I54 . Αυτό δουλεύει, δηλαδή δουλεύει από την άποψη οτι το συνδεσα στην DP του HTPC κι έχω σήμα, αλλά ακόμα δεν έχω 60hz, μόνο 30. Τo HDMI καλώδιο που έχω θεωρητικά είναι certified.. οπότε ή έχω κάποια ασυμβατότητα ή το καλώδιο μου είναι μούφα certified. Θέλω να κατεβάσω το μεγάλο pc και να το συνδέσω με άλλο καλώδιο να δω τη συμπεριφορά, αλλά ακόμα δεν έχω προλάβει να πειραματιστώ. Στα σχόλια πάντως του amazon κάτω από το προϊόν υπάρχει κόσμος που του τρέχει στα 60hz, οπότε μπορεί απλά να είμαι άτυχος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, DJD said:

Καλημέρα, συγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση αλλά ... "insert poop emoji" κατάσταση.

 

Έχω ένα shuttle που βγάζει 60hz μονο στο DisplayPort και επειδή είχα τραβήξει HDMI καλώδιο μέσα από το τοίχο για την TV δεν έπαιζε να την ξανακάνω τη δουλειά. Οπότε πήρα ένα τέτοιο: https://www.amazon.co.uk/gp/product/B017BQ8I54 . Αυτό δουλεύει, δηλαδή δουλεύει από την άποψη οτι το συνδεσα στην DP του HTPC κι έχω σήμα, αλλά ακόμα δεν έχω 60hz, μόνο 30. Τo HDMI καλώδιο που έχω θεωρητικά είναι certified.. οπότε ή έχω κάποια ασυμβατότητα ή το καλώδιο μου είναι μούφα certified. Θέλω να κατεβάσω το μεγάλο pc και να το συνδέσω με άλλο καλώδιο να δω τη συμπεριφορά, αλλά ακόμα δεν έχω προλάβει να πειραματιστώ. Στα σχόλια πάντως του amazon κάτω από το προϊόν υπάρχει κόσμος που του τρέχει στα 60hz, οπότε μπορεί απλά να είμαι άτυχος.

Προφανώ και δεν τίθεται θέμα για το "poop emoji":D:D
Αρα και εσύ δεν έχει κάποια σίγουρη λύση-δοκιμασμένη.
Και το πρόβλημα είναι οτι και γενικά στο web δεν βρίσκεις καμια ξεκάθαρη απάντηση για τους adapter και το πρόβλημα είναι οτι δεν βλέπω άλλη λύση στο πρόβλημα μου μιας και
κάρτα γραφικών με hmi 2 δεν χωράει στο κουτί που θέλω να πάρω.Να το ρισκάρω δηλαδή?Οπου και να δώ στο συγκεκριμένο πράγμα βλέπω τοίχο..και σήμερα αγόρσα και την tv και πρέπει σιγά σιγά(γρήγορα γρήγορα) να βρώ μια λύση ωστε να πάρω οτι είναι απαραίτητο και να παίξει η tv 60hz 4k.
 

Link to comment
Share on other sites

εγώ μόλις πριν μια εβδομάδα έφτιαξα ένα htpc, με apu athlon 5150, μητρική

 

http://products.amd.com/es-xl/search/APU/AMD-Athlon™-APUs/AMD-Athlon™-Quad-Core-APU/Athlon™-5150-APU-with-Radeon™-R3-Series/76

https://us.msi.com/Motherboard/AM1I.html#hero-overview

 

κότσαρα και δύο μνήμες 2χ4gb 2400mhz Που μου περίσσευαν, είχα και έναν hdd και το σύστημα ζητάει λιγότερο από 60W (με 300e αμα βάλεις κουτί, τροφοδοτικό κλπ είσαι σίγουρα καλλυμένος)

 

την μητρική και την cpu τα πήρα με 82 ευρό αν θυμάμαι καλά. αν δεν παίξεις κάποιο παιχνίδι νομίζω πως θα είσαι μια χαρά. Και όχι μόνο αυτό αλλά έχει hdmi και το σύνδεσα στο Monitor Μου το 4k και είχα μια χαρά 4κ ανάλυση...

 

just my proposal...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα το επιβεβαιώσω για τον φίλο σήμερα γιατί να είμαι ειλικρινής δεν το πρόσεξα...

 

edit: όχι το mb έχει hdmi 1.4a συνεπώς δεν έχει 60hz. εμένα λίγο με ενδιέφερε πάντως...

Έγινε επεξεργασία από tavliban
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, νομίζω πως ο φίλος πρέπει να πάει σε αυτό το mobo

 

http://www.skroutz.gr/s/7509854/Asrock-Fatal1ty-Z170-Gaming-ITX-ac.html

 

http://www.asrock.com/MB/Intel/Fatal1ty Z170 Gaming-ITXac/

 

ας μελετήσει και αυτό το site Που τις έχει όλες

 

http://www.mini-itx.com/store/boards

Έγινε επεξεργασία από tavliban
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.