Jump to content



MSI Z170-a M3 και αναγνώριση SSD M2 NVMe


Recommended Posts

Μόλις προσπάθησα αποτυχημένα να δω έναν Patriot Hellfire M.2 240GB NVMe 1.2 από μία MSI Z170-a M3 και δεν τα κατάφερα.

Έστειλα e-mail στην Patriot, δεν βρήκα e-mail της MSI να τους στείλω, τι παίζει με τα M2?

Είναι το πρώτο που βάζω και δεν το έχω ψάξει καθόλου, ψάχνοντας είδα ότι δεν υπάρχει στην compatibility list της μητρικής, υπάρχει περίπτωση να μην παίξει και να πρέπιε να το αλλάξω ή έχω κάνει κάτι λάθος? 

Σημειωτέον έχω αφαιρέσει τα SATA τα οποία απενεργοποιούνται όταν βάλεις Μ2 ως PCIe και πάλι τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος velipsi έγραψε:

Τον  έχω  εγώ  σε  μια  m7  msi  με  z270  όμως  και  τον  βλέπει  μια  χαρά  για  δες  για  bios  update   !!!

Τα  λέμε  πάλι !!!

Ξέχασα  να  πω  το  ΒΙΟΣ  τον  βλέπει  ως  SATA  δίσκο  ...κανονικά 

Link to comment
Share on other sites

Μου απάντησε και η Patriot που τους έστειλα ότι θα πρέπει να τον βλέπει: 

 

Quote

 

 


Dear Sotiris,

 

To clarify, the motherboard is not detecting our drive at all?  Or are you having trouble installing an OS to the drive?  If it’s the latter, please download the following link: https://s3.amazonaws.com/patriotmemory/wp-content/uploads/20161031104814/Patriot-M.2-Drivers.zip

 

This motherboard should be able to run our drives.  Try reseating the drive.

 

 

Victor Vargas

Technical Support

Patriot Memory
 

 

 

 

Άρα ή το drive είναι βλαμμένο (έπεσα στην περίπτωση) ή η μητρική.

Θα δοκιμάσω και σπρέυ επαφών και εάν δεν παίξει θα τον επιστρέψω, είναι ακόμη στις 7 μέρες του DOA (μέχρι αύριο).

Έγινε επεξεργασία από sotiris
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω , δέν είναι θέμα επαφών.

Το πιθανότερο είναι θέμα bios της μητρικής ή κάποιου setting που πιθανόν θέλει αλλαγή.

 

Βάλε το τελευταίο bios που υπάρχει για τη μητρική σου και ξαναδοκίμασε.

 

Επίσης ρίξε μιά ματιά σε αυτό το thread , μήπως είναι παρόμοιο το πρόβλημα

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-3026681/nvme-ssd-fully-detected-bios-msi-z170a-sli-samsung-950-pro.html

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.