Jump to content


share δίσκου με samba


deninho

Recommended Posts

Λοιπόν. Έχω έναν εξωτερικό δίσκο ntfs, τον οποίον θέλω να τον κάνω share, από debian.

 

Ο δίσκος έχει γίνει mount στο /media/usb

 

εγκατέστησα το samba:

 

sudo apt-get install samba samba-common-bin

 

και μετά πήγα στο  conf

 

sudo nano /etc/samba/smb.conf

για να αλλάξω τα εξής:

 

α. uncomment "wins support = no" και να το κάνω yes στο [global]

β. Πρόσεθα το "guest account = nobody" πάλι στο [global]

γ. Πρόσθεσα στο τέλος το εξής:

 

[public]
   path = /media/usb
   public = yes
   writeable = yes

 

Θεωρητικά, κι εφόσον έχω καταλάβει σωστά, θα έπρεπε τώρα από τις άλλες συσκευές του δικτύου να βλέπω το shared στο \\192.168.88.152\public, σωστά; Ούτε από τα windows, μπορώ να έχω πρόσβαση στη συγκεκριμένη τοποθεσία, ούτε από το android :/

 

Τι μπορεί να έχω κάνει λάθος;

 

ΥΓ Στο μηχάνημα έχω κανονικά πρόσβαση μέσω putty, αλλά και μέσω web interface σε pihole & transmission. Επίσης, στο cli βλέπω κανονικά τα περιεχόμενα του δίσκου, διαβάζω και γράφω κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βαριέμαι κι εγώ το χειροκίνητο edit μέσω cli, εγκαθιστώ πάντα το webmin και ρυθμίζω από εκεί την samba. Μία πρακτική που εφαρμόζω στους public φακέλους είναι να τους δίνω να τους αλλάζω τον owner σε nobody και το group σε nogroup και μετά αλλάζω σε rwx τα permissions του φακέλου

chown -R nobody:nogroup /media/usb/public
chmod -R 777 /media/usb/public

Επίσης από αυτό που βλέπω, στο path του share, δεν του έχεις ορίσει το full path που θέλεις αλλά το αφήνεις στο parent directory. Το σωστό θα ήταν αυτό:

[public]
        writeable = yes
        public = yes
        path = /media/usb/public

Edit: αυτό με τα permissions δεν θα σου παίξει μιας και o δισκός σου είναι ntfs. Άρα το πιο πιθανό είναι ότι πρόβλημα που έχεις θα λυθεί με το να ορίσεις το full path.

Έγινε επεξεργασία από denexo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω το δικό μου.

 

$ cat /etc/samba/smb.conf | egrep -v "(^[#|;].*|^$)"
[global]
   workgroup = WORKGROUP
   server string = Samba Server
   guest account = nobody
   log file = /var/log/samba/%m.log
   max log size = 50
   security = user
   map to guest = Bad User
   dns proxy = no 

[share]
   path = /mnt/ext/video
   available = yes
   browsable = yes
   public = yes
   guest ok = yes
   writable = yes
   printable = no
   force group = inglor
   create mask = 0664
   directory mask = 2775

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος denexo έγραψε:

Επίσης από αυτό που βλέπω, στο path του share, δεν του έχεις ορίσει το full path που θέλεις αλλά το αφήνεις στο parent directory. Το σωστό θα ήταν αυτό:

θέλω να ορίσω όλο το δίσκο ως shared. Ήταν έτοιμος, με περασμένα αρχεία, για αυτό.

 

πριν 35 λεπτά, το μέλος trendy έγραψε:

Έκανες restart τη samba να ξεκινήσει με τις αλλαγές σου;

restart τη samba*, restart το μηχάνημα, ριστάρτ εμένα (τα παράτησα και έπεσα για ύπνο :p) αλλά τίποτα


*sudo service smbd restart

Link to comment
Share on other sites

τα πρόσθεσα, αλλά και πάλι δεν γίνεται κάτι. Συγκεκριμένα μου πετάει ότι "The folder you entered does not appear to be valid. Please choose another"

 

Πως επιβεβαιώνω ότι ο χρήστης nobody έχει άδεια να βλέπει το /media/usb, και εφόσον δεν έχει άδεια, πως το διορθώνω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος deninho έγραψε:

 

Πως επιβεβαιώνω ότι ο χρήστης nobody έχει άδεια να βλέπει το /media/usb, και εφόσον δεν έχει άδεια, πως το διορθώνω;

sudo -u nobody touch -c /media/usb/afilename

για να δεις αν εχεις write permission, και ls /media/usb για να δεις αν εχεις read.

 

Απο windows cmd αν κανεις  net view \\192.168.88.152 βγαζει error ;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος defiant έγραψε:

sudo -u nobody touch -c /media/usb/afilename

αυτό το πήρε ως εντολή

 

πριν 9 λεπτά, το μέλος defiant έγραψε:

ls /media/usb

αυτό μου εμφανίζει τα περιεχόμενα του directory (ls -l μήπως εννοείς?)

 

πριν 9 λεπτά, το μέλος defiant έγραψε:

Απο windows cmd αν κανεις  net view \\192.168.88.152 βγαζει error ;

 

C:\Users\deninho>net view \\192.168.88.152
System error 53 has occurred.

The network path was not found.

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έπρεπε να δουλέψει, γιατί δεν είχα καμία πρόσβαση στα αρχεία μου, έκανα το εξής απλό: ξανά σετάρισμα του orange pi. Με τις ίδιες, ακριβώς, ρυθμίσεις, δούλεψε. Τι να πω; άβυσσος η ψυχή του λάιναξ :p

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, deninho said:

Επειδή έπρεπε να δουλέψει, γιατί δεν είχα καμία πρόσβαση στα αρχεία μου, έκανα το εξής απλό: ξανά σετάρισμα του orange pi. Με τις ίδιες, ακριβώς, ρυθμίσεις, δούλεψε. Τι να πω; άβυσσος η ψυχή του λάιναξ :p

 

 

Θα μπορούσες μήπως να μου πεις τι ταχύτητες πιάνεις read/write με το setup σου;

Link to comment
Share on other sites

Είτε από είτε προς το λαπτοπ (λαπτοπ ασύρματα σε 802.11n - orangepi ενσύρματα σε κατοστάρι ethernet) πιάνω περίπου 9,5MB/s κάνοντας copy μέσω Windows Explorer. Ο δίσκος είναι ένας seagate (...) usb 3.

Αν εννοείς κάτι άλλο, εξηγείς τι θες και πως το βλέπω, και έχεις την απάντησή σου asap :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι ευχαριστώ με κάλυψες. Απλά επειδή χρησιμοποιώ κι εγώ low power arm based συσκευές (βλέπε pogoplug, zyxel nsa325 και seagate goflex net) που τρέχουν debian, ήθελα να έχω μία τάξη μεγέθους της επεξαργιστικής ισχύς του orangepi. Κατά το copy που κάνεις (ιδιαίτερα στο write) ποιο είναι το cpu usage του pi;

Επίσης δεν ξέρω αν θα τρέχει κάτι τέτοιο στο orangepi : https://archlinuxarm.org/forum/viewtopic.php?t=3343 . Στα δικά μου με armv5 επεξεργαστή με έχουν βολέψει αφάνταστα. Τσέκαρε το και αν χρειαστείς οποιαδήποτε βοήθεια πες μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ξέρω, άργησα λιγάκι :p

 

On 7/3/2017 at 0:25 ΜΜ, το μέλος denexo έγραψε:

Κατά το copy που κάνεις (ιδιαίτερα στο write) ποιο είναι το cpu usage του pi;

 

M426w06.png

 

έγραφα ένα αρχείο 1,5GB στο δίσκο που είναι πάνω στο orange pi, και κάπου στα μέσα της διαδρομής έβγαλα το screenshot.

 

ΥΓ Δεν ξέρω τι κάνουν τα άλλα SBC με τους άλλους επεξεργαστές, αλλά ο H2+ ανεβάζει θερμοκρασίες πολύ εύκολα :o

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Από ότι βλέπω τελικά όλες αυτού του τύπου οι συσκευές δεν τραβάνε και πολύ, ειδικά όταν το fs είναι ntfs. Τελικά παρήγγειλα αυτό: http://www.ebay.co.uk/itm/HP-T610-Thin-Client-AMD-G-T56N-1650MHz-4GB-RAM-200GB-Hard-drive-Windows-10-Pro-/201845995437?hash=item2efef577ad:g:Na4AAOSw4CFYwEfZ κυρίως για να του βάλω pfsense ή ipfire και να το κάνω router, αλλά να του βάλω πάνω και δίσκο για να τον μοιράσω στο δίκτυο. Όταν το έχω στα χέρια μου, θα επανέλθω με μετρήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτόμουν, αλλά ο δίσκος ήταν γεμάτος και δεν μπορούσα να τον αδειάσω κάπου για να κάνω format. Αν κάποια στιγμή φιλοτιμηθώ να φτιάξω το desktop μου, θα γίνει κι αυτό

Link to comment
Share on other sites

Λίγο εκτός θέματος αλλά με RPi (ARMv7), Δίσκο USB 2, Ethernet 100 (το RPi υστερεί σε αυτό) ext4 FS και NFS share δύσκολα έχω δει CPU bottleneck. Αυτό που κάνει bottleneck είναι το ethernet γι'αυτό πήρα ένα Odroid C2 και κάποια στιγμή θα αντικαταστήσω το RPi (όταν βρω χρόνο).

 

ΥΓ: δεν έχω windows αλλά παίζει τρόπος να κάνεις mount NFS share από windows.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος deninho έγραψε:

από που και πόσο;

https://www.odroid.co.uk/ (Μένω UK - δεν ξέρω αν στέλνουν GR δοκίμασε). Από OS έχω βάλει ArchLinuxArm για ARMv8 και με ένα τεστ που έκανα για File Transfer πιάνει 30-50Mb/s (με καλώδιο Gigabit)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.