Jump to content



House of the Ryzen sun


Recommended Posts

Οκ. Επίθεση.

 

k6Q83kCl.jpg

 

Μετά από σχεδόν μια δεκαετία ευλογημένου computing με τον αγαπημένο C2D8400, καιρός είναι να περάσουμε στην νέα εποχή.

 

Χτίζουμε σύστημα και θέλουμε βοήθεια.

 

1. Χρήση gaming (1200p), γερό encoding, game modding, photoshop και λοιπά κοινά τσουμπλέκια (browsing, office κτλ.)
2. Budget αδιάφορο. Μια φορά στα τόσα χρόνια στήνω, απλά μας ενδιαφέρει να μην μας πιάσουν τον κώλο με κομμάτια που έχουν δολοφονικά χαμηλότερο perf/$. Επίσης, υπόψιν πως με ενδιαφέρει η αισθητική του συστήματος, οπότε μερικές επιλογές μπορεί να είναι κόντρα στο παραπάνω. Θα αναπτύξω.
3. Αγορά από Ελλάδα αν γίνεται. Αν είναι καλύτερα από εξωτερικό (δεν έχω εικόνα για μαγαζιά που στέλνουν εδώ), πείτε μου.

 

Τα φώτα σας. Κοιτάμε για συμβατότητες, λάθος επιλογές κτλ..έχω χρόνια και χρόνια να στήσω μηχάνημα.

 

Α) CPU: Πάμε για 1700 απλό και τον ανεβάζουμε στα 3.8-3.9 (και 4 άμα πάει).

 

Β) MOBO: Θέλω την GA-AX370-Gaming K7, αλλά δεν την βρίσκω πουθενά Ελλάδα αυτή την στιγμή. Έχει πάρει το μάτι σας κανένα μαγαζί; Επίσης, έχει ουσιώδεις διαφορές με την GA-AX370 Gaming 5 που υπάρχει Ελλάδα στο πλαίσιο;

 

C) Κουτί: Με ενδιαφέρει σχεδιαστικά το PHANTEKS ENTHOO EVOLV, και θα ήθελα να ρωτήσω αν το έχει κάποιος. Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος για το τι γίνεται αν βάλλουμε 280 AIO πάνω όσον αφορά το επιτρεπτό ύψος των DDR4 stick.

 

D) Τροφοδοτικό: Θέλουμε full modular. Χαλβαδιάζω το CORSAIR RM650I και ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει εμπειρία από την σειρά.

 

E) Ψύξη επεξεργαστή: Νομίζω πως θα χρειαστούμε AIO για να στείλουμε εύκολα τον 1700 εκεί. Από το site της Corsair διαβάζω το εξής:

 

Quote

The following CORSAIR Hydro Series liquid CPU coolers are fully compatible with the new AM4 socket out-of-the box.

 


 
 

 

  • Hydro Series H60
  • Hydro Series H110i (Hydro Series H110i GT)
  • Hydro Series H100i
 

Οπότε λογικά κοιτάμε το γομάρι H110I. Η ερώτηση μου έχει να κάνει με το αν κολλάει με ψηλές μνήμες μέσα στο κουτί που έβαλα παραπάνω.

 

F) Μνήμες: Καλή ώρα. Εδώ εξαρτόμαστε από το ύψος εν μέρει. Λογικά, κοιτάμε για ένα σετάκι 3000-3200Mhz 2Χ16GB. Τα φώτα σας θέλω για το αν υπάρχει Single Rank κομμάτι στην αγορά σε αυτά τα μεγέθη.

 

G) Κάρτα γραφικών: Προς το παρόν κοιτάω 8άρες RX480. Έχω ακούσει καλά λόγια για την ROG STRIX-RX480-O8G-GAMING, έχει κάποιος ιδέα περί απόδοσης;

 

Η) SSD: Μετά από συζήτηση σε άλλο thread, πάμε για 960EVO για OS/programs/games και έναν Hitachi 3 έως 5ΤΒ για storage. Μιλώντας για σκληρό, έχει κάποιος σχετική εμπειρία από αυτούς;

 

Your lights please!

 

Έγινε επεξεργασία από Dante80
Link to comment
Share on other sites

@B) Η Κ7 έχει 

  • Turbo B-Clock, Built-in Advanced Performance Tuning IC

 

 

και έχει μαύρες τσαχπινιές(ψυκτρες) ενώ η 5 έχει λευκές τσαχπινιές 

 

και  Support for DDR4 3600(O.C.)/3400(O.C.) η Κ7

 

http://www.gigabyte.us/Comparison/Result/2?pids=6167,6242

Έγινε επεξεργασία από f117
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δίσκοι είναι οι WD Red και προτεινόμενοι για χρήση NAS. Εγώ θα αγόραζα Seagate Ironwolf απλώς και μόνο για το χαμηλότερο κόστος.

Ίδια κατηγορία δίσκων και ίδια εγγύηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα πράματα που σκέφτεσαι να αγοράσεις , για μένα καλύτερα να τα πάρεις από έξω, η διαφορά τιμής δεν είναι καθόλου αμελητέα .

http://www.mindfactory.de/product_info.php/8GB-Asus-Radeon-RX-480-Strix-OC-Aktiv-PCIe-3-0-x16--Retail-_1115774.html

Προσθέτω και λινκ απο Σκρουτζ : http://www.skroutz.gr/s/9541750/Asus-Radeon-RX480-8GB-Strix-Gaming-OC-90YV09K0-M0NA00.html

Έγινε επεξεργασία από Martyras
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το σκέφτομαι σοβαρά το mindfactory, αλλά δεν έχω αγοράσει ποτέ κάτι από εκεί. Μπορεί κάποιος να μας δώσει τις εμπειρίες του;

 

RMA, DOA, εγγυήσεις;

 

Να σημειωθεί πως επειδή βάζω λινκ από τους κίτρινους δεν σημαίνει πως θα πάω εκεί ντε και καλά. Μπορώ να τα πάρω και κομμάτι κομμάτι από διαφορετικά μέρη, μόνος μου το στήνω. Απλά βάζω το λινκ για να βλέπουμε ακριβώς ποιο προϊόν λέω.

Έγινε επεξεργασία από Dante80
Link to comment
Share on other sites

Όταν αγόρασα είχα κάνει παραγγελία με την βοήθεια του Chrome στη μετάφραση γερμανικών--> αγγλικά. Σε e-mail που τους είχα στείλει στα αγγλικά μου απάντησαν στα αγγλικά χωρίς κανένα πρόβλημα.

Η αγορά έγινε με κατάθεση του ποσού στο λογαριασμό τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Efialtis said:

FireShot Capture 3 - computeruniverse online shop.jpg

 

Delivery country Greece και English  πάνω δεξιά

Wait...αυτό δεν είναι άλλο μαγαζί;

3 hours ago, Martyras said:

Όταν αγόρασα είχα κάνει παραγγελία με την βοήθεια του Chrome στη μετάφραση γερμανικών--> αγγλικά. Σε e-mail που τους είχα στείλει στα αγγλικά μου απάντησαν στα αγγλικά χωρίς κανένα πρόβλημα.

Η αγορά έγινε με κατάθεση του ποσού στο λογαριασμό τους.

Παίζει θέμα με το ύψος ποσού και capital controls κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.