Jump to content



Τι χαλασε CPU ή Μητρικη?


Recommended Posts

Εχω ενα συστημα για fileserver το οποιο μετα απο ενα restart σταματησε να λειτουργει.

Ποιο συγκεκριμενα αναβει μεν ομως δεν δειχνει τιποτα η οθονη (no signal).

Μητρικη ειναι αυτη Asrock h110m-itx

Επεξεργαστης αυτος Intel i3-6300T

Τωρα το προβλημα ειναι το εξης. Δεν δουλευει ουτε η HDMI ουτε η DVI της μητρικης. (No signal). Ουτε αναβει το λαμπακι του δισκου αρα δεν φορτωνει κατι στα τυφλα.

Αν βαλω καρτα γραφικων επανω, το μηχανημα ανοιγει κανονικα.

Η ερωτηση ειναι η εξης. Χαλασε κατι στην μητρικη ή η ενσωματωμενη GPU?

Δεν εχω αλλο cpu η μητρικη να τα κανω τραμπες και να δοκιμασω , και τα δυο ειναι αγορασμενα απο διαφορετικα καταστηματα.

 

Link to comment
Share on other sites

Να χάλασε ο cpu Κομματάκι δύσκολο

Επειδή έχουν δει πολλά τα μάτια μου όμως...

Πρώτα θα τον έκλεινα, θα τον έβγαζα από την πρίζα θα τον άφηνα κανα μισάωρο να πάρει ένα break και ένα kit kat και αφού έβγαζα και καθάριζα τις μνήμες θα τα ξαναέβαζα όλα επάνω και θα δοκίμαζα να δω τι θα κάνει.

 

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιησα απο το Bios να επιτρεπει ταυτοχρονη λειτουργια της iGpu και της external. Εκανα την αλλαγη εν ωρα λειτουργιας και δεν δειχνει τιποτα η Onboard (No singal). Δοκιμασα να συνδεσω την external με HDMI και την onboard στο DVI ταυτοχρονα (Αλλαζοντας το input απο το μονιτορ). HDMI δειχνει κανονικα και η DVI ετρωγε κατι φλασιες οτι κατι προσπαθουσε να δειξει αλλα τιποτα. Τα δοκιμασα και αναποδα με τα ιδια αποτελεσματα. Δοκιμασα και χωρις να συνδεσω καλωδιο στην external VGA παρα μονο στην onboard και παλι κατι φλασιες ετρωγε και εβγαζει και no signal.

Link to comment
Share on other sites

Αποσύνδεσε τους διακόπτες, βγάλε την μητρική από το το κουτί και δοκίμασε να την βάλεις σε λειτουργία πάνω στο γραφείο μήπως κάπου σου ακουμπάει η μητρική ή μήπως έχουν χαλάσει οι διακόπτες και βραχυκυκλώνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπε ο @l3ft3ris. Επιπλέον, όταν έχεις δοκιμάσει τα πάντα, δοκίμασε και μια αλλαγή τροφοδοτικού εάν έχεις εύκαιρο. Όσο απίθανο και αν σου φανεί, μου έχει συμβεί πριν λίγο καιρό...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρες κάποιον από εδώ με μητρική που να παίρνει skylake και δοκίμασε τον επεξεργαστή.

 

(αν σκοπεύεις να κατέβεις Ναύπλιο για 25η Μαρτίου διαθέτω όλα τα κομφόρ για δοκιμές)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ τη συζήτηση και δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται ο cpu να δουλεύει με dgpu και ακόμα να υπάρχει η πιθανότητα να έχει χαλάσει. Είναι δυνατόν να χαλάσει αποκλειστικά η igpu του επεξεργαστή; Ενιαίο δεν είναι το κύκλωμα;

Link to comment
Share on other sites

Είναι μάστιγα προφανώς. Κι εγώ τα ίδια, στο desktop της υπογραφής, και το πιο ωραίο είναι ότι στο UEFI -όταν ξεκινάω με εξωτερική κάρτα γραφικών- δεν εμφανίζει καν ότι υπάρχει ενσωματωμένη κάρτα...

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, GriGaS said:

Βρες κάποιον από εδώ με μητρική που να παίρνει skylake και δοκίμασε τον επεξεργαστή.

 

(αν σκοπεύεις να κατέβεις Ναύπλιο για 25η Μαρτίου διαθέτω όλα τα κομφόρ για δοκιμές)

Ευχαριστω για την προσφορα αλλα δεν προλαβαινω. Τρεχω με ενα project που τελειωνει την κυριακη και απο Δευτερα που θα εχω χρονο και resources θα βρω τι φταιει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GriGaS έγραψε:

Εάν είσαι εντός των 3 ετών εγγύησης βουρ για αλλαγή... Αλλιώς πάρε μια φτηνή gpu!

 

On 24/3/2017 at 8:47 ΠΜ, το μέλος tyxeros έγραψε:

Το εχω κανει απο την πρωτη στιγμη γιατι στο κουτι που ηταν δεν παιρνει καρτα γραφικων και το εχω βαλει σε Benchtable με αλλο τροφοδοτικο.

 

On 22/3/2017 at 8:24 ΜΜ, το μέλος tyxeros έγραψε:

Εχω ενα συστημα για fileserver το οποιο μετα απο ενα restart σταματησε να λειτουργει.

Ποιο συγκεκριμενα αναβει μεν ομως δεν δειχνει τιποτα η οθονη (no signal).

Μητρικη ειναι αυτη Asrock h110m-itx

...

 

@GriGaS

Δεν μπορεί να βάλει κάρτα γραφικών, λόγω κουτιού. Πρέπει όμως να είναι μέσα στα 2 χρόνια εγγύησης της Asrock, εκτός και αν αγόρασε την μητρική πριν το release date (Q3'15)! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Τα νεότερα έχουν ως εξής.

Problem is solved. Για όλα φταίει η Asrock.
 

Αφού λοιπόν μου είπαν απο το μαγαζί οτι δοκιμάσαν την μητρική με επεξεργαστή 6500κ και δούλεψε ,  δανείστηκα ενα Dell 7040 με επεξεργαστή παρόμοιο 6500 σκέτο , πήγα σπίτι και άρχισα τις τράμπες μήπως μου ξέφυγε κάτι. Τα αποτελέσματα ήταν τα ίδια. Νο signal απο την μητρική μου και με τα 2 CPU. Αφου εριξα τις αναλογες καταρες, ηρεμισα και σκεφτηκα.

Πριν κανα δίμηνο , πέρασα το τελευταίο BIOS που είδα οτι υπάρχει στο site. Μου είχε κάνει εντύπωση που είχε πάει σε τόσο μεγάλο version. Το έβαλα λοιπόν και ολα καλά.

Από τότε που έβαλα το Bios 7.00 μέχρι που παρουσιάστηκε το πρόβλημα άντε να είχα κάνει 1-2 restart λόγο windows updates σε αυτό το διάστημα.

Και λέω... βρε λες???? Ας κάνω downgrade στην 1.60.

ΚΑΙ ΩΩΩΩΠΠΠΠΠ.

Θαύμα. Its working.....

Ξαναπερνώ την 7.00 μπας και δεν είχε κάτσει καλά... NO SIGNAL πάλι.

Βάζω 1.60... Κομπλέ !!!

Θα στείλω email και στο μαγαζί να τους ενημερώσω... και στην Asrock να τους κράξω.

 

Capture.JPG

Έγινε επεξεργασία από tyxeros
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.