Jump to content



Industrial lamp klp


Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Πανεμορφο βγηκε κ η ιδεα για το θερμομετρο πολυ καλη!!!Απο τις φωτο κ καθαρα υποκειμενικα θα ηθελε η ποιο στενο καπελο η μεγαλυτερη βαση...

http://www.creative-cables.gr/-/13088-kivu-xeiropoiito-epitrapezio-fotistiko.html

Link to comment
Share on other sites

@costas1965  Όσο γουστάρω την Steampunk αισθητική, τόσο στα φωτιστικά , όσο και στο ραφάκι του μπάνιου! :)

Παρ' όλα αυτά πιστεύω ότι ο συνονόματος, έχει ένα δίκιο!

Από άποψη "ισορροπίας" -οπτικής πάντα-  θα ήθελε μια λίγο πιο μεγάλη βάση (και πιο συμμετρική ), όσο για την αρχική ιδέα, που η βάση είναι μεταλλική, εκεί νομίζω -έτσι μου βγαίνει εμένα δηλαδή- ότι παίζει με την αίσθηση ότι το εξάρτημα αυτό, δεν είναι η βάση, αλλά το μέσο σύνδεσης με τη βάση που είναι το ξύλο του κομοδίνου!

Απόψεις βέβαια, που δε θίγουν την πολύ ωραία δουλειά ! :T:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε κατασκευές άλλων ατόμων

εκτιμώ πάντα το τεχνικό κομμάτι της κατασκευής, την λεπτομέρεια και τον χρόνο που αφιέρωσε για να το κάνει.

Το αισθητικό κομμάτι κομμάτι είναι γούστο του δημιουργού,  αν ταιριάζει και με το δικό μου παίρνει 100%, αν όχι 99% :) 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος Asxetius έγραψε:

Σε κατασκευές άλλων ατόμων

εκτιμώ πάντα το τεχνικό κομμάτι της κατασκευής, την λεπτομέρεια και τον χρόνο που αφιέρωσε για να το κάνει.

Το αισθητικό κομμάτι κομμάτι είναι γούστο του δημιουργού,  αν ταιριάζει και με το δικό μου παίρνει 100%, αν όχι 99% :) 

 

Αχ! πως τα λες έτσι κ. Μπάμπη μας.

Καλημέρααααααααααα.

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι γνώμες θετικές ή και αρνητικές, βοηθάνε αρκεί να είναι καλοπροαίρετες και εδώ μέσα αυτό δεν τίθεται εν αμφιβόλω! :)

@costas1965 Κώστα στις κατασκευές αυτές με τα υδραυλικά εξαρτήματα, πως θα σου φαινόταν να φτιάξεις -είτε εξολοκλήρου, είτε "ανάμικτα" - και κομμάτια από ορειχάλκινα εξαρτήματα?

Θα μου άρεσε ο τρόπος που θα συνεργάζεται το θερμό φώς από τις λάμπες ΄Εντισον, με το θερμό μπρονζέ χρώμα των εξαρτημάτων! :)

Νομίζω ότι οι ποικιλίες τους είναι ανάλογες !

Το κόστος τους δυστυχώς όχι, αλλά ίσως αξίζει το κόπο αν μια λεπτομέρεια --έστω και αν αυτή είναι μόνο ένα μαστός ας πούμε- μπορεί να αναδείξει διαφορετικά ένα φωτιστικό ας πούμε που διαχέει ένα απαλό "κίτρινο"  φως και η βάση του μοιάζει να είναι "χρυσή" !

Είναι και κάτι άλλο, που ταιριάζει με το όλο consept, αυτό της steampunk αισθητικής, που εκεί η χρήση των μπρούτζινων και χάλκινων κομματιών/χρωμάτων είναι πολύ διαδεδομένη και παραπέμπει σε "άλλες εποχές" ! :D 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Seafalco έγραψε:

Όλες οι γνώμες θετικές ή και αρνητικές, βοηθάνε αρκεί να είναι καλοπροαίρετες και εδώ μέσα αυτό δεν τίθεται εν αμφιβόλω! :)

@costas1965 Κώστα στις κατασκευές αυτές με τα υδραυλικά εξαρτήματα, πως θα σου φαινόταν να φτιάξεις -είτε εξολοκλήρου, είτε "ανάμικτα" - και κομμάτια από ορειχάλκινα εξαρτήματα?

Θα μου άρεσε ο τρόπος που θα συνεργάζεται το θερμό φώς από τις λάμπες ΄Εντισον, με το θερμό μπρονζέ χρώμα των εξαρτημάτων! :)

Νομίζω ότι οι ποικιλίες τους είναι ανάλογες !

Το κόστος τους δυστυχώς όχι, αλλά ίσως αξίζει το κόπο αν μια λεπτομέρεια --έστω και αν αυτή είναι μόνο ένα μαστός ας πούμε- μπορεί να αναδείξει διαφορετικά ένα φωτιστικό ας πούμε που διαχέει ένα απαλό "κίτρινο"  φως και η βάση του μοιάζει να είναι "χρυσή" !

Είναι και κάτι άλλο, που ταιριάζει με το όλο consept, αυτό της steampunk αισθητικής, που εκεί η χρήση των μπρούτζινων και χάλκινων κομματιών/χρωμάτων είναι πολύ διαδεδομένη και παραπέμπει σε "άλλες εποχές" ! :D 

Υπάρχουν πολλές σκέψεις στα σκαριά αλλά .......μας πρόλαβαν τα (πολύ) δύσκολα. Όμως μικροί είμαστε ακόμα. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος costas1965 έγραψε:

αλλά .......μας πρόλαβαν τα (πολύ) δύσκολα. Όμως μικροί είμαστε ακόμα. 

Πρώτα απ΄ όλα θα πάρουμε το διδακτορικό μας στην . . . ΥΠΟΜΟΝΗ!

Και μετά όλα γίνονται ! :)

Ίσως λίγο πιο δύσκολα, ίσως με μεγαλύτερο κόπο, αλλά ίσως αυτό είναι που κάνει και τη πρόκληση μεγαλύτερη! :D

Στο κάτω κάτω -όπως είπες κι εσύ-. . . ξεπεταρούδια είμαστε ! :p

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πριν 24 λεπτά, το μέλος Asxetius έγραψε:

Ευγε Κωνσταντίνε :)

 

Mεγαλούτσικο το βλέπω. Τι ύψος έχει?

Εγώ 1.90 cm.

Ο Μαχητής θα μετρηθεί όταν τελειώσει. Τώρα όμως είμαι εκτός.

Link to comment
Share on other sites

Παππού Duracel δεν έχεις πραγματικά σταματημό!

Θεωρώ ότι είναι από τα καλύτερα που έχεις φτιάξει το συγκεκριμένο και αξίζει ειδικά αφού το βρήκες σε τέτοια τιμή πώλησης.

Αλήθεια πόσο σου πήγε σε υλικά για να έχουμε μια ιδέα σε σχέση με το πόσο το πουλάνε;

 

Το μόνο που θα άλλαζα είναι ο δεξιός αγκώνας που φαίνεται στη φώτο παρακάτω.

πριν 19 ώρες, το μέλος costas1965 έγραψε:

07.jpg

Δείχνει να εχει την ανάποδη φορά από ένα κανονικό χέρι. Βέβαια θεωρώ ότι αλλάζει εύκολα αυτό σωστά; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Παππού Duracel δεν έχεις πραγματικά σταματημό!

Θεωρώ ότι είναι από τα καλύτερα που έχεις φτιάξει το συγκεκριμένο και αξίζει ειδικά αφού το βρήκες σε τέτοια τιμή πώλησης.

Αλήθεια πόσο σου πήγε σε υλικά για να έχουμε μια ιδέα σε σχέση με το πόσο το πουλάνε;

 

Το μόνο που θα άλλαζα είναι ο δεξιός αγκώνας που φαίνεται στη φώτο παρακάτω.

Δείχνει να εχει την ανάποδη φορά από ένα κανονικό χέρι. Βέβαια θεωρώ ότι αλλάζει εύκολα αυτό σωστά; 

Δεν έχει τελειώσει ακόμαααααα λέμε.

Το post έγινε περισσότεραο για το κολαουζο!!!

Όλα αλλάζουν, γυρίζουν, στρίβουν, ανασηκώνονται κλπ κλπ. 

 

Τιμή μαζί με τις λάμπες γύρω στα 50 €. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ο Iron Man "Μαχητής" μου, προχώρησε αρκετά.

Όλα τα υδραυλικά είναι 3/4'' γαλβανιζέ εκτός από τον κορμό (σταυρός) που είναι ορειχάλκινος.

Το ύψος του: 39 cm !

Υπάρχει η δυνατότητα να ρυθμιστεί με ροοστάτη, πλήρως έως το off, η ένταση του ρεύματος στους 2 λαμπτήρες.
Υπάρχει η δυνατότητα το φωτόσπαθο του "Μαχητή" να ανάβει & να κλείνει ανεξάρτητα από την κεφαλή.

Γειώθηκε το μεταλλικό σασί του.


Κόστος κατασκευής ~ 50 € μαζί με τις λάμπες του.

Περασμένο με 2 χέρια διάφανο ακρυλικό βερνίκι στεγνώνει στο Εργαστήριο πριν κατέβει στο στίβο μάχης !!!

Αν χρειαστούν ρυθμίσεις στα χερο-πόδαρα του θα γίνουν αύριο πριν τοποθετηθεί στην τελική του θέση.

 

01.JPG

02.JPG

03.JPG

04.JPG

05.JPG

06.JPG

07.JPG

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.