Jump to content



Παρεμβολές στο σήμα τηλεόρασης από καλώδια HDMI


Recommended Posts

Έχω 3 μόνιτορ συνδεδεμένα με το pc σε μια GTX 1080 μέσω καλωδίων HDMI (χρησιμοποιώ αντάπτορες hdmi to DisplayPort για τα άκρα που συνδέονται με την κάρτα γραφικών).

Πρόσφατα συνέδεσα και μια τηλεόραση με τον ίδιο τρόπο, δημιουργώντας επί της ουσίας quad monitor setup (μέσω nvidia surround και setup multiple monitors, σεταρισα τα 3 μόνιτορ να αναγνωρίζονται ως primary monitor και η τηλεόραση ως extended monitor).

Μέχρι εδώ όλα καλά.

 

Όταν όμως σύνδεσα την τηλεόραση και με την κεραία και συντόνισα τα κανάλια, παρατήρησα  πως όταν είναι ανοιχτός ο υπολογιστής και την πηγή της τηλεόρασης την γυρνώ στο TV, σχεδόν όλα τα κανάλια χάνουν το σήμα τους! Ως workaround, πρόσεξα πως αν κλειδώνω τα windows (windows key + L), το σήμα της τηλεόρασης επανέρχεται! Επίσης, αν βγάλω το ένα καλώδιο hdmi της μιας οθόνης από τον υπολογιστή, τότε οι παρεμβολές μειώνονται και κάποια κανάλια δείχνουν εικόνα, ενώ άλλα πιξελιάζουν ή χάνουν εντελώς το σήμα. Αν τέλος βγάλω και άλλο καλώδιο HDMI και έχω  1 μόνιτορ και την τηλεόραση στο pc, τότε δεν έχω καθόλου interference και παίζουν όλα κανονικά. Τέλος, ακόμα κι αν αποσυνδεσω την τηλεόραση με τον υπολογιστή, το interference παραμένει!

 

Μετά από τα παραπάνω, είμαι σίγουρος πως οι παρεμβολές στο τηλεοπτικό σήμα της τηλεόρασης δημιουργούνται από τα 3 καλώδια hdmi που συνδέουν τις οθόνες με το PC. Προφανώς και επηρεάζει που όλα τα καλώδια είναι πολύ κοντά μεταξύ τους, αλλά δεν θα ήθελα να σκεφτώ πως η μόνη λύση είναι να χαλάσω το cable management... Μια πιθανή λύση είναι να αντικαταστήσω τα φτηνά καλώδια hdmi με vga και φυσικά vga to DisplayPort ανταπτορες για τη σύνδεση με την κάρτα... Μια άλλη που δεν ξέρω αν θα έχει αποτέλεσμα, είναι να αγοράσω κάτι πάμφθηνα φιλτράκια καλωδίων από φερρίτη (ferrite choke) και να τα βάλω στις άκρες των καλωδίων hdmi. Υποτίθεται πως εξασθενούν το RF interference...

 

Οποιαδήποτε άποψη ή βοήθεια ευπρόσδεκτη! Ελπίζω να μην είμαι ο μόνος με αντίστοιχα first world problems! :-)

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

ποσυνδεσω την τηλεόραση με τον υπολογιστή, το interference παραμένει!

 

Βεβαιωσου πως το καλωδιο τηλεορασης ειναι γειωμενο ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ 

 

Link to comment
Share on other sites

Thanks για το hint!

Δεν ξέρω πώς μπορώ να το δω αυτό.. φαντάζομαι πρέπει να δανειστώ κανένα βολτόμετρο ή κανένα κατσαβίδι; ή να αγοράσω ένα καλώδιο κεραίας τηλεόραση ζητώντας να είναι γειωμένο από τη μια πλευρά; Πάντως αν αυτό λέει κάτι, δοκίμασα να αντικαταστήσω το καλώδιο τηλεόρασης με μια κεραιούλα από ένα μικρό usb tv tuner που έχω και πάλι την ίδια συμπεριφορά είχε (χάνονταν το σήμα και επανερχόταν αν το ακουμπούσα ή το κουνούσα)... Το απόγευμα που θα πάω στο σπίτι θα δοκιμάσω να βάλω αυτά τα μαγνητάκια από φερρίτη που μου έδωσε ένας φίλος, μπας και μειωθεί ο "θόρυβος". Πάντως δεν αποκλείω πως ίσως φταίει η πρίζα της κεραίας, καθώς την έχω αλλάξει και έχω βάλει μια για να υποστηρίζει και aerial και δορυφορική κεραία...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σου εγραψα ειναι εντελως γενικο , εφοσον η κανονικη σου τηλεοραση δουλευει τοτε εισαι κομπλε απο αυτο το θεμα . 

 

Η αλλη δοκιμη που θα προτεινα , ειναι με μια μπαλαντεζα να συνδεσεις την τροφοδοσια της μονιτορ-τηλεορασης σε καποια απομακρισμενη πριζα (αλλου δωματιου) 

 

Αυτο με τα τις παρεμβολες των hdmi αμφιβαλω να ειναι διοτι το σημα τους ειναι ψηφιακο και αρκετα ασθενες . 

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Τελικά λύθηκε το θέμα με αντικατάσταση του καλωδίου της κεραίας τηλεόρασης με άλλο, καλύτερης ποιότητας (άσπρο) που μου έφτιαξε γνωστός ηλεκτρονικός στις εγκαταστάσεις δορυφορικών συστημάτων  στην περιοχή της Καλαμαριάς (δεν αναφέρω περισσότερα για να μη θεωρηθεί διαφήμιση). 

 

Για την ιστορία, σε περίπτωση που κάποιος έχει αντίστοιχο πρόβλημα, να πω πως αρχικά δοκίμασα να βάλω τα λεγόμενα φίλτρα καλωδίων με φερρίτη στα hdmi καλώδια. Μπορώ να πω πως βελτιώθηκε κάπως η κατάσταση, δηλαδή μειώθηκαν οι παρεμβολές και κάποια κανάλια έπαιζαν ενώ κάποια άλλα όχι. Τελικά πήγα μια βόλτα στον ηλεκτρονικό που μου είχε βάλει τη δορυφορική κεραία πριν χρόνια και το πρώτο πράγμα που με ρώτησε ήταν αν το καλώδιο της κεραίας είναι μαύρο. Μόλις του ειπα ναι, τότε ήταν 100% σίγουρος πως έφταιγε το καλώδιο της κεραίας και μου έδωσε ένα πιο χοντρό (shielded), άσπρο, (μάρκα televes). Όπως χαρακτηριστικά έιπε, το φαινόμενο αυτό με τις παρεμβολές λέγεται screening.

 

Τέλος καλό, όλα καλά λοιπόν, σήμα καμπάνα χωρίς ίχνος παρεμβολής, με συνολικό κόστος καλωδίου 4 μέτρων μαζί με τους ακροδέκτες, 4 ευρώ. Φωτογραφίες λίαν συντόμως στο "Δείξτε το γραφείο σας"! :-)

Έγινε επεξεργασία από Anthemius
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 5/4/2017 at 8:41 ΜΜ, το μέλος Anthemius έγραψε:

Σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Τελικά λύθηκε το θέμα με αντικατάσταση του καλωδίου της κεραίας τηλεόρασης με άλλο, καλύτερης ποιότητας (άσπρο) που μου έφτιαξε γνωστός ηλεκτρονικός στις εγκαταστάσεις δορυφορικών συστημάτων  στην περιοχή της Καλαμαριάς (δεν αναφέρω περισσότερα για να μη θεωρηθεί διαφήμιση). 

 

Για την ιστορία, σε περίπτωση που κάποιος έχει αντίστοιχο πρόβλημα, να πω πως αρχικά δοκίμασα να βάλω τα λεγόμενα φίλτρα καλωδίων με φερρίτη στα hdmi καλώδια. Μπορώ να πω πως βελτιώθηκε κάπως η κατάσταση, δηλαδή μειώθηκαν οι παρεμβολές και κάποια κανάλια έπαιζαν ενώ κάποια άλλα όχι. Τελικά πήγα μια βόλτα στον ηλεκτρονικό που μου είχε βάλει τη δορυφορική κεραία πριν χρόνια και το πρώτο πράγμα που με ρώτησε ήταν αν το καλώδιο της κεραίας είναι μαύρο. Μόλις του ειπα ναι, τότε ήταν 100% σίγουρος πως έφταιγε το καλώδιο της κεραίας και μου έδωσε ένα πιο χοντρό (shielded), άσπρο, (μάρκα televes). Όπως χαρακτηριστικά έιπε, το φαινόμενο αυτό με τις παρεμβολές λέγεται screening.

 

Τέλος καλό, όλα καλά λοιπόν, σήμα καμπάνα χωρίς ίχνος παρεμβολής, με συνολικό κόστος καλωδίου 4 μέτρων μαζί με τους ακροδέκτες, 4 ευρώ. Φωτογραφίες λίαν συντόμως στο "Δείξτε το γραφείο σας"! ?

 

Φιλε sos!Εχω ακριβως το ιδιο θεμα και οποιον και να ρωτησω εδω στο Ηρακλειο δεν εχει ιδεα!Πως λεγεται το καταστημα που πηρες το καλωδιο να παρω τον ανθρωπο ενα τηλεφωνο να δω τι καλωδιο κεραιας μπορει να μου προτεινει;εχει καταντησει απογοητευση το θεμα!Εχω δοκιμασει τα παντα

Έγινε επεξεργασία από Ultima
Link to comment
Share on other sites

 
Φιλε sos!Εχω ακριβως το ιδιο θεμα και οποιον και να ρωτησω εδω στο Ηρακλειο δεν εχει ιδεα!Πως λεγεται το καταστημα που πηρες το καλωδιο να παρω τον ανθρωπο ενα τηλεφωνο να δω τι καλωδιο κεραιας μπορει να μου προτεινει;εχει καταντησει απογοητευση το θεμα!Εχω δοκιμασει τα παντα


http://www.tolistores.gr



Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο θέμα έχω με την 32άρα Samsung που χρησιμοποιώ ως monitor εδώ και χρόνια. Μόλις συνδέσεις HDMI, αντίο τα κανάλια. Αλλά επειδή την ήθελα καθαρά για monitor και όχι για TV(και αν την χρησιμοποιήσω ποτέ ως TV, πιθανόν δεν θα την χρειάζομαι ως monitor, οπότε πάλι θα βολεύομαι), δεν κάθισα να ασχοληθώ ποτέ.

Πάντως στην περίπτωσή μου μάλλον δεν ήταν το καλώδιο κεραίας, εκτός και αν έφταιγε ότι πάντα την δοκίμαζα με εσωτερική κεραία.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Anthemius έγραψε:

Δεν ειναι τελικα απο Καλαμαρια;Ειναι Κατω Τουμπα;Να επικοινωνησω με αυτον;Συγγνωμη για την επιμονη μου με το συγκεκριμενο ατομο που σου ελυσε το θεμα,αλλα εχω ακουσει τοσα "το ακουω πρωτη φορα" και "δεν ξερω τι μπορει να φταιει", που δεν αντεχω να ακουσω παλι τα ιδια!

Έγινε επεξεργασία από Ultima
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τελικα απο Καλαμαρια;Ειναι Κατω Τουμπα;Να επικοινωνησω με αυτον;Συγγνωμη για την επιμονη μου με το συγκεκριμενο ατομο που σου ελυσε το θεμα,αλλα εχω ακουσει τοσα "το ακουω πρωτη φορα" και "δεν ξερω τι μπορει να φταιει", που δεν αντεχω να ακουσω παλι τα ιδια!
Ουπσ... Τώρα είδα πως η σελίδα έβγαλε άλλη διεύθυνση. Μάλλον έχει κι αλλού κατάστημα. Αυτό που πήγα εγώ είναι στην λεωφόρο εθνικής Αντιστάσεως 93 στην Καλαμαριά και ακόμα εκεί είναι νομίζω. Αν βάλεις "tolis Καλαμαριά" στο google θα στο βγάλει [emoji846]

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.