Jump to content



Αναλώσιμα εργαλείων (τρυπάνια, μύτες, γυαλόχαρτα, λάμες κλπ) και γενικά αναλώσιμα


Recommended Posts

Το θέμα για όλες τις απορίες και συμβουλές γύρω από τα αναλώσιμα που ζητάνε κατά καιρούς τα διάφορα εργαλεία μας.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω το "μεγάλο" σετ CYL-9 Multi Construction της Bosch. Αυτό που έχει και το 10αρι. Υπάρχει πουθενά να το παραγγείλουμε σε λογική τιμή;

 

Συμφέρει μήπως να αγοράσω ένα ένα τα τρυπάνια αντί κασετίνας;

Link to comment
Share on other sites

On 12/4/2017 at 5:28 ΜΜ, το μέλος koinos123 έγραψε:

Ψάχνω το "μεγάλο" σετ CYL-9 Multi Construction της Bosch. Αυτό που έχει και το 10αρι. Υπάρχει πουθενά να το παραγγείλουμε σε λογική τιμή;

 

Συμφέρει μήπως να αγοράσω ένα ένα τα τρυπάνια αντί κασετίνας;

Σαν μεμονωμένα

https://www.kentrovidas.gr/prodcat.php?cat=1278

Σαν σετ βρίσκω μέχρι το 8

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=6171

Προσωπικά έχω πάρει 6-8-10 μιας και τα υπόλοιπα νουμερα δε τα δουλευω και μου ειχε βγει καπου στα 8 ευρω αν θυμαμαι καλα το συνολακι

 

Link to comment
Share on other sites

Σετακια ξυλου...φτερου...σιδηρου...και πετρα....???αξιοπρεπη σετακια τι προτινεται? Των πολλαπλων καλυπτουν οντως και αντικαθιστουν αυτα???? Δεν τα εχω δουλεψει ποτε.....benman εχει δοκιμασει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Benman εγω και ειναι καλα. Ειμαι πολυ ευχαριστημεμη τα φέρνει το εργαλειαδικο στη γειτονιά μου.

 

Για τα σετακια που λες γιατι να μη πας σε μεμονωμενα νουμερα αναλογα τι χρειαζεσαι και σιγα σιγα να εμπλουτισεις τη συλλογη σου;

 

 

Τα cyl9 της bosch τα εχω δουλεψει μονο σε τοιχο και ειναι αριστα.

Link to comment
Share on other sites

Τον πολλαπλών δεν κάνουν για πέτρα και σιδηρούχα μέταλλα! Επίσης εκτός από τα bosch είναι πολύ καλά και τα irwin.

Φτερού εγώ έχω αυτά και τα προτείνω ανεπιφύλαχτα. Κάνουν πολύ καλή και καθαρή διάτρηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Γarrow-10x10.pngια τα φτερου εχω ακουσει οτι τα σελφ κατ με το σπειρωμα μπροστα κοβουν το ξυλο πολυ γρηορα και χαλανε στην εξοδο της τρυπας το ξυλο. βεβαια δεν τα εχω δοκιμασει ποτε ο ιδιος. Χρησιμοποιω τα απλα φτερου! Καρμεν εχεις εσυ αποψη για τα φτερου?

Link to comment
Share on other sites

Οτι τρυπάνι και να βάλεις αν δεν υποστηρίξεις την έξοδο του τρυπανιού θα σου κάνει τη ζημιά.

Υπάρχουν οι άλλοι τρόποι και ο σωστός ο τρόπος :p 

 

Οταν θες να τρυπήσεις μία σανίδα, είτε με μεγάλο τρυπάνι, είτε με φτερού είτε με ποτηροτρύπανο για να έχεις καλή πλευρά εξόδου και εισόδου τα βήματα έχουν ως εξής

 

Βάζεις στο κομμάτι χαρτοταινία στο σημείο που θα μπεις.

Κάτω από το κομμάτι που τρυπάς βάζεις ένα άλλο ξύλο. Καλό είναι να τα δέσεις με 2 σφιγκτήρες να κάνουν καλή επαφή μεταξύ τους.

Τρυπάς το κομμάτι μέχρι να περάσει το τρυπάνι σου και να πάει στο άλλο ξύλο

Βγάζεις το κομμάτι και είσαι έτοιμος

 

Άλλος τρόπος είναι ειδικά στα ποτήρια να τρυπήσεις μέχρι ένα σημείο, να γυρίσεις ανάποδα το κομμάτι και να συνεχίσεις. Αυτό δηλαδή που κάνω εδώ (προσπέρασε τα νεύρα μου με τον σπασμένο κινεζοσφιγκτήρα :p )

 

Φτερού έχω φθηνά μιας και τα δουλεύω σπάνια. Προτιμάω τα τρυπάνια μεντεσέδων.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες να πηγαινει το τρυπανι μεχρι ενα σημειο και μετα να γυρνας το ξυλο αναποδα, το εφαρμοζω και στα ποτηροτρυπανα και στα φτερου. καμια φορα ομως παλι ξεφταει το ξυλο στην εξοδο.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δε κάνεις καλά τότε. Είτε χρησιμοποιείς κοπτικά που δεν ειναι κοφτερά όσο πρέπει.

χαρτοταινία βάζεις;

 

Τι πας να τρυπήσεις; Πχ η μελαμίνη είναι πολύ ευαίσθητη και θέλει πολύ προσοχη.

Link to comment
Share on other sites

Χαρτοταινια δεν βαζω, γιατι τωρα το εμαθα απο εσενα. Ας πουμε σε αυτο με τα κολονατα ποτηρια και την τρυπα για το μπουκαλι κρασιου που ελεγα τις προαλλες, ανοιξα την τρυπα για το μπουκαλι με φτερου Φ32. Στην εξοδο που ξεφτισε, εβαλα αναγκαστικα ξυλοστοκο. Ειναι ξυλο ταβαλα ελατο.

Link to comment
Share on other sites

ωραια, θα κανω με το ξυλο απο κατω και θα βαλω και χαρτοταινια στο σημειο εισοδου!

επισης ποτγροτρυπανα εχω ενα σετ της γουλφκραφτ, αυτα που αφαιρεις ενα ενα και μενει αυτο που θες τελικα. Μηπως δεν ειναι καλα αυτα?

Link to comment
Share on other sites

και κατι ηθελα να ρωτησω για το δισκοπριονο, που μιλαγαμε τις προαλλες. Μου ειπες οτι για κοπη μελαμινης θελει περισσοετρα δοντια. Προφανως αλλο δισκο. Αν βαλω χαρτοταινια με τον ιδιο δισκο θα εχει καποιο αποτελεσμα?

Link to comment
Share on other sites

H μελαμίνη κατά το κόψιμό της είναι περίεργο υλικό. Εγώ βάζω ταινία. Ακόμα και δίσκοι με πολλά δόντια καμιά φορά τη χαλάνε.

 

Σε γωνιάστρες όρθιες έχω δει στον έμπορα που μου κόβει ξύλα και δουλεύει με δίσκους της CMT για να μην ξεφτίζει. Τα CMT Κοπτικά τα φέρνει ο Παπαδόπουλος στον Αγιο Δημήτριο.

Σε γωνιάστρες που είναι σε τραπέζι και κινείται φορείο έχουν δύο δίσκους. Ο ένας κόβει από κάτω (χαράζει ουσιαστικά) και κάνει την πρόκοψη και ο άλλος ο μεγάλος τελειώνει το κόψιμο. Αλλά εσυ και εγώ δεν έχουμε τέτοιες πολυτέλειες 

Προσωπικά έχω αυτόν εδω

https://www.amazon.co.uk/DeWalt-DT4351QZ-60-Tooth-Circular-Blade/dp/B0013LL88I

και τα πάει πολύ καλά

 

Εχω δοκιμάσει και αυτόν εδω που είναι εξαιρετικός επίσης

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=8170

 

Υπάρχουν και αυτοί εδώ που μάλλον θα είναι η επόμενη αγορά μου. Διαβάζω πολύ καλά σχόλια ε και όλοι οι Youtubers τέτοιους έχουν LOL

 

http://www.prometheus.gr/product/8329/eksartimata-analosima-prionisma-me-diskopriona-diamantodiskos-kopis-250mm-gia-panel-kai-paragoga-ksyloy-freud-lu2b-0700-

Ο απο κα΄τω είναι Multi Material οπως ο Bosch Πιο πάνω

http://www.prometheus.gr/product/8312/eksartimata-analosima-prionisma-me-diskopriona-diamantodiskos-kopis-160mm-ksyloy-mple-seira-freud-lp40m-

 

Και φυσικά ειδικοί δίσκοι για μελαμίνες όπως αυτοί της CMT Και βγάζει και η Bosch Και άλλοι φυσικά.

Αν μπεις στην φασαρία πάντως και διαβάσεις τι και πως θα μπεις στο τρυπάκι να πάρεις 10 δίσκους.

Πάρε έναν με αρκετά δόντια και δε θα έχεις θέματα

 

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις. Αυτο το gks 190 που σκεφτομαι να παρω εχει 190 διαμετρο δισκου και 30 οπης. Οποτε ο δισκος απο το λινκ του κεντρου βιδας που εστειλες με 250 λογικα δεν θα κανει. Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

οχι σου έστειλα αυτόν που έχω πάρει εγώ για το δικό μου

Ο πρώτος αριθμός είναι η διάμετρος του δίσκου. Ο δεύτερος είναι το bore δηλαδή η εσωτερική διάμετρος

Εσύ θες 190x30 οπότε κοιτάς εδω

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=7115

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.