Jump to content



Αγορά λαπτοπ


Recommended Posts

καλησπέρα

 

θέλω να αγοράσω ένα desktop replacement laptop

 

είμαι μεταξύ αυτών:

 

https://www.skroutz.gr/s/10533384/Acer-Aspire-Nitro-V-VN7-792G-760R-i7-6700HQ-8GB-256GB-GeForce-GTX-960M-FHD-Linux.html

 

https://www.skroutz.gr/s/11132326/MSI-GL72-6QD-i7-6700HQ-8GB-256GB-GeForce-GTX-950M-FHD-W10.html

 

το 1ο έχει ips panel το 2ο όχι, κάνει μεγάλη διαφορά αυτό;

 

επίσης διάβασα ότι για το upgrade της ram θα παιδευτώ με το 1ο, για το 2ο δεν γνωρίζω. όπως και για τις συγκεκριμένες μάρκες προσωπικά δεν έχω κάποια γνώμη (msi αγόραζα κάρτες γραφικών ένα φεγγάρι)

 

ουσιαστικά αυτό που με ενδιαφέρει είναι να είναι 17 ίντσες, να είναι γρήγορο από cpu & ram (games δεν με ενδιαφέρουν)

 

οποιαδήποτε γνώμη δεκτή

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μακριά από acer. Δεν θες να μπλέξεις με την αντιπρωσοπία τους, ούτε με το σέρβις τους.

Η ips οθόνη έχει πιο ζωντανά χρώματα και μεγαλύτερες γωνίες θέασης, αλλά και πιθανότητα bleeding μεταξύ άλλων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάμε για laptop επιδόσεων σε αυτά τα χρήματα πρέπει να δεις κάτι σε σε msi ή asus. Είναι οι πιο safe επιλογές νομίζω.  Εγώ συμπαθώ και τα acer αλλά είμαι πολύ επιφυλακτικός σε αυτήν την κατηγορία τιμής. Καλύτερα να πας σε νέα μοντέλα πάντως με κάρτες 1050 ή 1060 εάν σου το επιτρέπουν τα οικονομικά σου και εφόσον σκέπτεσαι για msi να δεις την σειρά GE

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Εντάξει το μαμήσατε και ψόφησε με την ACER. Μακριά ο ένας 6 μήνες ο άλλος.

Είναι μία εταιρεία που έχει πουλήσει εκατομμύρια φορητούς. Στατιστικά και μόνο λογικό να έχει και βλάβες.

Δυστυχώς η ελληνική αντιπροσωπεία ήταν για χρόνια κάτω των προσδοκιών και έτσι βγήκε η φήμη

Link to comment
Share on other sites

Τα acer είναι πολύ τίμια μηχανήματα και ας λέει ο καθένας οτι θέλει. Σε σχέση με lenovo είναι πολύ ανώτερα. Πολλές Ελληνικές αντιπροσωπίες δεν είναι καλές 

Link to comment
Share on other sites

On 15/5/2017 at 11:02 PM, kuza said:

παιδια με δουλεύετε το ειχα το acer 5742g για 6 ολοκληρα χρονια φουλ χρηση και χαλασε απο απροσεξια δικια μου μια χαρα ειναι...

Έχουμε 2 ακριβώς ίδια και έχουν αλλάξει 3 χέρια στην οικογένεια, πλέον παίζουν παιχνίδια τα ανήψια και ακόμα τα πάνε εκπληκτικά! Ούτε dell ούτε vaio δεν πίστευα ότι θα πέρναγαν όσα πέρασαν αυτά τα λαπτοπ!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2017-5-16 at 4:53 AM, schumifer said:

Εντάξει το μαμήσατε και ψόφησε με την ACER. Μακριά ο ένας 6 μήνες ο άλλος.

Είναι μία εταιρεία που έχει πουλήσει εκατομμύρια φορητούς. Στατιστικά και μόνο λογικό να έχει και βλάβες.

Δυστυχώς η ελληνική αντιπροσωπεία ήταν για χρόνια κάτω των προσδοκιών και έτσι βγήκε η φήμη

Έχεις ανοίξει κανένα να δεις τι γίνεται μέσα? 

Έχουν ελεεινή ποιότητα κατασκευής. 

 

http://www.tomsguide.com/forum/56747-35-acer-laptops

 

Επίσης τολμούσαν να βγάζουν και άλλου τύπου συσκευές, π.χ. palmtop. 

Έχω palmtop εταιρίας EMTEC (=ανύπαρκτη εταιρία) που το είχε προσφορά το καρφούρ 200 ευρώ προ αμνημονεύτων ετών και δουλεύει ακόμη.

Ο κολλητός πήρε την ίδια περίοδο palmtop acer, 250/300 ευρά (ήταν πιο γουστόζικο όντως για τότε), ίσα που έβγαλε την εγγύηση.

Ότι κι αν κάνουν το κάνουν χάλια, μόνο για την acer διαβάζω μαζικά από όλα τα site don't buy it, είτε εξωτερικού, είτε εσωτερικού.

Το χάλια support και ο χάλια ποιοτικός έλεγχος κάτι σημαίνουν, όπως αντίστοιχα έχει βγει το όνομα για τα turbo-x, και όλοι όσοι έχουν από ένα καμμένο σπίτι τους μετά δεν νομίζω να ξαναπάρουν. 

 

On 2017-5-15 at 11:02 PM, kuza said:

παιδια με δουλεύετε το ειχα το acer 5742g για 6 ολοκληρα χρονια φουλ χρηση και χαλασε απο απροσεξια δικια μου μια χαρα ειναι...

 

Το 1693WLMi δεν έβγαλε ούτε 12 μηνο. 

Έγινε επεξεργασία από sotiris
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.