Jump to content



Συνδεση παλιου στερεοφωνικου με tv (?)


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια! 

Εχω αυτο το στερεοφωνικο 

$_86.JPG

Muzykalnyy-centr-AIWA-NSXS50_590x446.jpg

 

και αναρρωτιεμαι αν μπορω να το συνδεσω με την τηλεοραση μου η οποια ειναι η samsung ue32j5500 και απο πισω ειναι ετσι

samsung_ue48j5500_04_l.jpg

 

Εχω ενα καλωδιο απο ενα DVD Player επιτραπεζιο, που εχει 3 μπανανες (κοκκινο ασπρο και κιτρινο - audio L,R/Video) , και απο τις 2 πλευρες αλλα δε φαινεται να δουλευει. Το συνδεσα , το'βαλα σε καθε πιθανη εξοδο και δε βλεπω να κανει κατι (ειναι και λιγο ξεχαρβαλωμενο το καλωδιο, αλλα συνδεοντας το DVD PLayer δουλευε μεχρι προτινος).. Καποιος τροπος αλλος υπαρχει; 

Να σημειωσω οτι στις ρυθμισεις του ηχου στην τιβι δινει επιλογες για ηχο μεσω bluetooth και μεσω οπτικης/εξοδος ηχου (ετσι τα λεει). Αρα υποθετω οτι αυτο με περιοριζει, μιας και το στερεοφωνικο ειναι αρκετα παλιο! 

 

Spoiler

Αν οχι (που λογικα δε γινεται ) ,υπαρχει καποιος οικονομικος ενισχυτης για τα ηχεια του παραπανω στερεοφωνικου που να μπορει να συνδεθει και με TV ; Αν υπαρχει και με bluetooth (ή wifi) για να συνδεσω και το pc μαζι με την τιβι , ακομη καλυτερα!! Απλα δε ξερω καν σε τι τιμες μπορει να κυμαινονται! 

ΕΔΩ ειναι το manual του στερεοφωνικου, νομιζω λεει και τα χαρακτηριστικα των ηχειων.

 

Link to comment
Share on other sites

Απο τις αναλογικες υποδοχες πανω στο στερεοφωνικο ειναι καποια "in"?

Η μονη εξοδος απο την tv συ ειναι η οπτικη. Oι rca ειναι εισοδοι! Οποτε ενα παμφθηνο dac θα κανει δουλεια. Θα του βαζεις ηχο απο την οπτικη και θα στον βγαζει σε rca για να παει στο στερεοφωνικο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς βγάλε μια κοντινή στις υποδοχές του στερεοφωνικού.

 

Case one

Αν είναι οπτική είσοδος μια από τις 2 ψηλά που φαίνονται τότε είσαι κομπλέ.

 

Case two

Αν είναι RCA είσοδος αυτή που είναι αριστερά από τα κίτρινα καλώδια στο κάτω μέρος, υπάρχουν σε ebay converters που παίρνουν optical από την μία και βγάζουν RCA από την άλλη.

Έχω εγώ ένα από την οπτική της τηλέόρασής μου στο mutli channel input των DTT 3500 μου.

 

 

OPTIN CXOUT.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εβγαλα μια φωτο απο το στερεο αυτουσιο. 

stereo1.thumb.jpg.35c0c637a5663b6f71ebd66897306553.jpg

 

@giorgos2187 ποιο DAC πιστευεις θα κανει; Δε βλεπω να εχει κανενα LINE IN (OUT εχει)

@Efialtis το επανω επανω λεει optical σε παρενθεση οπως βλεπεις. To κατω λεει για super woofer (κατι που δε διαθετω)

Εδω μια λιγο καλυτερη φωτο του:

stereo2.thumb.jpg.c1ec12be00f320009f361e971b74d95c.jpg

 

Μπορω να συνδεσω αυτη πανω με της τιβι; 

Εαν ναι με τι καλωδιο;;; Δεν εχω ξανασυνδεσει με οπτικαλ, και δε ξερω τι παιζει!

YΓ: Αυτο που δειχνεις το καλωδιο τι ειναι ακριβως; Εσυ μπορει να λες , αλλα εγκω ντεν σκαμπαζει :hehe: 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορείς να συνδέσεις την οπτική της TV σου εκεί ...αυτή η οπτική είναι έξοδος και όχι είσοδος

Επίσης τα 2 τελευταία RCA από εκείνη την τριάδα είναι έξοδοι επίσης.

Τα 2 μεσαία με την ένδειξη MD δεν έχω ιδέα τί είναι.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Efialtis έγραψε:

Δυστυχώς δεν μπορείς να συνδέσεις την οπτική της TV σου εκεί ...αυτή η οπτική είναι έξοδος και όχι είσοδος

Επίσης τα 2 τελευταία RCA από εκείνη την τριάδα είναι έξοδοι επίσης.

Τα 2 μεσαία με την ένδειξη MD δεν έχω ιδέα τί είναι.

MD = Mini Disc. Κατι αρχαιολογιες :hehe: 

Αρα μονο αν παρω καποιον ενισχυτη με οπτικη ΕΙΣΟΔΟ ή Bluetooth θα μπορεσω. Σωστα; Υπαρχει καποιος που να μπορω να βρω, εστω και μεταχειρισμενος; Δεν εχω ιδεα οπως καταλαβατε! 

Link to comment
Share on other sites

Ιδανικά κάποιον ενισχυτή με τουλάχιστον 2 Optical IN για να μπορείς να συνδέσεις και το PC ας πούμε ταυτόχρονα με την TV.

Δεν μπορώ να κάνω προτάσεις γιατί δεν ασχολούμαι...not an audiophile.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Efialtis έγραψε:

Ιδανικά κάποιον ενισχυτή με τουλάχιστον 2 Optical IN για να μπορείς να συνδέσεις και το PC ας πούμε ταυτόχρονα με την TV.

Δεν μπορώ να κάνω προτάσεις γιατί δεν ασχολούμαι...not an audiophile.

Το pc ειναι αρκετα μακρυα δυστυχως οποτε κατι με bluetooth το σωζει το να συνδεθει με το pc

Link to comment
Share on other sites

aiwa..?? :bleh:

στο video/aux τα rca (που είναι έτοιμα να κοπούν) τι έχεις συνδέσει, εκεί (λογικά) μπορείς να συνδέσεις αλλά πάρε/βρες άλλο καλώδιο!

Διπλό rca σε μονό καρφί http://www.e-shop.gr/valueline-vlap22200b050-jack-stereo-audio-adapter-cable-35-mm-male-2x-rca-male-05m-black-p-PER.755489

βρες το αντίστοιχο στα μέτρα που θέλεις.

Αν χρειάζεσαι τα rca που έχεις για άλλη συσκευή, μπορείς να βάλεις το παρακάτω switch και να επιλέγεις την πηγή που θέλεις

http://www.ipshop.gr/products-category-id-701.html

 

περίμενε να σου πουν κι άλλοι :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο καλωδιο που δειχνεις το εχω. Με αυτο συνεδεα το πισι με το στερεοφωνικο. 

 

Στo video-aux εχω συνδεσει αυτο που περιγραφω στην αρχη του ποστ! :) 

Αυτα που στελνεις στο τελος τι ειναι; :p 

Link to comment
Share on other sites

για να μπορείς να έχεις κι άλλη συσκευή συνδεδεμένη πάνω στην aux. Συνδέεις το dvd, τo pc, και τρίτη συσκευή αν θέλεις.

Με τον διακόπτη που έχει πάνω επιλέγεις από ποια συσκευή θέλεις να ακούς.

 

edit

για τι 2πλο σε καρφί άκυρο,

2πλό σε 2πλό θέλεις

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχω ηδη , ενα 3πλο σε 3πλο (με το οποιο συνδεεται το DVD Player ),δε δουλευει. Διπλο σε διπλο RCA , παλι θαρρω δε θα δουλεψει. ΑΦου αυτα που συνδεω , υποτιθεται οτι ειναι για ηχο. Σε κανενα RCA out δε δουλευουν. Μαλλον για το λογο που αναφερουν τα παιδια παραπανω (ειναι εισοδοι ή εξοδοι αμφοτερα και δε γινεται δουλεια, φανταζομαι)

Εσυ λες κατι τετοιο, σωστα; 

Νομιζω πως μονη λυση πλεον ειναι ενας συγχρονος ενισχυτης που να του κουμπωσω τα υπαρχοντα ηχεια! Αυτο ειναι απο το 1999. Τα 'χει φαει τα ψωμια του, αν και ακομη δινει γκαζια!!! 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ιδιο rca το δοκιμασα στο DVD Player , και δουλευει! Δεν ειναι ακριβο ενα διπλο RCA που ειναι μονο για ηχο (το 3πλο ειναι για ηχο + βιντεο ). Τι να πω !

Οποιος ξερει να προτεινει καναν ενισχυτη χωρις πολλα μπιμπιλικια (2 ηχεια να βαλω θελω και να εχει bluetooth , πολλα ζηταω λογικα ομως :p) ας προτεινει! 

Ευχαριστω ολους :) 

Ο Γιωργος νομιζω το'χει με αυτα!

Link to comment
Share on other sites

1)ποια τηλεόραση έχεις?

2)τι ακριβώς θέλεις να κάνεις,?

3)από ποια και πόσες πηγές προσπαθείς να παράγεις ήχο?

για βοήθησε λίγο

 

α) για ενισχυτή κοιτάς σε αγγελίες αν δεν θες να δώσεις αρκετά

β) πας σε κάτι οικονομικό διάβασα και θετικά και αρνητικά για το παρακάτω 

http://www.skroutz.gr/s/9231427/Koda-AV-1300-V-2.html

γ)ή πας σε hifi ενισχυτή ή σε av ώστε μελλοντικά να έχεις υποδομή για 2.1 ή 5.1 σύστημα, υπολόγιζε από 200€+

 

*για τα "μπλε δόντια" που θες idontknow να σου προτείνω :whistling:

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

1)ποια τηλεόραση έχεις?

 

 

πριν 6 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

με την τηλεοραση μου η οποια ειναι η samsung ue32j5500

Στην εικονα στο πρωτο ποστ εχω το πισω μερος της τιβι. Στα 2 κατω RCA συνδεω το καλωδιο που εχω (αυτο το ξεχαρβαλωμενο :p ) 

πριν 51 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

2)τι ακριβώς θέλεις να κάνεις,?

 

Να συνδεσω το στερεοφωνικο και να εχω ηχο στις ταινιες που μεταφερω απο το πισι μου στην τιβι , στα ηχεια του στερεο. Τις ταινιες τις μεταφερω με το "smart view" της Samsung μεσω ασυρματου δικτυου. Ειναι μακρυα η τιβι για να στειλω με HDMI οπως εκανα στο προηγουμενο σπιτι.

 

Επισης οταν παιζει η τιβι, να ακουγεται ηχος απο τα ηχεια του στερεοφωνικου as well.

πριν 51 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

3)από ποια και πόσες πηγές προσπαθείς να παράγεις ήχο?

 

Ηχος θελω να παραγεται στο στερεοφωνικο μου, απο την τιβι μου πρωτα. 

Στη συνεχεια, οταν περναω την ταινια, απο το pc στην tv. Που ουσιαστικα ειναι το ιδιο πραγμα. (αν θα παραγεται ο ηχος απο την τιβι στο στερεοφωνικο, θα γινεται το ιδιο και οταν στελνω την ταινια, αφου οταν την στελνω, ο ηχος ακουγεται απο την τιβι)

 

πριν 51 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

α) για ενισχυτή κοιτάς σε αγγελίες αν δεν θες να δώσεις αρκετά

β) πας σε κάτι οικονομικό διάβασα και θετικά και αρνητικά για το παρακάτω 

Koda AV-1300 V.2 - Skroutz.gr

Αυτον τον ειδα που λες. Δε καταλαβα ομως πως θα βοηθησει να κανω αυτο που θελω! Τις ιδιες υποδοχες/εξοδους βλεπω εχει πανω-κατω. Εκτος και αν κατι απο αυτα που βλεπω κανει τη διαφορά.

Με μπλε δοντια κλπ μαλλον πρεπει να ειναι hifi οπως λες.

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Λίγο η μέρα, λίγο αυτά που φάγαμε/ήπιαμε δεν πειράζει που έχεις επαναλάβει κάποια πράγματα :p.

Πίσω από την tv απ'όσο είδα στο manual κι αν μπορώ να διακρίνω απ'την φώτο υπάρχει υποδοχή για ακουστικά,

δοκίμασε το μονό καρφί που σου είχα γράψει σε ποια απ'τις rca του στερεοφωνικού θα δουλέψει.

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρόμοιο στερεοφωνικό με αντίστοιχες υποδοχες. Αν και πλέον έχω συνδεδεμένο μόνο το PC στην είσοδο video/aux (η μια άκρη είναι καρφί στη έξοδο του pc και η άλλη άκρη είναι διπλό RCA), με τον ίδιο τρόπο (από την έξοδο ακουστικών της τηλεόρασης σε διπλό RCA) είχα συνδέσει τηλεόραση στην είσοδο MD του στερεοφωνικού και δούλευε κανονικότατα. 

Ουτε ενισχυτές, ούτε τίποτα! Το ρόλο του ενισχυτή τον έχει το στερεοφωνικό, με απίστευτα καλό ήχο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

Λίγο η μέρα, λίγο αυτά που φάγαμε/ήπιαμε δεν πειράζει που έχεις επαναλάβει κάποια πράγματα :p.

Πίσω από την tv απ'όσο είδα στο manual κι αν μπορώ να διακρίνω απ'την φώτο υπάρχει υποδοχή για ακουστικά,

δοκίμασε το μονό καρφί που σου είχα γράψει σε ποια απ'τις rca του στερεοφωνικού θα δουλέψει.

 

 

 

πριν 7 ώρες, το μέλος Anthemius έγραψε:

Έχω παρόμοιο στερεοφωνικό με αντίστοιχες υποδοχες. Αν και πλέον έχω συνδεδεμένο μόνο το PC στην είσοδο video/aux (η μια άκρη είναι καρφί στη έξοδο του pc και η άλλη άκρη είναι διπλό RCA), με τον ίδιο τρόπο (από την έξοδο ακουστικών της τηλεόρασης σε διπλό RCA) είχα συνδέσει τηλεόραση στην είσοδο MD του στερεοφωνικού και δούλευε κανονικότατα. 

Ουτε ενισχυτές, ούτε τίποτα! Το ρόλο του ενισχυτή τον έχει το στερεοφωνικό, με απίστευτα καλό ήχο!

Σοβαρα ειμαι γκαβος. ΤΕΛΕΙΩΣ ΟΜΩΣ! Ειναι τοσο καλα "καλυμμενη" η εξοδος των ακουστικων, που δεν την ειδα και δε σκεφτηκα οτι με το καλωδιο 2πλο RCA ---> Καρφι, θα γινει η δουλεια! Και οντως εγινε :hehe: . Οταν ανοιγω την ενταση απλα βγαζει την ενδειξη "ακουστικά" :p 

Και ειναι καμπανειρος ο ηχος των ηχειων! :D Αθανατα τα ατιμα! !

Τωρα περιμενω ενα ιδιο επιπλακι με αυτο της tv να μπει διπλα-διπλα ,για να γινει η τσακαλιά και να μπουνε δεξια-αριστερα τα ηχεια :) (γιατι εχω κατω το στερεοφωνικο απο την δεξια πλευρα,μεχρι την παραλαβη).

Thanx ρε παιδια που με ξεστραβωσατε! 

@idonthave απο οτι φαινεται αλλος δε βλεπει τιποτα :p 

 

ΥΓ: Στο μεταξυ αν μπορουσα να συνδεσω το pc , θα ηταν πολυ καλη φαση (κυριως για μουσικη). Μπορω να αναπαραγω μουσικη στην τιβι παντως, αλλα δε νομιζω να το κανω. Ευχαριστω πολυ ξανα!

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος tommybertsen έγραψε:

 

Σοβαρα ειμαι γκαβος. ΤΕΛΕΙΩΣ ΟΜΩΣ! Ειναι τοσο καλα "καλυμμενη" η εξοδος των ακουστικων, που δεν την ειδα και δε σκεφτηκα οτι με το καλωδιο 2πλο RCA ---> Καρφι, θα γινει η δουλεια! Και οντως εγινε :hehe: . Οταν ανοιγω την ενταση απλα βγαζει την ενδειξη "ακουστικά" :p 

Και ειναι καμπανειρος ο ηχος των ηχειων! :D Αθανατα τα ατιμα! !

Τωρα περιμενω ενα ιδιο επιπλακι με αυτο της tv να μπει διπλα-διπλα ,για να γινει η τσακαλιά και να μπουνε δεξια-αριστερα τα ηχεια :) (γιατι εχω κατω το στερεοφωνικο απο την δεξια πλευρα,μεχρι την παραλαβη).

Thanx ρε παιδια που με ξεστραβωσατε! 

@idonthave απο οτι φαινεται αλλος δε βλεπει τιποτα :p 

 

ΥΓ: Στο μεταξυ αν μπορουσα να συνδεσω το pc , θα ηταν πολυ καλη φαση (κυριως για μουσικη). Μπορω να αναπαραγω μουσικη στην τιβι παντως, αλλα δε νομιζω να το κανω. Ευχαριστω πολυ ξανα!

 

όπως διάβαζα το ποστ ήμουν έτοιμος να γράψω για την έξοδο ακουστικών και το καρφί>2πλο RCA αλλά όλα κοπμλέ!

και εγώ έτσι έχω συνδέσει μια 55αρά samsung με ένα hifi Technics 5.1 :D 

@tommybertsen να σε ρωτήσω, από ένταση πως τα δουλεύεις; εγώ πρέπει να βάλω αρκετά ψηλά την ένταση από την TV γιατί το καταλαβαίνει σαν έξοδο ακουστικών και παίζω μετά από τον ήχο του hifi για να βρω μια καλή ισορροπία στην ένταση. εσένα σου δουλεύει και με χαμηλή ένταση από την tv?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.