Jump to content



27" ή 32" οθόνη σε 2560x1440 ανάλυση, [ αγορά ]


Recommended Posts

Έχει μπει Νοέμβρης  και από monitor τίποτα, πληροφορίες μέχρι στιγμής,

 

1) για τα samsung C27HG70QQ vs C32HG70QQ βλέπω πολλές αρνητικές αξιολογήσεις,

στα + είναι τα πιο πλούσια χρώματα (quantum dot) αλλά και η διαθεσιμότητα το πολύ 1βδομάδα, κόστος 750€ & 650€ αντίστοιχα, 

 

2) το aoc AG322QCX θα χρειαστεί 15-20 μέρες και είναι περίπου στα 600€, για το συγκεκριμένο βρίσκω θετικές αξιολογήσεις αλλά το service

το έχει η ALMAN (κακή εμπειρία στο μακρινό 2005 με acer monitor), αλλά είναι δίπλα μου κι αν χρειαστεί κάτι από service το στέλνουν δεν αναλαμβάνουν οι ίδιοι την επισκευή (αυτό μου είπαν στο τηλ.) 

 

3) μετά έχουμε το LG 32GK850G gsync, αλλά άγνωστη η κυκλοφορία του

 

4 στις επιλογές μπήκαν το Acer Predator Z321QUbmiphzx gsync και

 

5) τέλος το ASUS ROG Strix XG32VQ freesync, το οποίο δεν βλέπω κάποια διαφορά σε βσύγκριση με το aoc 

και λογικάπληρώνω παραπάνω το σηματάκι rog και τα ledakia, καποιες διαφορές στις συνδέσεις (hdmi, usb κτλ. δεν με απασχολούν),

οπότε ανάμεσα σ'αυτά τα 2 προς το aoc κλίνω.

 

Επειδή έχουν γίνει λίγο σαλάτα πάμε μια σούμα με την αφαιρετική, 

Aπό τα samsung,το asus και το aoc επικρατεί το aoc.

Το lg βγαίνει μιας και δεν ξέρω πότε θα κυκλοφορήσει.

Μετά από χρόνια σκέφτομαι και το acer μιας και μου έχει "γυαλίσει".

Οπότε είμαι ανάμεσα στο AOC (με ερωτηματικό το samsung :p) και το Acer.

 

Όσον αφορά το μέγεθος σε βιντεάκι που είδα 27 vs 32 μου φάνηκε κομπλέ :whistling:

Spoiler

 

 

 

Για το acer (απ'ότι είδα χρησιμοποιεί πιο καινούριο τύπο panel amva3) δεν ξέρω αν αξίζει να περιμένω

όσον αφορά την διαθεσιμότητα του ή να πάρω το aoc.

Για πείτε την γνώμη σας μήπως είμαι κάπου λάθος και ως προς τα samsung και γενικά για τα παραπάνω.

 

Spoiler

 

 

 

συγκριτικό/διαφορές όλων μαζί  https://geizhals.eu/?cmp=1682785&cmp=1620985&cmp=1722456&cmp=1609741

monitors.thumb.jpg.3ba5479e1d2dd0aae6ac688ec677f5e6.jpg

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 8/11/2017 at 8:55 ΜΜ, το μέλος idonthave έγραψε:

5) τέλος το ASUS ROG Strix XG32VQ freesync, το οποίο δεν βλέπω κάποια διαφορά σε σύγκριση με το aoc 

και λογικά πληρώνω παραπάνω το σηματάκι rog και τα ledakia, καποιες διαφορές στις συνδέσεις (hdmi, usb κτλ. δεν με απασχολούν),

οπότε ανάμεσα σ'αυτά τα 2 προς το aoc κλίνω.

 

"Έπεσε" παραγγελία για την  ASUS ROG Strix XG32VQ κι από τον καινούριο χρόνο (σε περίπου 20μέρες) θα έχω την μικρούλα στο γραφείο.

Θα γίνουν και μερικές αλλαγές στο γραφείο για να τοποθετηθεί.

 

Ένα review βρήκα ASUS ROG Strix XG32V Curved 32" Freesync Monitor Review 

 

Αν εντοπίσω κάτι αρνητικό μέχρι να έρθει θα δω τις εναλλακτικές μου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

 

"Έπεσε" παραγγελία για την  ASUS ROG Strix XG32VQ κι από τον καινούριο χρόνο (σε περίπου 20μέρες) θα έχω την μικρούλα στο γραφείο.

Θα γίνουν και μερικές αλλαγές στο γραφείο για να τοποθετηθεί.

 

Ένα review βρήκα ASUS ROG Strix XG32V Curved 32" Freesync Monitor Review 

 

Αν εντοπίσω κάτι αρνητικό μέχρι να έρθει θα δω τις εναλλακτικές μου.

Θα έχει ενδιαφέρον να μας πεις πόσο καλά λειτουργεί ο συνδυασμός nvidia+freesync. Αλήθεια, γιατί δεν πήγες σε gsync monitor, ενώ έχεις 1080 (ή έχεις την ti;);

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Θα έχει ενδιαφέρον να μας πεις πόσο καλά λειτουργεί ο συνδυασμός nvidia+freesync. Αλήθεια, γιατί δεν πήγες σε gsync monitor, ενώ έχεις 1080 (ή έχεις την ti;);

 

Σε 20 μέρες πολλά μπορούν να αλλάξουν :p, τώρα όσον αφορά gsync freesync δεν θα παντρέψω monitor με την την gpu,

αργότερα μπορεί να έχω amd κάρτα γραφικών....

Την λογική nvidia-gsync και amd-freesync δεν την έχω, ας δίνουν τις τεχνολογίες τους free οι κατασκευαστές gpu.

Καλύπτει μεγάλο μέρος στα κουτάκια που θέλω να έχω η οθόνη γι αυτό και η επιλογή της, θα παίζει χωρίς να είναι ενεργοποιημένο το freesync.

Ναι την 1080 έχω.

 

Αν αλλάξει η διαθεσιμότητα στο παρακάτω  Acer Predator Z321QUbmiphzx (αρχές Μαρτίου πάει) ή βγει κάτι καλύτερο θα πάρω κάτι άλλο.

Ελπίζω να μην την πατήσω στο μέγεθος μιας και την απόσταση την έχω , μέχρι να έρθει βλέπουμε.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά

 

Παράθεση

Η απόσταση που κάθομαι είναι από 80cm το ελάχιστο,

προορίζεται για γενική χρήση και gaming, το glossy θέλω να το αποφύγω, panel IPS ή VA,

futures ευπρόσδεκτα (freesync κλπ), 60hz ή 100+ θα δούμε, ξεκούραστο και να μην βγάζω τα μάτια μου και όσο γίνεται με χαμηλό input lag.

Μέχρι τα 700€ το πολύ σκέφτομαι να διαθέσω.

 

Στο σύστημα αυτή την στιγμή είναι με gtx1080 & i7 8700k

*Ultra wide δεν με ενδιαφέρουν.

 

@XMorsX μιας και σε "τσάκωσα" :p σε άλλο θέμα κάποια καινούρια πληροφορία που έχει πέσει στην αντίληψη σου?

 

32" monitor ήμουνα ανάμεσα στα παρακάτω και αντίστοιχα τι έχω βρει και τα "συν/πλην" για το κάθε μοντέλο

Spoiler

 

On 8/11/2017 at 8:55 ΜΜ, το μέλος idonthave έγραψε:

1) για τα samsung C27HG70QQ vs C32HG70QQ βλέπω πολλές αρνητικές αξιολογήσεις,

στα + είναι τα πιο πλούσια χρώματα (quantum dot) αλλά και η διαθεσιμότητα το πολύ 1βδομάδα, κόστος 750€ & 650€ αντίστοιχα, 

 

2) το aoc AG322QCX θα χρειαστεί 15-20 μέρες και είναι περίπου στα 600€, για το συγκεκριμένο βρίσκω θετικές αξιολογήσεις αλλά το service

το έχει η ALMAN (κακή εμπειρία στο μακρινό 2005 με acer monitor), αλλά είναι δίπλα μου κι αν χρειαστεί κάτι από service το στέλνουν δεν αναλαμβάνουν οι ίδιοι την επισκευή (αυτό μου είπαν στο τηλ.) 

 

3) μετά έχουμε το LG 32GK850G gsync, αλλά άγνωστη η κυκλοφορία του

 

4 στις επιλογές μπήκαν το Acer Predator Z321QUbmiphzx gsync και

 

5) τέλος το ASUS ROG Strix XG32VQ freesync, το οποίο δεν βλέπω κάποια διαφορά σε βσύγκριση με το aoc 

και λογικάπληρώνω παραπάνω το σηματάκι rog και τα ledakia, καποιες διαφορές στις συνδέσεις (hdmi, usb κτλ. δεν με απασχολούν),

οπότε ανάμεσα σ'αυτά τα 2 προς το aoc κλίνω.

 

 συγκριτικό/διαφορές όλων μαζί  https://geizhals.eu/?cmp=1682785&cmp=1620985&cmp=1722456&cmp=1609741

monitors.thumb.jpg.3ba5479e1d2dd0aae6ac688ec677f5e6.jpg

 

 

 

Έχω παραγγείλει την ASUS ROG Strix XG32VQ μιας και είναι πιο πρόσφατο monitor και το βρήκα φθηνότερο από το AOC, αγορά από Ελλάδα.

Θα έρθει από το νέο έτος, οπότε αλλαγές ακυρώσεις κτλ. μπορούν να γίνουν.

Η δικιά σου γνώμη αλλά και όποιος μπορεί να βοηθήσει.

 

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

Καλημέρα και χρόνια πολλά

 

 

@XMorsX μιας και σε "τσάκωσα" :p σε άλλο θέμα κάποια καινούρια πληροφορία που έχει πέσει στην αντίληψη σου?

 

32" monitor ήμουνα ανάμεσα στα παρακάτω και αντίστοιχα τι έχω βρει και τα "συν/πλην" για το κάθε μοντέλο

  Hide contents

 

 

 

 

Έχω παραγγείλει την ASUS ROG Strix XG32VQ μιας και είναι πιο πρόσφατο monitor και το βρήκα φθηνότερο από το AOC, αγορά από Ελλάδα.

Θα έρθει από το νέο έτος, οπότε αλλαγές ακυρώσεις κτλ. μπορούν να γίνουν.

Η δικιά σου γνώμη αλλά και όποιος μπορεί να βοηθήσει.

 

Ευχαριστώ

 

Xρόνια πολλα.

 

Δεν είμαι σίγουρος τι να σου προτείνω. Αν θελεις G-Sync η επιλογή είναι μονόδρομος, αν και δε βρηκα review της. Η AOC φαινεται να εχει χαμηλο gamma (1,9-2,0) σε ενα review, σε ενα αλλο έχει αρκετα καλο gamma, και δεν μπορω να βρω τις επιδόσεις τις οσον αφορα τους χρόνους απόκρισης. Υποψιν τα reviews που βρήκα δεν ειναι υψηλης ποιοτητας σαν του tftcentral και prad.

 

https://www.techspot.com/review/1533-aoc-agon-ag322qcx/page2.html

https://www.kitguru.net/peripherals/james-morris/aoc-agon-ag322qcx-144hz-freesync-31-5in-curved-gaming-monitor-review/

 

Η Asus επίσης έχει χαμηλό gamma (2,0).

 

http://www.prad.de/new/monitore/test/2016/test-asus-pg348q-teil5.html

 

H samsung εχει καλα color presets, αλλα χρησιμοποιει PWM dimming και εχει κακους χρόνους απόκρισης (απο εκει οι αρνητικες κριτικες, dark color smearing), τους οποιους προσπαθει να ξεπερασει με back-light strobbing.

 

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/samsung_c32hg70.htm#conclusion

 

Aν επρεπε να διαλέξω, μαλλον θα πηγαινα σε αυτην με το G-Sync (υπερτιμημενη αλλα δεν εχω δει ακομη οθονη με G-Sync που να πασχει σημαντικα καπου, αν εξαιρεσεις τα θεματα qc) ή την AOC, ελπιζοντας οτι υπαρχει ρυθμιση για καλο gamma και δεν εχουν αστοχησει στα transition times των σκουρων χρωματων. Στην τελική θα προτιμουσα μια 144Hz AHVA με G-Sync / Freesync, με καλα color presets, χρονους αποκρισης και υψηλοτερα Hz.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Xρόνια πολλα.

 

Δεν είμαι σίγουρος τι να σου προτείνω. Αν θελεις G-Sync η επιλογή είναι μονόδρομος, αν και δε βρηκα review της. Η AOC φαινεται να εχει χαμηλο gamma (1,9-2,0) σε ενα review, σε ενα αλλο έχει αρκετα καλο gamma, και δεν μπορω να βρω τις επιδόσεις τις οσον αφορα τους χρόνους απόκρισης. Υποψιν τα reviews που βρήκα δεν ειναι υψηλης ποιοτητας σαν του tftcentral και prad

Το gsync έχει-δεν έχει δεν θα το πληρώσω έξτρα, αν το έχει στα χρήματα που θα δώσω ευπρόσδεκτο.

Τι οθόνες κρατάμε και τις κάρτες τις αλλάζουμε συχνότερα :p

 

πριν 22 ώρες, το μέλος XMorsX έγραψε:

Η Asus επίσης έχει χαμηλό gamma (2,0).

 

http://www.prad.de/new/monitore/test/2016/test-asus-pg348q-teil5.html

Aν επρεπε να διαλέξω, μαλλον θα πηγαινα σε αυτην με το G-Sync (υπερτιμημενη αλλα δεν εχω δει ακομη οθονη με G-Sync που να πασχει σημαντικα καπου, αν εξαιρεσεις τα θεματα qc) ή την AOC, ελπιζοντας οτι υπαρχει ρυθμιση για καλο gamma και δεν εχουν αστοχησει στα transition times των σκουρων χρωματων. Στην τελική θα προτιμουσα μια 144Hz AHVA με G-Sync / Freesync, με καλα color presets, χρονους αποκρισης και υψηλοτερα Hz.

 

Μπορεί να σε μπέρδεψα δεν μιλάω για το monitor Asus PG348Q (εκτός κι αν το ανέφερες ως εναλλακτική),

αλλά στο παρακάτω asus rog XG32VQ αναφέρομαι, όπου το μόνο review που βρήκα XG32V Monitor Review και 2-3 βιντεάκια ακομα.

 

Σε 27" αν πάω (μικρή πιθανότητα μόνο και μόνο επειδή από 600-750€ παίζουν τα 32") θα είναι της aoc AG271QG,

αλλιώς στην χειρότερη με βλέπω με 2K στα 60hz ή πιο επικρατέστερο στα ~400€  σε fullhd 144hz aoc AG272FCX και καθάρισα <_<

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

Το gsync έχει-δεν έχει δεν θα το πληρώσω έξτρα, αν το έχει στα χρήματα που θα δώσω ευπρόσδεκτο.

Τι οθόνες κρατάμε και τις κάρτες τις αλλάζουμε συχνότερα :p

 

 

Μπορεί να σε μπέρδεψα δεν μιλάω για το monitor Asus PG348Q (εκτός κι αν το ανέφερες ως εναλλακτική),

αλλά στο παρακάτω asus rog XG32VQ αναφέρομαι, όπου το μόνο review που βρήκα XG32V Monitor Review και 2-3 βιντεάκια ακομα.

 

Σε 27" αν πάω (μικρή πιθανότητα μόνο και μόνο επειδή από 600-750€ παίζουν τα 32") θα είναι της aoc AG271QG,

αλλιώς στην χειρότερη με βλέπω με 2K στα 60hz ή πιο επικρατέστερο στα ~400€  σε fullhd 144hz aoc AG272FCX και καθάρισα <_<

 

 

 

Μπερδεψα τα monitors, αλλα δε βρισκω reviews για την αλλη Asus. Θα την απεφευγα χωρις μια διαπιστωση οτι δεν πασχει απο τα θεματα που πασχουν οι ανταγωνιστικες της.

 

Η AG271QG ειναι πολυ καλη οθονη, την προτεινω εναντι των αλλων που συζηταμε. Η Viewsonic XG2703-GS ειναι λιγο καλύτερη στα σημεία (color presets, 60Ηz overshoot ghosting και scaling), αλλα δεν αξιζει περισσοτερα απο 100 ευρω παραπανω. 

 

https://www.skroutz.gr/s/10264137/Viewsonic-XG2703-GS.html?keyphrase=XG2703-GS

 

Δε βρίσκω review της AG272FCX, αλλα η παρομοια XG27VQ της Asus είναι μέτρια, με προβληματικό color gamut και αργους χρόνους απόκρισης. Θα απέφευγα αγορα αντίστoιχης οθονης χωρίς καλο review. Πολύ καλές στην κατηγορία όμως πρέπει να ειναι οι 27" 144Ηz VA της Samsung, C27FG70 και C27FG73, εφόσον δεν υπάρχει ανακολουθια με τα reviews των 24".  Έχουν άριστα color presets και δεν έχουν πρόβλημα αργών χρόνων απόκρισης, το οποίο όπως καταλαβαίνεις ειναι σπανιο στην κατηγορία τους.

 

https://www.skroutz.gr/s/10862913/Samsung-C27FG70.html

 

https://www.skroutz.gr/s/12340474/Samsung-C27FG73.html

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν υπάρχουν reviews (πλην ενος) για την asus, ακύρωσα την παραγγελία απ'το να παίξω τζοκερ μέχρι να βγουν περισσότερα, 

 

On 27/12/2017 at 5:46 ΜΜ, το μέλος XMorsX έγραψε:

H samsung εχει καλα color presets, αλλα χρησιμοποιει PWM dimming και εχει κακους χρόνους απόκρισης (απο εκει οι αρνητικες κριτικες, dark color smearing), τους οποιους προσπαθει να ξεπερασει με back-light strobbing.

Στο site τους έχουν ότι είναι flicker free η LC32HG70, οκ τι να πω.

 

Το ένα είναι έτσι το άλλο αλλιώς κλπ κλπ,

στο τέλος θα κάτσω με το ίδιο monitor :hehe:

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

Μιας και δεν υπάρχουν reviews (πλην ενος) για την asus, ακύρωσα την παραγγελία απ'το να παίξω τζοκερ μέχρι να βγουν περισσότερα, 

 

Στο site τους έχουν ότι είναι flicker free, οκ τι να πω.

 

Το ένα είναι έτσι το άλλο αλλιώς κλπ κλπ,

στο τέλος θα κάτσω με το ίδιο monitor :hehe:

 

 

Πραγματι. Και εγω αρχικα νομιζα οτι το flickering θα αφορα τη χρηση back-light strobbing, αλλα το tftcentral ειναι ξεκαθαρο σχετικα με τη χρηση PWM χαμηλης μαλιστα συχνοτητας για τη διαχειριση της φωτεινοτητας.

 

Αν εξαιρεσεις τα θεματα QC, οι 144Ηz AHVA ειναι καλες ολοκληρωμενες προτασεις. Στις φθηνοτερες επιλογες, οι 1080p 144Hz VA της Samsung ειναι επισης πολυ καλες, χωρις τα συνηθισμενα προβληματα αργων χρονων αποκρισης των VA.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 29/12/2017 at 1:29 ΠΜ, το μέλος XMorsX έγραψε:

Μπερδεψα τα monitors, αλλα δε βρισκω reviews για την αλλη Asus.

Σήμερα που κοίταξα έχει βγει και review για την ASUS XG32VQ,

στα specs γράφει για → WLED (White Light Emitting Diode) αυτό είναι στα συν/πλην ?

Κάποια άλλη παρατήρηση?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

Σήμερα που κοίταξα έχει βγει και review για την ASUS XG32VQ,

στα specs γράφει για → WLED (White Light Emitting Diode) αυτό είναι στα συν/πλην ?

Κάποια άλλη παρατήρηση?

 

Η AOC είναι καλύτερη. 

 

https://pcmonitors.info/reviews/aoc-ag322qcx/

 

Οι ips είναι ακόμη καλύτερες οθόνες όμως (εφόσον δεν τις χρησιμοποιείς με τρόπο που αναδεικνύει το λιγότερο βαθύ μαύρο). 

 

Και η 24" Samsung είναι καλύτερη οθόνη. 

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος XMorsX έγραψε:

Η AOC είναι καλύτερη. 

Αν μπορείς να μου πεις τον λόγω προτίμησης, τι πλεονέκτημα έχει σε σύγκριση με την asus (στα χρήματα παίζουν στα +-20€).

 

Στο asus είδα ότι έχεις δυνατότητα να κάνεις ρυθμίσεις στο gamma.

Αν και δεν γνωρίζω τόσο καλά τι είναι προτιμότερο, στο asus πλησιάζει το gamma στην επιθυμητή καμπύλη 2.2 στο 2,3, το AOC στο 2,1

Παράθεση

You can see that there is some variance from the desired 2.2 curve as it sags a bit in places, therefore averaging 2.3.

Given the intended uses for this monitor and the perceived gamma shifts that occur anyway, we don’t feel this is a major issue.

Παράθεση

The gamma bows a bit from the desired ‘2.2’ curve, averaging ‘2.1’. This actually helps alleviate some of the ‘black crush’ associated with VA panels,

                                 

          AOC AG322QCX                                                                                          ASUS XG32VQ

AG322QCX-gamma.png    XG32VQ-gamma.png

 

 

Παράθεση

Και η 24" Samsung είναι καλύτερη οθόνη. 

27" και (περισσότερο) 32" κοιτάω

 

Στο παιχνίδι (εξαρτάται και το κόστος) μπαίνει και η LG 32GK850G review από αρχές Φεβρουαρίου (λογικα) θα είναι διαθέσιμη (IPS,gsync).

Μέσα Φεβρουαρίου και μετά   Acer Predator Z321QUbmiphzx (VA,gsync).

 

Να δούμε που θα καταλήξω :whistling::D

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:
Spoiler

 

Αν μπορείς να μου πεις τον λόγω προτίμησης, τι πλεονέκτημα έχει σε σύγκριση με την asus (στα χρήματα παίζουν στα +-20€).

 

Στο asus είδα ότι έχεις δυνατότητα να κάνεις ρυθμίσεις στο gamma.

Αν και δεν γνωρίζω τόσο καλά τι είναι προτιμότερο, στο asus πλησιάζει το gamma στην επιθυμητή καμπύλη 2.2 στο 2,3, το AOC στο 2,1

                                 

          AOC AG322QCX                                                                                          ASUS XG32VQ

AG322QCX-gamma.png    XG32VQ-gamma.png

 

 

27" και (περισσότερο) 32" κοιτάω


 

Στο παιχνίδι (εξαρτάται και το κόστος) μπαίνει και η LG 32GK850G review από αρχές Φεβρουαρίου (λογικα) θα είναι διαθέσιμη (IPS >VA,gsync).

Μέσα Φεβρουαρίου και μετά   Acer Predator Z321QUbmiphzx (VA,gsync).

 

Να δούμε που θα καταλήξω :whistling::D

 

διόρθωση τώρα το πρόσεξα

Tο LG είναι VA panel, 200-300€ παραπάνω για το gsync "δεν θα πάρουμε" (δεν ξέρω πόσο θα έχει ακριβώς), βγαίνει απ'τις επιλογές μου.

Οπότε προς το παρόν είμαι ανάμεσα στο aoc και το asus.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

Αν μπορείς να μου πεις τον λόγω προτίμησης, τι πλεονέκτημα έχει σε σύγκριση με την asus (στα χρήματα παίζουν στα +-20€).

 

Στο asus είδα ότι έχεις δυνατότητα να κάνεις ρυθμίσεις στο gamma.

Αν και δεν γνωρίζω τόσο καλά τι είναι προτιμότερο, στο asus πλησιάζει το gamma στην επιθυμητή καμπύλη 2.2 στο 2,3, το AOC στο 2,1

                                 

          AOC AG322QCX                                                                                          ASUS XG32VQ

AG322QCX-gamma.png    XG32VQ-gamma.png

 

 

27" και (περισσότερο) 32" κοιτάω

 

Στο παιχνίδι (εξαρτάται και το κόστος) μπαίνει και η LG 32GK850G review από αρχές Φεβρουαρίου (λογικα) θα είναι διαθέσιμη (IPS,gsync).

Μέσα Φεβρουαρίου και μετά   Acer Predator Z321QUbmiphzx (VA,gsync).

 

Να δούμε που θα καταλήξω :whistling::D

 

Kαι οι δυο έχουν μέτριες αλλα αποδεκτές καμπύλες gamma, αλλά η Αsus εχει απαράδεκτα υψηλό white point. Το γεγονός ότι στο review καταφέρουν να το φτιάξουν, δεν εγγυάται σε καμία περίπτωση οτι θα τα καταφέρεις και εσύ. Αυτοί εχουν εργαλεία και εμπειρία που εσύ (και εμείς γενικότερα) δεν έχουμε.

 

Οπότε τελικά η ΑΟC έχει καλύτερα color presets, ειναι παρόμοια στους αλλους τομείς και είναι απο λίγο έως αρκετά φθηνότερη.

 

Προσωπικά δε θα επερνα καμία τους βεβαια. Με ίδια χρήματα βρίσκεις μικροτερες μεν, αλλα οθόνες με καλυτερα color presets, χωρις interlace pattern artifacts και καλύτερους χρόνους απόκρισης που σημαίνει λιγότερο trailing και overshoot ghosting. Την 24" Samsung την ανέφερα ώς σημείο αναφοράς για τις 27" 1080p 144Hz VA της. Και βέβαια είναι και οι 27" 144Hz AHVA που ειναι πολύ ανώτερες, αν δεν έρθουν με προβληματικό panel.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος XMorsX έγραψε:

Την 24" Samsung την ανέφερα ώς σημείο αναφοράς για τις 27" 1080p 144Hz VA της.

Αν κατάλαβα σ'αυτήν εδώ Samsung C27FG73 ? αναφέρεσαι που είχες βάλει και παραπάνω

 

πριν 2 ώρες, το μέλος XMorsX έγραψε:

και οι 27" 144Hz AHVA που ειναι πολύ ανώτερες, αν δεν έρθουν με προβληματικό panel.

εδώ αναφέρεσαι στις mg279q, AG271QG κτλ..... σ'αυτές δεν έχω την διάθεση να τα σκάσω επειδή υπάρχει μεγάλη πιθανότητα για επιστροφές/αλλαγές.

 

Στο 32'' Samsung 32CHG70 δεν πάω μιας και χρησιμοποιεί PWM dimming......

 

Οπότε άντε γεια :hehe:

 

Πες προσπερνάω τις 32"  και πάω σε 27" , το 27CHG70 χρησιμοποιεί κι αυτό PWM dimming όπως το 32"?

Με βάση το παρακάτω https://www.rtings.com/monitor/reviews/samsung/chg70-curved-gaming-monitor δείχνει πως όχι(αν κατάλαβα καλά).

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, idonthave said:

Πες προσπερνάω τις 32"  και πάω σε 27" , το 27CHG70 χρησιμοποιεί κι αυτό PWM dimming όπως το 32"?

Με βάση το παρακάτω https://www.rtings.com/monitor/reviews/samsung/chg70-curved-gaming-monitor δείχνει πως όχι(αν κατάλαβα καλά).

 

 

Δηλώνεται σαν flicker free, άρα dc dimming.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Dem έγραψε:

Δηλώνεται σαν flicker free, άρα dc dimming.

Και για το αντίστοιχο 32" γράφει ότι είναι flicker free αλλά στo review από tft central που έβαλε ο XMorsX δείχνει ότι είναι pwm dimming

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/samsung_c32hg70.htm#conclusion

Spoiler

Backlight Dimming and Flicker

We tested the screen to establish the methods used to control backlight dimming. Our in depth article talks in more details about a previously very common method used for this which is called Pulse Width Modulation (PWM). This in itself gives cause for concern to some users who have experienced eye strain, headaches and other symptoms as a result of the flickering backlight caused by this technology. We use a photosensor + oscilloscope system to measure backlight dimming control with a high level of accuracy and ease. These tests allow us to establish

 

1) Whether PWM is being used to control the backlight
2) The frequency and other characteristics at which this operates, if it is used
3) Whether a flicker may be introduced or potentially noticeable at certain settings

 

If PWM is used for backlight dimming, the higher the frequency, the less likely you are to see artefacts and flicker. The duty cycle (the time for which the backlight is on) is also important and the shorter the duty cycle, the more potential there is that you may see flicker. The other factor which can influence flicker is the amplitude of the PWM, measuring the difference in brightness output between the 'on' and 'off' states. Please remember that not every user would notice a flicker from a backlight using PWM, but it is something to be wary of. It is also a hard thing to quantify as it is very subjective when talking about whether a user may or may not experience the side effects.

 

At 100% brightness there is a basically constant voltage applied to the backlight as you might expect. Oddly, despite the screen being advertised as flicker-free we were disappointed to see typical PWM behaviour as you adjusted the brightness setting below 100%. By the time you reach down to 70% brightness there is a full off/on modulation of the backlight. This operated at a fairly low 340Hz frequency (regardless of your active refresh rate). The duty cycle (on time) is reduced as you lower the brightness setting down until you get to 20% brightness setting, and then at the lower end of the range the modulation is also then reduced. That is, the 'on' voltage is reduced to bring about a further reduction in perceived luminance. This use of PWM could potentially cause issues with flicker and eye strain to those sensitive to it.

Pulse Width Modulation Used

Yes

Cycling Frequency

340Hz

Possible Flicker at

 

100% Brightness

No

50% Brightness

Yes

0% Brightness

Yes

 

 

Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο και στο 27άρι. Πάντως με μια αναζήτηση που έκανα στα γρήγορα πρέπει να ισχύει το ίδιο και γι'αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Τις βγάζεις εκτός τις Samsung. Είχα μείνει με την εντύπωση "flicker free" όχι PWM. Αν της φαίνεται λογικό της Samsung να λέει τις οθόνες της flicker free στο 100% μόνο είναι για τα ανάθεμα. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.