Jump to content



Αναβάθμιση με γνώμονα την αξιοπιστία...


Makis Hourdakis

Recommended Posts

Ο πατήρ θέλει να κάνει αναβάθμιση μιας και το παρόν σύστημα (P4 Williamete 1.4, QDI PlatiniX 4, 256MB Rambus) του έχει βγάλει το λάδι. Επειδή ξέρω οτι όπως είναι φυσικό θέλει όλα να πηγαίνουν ρολόι και επειδή επίσης ξέρω οτι δεν πρόκειται να το αλλάξει για πολύ καιρό έχω κάποιες απορίες:

1. Ποιά εταιρία θα προτιμούσατε για mobo; Προσωπικά έχω ακούσει οτι η Intel βγάζει ποιοτικά πράγματα ωστόσο είναι κάπως φτωχά σε πρόσθετα υποσυστήματα. Η ASUS δεν μου γέμισε το μάτι από μια P4P800-E Deluxe που έτυχε να δουλέψω ενώ έχω κάποια προτίμηση στην MSI λόγω καλλής εμπειρίας...

2. Αυτή τη στιγμή το σύστημα έχει πάνω 2 δίσκους και 2 5.25 drives, όλα IDE. Κατά πόσο θα έχω πρόβλημα με μια mobo με το 915; Θέλω να πώ, φτάνουν οι θύρες; Απ'ό,τι ξέρω τα 915/925 έχουν υποστήριξη απ'τη μάνα τους για ένα κανάλι IDE. Η MSI π.χ. βάζει στις υλοποιήσεις της πρόσθετο controler (πλην του RAID);

3. Από μνήμες OCZ, CORSAIR ή και κάτι φτηνότερο θα ήταν αρκετά αξιόπιστο; DDR ή αξίζει τα παραπάνω η DDR2 απ'τη στιγμή που το σύστημα πρέπει να κρατήσει λίγα χρονάκια;

4. Από ΝΒ, 915 ή αξίζει τα παραπάνω το 925;

Το σύστημα πιθανότατα θα στηθεί με βάση ένα P4 σε s775. Οι απαιτήσεις σε επιδόσεις είναι (προς το παρόν τουλάχιστον) πολύ μικρές. Βασικά surfing, M$ office, Autocad (δισδιάστατο περιβάλλον μόνο) και τέτοια... Δεν θα ήθελα να βάλω celeron πρώτον γιατί δεν τους θεωρώ τόσο αξιόπιστους και δεύτερον επειδή ίσως γίνει τπτ στο μέλλον και χρησιμοποιηθεί π.χ. ως mini server (λέμε τώρα) οπότε προτιμώ να έχει γερές βάσεις.

Επίσης τι παίζει με τους 64bitους P4; Υποστηρίζονται σωστά από τις mobos; Λειτουργικό; Έχει τώρα τα winXP Home και δε νομίζω να θέλει να τα αλλάξει...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Εγώ θα σου προτείνω Α64 754 (καναν 3άρη) με μητρική με Κ8Τ800 (οτιδήποτε από τις γνωστές ASUS, MSI, Epox, ABIT θα σε καλύψει)

Μια χαρά θα σου βγει, και φτηνούτσικο και απροβλημάτιστο (αρκεί να μην κλοκάρεις) και πολύ πιο σφαιράτο απ'οτιδήποτε άλλο για αυτή τη δουλειά.

Θα σε ευχαριστεί ο πατέρας σου, και για την γρήγορη απόκριση στα Windows αλλά και για την ησυχία μέσα στο κουτί ;)

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα φαντάζομαι διάλογο.

Πατέρας: Παιδί μου Μάκη θέλω να μου στήσεις ένα καλό PC ε εσύ που ξέρεις.

Μάκης: Ναι πατέρα ότι γουστάρεις.

Πατέρας: Να ξέρεις θέλω να είναι σφαιράτος ε, Pentium 4 όχι μλκίες.

Μάκης: Ρε Πατέρα να σου βάλω "κάτι" που λέγεται A64?

Πατέρας: Τι π@π@ριές μου λές; Τί είναι αυτό; Αυτό δεν το ξέρει ούτε η μάνα του. Βάλε εκεί αγόρι μου έναν P4 που πάνε σφαίρα.

Το ίδιο συμβαίνει όταν πάς να πουλήσεις σε έναν άσχετο πελάτη "πλειοψηφία πελατών πλαισίου" έναν Α64.

Λοιπόν στο θέμα μας.

Mε τα IDE θα έχεις πρόβλημα μιας και έχουν μόνο 1 Master και 1 Slave. Εγώ θα πρότεινα socket 775 με το 865 Chipset (Αbit AS8). Τους καινούργιους EMT64 τους παίρνει κανονικά, απλά θα έχεις AGP και DDR1. Θα έχεις όμως 2Master 2Slave IDE και 2 Sata. Είναι και αρκετά φθηνή Mobo.

Για CPU οπωσδήποτε P4 6XX EMT64.

Πάρτου του ανθρώπου και μια Zalman 7700 Cu και ρυθμιστές για τα Fan του κουτιού μη κουφαθεί ο άνθρωπος και θα είναι κυριλλέ.

Απο μνήμες όποια και απο τις δύο να πάρεις είναι εξαιρετικά αξιόπιστες.

Αν πάρεις AMD πάντως και ακούσεις "Ρε Μάκη γιατί όταν μετατρέπω αυτό το αρχείο 150 σελίδων σε PDF και πάω να κάνω κάτι άλλο σέρνεται το μηχάνημα;" μη σου φανεί περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Οτι παρεις τωρα απο Ιντελ να ξερεις οτι τα δυπυρηνα δεν θα τα υποστηριζει.

το 865 ειναι καλυτερο οπως ειπε και ο chris απο τα 915,925 αλλα εχει ενα μειονεκτημα...δεν εχει pci-express..

φυσικα υπαρχει παντα το 925-ΧΕ και η fatal1ty αλλα ειναι γυρω στα 80 ευρω παραπανω..οι ddr2 δεν ειναι πολυ ακριβες τωρα πια,δεν εχουν μεγαλη διαφορα απο ddr

Link to comment
Share on other sites

"με γνωμονα την αξιοπιστια"

Γιατι υπαρχει hardware στις μερες μας που χαρακτηριζεται ως αναξιοπιστο? Μονο ο ανθρωπος που θα το στησει θα μπορουσε να χαρακτηριστει αναξιοπιστος, το εργαλειο γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 09:32]

Γιατι υπαρχει hardware στις μερες μας που χαρακτηριζεται ως αναξιοπιστο? Μονο ο ανθρωπος που θα το στησει θα μπορουσε να χαρακτηριστει αναξιοπιστος....

:laughing:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 10:32]

"με γνωμονα την αξιοπιστια"

Γιατι υπαρχει hardware στις μερες μας που χαρακτηριζεται ως αναξιοπιστο? Μονο ο ανθρωπος που θα το στησει θα μπορουσε να χαρακτηριστει αναξιοπιστος, το εργαλειο γιατι?

Υπαρχουν ενα σωρο παραδειγματα αναξιοπιστου hardware και μαλιστα "αναξιοπιστου-ΚΑΤΑ ΓΕΝΙΚΗ ΟΜΟΛΟΓΙΑ"

2 κλασσικα ειναι αυτο κι αυτο

edit : :p

edit 2 : ουτε κι αυτο θεωρειται αξιοπιστο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει ρε Γιωργο! Κανεις δεν τα ξερει ολα... Γιαυτο ειμαστε εδω για να βοηθαμε ο ενας τον αλλον... :coax:

Μακη, κι εγω θα προτεινα κατι σε Α64 μιας που δεν υπαρχει λογος να θεωρειται μη αξιοπιστο. Βεβαια ο,τι και να παρεις καλο πιστευω θα σου βγει για την δουλεια που το θελεις. Βεβαια ασχετως oc, εγω παλι δεν θεωρω οτι το να παρεις QDI θεωρειται αξιοπιστο εστω και στα default...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Προσθεού δεν προτιμώ P4 επειδή θεωρώ τους Athlon64 αναξιόπιστους... Ίσα ίσα! Απλώς επειδή θέλω να του φτιάξω ένα μηχάνημα που να σηκώνει όσο το δυνατόν πιο άνετα αναβάθμιση στο μέλλον και να κρατήσει σε βάθος χρόνου, πιστεύω οτι αναγκαστικά πάω σε Intel λόγω των τεχνολογιών που υποστηρίζουν τα mobos τους... Τώρα αυτό με τα διπύρηνα έτσουξε λίγο αλλά... Το είδα οτι παίζει και το 865 αλλά αν είναι να πάρω κάτι με το 865, πάω καλύτερα σε AMD πλατφόρμα... Από mobos τι λέτε για την MSI 925XE Neo Platinum-54G; http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?offset=20&title=&category=%CC%C7%D4%D1%C9%CA%C7%20%CA%C1%D1%D4%C1&category2=SOCKET%20775&developer=&sp1=&sp2=

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ Athlon64 θα σου προτείνω. Τι έχει δηλαδή η Intel που δεν το έχει (ίσως και καλύτερα) η AMD (καλά το hyperthreading ούτε θα το σχολιάσω)?

Το μόνο που ΙΣΩΣ δικαιολογούσε την επιλογή Intel να ήταν η συμβατότητα με DDR2 αλλά έτσι κι αλλιώς οι απλές DDR (ταχύτερες) δεν θα εξαφανιστούν απο την αγορά μέχρι και το 2006 (αφού τότε σχεδιάζει να υποστηρίξει DDR2 η AMD).

Athlon64 δαγκωτό λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Ρε έχω τους λόγους μου γμτ! Κάτι σε Intel μπορούν να μου πουν όσοι ΞΕΡΟΥΝ; Λοιπόν τα ερωτήματα που θέτονται μέχρι τώρα είναι τα εξής:

1. Οι EM64T P4 παίζουν με τα windows XP home;

2. Ποιά εταιρία να προτιμήσω σε Mobo; H MSI 925ΧΕ Platinum-54G είναι αξιόπιστη ή συμβαίνουν νούμερα;

3. Μνήμες DDR ή DDR2; Ο λόγος που ρωτάω είναι βασικά το αν θα συνεχίσει να αναπτήσεται η τεχνολογία αυτή και να πάρει τη θέση της DDR ή προβλέπεται να έχει την αποτυχία των Rambus και να μη βρίσκω σε 2 χρόνια μνήμη; Οι OCZ και οι Corsair αξίζουν τα παραπάνω σε σχέση με τις Kingstone απ'τη στιγμή που δεν κλοκάρω;

4. Βλέπω και σχεδόν όλες πλέον οι mobos έχουν πάνω πρόσθετο controler. Αυτός ο controler μπορεί να χρησιμοποιηθεί για κανονική σύνδεση IDE συσκευών; Δηλαδή όχι σε RAID...

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει το νουμερο ηταν για παρδειγμα ρε nobig. Τι θα κανεις ομως οταν μετατρεπεις σε pdf το file των 1500 σελιδων εεεε??? Σε ερωτω!!!!!

Μακη απο οτι φαινεται εχει κανει την επιλογη σου. Στον οριζοντα δεν υπαρχει κατι που να λεει οτι η ddr2 θα εχει την πορεια της rambus. υπαρχει η ddr (rambus-made κι αυτη) αλλα μαλλον η AMD θα κανει ενα pitstop στην DDR2 με το socketM2 καποια στιγμη του χρονου οποτε αυτο σου δινει καποια ενδειξη οτι θα αντεξει σαν τεχνολογια. Προσωπικα θα προτιμουσα Asus 925 ή DFI 925 με ddr2. Ειναι 2 εταιριες μαζι με την albatron που εχουν ψαξει λιγο παραπανω την αρχιτεκτονικη. Η asus/albatron σπασανε το oc κλειδωμα στα 915/925. Με αυτο το σκεπτικο πιστευω οτι εχουν καλυτερες πλατφορμες (πιο ψαγμενες, στρωμενες). Επισης αν πας σε 925 προτιμησε το 925ΧΕ αφου το μελλον ειναι η μοναδικη σου εγνοια απο αυτα που λες...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.