Jump to content



Αναβάθμιση με γνώμονα την αξιοπιστία...


Makis Hourdakis

Recommended Posts

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

... πιστεύω οτι αναγκαστικά πάω σε Intel λόγω των τεχνολογιών που υποστηρίζουν τα mobos τους...

Δε μας χαλάς λίγο το 500άρικο να καταλάβουμε κι εμείς που είμαστε πίσω σε επιδόσεις/τεχνολογίες;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004

Μάλιστα φαντάζομαι διάλογο.

Πατέρας:...

Χρηστάκο, πολύ τράβηξε η ιστορία. Προσπάθησε την επόμενη φορά που θα απαντήσεις σε κάτι, να αποφύγεις το trollάρισμα, για να απογύγεις και τα επακόλουθα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ηρεμήστε με τη μετατροπή σε PDF! Δεν πρόκειται ποτέ ο πατέρας μου να κάνει κάτι τέτοιο!!! :p

Αρχική απάντηση από Chosen

Δε μας χαλάς λίγο το 500άρικο να καταλάβουμε κι εμείς που είμαστε πίσω σε επιδόσεις/τεχνολογίες;

Π.χ. DDR2... ;) Δε λέω ρε παιδιά οτι είστε πίσω σε επιδόσεις! Δεν έχω κάτι με την AMD... Απλώς έχω μια κάποια προτίμηση στην intel. Πειράζει; Επίσης επειδή δεν είχα ποτέ AMD και ούτε είμαι αρκετά ενήμερος για το τι παίζει γενικώς με την αγορά στην AMD πλατφόρμα προτιμώ να ακολουθήσω το χαραγμάνο μονοπάτι αφού δεν θα το στήσω για εμένα το μηχάνημα...

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο που έχω μετατρέψει είναι 120 σελίδες εγχειρίδιο μηχανήματος και δεν έκανε πάνω απο 45 δεύτερα ο 2400+ χρ

Αποκλείεται αν έκανες 128bit Encoding

Τον μίνι διάλογο παραπάνω τον παρέθεσα για τον εξής απλό λόγο...αλλά όπως το φαντάστηκα δεν το καταλάβατε.

Πολύ απλά ο Μάκης θέλει να πάρει κάτι καλό σε Intel γιατί έτσι και παει στον πατέρα του μηχάνημα με "κάτι" που λέγεται AMD μάλλον θα τα ακούσει άσχετα που μπορεί να είναι και καλύτερο.

Ότι και να πάρεις τη δεδομένη στιγμή δεν υπάρχουν μεγάλες δυνατότητες αναβάθμισης.

Δηλαδή και 939 να βάλεις το πολύ να βάλεις τον 4000+ ή τον FX άν πάρεις 775(925XE) το πολύ να βάλεις τους καινούργιους με P4 1066 FSB. Dual Core το ξενάς με τα υπάρχον Chipsets.

Πάντως δε καταλαβαίνω γιατί δε σου αρέσει το 865, η μόνη διαφορά με τα άλλα είναι ότι δεν έχει PCIx και DDR2. Το PAT ενεργοποιήται μέσω της μητρικής οπότε είναι μια χαρά. Σηκώνει και τους καινούργιους P4....οπότε είσαι μια χαρά.

Αν πάρεις 925XE, 925 και 915 θα έχεις μόνο 1 IDE!

Δεν πιστεύω να σε πειράζει το AGP άλλωστε δε νομίζω ο πατέρας σου να θέλει να αγοράσει την 10800(λέμε τώρα) που θα βγεί σε 1 χρόνο

Link to comment
Share on other sites

Ρε θα με τρελάνετε; Τι νέες τεχνολογίες θα βρει σε μητρική Intel, που δεν θα βρει σε μητρική AMD;

Τεχνολογίες απαραίτητες ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ όμως, όχι για μένα και για σένα. Γιατί αλλιώς, Intel, χωρίς SATAII & SLI δεν λέει...

Ακούω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γμτ! Αυτή τη στιγμή είμαι αναγκασμένος να αλλάξω και τα τρία βασικά μέρη του συστήματος επειδή:

1. Ο επεξεργαστής δεν μπαίνει σε σύγχρονες Mobos

2. Οι μνήμες δεν μπαίνουν σε σύγχρονα mobos

3. Η mobo δεν παίρνει σύγχρονους επεξεργαστές και μνήμες.

Λοιπόν, δεν θέλω να ξαναβρεθώ σε αυτή τη θέση γι'αυτό ψάχνω όσο το δυνατόν τη μεγαλύτερη πιθανότητα να μπορώ να κάνω αναβάθμιση στο μέλλον... Δεν με ενδιαφέρουν διόλου οι επιδόσεις της DDR2 απλώς επειδή στο μέλλον το πιθανότερο είναι να βρίσκω μετά από ένα σημείο μόνο DDR2 μνήμες θέλω η mobo να προσφέρει υποστήριξη γι'αυτές!

Όσο για το παιδί που είπε οτι το λιγουρεύομαι... Ναι φίλε κάνεις λάθος... Έχω ησυχάσει με το παρόν σύστημά μου και δεν σχεδιάζω να το αλλάξω ή να κάνω κάποια αναβάθμιση για πολύ καιρό... Μόνο η κάρτα γραφικών θα αλλαχτεί κάποια στιγμή, δουλειά που έπρεπε να είχε γίνει από όταν πρωτοέστησα το σύστημα...

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να διαλεξεις:

1. παρνεις ιντελ με ddr2 και ισως να αλλαξεις 3 επεξεργαστες και 4 μητρικες μεχρι του χρονου

2. Παιρνεις AMD με ddr και μενεις με την ιδια αναβαθμισημη μητρικη και efficient επεξεργαστες και σου μενουν και 150 ευρω να τα παρεις ως χαρτζιλικι για το κοπο σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004

Ότι και να πάρεις τη δεδομένη στιγμή δεν υπάρχουν μεγάλες δυνατότητες αναβάθμισης.

Δηλαδή και 939 να βάλεις το πολύ να βάλεις τον 4000+ ή τον FX άν πάρεις 775(925XE) το πολύ να βάλεις τους καινούργιους με P4 1066 FSB. Dual Core το ξενάς με τα υπάρχον Chipsets.

δεν καταλαβα το ΠΟΛΥ μεχρι 4000+ επειδη εχεις εσυ ιντελ δεν εχουν ολοι. το 939 δεν σταματαει στον 4000+ αν δεν γινη ο δυπιρινος να μπαινει με update το bios τοτε βγες να τα πεις. που ασε ο 4200+ ειναι σιγουρος aka fx 55. και ο fx 57 παλι μονοπυρινος θα ειναι λογικα. καποιοι αλλοι βγαζουν για λιγους μηνες chip

Link to comment
Share on other sites

Ε, καλά. Τι θέλω και ρωτάω; Τέσπα. Λήγει εδώ το θέμα. Όποιος έχει την όρεξη να απαντήσει στα ερωτήματα που έθεσα με περιορισμό το οτι μιλάμε για Intel, ας το κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Ok συντεκνε, αμα δεν το ζαχαρωνεις για να παιξεις κι εσυ με το σουπερ-pc, τοτε πραγματικα δεν βλεπω τον λογο που το συζηταμε... Πολυ χλωμο το βλεπω να παρεις κατι που να μην ικανοποιησει τον νταντυ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Ε, καλά. Τι θέλω και ρωτάω; Τέσπα. Λήγει εδώ το θέμα. Όποιος έχει την όρεξη να απαντήσει στα ερωτήματα που έθεσα με περιορισμό το οτι μιλάμε για Intel, ας το κάνει...

δεν παει ετσι. αμα ειναι να μπαινω και εγω σε οτι θεμα υπαρχη και να λεω οτι γουσταρο, ειναι ωραιο?

Link to comment
Share on other sites

να βγω λίιιγο OT και να πω πως σαν αίσθηση μηχανήματος (υπό κάποια χρήση) προτιμώ τον p4 λόγω ΗΤ... ΟΧΙ όμως γιατί κερδίζω κάποια δευτερόλεπτα... εκεί διαφοροποιούμαι με τον chris, απλά μου τη δίνει πχ ο 939 στα 3g να μου κάνει έστω κ ελάχιστο λαγκ που ο π4 δεν θα έκανε... φυσικά και τον προτίμησα όμως από τη στιγμή που τρέχει πιο γρήγορα συγκεκριμένα πράγματα που με ενδιέφεραν από τον p4, αλλά δεν παύει να μου λείπει αυτή η αίσθηση...

και καταλήγω ξαναμπαίνοντας στο θέμα πως για τέτοιο pc θα προτιμούσα p4 λόγω ΗΤ... ξαναλέω όχι για εξοικονόμιση χρόνου αλλά καθαρά λόγω αίσθησης. άλλωστε ο κάθε πατέρας δεν θα δει διαφορά σε απόδοση αλλά θα γκρινιάξει αν κάποια στιγμή κάποιο παράθυρο του σέρνεται. και φυσικά δεν τον νοιάζει πόσο θα του δώσει σε super pi κ 3d o 939...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zyx

δεν παει ετσι. αμα ειναι να μπαινω και εγω σε οτι θεμα υπαρχη και να λεω οτι γουσταρο, ειναι ωραιο?

Sorry, είδες ποιός είναι ο δημιουργός του θέματος; Δεν έχω όρεξη να τσακωθώ με κανέναν αλλά λίγο ο ένας λίγο ο άλλος θα φάω ban στο τέλος! Και δε λέω ό,τι γουστάρω... Έθεσα κάποιες ερωτήσεις. Ως απαντήσεις πήρα επιχειρήματα για να πάω σε AMD και αναγκαστικά έπρεπε να απαντήσω με τους λόγους που ήθελα να παραμείνω σε Intel. Τώρα αν εσύ θεωρείς οτι έλεγα ό,τι γούσταρα...ΟΚ.

@Voudas: Πες τα ρε Βούδα γμτ! Αν και δεν πρόκειται να παραπονεθεί μιας και το παρόν μηχάνημα συμπεριφέρεται χειρότερα κι από τον PII που έχω σαν 2ο PC... Σέρνεται φοβερά και κάνει έναν εκνευριστικό θόρυβο που δεν έχω καταλήξει από που είναι... Τέσπα...

Link to comment
Share on other sites

εγραψα και το πρωί μια απάντηση αλλά έπεσα στο σφουγγάρισμα...

λοιπόν, οκ, εσύ πληρώνεις, εσύ παίρνεις ό,τι προτιμάς! σοβαρά πιστεύεις ότι σε τόσο σύγχρονο μηχάνημα θα δεις σοβαρή διαφορά?

προσωπικά σου προτείνω από intel 865.

χωρίς PAT.

ddr1

agp.

Τα προβλήματα αναβάθμισης δεν υπάρχουν. Αυτό το παίρνω pc τώρα για να το αναβαθμίσω σε 15 χρόνια είναι βλακεία. Σε 2-3 χρόνια θα είσαι εντελώς ασύμβατος ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ (που ξέρεις δηλαδή ότι ο νέος p15 με τα 4GHz fsb θα παίζει στο υπερσύγχρονο 925chipstet σου? κι η ddr3? θα παίζει κι αυτή?

Ένα pc άκι 865 πιστεύω θα ναι θρυλικά γρήγορο για desktop χρήση και σε τρομερή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.