Jump to content



Πρόβλημα WiFi σε Dell Inspiron 17R 5737


Recommended Posts

Καλησπερα.

Εχω ενα το laptop του τιτλου και εδω και καμποσο καιρο μου κανει νερα με το WiFi του. Συνδεομαι κανονικα, αλλα καθε τρεις και λιγο χανει το σημα του. Δε δειχνει να αποσυνδεεται τελειως, αλλα συμπεριφερεται σα να μην υπαρχει καθολου ιντερνετ. Επισης, αντιστοιχη συμπεριφορα παρουσιαζει και οταν παει να πιασει μεγαλες ταχυτητες το downloading, σαν να κανει throttling.

 

Εχω επανεγκαταστησει τους drivers, αλλα τιποτα.

 

Όταν δουλευω με μια φτηνη usb κεραιουλα που ειχα παρει απο το ebay ολα κυλανε ομαλα.

 

Οι υπολοιπες συσκευες του δικτυου δουλευουν κανονικα και απροβληματιστα.

 

Εχετε καμια ιδεα για το τι μπορει να φταίει, και τι να κανω?

 

Ευχαριστω!

Έγινε επεξεργασία από ronin13
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ronin13 said:

Καλησπερα.

Εχω ενα το laptop του τιτλου και εδω και καμποσο καιρο μου κανει νερα με το WiFi του. Συνδεομαι κανονικα, αλλα καθε τρεις και λιγο χανει το σημα του. Δε δειχνει να αποσυνδεεται τελειως, αλλα συμπεριφερεται σα να μην υπαρχει καθολου ιντερνετ. Επισης, αντιστοιχη συμπεριφορα παρουσιαζει και οταν παει να πιασει μεγαλες ταχυτητες το downloading, σαν να κανει throttling.

 

Εχω επανεγκαταστησει τους drivers, αλλα τιποτα.

 

Όταν δουλευω με μια φτηνη usb κεραιουλα που ειχα παρει απο το ebay ολα κυλανε ομαλα.

 

Οι υπολοιπες συσκευες του δικτυου δουλευουν κανονικα και απροβληματιστα.

 

Εχετε καμαι ιδεα για το τι μπορει να φταίει, και τι να κανω?

 

Ευχαριστω!

Δεν κοίταξα το συγκεκριμένο μοντέλο, αλλά συνήθως το WiFi είναι χωριστή καρτούλα, στην οποία συνδέονται οι κυματοδηγοί-ακροδέκτες των κεραιών που είναι στο σώμα του φορητού. Μπορεί κάλλιστα κάποιος από τους ακροδέκτες να μην είναι καλά κουμπωμένος.

Θεωρώντας ότι δεν είναι software πρόβλημα, όπως αναφέρεις:

Εγγύηση έχεις? Δες σε κανένα youtube εάν είναι προσβάσιμη η κάρτα χωρίς να επηρεάζεται η εγγύηση και τσέκαρε την κεραία.

Εάν δεν είναι προσβάσιμη, εφόσον έχεις εγγύηση, μίλα με την Dell.

 

Σε περίπτωση που δεν έχεις εγγύηση, δεν ξέρω εάν αξίζει να αντικαταστήσεις το ασύρματο ή την κεραία, εφόσον έχεις ήδη στικάκι.

Έγινε επεξεργασία από minast
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω εγγυηση, και η βλακεια ειναι οτι το θεμα ξεκινησε λιγο μετα τη ληξη της.

Το εχω σκεφτει κι εγω με το καλωδιακι, αλλα δε θα ηταν μια σταθερη κατασταση συνδεσης ή μη-συνδεσης σε αυτη την περιπτωση? Εξαλλου δεν εχει φαει καμια τουμπα ποτε για να πεις οτι θα εχει ξεκουμπωσει.. Θα το κοιταξω ομως. Καπου πρεπει να εχω και κατι αλλες καρτουλες απο πιο παλια laptop της οικογενειας που κανιβαλισα.. :p

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με αυτην την απάντηση στο support της Dell, πληρως συμβατες ειναι οι 1704 και 1705 καρτες.

 

Τα spares που εχω ειναι 

1. Intel PRO/Wireless 3945abg

2. Intel WiFi Link 5100 (model 512an_mmw).

 

Ειναι καποια συμβατή ή πιο κατάλληλη?

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα updates έχουν γίνει, σύμφωνα με το site της Dell..
Κάπου διάβασα ότι υπάρχει conflict ανάμεσα στο Wi-Fi από την καρτα και το Bluetooth, άλλα απενεργοποιωντας το ένα από τα δύο δεν είδα διαφορά.

Στάλθηκε από το MI 5s μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.