Jump to content



σύνδεση 2 ip camera και Dyndns


Recommended Posts

καλησπερα.

αγορασα 2 ip καμερες και συνδρομη στην υπηρεσια dyndns.

τωρα αυτο που θελω να κανω ειναι να ρυθμισω την εξωτερικη port να αλλαζει ανα IP. γιατι τωρα οπως ειναι ενω εχω φτιαξει 2 ξεχωριστα dyn hosts δειχνουν και τα 2 στην ιδια καμερα

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς με 1 Dyndns domain/host να βλέπεις και τις δύο κάμερες, τότε πρέπει στην 2η κάμερα να αλλάξεις τα ports που λειτουργεί. 

 

Θα κάνεις μετά στο router σου NAT την 1η κάμερα στα default ports και την 2η κάμερα στα νέα ports. 

 

Μετά, θα βλέπεις τις κάμερες σαν π.χ.: domain.ddns.net:10000 και domain.ddns.net:20000

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ρυθμίσεις τις κάμερες να απαντάνε σε διαφορετικά ports;

Αν γίνεται τότε λύνεις αυτόματα το πρόβλημά σου καθώς θα χτυπάς το ίδιο dyndns αλλά με διαφορετικό port για τις 2 κάμερες.

Link to comment
Share on other sites

οι καμερες εχουν σαν default port 80, ενω στην μια καμερα   ρυθμιζω διαφορετικη port πχ 81 , το προβλημα δεν λυνεται. ειναι σαν να μην την αλλαζει. οποτε πρεπει να κανω την διαδικασια απο το ρουτερ μου

 

Το ρουτερ μου ειναι το tp-link  w8970

 

και μεσα στο port forwarding (virtual server )   μου τα εχει ως εξεις: service port - ip address - internal port  - protocol  και ενα  common service port που εχει μια λιστα με προεπιλογες οπως DNS, FTP, GOPHER, HTTP , POP3 κλπ κλπ....

 

 

οποτε αν καταλαβα μεχρι τωρα σωστα , πχ αφου η καμερα εχει σαν defalt port 80 , θα ρυθμισω service port:81 , ip: 192.168.1.100 , internal port:80 και common service port  DNS?

Έγινε επεξεργασία από ababapanos
Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ βάζεις το 80, είναι από τα πιο common σε επιθέσεις, θα σου τις κάνουν Brute force σε χρόνο dt. Και πρόσεξε να βάλεις ισχυρά και διαφορετικά passwords και κουλά usernames, π.χ. όχι admin, βάλε ξέρω γω κάτι άκυρο, π.χ. administratoras.

 

Πέραν του security, δεν αρκεί να αλλάξεις μόνο στην κάμερα το port, πρέπει να κάνεις virtual server (nat) και το αντίστοιχο port να βλέπει τη νέα πόρτα. 

 

Στο router ψάξε κάτι σε custom port/custom server και μην μένεις στα standard ftp, http κλπ.

 

Π.χ.:

192.168.1.100 port 45678

192.168.1.101 port 34567

 

Αν δεν καταλαβαίνεις βάλε κανένα screenshot από το σημείο στο router σου να σου πούμε τι μπαίνει που. (τι λέω απογεματιάτικα:hehe: )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα, αφού ρυθμίσεις τις κάμερες στα port πχ 25500/25600, για την μία κάμερα θα είναι

default port 25500  ip: της κάμερας 1 internal port 25500   και για την άλλη

default port 25600  ip: της κάμερας 2  internal port 25600

και στις 2 περιπτώσεις TCP

Τέλος θα καλείς το myname.dyndns.org:25500 & 25600

 

To port 80 είναι που περνάει όλο το web traffic και καλό θα ήταν να μην το χρησιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

εχω κατα μπερεδευτει.... 

 

για δειτε λιγο αν μπορειτε τι βλεπω μεσα απο τις ρυθμισεις του ρουτερ μου και πειτε μου τι να κανω γιατι τα εχω παιξει λιγο με ολα αυτα.... :(

11.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή Select all > Delete :p

 

Μετά ρύθμισε τις κάμερες με ports που θέλεις. Π.χ. 8090 και 8091 (προτείνω ψηλά νούμερα πάνω από 20000 σε κάθε περίπτωση)

 

Κάμερα 1

Service Port  8090 

IP 192.168.1.100

Internal Port 8090

 

Κάμερα 2

Service Port  8091 

IP 192.168.1.110

Internal Port 8091

 

Στο τέλος πρέπει να έχεις μόνο αυτές τις δύο εγγραφές, εκτός αν έχεις κι άλλες παρόμοιες συσκευές. 

Link to comment
Share on other sites

τα ports 8090 και 8091 που μου εγραψες απο που προκύπτουν? οι καμερες  εχουν αυτες τις ρυθμισεις στα ports αν μπορω να σας διαφωτίσω λιγο..,. ...

 

 

22.jpg

Έγινε επεξεργασία από ababapanos
Link to comment
Share on other sites

Συνοπτικα...

Οι καμερες οτι συνδεονται στο router σου παιρνουν απο 1 ip η καθε μια... Εστω 192.168.1.100 και 192.168.1.101

 

  • Βαζεις στην μια καμερα port 8090
  • Βαζεις στην αλλη 8091
  • Βαζεις στο ρουτερ σου service και internal port 8090 και την ip της μιας καμερας
  • 2η εγγραφη στο ρουτερ service και internal port 8091 και την ip της 2ης
  • ενεργοποιεις το dyndns στο ρουτερ σου ΜΟΝΟ

 

Οταν δινεις στον browser σου το myname.dyndns.org:8090 θα σε συνδεει στην 1η καμερα...οταν δινεις  myname.dyndns.org:8091 θα σε συνδεει στην 2η.

 

2-3 ipcams που περασαν απο τα χερια μου εχουν 1 ρυθμιση για port..εσενα μαλλον ξεχωριστα για καθε ειδος συνδεσης (πχ να μπεις στο μενου,να δεις live feed , εγγραφη κτλ). Δεν ξερω αν μπορεις να δωσεις σε ολα την ιδια port και να μην παιδευτείς .

Έγινε επεξεργασία από platonas
Link to comment
Share on other sites

Μόνο το http port χρειάζεται να αλλάξεις στις περισσότερες περιπτώσεις. Για να μην μπερδεύεσαι λοιπόν, κάνε στην μία κάμερα το 8090, ή ότι άλλο θέλεις και αντίστοιχα φτιάξει το virtual server στο router. Μετά, κάνε το ανάλογο με την άλλη κάμερα, με άλλη πόρτα. 

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εκανα οτι μου ειπατε.

 

αλλαξα το http port στις καμερες σε 8090 και 8091 

και ρυθμισα  αντιστοιχα και το virtual server  στο ρουτερ μου για τις πορτες αυτες 

τελος ρύθμισα το dyndns account μου μονο μεσα απο το ρουτερ

 

 

Αλλα τζιφος, οταν παταω mydomain.dyndns.org:8090  και mydomain.dyndns.org:8091  εχω σφαλμα συνδεσης . 

αντιθετα οταν το πληκτρολογω σκετο  mydomain.dyndns.org ,  μου ανοιγει την σελιδα του ρουτερ μου....

 

Τι παιζει να εχω κανει λαθος?

Έγινε επεξεργασία από ababapanos
Link to comment
Share on other sites

Αν μπαίνεις από το ίδιο δίκτυο που είναι το router σου μάλλον φταίει αυτό. Δοκίμασε να συνδεθείς με 3G ή ζήτα από ένα φίλο να χτυπήσει τις διευθύνσεις αυτές. 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε θα άνοιγα την πόρτα http για κάμερα. Αν έχει https, που δεν το βλέπω στα screenshots, θα ήταν κάπως πιο ασφαλές. Αλλά έτσι όπως είναι καλύτερα να τις βλέπεις από ένα καταγραφικό μόνο που υποστηρίζει https.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.