Jump to content



Αναβάθμιση Gaming PC


Recommended Posts

Η αναβάθμιση θα γίνει σ ένα μήνα περίπου αλλά για να είμαι προετοιμασμένος στο που θα καταλήξω τότε, θα ήθελα από τώρα τις γνώμες σας. Βάση υπολογισμών με τωρινές τιμές θα δώσω μέχρι 1250 ευρώ και θα προτείνω 2 συστήματα ένα για Intel και έναν AMD Ryzen ώστε να καταλήξω μαζί σας στην τελική απόφαση.

 

  • Σύστημα Intel
  • Επεξεργαστής: i7-6800k 3,4GHZ LGA2011-3
  • Μητρική: GIGABYTE X99-UD4 RETAIL
  • Μνήμες : DOMINATOR PLATINUM 16GB (4X4GB) DDR4 2666MHZ QUAD CHANNEL KIT
  • Κάρτα γραφικών: Για 1η φορά AMD σε VEGA όποτε βγει στην αγορά
  • Ψήκτρα:  Κάποια της NOCTUA συμβατή με το Socket 2011-3

 

  • Σύστημα AMD Ryzen
  • Επεξεργαστής: AMD RYZEN 7 1700X 3.80GHZ 8-CORE BOX
  • Μητρική: GIGABYTE GA-AX370 GAMING 5 RETAIL
  • Μνήμες : DOMINATOR PLATINUM 16GB (2X8GB) DDR4 2666MHZ DUAL KIT
  • Κάρτα γραφικών: Για 1η φορά AMD σε VEGA όποτε βγει στην αγορά
  • Ψήκτρα:  Κάποια της NOCTUA συμβατή με το Socket AM4

 

Με το κουτί Cosmos S δεν θα έχω πρόβλημα χώρου όπως και με το τροφοδοτικό PC P&C Turbo-Cool 860W. Επίσης θα μείνω ακόμα με τους μηχανικούς δίσκους 2x500GB WD-AAKS Raid 0 για να κρατήσω το κόστος χαμηλά. Τώρα όσον αφορά το Gaming που αναφέρω στον τίτλο βασικά Flight Simulator, Rfactor 2, Assetto Corsa, ερασιτεχνικό Video Edit και λίγο After Effects. Το παλιό μου σύστημα είναι αυτό της υπογραφής μου. Θα μου ήταν μεγάλη η βοήθεια σας στο να καταλήξω από νωρίς σε κάποιο σύστημα.

Έγινε επεξεργασία από istrios
Link to comment
Share on other sites

Αν αποφασίσεις για την AMD πλατφόρμα, που προσωπικά προτείνω έναντι του 6800K, θα μπορούσες να πας σε 2χ8GB DDR4 3200 από το qvl της μητρικής.

Έχεις και τον ένα μήνα περιθώριο να δεις και το καινούργιο AGESA 1.0.0.6 τι βελτιώσεις συμβατότητας μνημών θα φέρει στην μητρική σου.

Τέλος προτείνω να χωρέσεις έναν Μ.2 NVMe δίσκο, για το λειτουργικό και τα προγράμματα , που λογικά έχεις το περιθώριο.

Μέχρι να βγει το VEGA που πιθανόν να αργήσει λίγο παραπάνω μαζεύεις την διαφορά που έδωσες για Μ.2

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

για το ryzen vs intel, δεν έχω άποψη :( 

 

αν όντως χρειάζεσαι τους πυρήνες και την πλατφόρμα x99 για το video editing πάω πάσο.. αν όμως είναι overkill, δες μήπως κάνεις τη δουλεία σου με i7-7700k και Z270 motherboard μήπως ρίξεις τα λεφτά που θα γλιτώσεις στην κάρτα γραφικών και πάς σε δυνατότερο μοντέλο που έχει και ιδιαίτερη σημασία στο gaming. με τα parts που έχεις τώρα στην intel πλατφόρμα, σου μένουν περίπου €320 ευρώ για κάρτα γραφικών άρα πας σε GTX 1060 6Gb.. με €100 πάνω πας σε 1070 και με €500 σύνολο πας σε 1080 (που μπορεί να σε βοηθήσει και στο μέλλον αν τυχόν θες να ανέβεις σε ανάλυση κλπ.

 

αλλά πέρα από οοοοοολά τα παραπάνω για μένα πρέπει να ξαναδείς το θέμα του SSD και του τροφοδοτικού. προσωπική μου γνώμη, αλλά για μένα αναβάθμιση ή νέο σύστημα στο 2017 χωρίς SSD/Μ.2 NVMe είναι μεγάλο φάουλ..

σχετικά με το τροφοδοτικό το έχεις πόσα, 7-8 χρόνια; κρίμα είναι να δώσεις τόσα λεφτά και να παραδώσει πνεύμα παίρνοντας και τπτ άλλο μαζί του.. ή έστω αν δε το αλλάξεις σε πρώτη φάση βάλτο στο πρόγραμμα για το άμεσο μέλλον!

καλές αγορές!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω και εγώ PC P&C τροφοδοτικό κοντά 10 χρόνια, να πω οτι ήταν η κορυφή με όλες τις προδιαγραφές προστασίας.

Δεν είναι του κιλού να πάρει όλο το PC μαζί του αν το υποστηρίζεις και με ένα UPS. Αν χαλάσει το αλλάζεις.

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο για την προτροπή σας να συμπεριλάβω και έναν SSD δίσκο. Είχα καιρό ν αναβαθμίσω και έμεινα πίσω όσον αφορά τα τελευταία στάνταρ. Οπότε θα πάρω κι έναν δίσκο αυτού του τύπου. Υπάρχει βλέπω μεγάλη διαφορά  στα GB, στην τιμή  και στην ταχύτητα από έναν M.2  όπως αυτόν ΕΔΩ από έναν  NVMe όπως αυτόν ΕΔΩ. Αν καταφύγω στον πρώτο που έχει σχετικά καλή τιμή για τα οικονομικά δεδομένα μου θα το εγκρίνετε; Συνήθως ακούω SSD για το λειτουργικό μόνο...αλλά έχει αξία μόνο και μόνο για το λειτουργικό να ξεκινάει γρηγορότερα και οι εφαρμογές να τρέχουν από έναν μηχανικό; Θεωρώ πως όχι γι αυτό επέλεξα έναν για όλα με 500GB. Αν έχετε συγκεκριμένες προτάσεις χαρά μου να τις δω γιατί όπως είπα τεχνολογικά έχω μείνει πίσω όσον αφορά την ενημέρωση σύμφωνα με τα τεχνολογικά νέα και υλοποιήσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να μην αλλαξεις ακομα , αστους να σφαχτουν λιγακι με το HEDT τους .... δεν νομιζω να θες να δωσεις 1200ε και τον επομενο μηνα να θεωρειται παλιος ο υπολογιστης ... ΧΔ

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, kpetros said:

Εγω λεω να μην αλλαξεις ακομα , αστους να σφαχτουν λιγακι με το HEDT τους .... δεν νομιζω να θες να δωσεις 1200ε και τον επομενο μηνα να θεωρειται παλιος ο υπολογιστης ... ΧΔ

Μπορώ να το καθυστερήσω μέχρι και Οκτώβριο. Έτσι κι αλλιώς ως εποχιακή δουλειά τώρα δεν ασχολούμαι σχεδόν καθόλου.

Έγινε επεξεργασία από istrios
Link to comment
Share on other sites

Aνάλογα με το πόσο προτεραιότητα είναι το flight simulator, τόσο περισσότερο πας σε intel και nvidia. SSD θα βάλεις οπωσδήποτε χωρίς περαιτέρω συζητήσεις/επεξηγήσεις κτλ. Δεν είναι απλά λάθος να μη βάλεις, είναι στα όρια του γελοίου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 5/30/2017 at 1:28 ΜΜ, το μέλος istrios έγραψε:

Η αναβάθμιση θα γίνει σ ένα μήνα περίπου αλλά για να είμαι προετοιμασμένος στο που θα καταλήξω τότε, θα ήθελα από τώρα τις γνώμες σας. Βάση υπολογισμών με τωρινές τιμές θα δώσω μέχρι 1250 ευρώ και θα προτείνω 2 συστήματα ένα για Intel και έναν AMD Ryzen ώστε να καταλήξω μαζί σας στην τελική απόφαση.

 

  • Σύστημα Intel
  • Επεξεργαστής: i7-6800k 3,4GHZ LGA2011-3                          INTEL  I9  7820 8core/16 Threads  3,6/4.3/4.5ghz  140WATT TDP
  • Μητρική: GIGABYTE X99-UD4 RETAIL                                        GIGABYTE X299 AORUS GAMING 3 
  • Μνήμες : DOMINATOR 16GB (4X4GB) DDR4 2666MHZ 
  • Κάρτα γραφικών: Για 1η φορά AMD σε VEGA όποτε βγει στην αγορά
  • Ψήκτρα:  Κάποια της NOCTUA συμβατή με το Socket 2011-3   S2066

 

  • Σύστημα AMD Ryzen
  • Επεξεργαστής: AMD RYZEN 7 1700X 3.80GHZ 8-CORE BOX    AMD THREADRIPPER 1920 12core/24 Threads 3.6/4.0/4.1Ghz 125WATT TDP
  • Μητρική: GIGABYTE GA-AX370 GAMING 5 RETAIL                       ASRock X399 Professional Gaming
  • Μνήμες : DOMINATOR 16GB (2X8GB) DDR4 2666MHZ                CORSAIR 16GB  4X4Ghz DDR4 3000Mhz
  • Κάρτα γραφικών: Για 1η φορά AMD σε VEGA όποτε βγει στην αγορά
  • Ψήκτρα:  Κάποια της NOCTUA συμβατή με το Socket AM4         TR4

 

Με το κουτί Cosmos S δεν θα έχω πρόβλημα χώρου όπως και με το τροφοδοτικό PC P&C Turbo-Cool 860W. Επίσης θα μείνω ακόμα με τους μηχανικούς δίσκους 2x500GB WD-AAKS Raid 0 για να κρατήσω το κόστος χαμηλά. Τώρα όσον αφορά το Gaming που αναφέρω στον τίτλο βασικά Flight Simulator, Rfactor 2, Assetto Corsa, ερασιτεχνικό Video Edit και λίγο After Effects. Το παλιό μου σύστημα είναι αυτό της υπογραφής μου. Θα μου ήταν μεγάλη η βοήθεια σας στο να καταλήξω από νωρίς σε κάποιο σύστημα.

 

Από τα παραπάνω θα έχεις να διαλέξεις μετά τα μέσα Ιουλίου.

εως τότε η μοναδική επιλογή είναι ο R7 1700X και σαν δύναμη/ισχύ, αλλά περισσότερο σαν αναβαθμισιμότητα και vfm. To S2011-V3 πάει για αλλαγή προσεχώς.

Επίσης στον r7 1700x δεν χρειάζεσαι μητρική πάνω από 125€. Η πλατφόρμα αυτή δίνει τα πάντα και σε μητρικες των 80€, οι οποίες μπορούν να τον κλοκάρουν κιόλας στο όριό του άντε το πολύ (-100mhz).

 

Βέβεια η τιμή για τις παραπάνω αλλαγές , θα είναι υψηλότερη από αυτά που έχεις βάλει για σύγκριση.  Από 230-250€ οι μητρικές και από 650-700€ οι επεξεργαστές υποθέτω.

Προσωπικά περιμένω να παρουσιαστει το 2ο σετάκι και να δω τα χρήματα που θα ζητάει, μην τυχ΄ν υπάρξει καμιά έκπληξη, ώστε να κινηθώ μεταξύ αυτού και του AM4 σε R7 1800X και μια καλή μητρική έως 180€.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στη θέση σου θα δοκίμαζα πρώτα έναν ΧΕΟΝ π.χ. 5670 που τους βρίσκεις σε τιμές χώμα. Και φυσικά έναν καλό ssd που ούτως ή αλλιώς είναι εξάρτημα που μπορείς να τον βάλεις και σε οποιοδήποτε σύστημα. Νέο ή παλιό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επανέρχομαι για να σας περιγράψω το σύστημα στο οποίο κατέληξα για ν ακούσω τις γνώμες σας

 

Επεξεργαστής: AMD Ryzen 7 1700X (340,00€)

Μητρική: MSI X370 Gaming Pro Carbon (182,00€)

Κάρτα γραφικών: GIGABYTE GeForce GTX 1080 G1 Gaming (549,50€) ή Asus GeForce GTX1060 6GB Strix Gaming (355,00€)

Δίσκος SSD: Samsung SSD 960 EVO 500GB (235€)

Μνήμες: 16 GB 3200mhz .Εδώ θέλω τη βοήθεια σας για επιλογή σωστής μνήμης (Περίπου 180€)

CPU Air Cooler: Εδώ θέλω τη βοήθεια σας για επιλογή σωστής ψήκτρας (Περίπου 80€) 

Σύνολο συστήματος με GTX1080 1566,5€ και με GTX1060 1372€.

Κατέφυγα σε εναλλακτική για την κάρτα γραφικών να πάρω μία φθηνότερη ώστε ν αναβαθμίσω στην επόμενη γενιά της Nvidia.

Οι τιμές είναι από μαγαζί που βρήκα στο Skroutz  και θα ήθελα κι εδώ τη γνώμη σας ή την πρόταση σας για αγορά. Προτίμησα να βρω μαγαζί από Ελλάδα για ευκολότερη συνεννόηση αν χρειαστεί.

Τέλος θα ήθελα και πάλι τη συμβουλή σας αν αξίζει να περιμένω ακόμα 1 με 1,5 μήνα μήπως τότε πετύχω καλύτερες τιμές μια και δεν περισσεύουν τ άτιμα. Τα μαζεύω λίγα λίγα για να τα καταφέρω. Και πάλι δεν τα μάζεψα όλα...ένα ποσό θα μπει σε πιστωτική με 18 δόσεις που κάνει το συγκεκριμένο κατάστημα.

 

Έγινε επεξεργασία από istrios
Link to comment
Share on other sites

Αφού ο υπολογιστής είναι για gaming, και ειδικά από την στιγμή που το Flight Simulator αρέσκεται σε μεγάλη single core απόδοση, καλό θα ήταν κατά την γνώμη μου να περιμένεις τους coffee lake που σε 1-2 μήνες θα είναι στα ράφια. Θα έχουν από το εργοστάσιο αρκετά ψηλές συχνότητες λειτουργίας.

 

Δεν θα έβαζε nvme στην θέση σου. Με 140-150€ παίρνεις καλόν ssd sata 3, π.χ. http://www.skroutz.gr/s/9527729/Crucial-MX300-525GB.html Γλυτώνεις ένα 100άρι € που μπορείς να το διαθέσεις σε χρησιμότερα πράγματα. 

 

Αν θέλεις αερόψυκτρα θα σου πρότεινα αυτήν http://www.skroutz.gr/s/3313527/Noctua-NH-U14S.html. Αν πάρεις και ξεκλείδωτο επεξεργαστή σηκώνει λιγάκι oc επίσης.

 

Αν το τροφοδοτικό σου είναι παλιό, γνώμη μου είναι να το αλλάξεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια τελευταία βοήθεια-επιβεβαίωση πριν πατήσω για να φύγει η παραγγελία.

1. Οι μνήμες Corsair Vengeance LPX 16GB (2x8GB) K2 (CMK16GX4M2B3200C16) είναι εντάξει από θέμα συμβατότητας με το παραπάνω σύστημα;...Θα μπορέσω να τις δουλέψω σε συχνότητα 3200; Θα πάνε  σε αυτή συχνότητα με το που τις βάλω πάνω ή επειδή λέει ότι 3200(OC) χρειάζεται χειροκίνητη ρύθμιση. Έχετε άλλη πρόταση που να δουλέψουν  στα 3200 χωρίς OC; Είναι καλύτερα 2X8GB ή 4Χ4GB;

2. O Samsung SSD 960 EVO 500GB απλά τον συνδέω και έχω τις ταχύτητες που αναγράφονται ή χρειάζεται κάτι άλλο;

 

**CPU Cooler πήρα αυτό που πρότεινε ο pnick παραπάνω με έναν έξτρα ανεμιστήρα για στήσιμο σε Push-Pull διάταξη η οποία όπως διάφασα σε review στο φόρουμ έχει πολύ καλύτερα αποτελέσματα.**

 

Link to comment
Share on other sites

 

Οι μνήμες και το σωστό σεταρισμά τους σε καλή μητρική θα σου κάνουν μεγάλη διαφορά στο gaming .

 

Πχ. από διπλανό φόρουμ!  R7 1700 @ 3.9Ghz

2666Μηζ μνήμες auto

dota2screenshot2017.0d3zl0.png

3464 Μηζ μνήμες  CL14 optimized

dota2screenshot2017.03byok.png

 

0a9bmd.jpg

 

1nha6w.jpg

 

Για τις μνήμες δες τι αναφέρεται και εδώ σε σχέση με το single rank, dual rank και ρυθμίσεις για O/C κ.λ.π..

Ο Spartan το έχει τερματίσει το θέμα με το σετ του. Οτι δοκιμή μπορούσε να κάνει το έχει κάνει.

http://www.insomnia.gr/topic/650703-am4-ryzen-cpu-ram-overclocking-thread/

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα τα πράγματα..άσε που σε μερικά δεν  καταλαβαίνω τις ορολογίες...παρ όλα αυτά θα ακολουθήσω πιστά τις συμβουλές σας..κι αν θέλετε να μου κάνετε τη ζωή και την απόφαση ευκολότερη θα εκτιμούσα αφάνταστα αν μου λέγατε "Πάρε αυτή τη μητρική και αυτές τις μνήμες" με κάποιο λίνκ αγοράς γιατί σε σχέση μ εσάς η γνώσεις μου είναι πολύ μικρές. Περιμένω συγκεκριμένη πρόταση για μητρική και μνήμες...σας εμπιστεύομαι απόλυτα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος istrios έγραψε:

Δύσκολα τα πράγματα..άσε που σε μερικά δεν  καταλαβαίνω τις ορολογίες...παρ όλα αυτά θα ακολουθήσω πιστά τις συμβουλές σας..κι αν θέλετε να μου κάνετε τη ζωή και την απόφαση ευκολότερη θα εκτιμούσα αφάνταστα αν μου λέγατε "Πάρε αυτή τη μητρική και αυτές τις μνήμες" με κάποιο λίνκ αγοράς γιατί σε σχέση μ εσάς η γνώσεις μου είναι πολύ μικρές. Περιμένω συγκεκριμένη πρόταση για μητρική και μνήμες...σας εμπιστεύομαι απόλυτα!

 

Asus Rog Crosshair VI

http://www.skroutz.gr/s/11222584/Asus-Rog-Crosshair-VI-Hero.html

 

http://www.skroutz.gr/s/11436424/G-Skill-Flare-X-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C14D-16GFX.html?keyphrase=G.Skill+Flare+X+CL14

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος adpanos έγραψε:

Άψογος....Ανεβαίνει λίγο η τιμή αλλά δεν πειράζει..πάω γι αυτό το setup..να σαι καλά..Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος adpanos έγραψε:

 

Αν ασχοληθείς με tweaks μνημών έχω άλλο ένα σετάκι με υψηλότερους χρονισμούς να προτείνω.

Έχω πλήρη άγνοια...γι αυτό ζητάω συγκεκριμένα πράγματα..μερικές φορές αναγκάζομαι να αγοράζω κατί ακριβότερα λόγω χρονισμών (Επεξεργαστής, μνήμες) επειδή δεν ξέρω να τα πειράζω...όσες φορές δοκίμασα στο παρελθόν είχα πλήρη αποτυχία :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.