Jump to content



Τρόπος αποστολής δέκατος εσωτερικού ;


Recommended Posts

Θέλω να στείλω ένα δεματακι για Γιαννιτσά .

Είναι ένα πολύ ελαφρύ δεματακι (καποια γραμμαρια,μια ηλεκτρονική πλακέτα με bubble wrap και χαρτιά για προστασία) ,σε μέγεθος ,ας πούμε ,είναι σαν μικρο κουτί από γλυκά περίπου (20x20x8) .

Ξέρει κάποιος ποιος είναι ο πιο φτηνός τρόπος πού όμως να έχει κάποιο tracking ? Ελτα φαντάζομαι ,αλλά με ποιον τρόπο ? Ψάχνω στο site των ΕΛΤΑ αλλά μου φαίνεται λίγο αχταρμάς .

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο @BasiliCeLew μου είχε στείλει κάτι, με tracking, μέσω ΕΛΤΑ (1.5€ μεταφορικά). Τον κάνω Tag για να επιβεβαιώσει και τον ακριβή τρόπο που έκανε την αποστολή, αλλά ήταν μέσω ΕΛΤΑ. Απλά πας ο ίδιος για παραλαβή, και κατά 99.9%, σου έρχεται ειδοποιητήριο (αφήνω και το 0.1% για ταχυδρόμους όπως αυτούς της περιοχής μου :p )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με ΕΛΤΑ θα το στείλεις αλλά όχι σαν γράμμα αλλά θα τους πεις σαν δέμα. Τότε θα σου πουν να συμπληρώσεις δελτίο αποστολής. Έτσι θα έχεις και tracking number. 1.5 ευρώ θα κοστίσει. Μέχρι 3 κιλά κοστίζει 1,5 ευρώ. Κάθε επιπλέον κιλό προσθέτεις μισό ευρώ. Δηλ. για 4 κιλά θα πληρώσεις 2 ευρώ.

 

https://www.elta.gr/el-gr/υπολογίσωκόστος.aspx

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Με ΕΛΤΑ θα το στείλεις αλλά όχι σαν γράμμα αλλά θα τους πεις σαν δέμα. Τότε θα σου πουν να συμπληρώσεις δελτίο αποστολής. Έτσι θα έχεις και tracking number. 1.5 ευρώ θα κοστίσει. Μέχρι 3 κιλά κοστίζει 1,5 ευρώ. Κάθε επιπλέον κιλό προσθέτεις μισό ευρώ. Δηλ. για 4 κιλά θα πληρώσεις 2 ευρώ.
 
https://www.elta.gr/el-gr/υπολογίσωκόστος.aspx


Δλδ με 1.5€ στέλνω δεμα κάτω από 3 κιλα με tracking number εντός Ελλάδας ;
Αν είναι έτσι είναι τσάμπα ,είχα την εντύπωση ότι θα είναι πολύ πιο ακριβό .



Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, das said:

 


Δλδ με 1.5€ στέλνω δεμα κάτω από 3 κιλα με tracking number εντός Ελλάδας ;
Αν είναι έτσι είναι τσάμπα ,είχα την εντύπωση ότι θα είναι πολύ πιο ακριβό .

 

 

Δες εδώ πέρα που έχει αναλυτικά σε πίνακα το κόστος http://www.elta.gr/Portals/0/ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ/Διφυλλο για site 25_01_2017.pdf

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να επιβεβαιώσω ότι όλα ήταν όπως μου τα είπατε .
Για Ελλάδα (κώλο)συμφέρει απλή αποστολή σα δέμα .
Για εξωτερικο ούτε καν από ότι βλέπω .
Εκεί αν καταλαβαίνω καλά ,συμφέρει αποστολή σαν επιστολή συστημένη or something.

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για εξωτερικό το μόνο που τρώγεται, είναι μικροδέμα (ακα επιστολή μεγάλου μεγέθους, ακανόνιστη βάρους μικρότερου των 2 κιλών) με κόστος έως 12 ευρώ (ανάλογα του βάρους)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.